ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Принципами є основоположні, керівні засади, правила положення, які визначають сутність певного явища.

До загальних принципів належать принципи господарювання зокрема:

- забезпечення економічної багатоманітності та рівний захист державою всіх суб’єктів господарювання;

- свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом;

- вільний рух капіталів, товарів та послуг на території України;

- захист національного товаровиробника;

- заборона незаконного втручання органів держаної влади та місцевого самоврядування, їх посадових осіб у господарські відносини.

Спеціальними принципами зовнішньоекономічної діяльності є:

- принцип свободи зовнішньоекономічного підприємництва, що полягає у праві суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності добровільно вступати у зовнішньоекономічні відносини та здійснювати її у будь – яких формах не заборонених законом;

- принцип юридичної рівності, який полягає в рівності перед законом усіх суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності незалежно від форм власності, організаційно

- правової форми й інших ознак;

- принцип митного регулювання при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності;

- принцип оподаткування.

Відповідно до ст.3 Закону суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності є:

1) господарські організації – юридичні особи, створені відповідно до ЦК, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до ГК, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці. Цей перелік є вичерпним.

З переліку виключено осіб, які не мають статусу юридичної особи, а також інших суб’єктів, передбачених законами України.

Згідно вимог ГК брати участь у зовнішньоекономічних відносинах не можуть також філії, представництва, інші відокремлені підрозділи українських господарських організацій, а також структурні одиниці іноземних суб’єктів господарської діяльності, які не є юридичними особами згідно із законами України, але мають постійне місцезнаходження на території України.

Підприємницькою діяльністю відповідно до вимог чинного законодавства не можуть займатися з метою отримання прибутків органи державної влади та місцевого самоврядування, військовослужбовці, службові особи органів прокуратури, суду, державної безпеки, внутрішніх справ, державного арбітражу, державного нотаріату, а також органи державної влади і управління, які повинні здійснювати контроль за діяльністю підприємств.

Судові органи можуть тимчасово обмежити особу в підприємницькій дієздатності. Так, особи, яким суд заборонив займатися певною діяльністю, не можуть бути зареєстровані як підприємці з правом здійснення відповідного виду діяльності до закінчення строку, встановленого вироком суду.

Також обмеження поширюється на осіб, які мають непогашену судимість за крадіжки, хабарництво та інші корисливі злочини. Вони не можуть бути зареєстровані як підприємці, не можуть виступати співзасновниками підприємницької організації, а також займати у підприємницьких товариствах та їх спілках керівні посади і посади пов’язані з матеріальною відповідальністю.

Усі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають рівне право здійснювати будь – які її види, прямо не заборонені законами України, незалежно від форм власності та інших ознак.

Серед основних прав суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності слід виділити такі:

- право володіти, користуватися та розпоряджатися результатами зовнішньоекономічної діяльності на власний розсуд;

- право відкривати свої представництва на території інших держав. Дане право мають як суб’єкти господарювання України, так і іноземні суб’єкти, що мають право в установленому законом порядку відкривати на території України свої представництва;

- право на участь у міжнародних неурядових економічних організаціях.

Фізичні особи, які постійно проживають на території України, мають право займатися зовнішньоекономічною діяльністю з моменту набуття ними цивільної дієздатності та відповідної реєстрації їх як суб’єктів підприємницької діяльності.

Реєстрація фізичної особи суб’єктом підприємницької діяльності здійснюється державним реєстратором у виконавчому комітеті за місцем проживання фізичної особи – підприємця.

Місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо) у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово і яке має певну адресу, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою підприємцем. Державна реєстрація проводиться відповідно до положень Закону України «Про реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15 травня 2003 року.

Фізичні особи, які не мають постійного місця проживання на території України, набувають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони є суб’єктами підприємництва за законами країни їх постійного місця проживання.

Юридичні особи набувають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність з моменту набуття ними статусу юридичної особи. За юридичною особою визнається загальна правосуб’єктність, тобто юридична особа визнається такою, що здатна мати такі самі цивільні права та обов’язки, як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.

Певні види зовнішньоекономічної діяльності чинним законодавством віднесено до видів діяльності, здійснення яких потребує наявності спеціального дозволу (ліцензії).

На території України, для іноземних суб’єктів господарювання запроваджується 3 правових режими:

- національний режим, відповідно до якого іноземним суб’єктам господарської діяльності надається обсяг прав та обов’язків не менший, ніж суб’єктам господарської діяльності України.

Національний режим застосовується щодо всіх видів господарської діяльності іноземних суб’єктів цієї діяльності, пов’язаної з їх інвестиціями на території України, а також щодо експортне – імпортних операцій іноземних суб’єктів господарської діяльності тих країн, які входять разом з Україною до економічних союзів.

режим найбільшого сприяння, у межах якого іноземним суб’єктам господарської діяльності надається обсяг прав, преференції і пільг щодо мит, податків і зборів, якими користуються іноземний суб’єкт будь якої іншої держави, якій надано згаданий режим, за винятком випадків, коли зазначені мита, податки, пільги та збори за ними встановлюються в рамках спеціального режиму.

Режим найбільшого сприяння надається на основі взаємної угоди суб’єктам господарської діяльності інших держав згідно з відповідними договорами України та засновується у сфері зовнішньої торгівлі;

- спеціальний режим, який застосовується до територій спеціальних економічних зон згідно зі ст. 24 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», а також до територій митних союзів, до яких входить Україна, в разі встановлення будь – якого спеціального режиму згідно з міжнародними договорами за участю України.

Окремо Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» передбачає правові режими для товарів, що імпортуються з держав – членів СОТ:

- національний режим, який означає, що стосовно імпортних товарів походженням з держав – членів СОТ надається режим не менш сприятливий, ніж для аналогічних товарів українського походження, щодо податків, зборів, встановлених законами та іншими нормативно – правовими актами правил і вимог внутрішнього продажу, пропозицій до продажу, купівлі, транспортування, розподілу або використання товарів, а також внутрішнього кількісного регулювання щодо змішування, переробки або використання товарів у певних кількостях чи пропорціях; - режим найбільшого сприяння, який стосується мит, митних зборів, методів стягнення таких мита і зборів, правил і формальностей у зв’язку з імпортом і означає що, будь яка перевага, сприяння, привілей чи імунітет, які надаються стосовно будь – якого товару, що походить з будь якої держави, повинні негайно і безумовно надаватися аналогічному товару, який приходить з території держав членів СОТ або держав, з якими укладено двосторонні або регіональні угоди щодо режиму найбільшого сприяння.

Усі суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності мають право на здійснення будь – яких видів зовнішньоекономічної діяльності і зовнішньоекономічних операцій, якщо інше не встановлено законом.

До видів такої діяльності належать:

- експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили;

- надання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України послуг іноземним суб’єктам господарської діяльності;

- наукова, науково – технічна, науково – виробнича, навчальна та інша кооперація з іноземними суб’єктами господарської діяльності; навчання та підготовка спеціалістів на комерційній основі;

- міжнародні фінансові операції та операції з цінними паперами у випадках передбачених законами України;

- кредитні та розрахункові операції між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб’єктами господарської діяльності; створення суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності банківських, кредитних та страхових установ за межами України та на території України;

- спільна підприємницька діяльність між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб’єктами господарської діяльності, що включає створення спільних підприємств різних видів і форм, проведення спільних господарських операцій та спільне володіння майном як на території України, так і за її межами;

- підприємницька діяльність на території України, пов’язана з наданням ліцензій, патентів, ноу – хау, торговельних марок та інших нематеріальних об’єктів власності з боку іноземних суб’єктів господарської діяльності, аналогічна діяльність суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності за межами України;

- організація та здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів та інших подібних заходів, що здійснюються на комерційній основі; організація та здійснення оптової, консигнаційної та роздрібної торгівлі на території України за іноземну валюту у передбачених законами України випадках;

- товарообмінні (бартерні) операції та інша діяльність, побудована на формах зустрічної торгівлі між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб’єктами господарської діяльності;

- орендні, в тому числі лізингові, операції між суб’єктами зовнішньоекономічної господарської діяльності; - операції з придбання, продажу та обміну валюти на валютних аукціонах, валютних біржах та на міжбанківському валютному ринку;

- робота на контрактній основі фізичних осіб України з іноземними суб’єктами господарської діяльності як на території України, так і за її межами;

- інші види зовнішньоекономічної діяльності, не заборонені прямо і у виключній формі законами України.

Державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності – це здійснення державою комплексних заходів щодо впорядкування, контролю, нагляду за зовнішньоекономічною діяльністю та запобігання зловживанням та порушенням у цій сфері.

Основними засобами регулюючого впливу держави є:

- засоби тарифного регулювання. Це засоби митно – тарифного регулювання, які передбачають вплив на економічний стан суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

До їх числа належать регулювання цін і тарифів, встановлення різних видів мит, зборів та інших загальнообов’язкових платежів, надання інвестиційних, податкових та інших пільг, дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій, встановлення штрафних санкцій за порушення правил здійснення зовнішньоекономічної діяльності;

- засоби нетарифного регулювання – група засобів, які передбачають безпосередній (прямий) вплив на відповідні суспільні відносини. Нетарифне регулювання зовнішньоекономічної діяльності є складовою частиною заходів по захисту національного ринку, національного виробника, виконання окремих міжнародних зобов’язань.

Воно охоплює комплекс таких заходів, як заборона окремих видів експорту або імпорту, ліцензування, квотування, патентування, сертифікація, стандартизація, застосування нормативів та лімітів, встановлення індикативних цін, екологічний, фітосанітарний, ветеринарний, валютний та інші види контролю.

Для захисту економічних інтересів України, прав і законних інтересів суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, створення рівних умов для розвитку усіх видів підприємництва у сфері зовнішньоекономічних відносин та використання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності доходів та інвестицій, заохочення конкуренції і обмеження монополізму суб’єктів господарювання здійснюється державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Органи держави, які здійснюють державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності є: ВРУ, КМУ, НБУ, Міністерство економіки України, Державна митна служба України, АМК.

Іноземні інвестиції.

Загальні правові умови інвестиційної діяльності на території України визначені Законом України «Про інвестиційну діяльність» від 18 вересня 1991 року.

Інвестиційна діяльність є сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій. Інвестиційна діяльність здійснюється, зокрема і на основі іноземного інвестування іноземними громадянами, юридичними особами та державами.

Відповідно норм ГК та Закону України «Про режим іноземного інвестування» іноземними інвестиціями визнаються цінності, що вкладаються іноземними інвесторами в об’єкти інвестиційної діяльності з метою отримання прибутків або досягнення соціального ефекту.

Критерієм віднесення інвестицій до іноземних, є здійснення таких інвестицій спеціальним суб’єктом – іноземним інвестором. Набуття правового статусу іноземного інвестора пов’язане з фактом здійснення інвестиційної діяльності на території України.

Інвестиційна діяльність іноземних інвесторів на території України є видом зовнішньоекономічної діяльності.

Юридичні особи визнаються іноземними інвесторами, якщо вони утворені (зареєстровані) за законодавством іншим, ніж законодавство України.

Фізичні особи визнаються іноземними інвесторами, якщо вони не перебувають у громадянстві України, тобто є іноземцями або особами без громадянства.

Іноземці та особи без громадянства визнаються іноземними інвесторами, якщо вони не мають постійного місця проживання на території України.

Постійним місцем проживання є місце проживання на території якої – небудь держави не менше 1 рокуфізичної особи, яка не має постійного місця проживання на території інших держав і має намір проживати на території цієї держави протягом необмеженого строку, не обмежуючи таке проживання певною метою, і за умови, що таке проживання не є наслідком виконання цією особою службових обов’язків або зобов’язань за договором (контрактом). Іноземці та особи без громадянства можуть виступати іноземними інвесторами, якщо вони не обмежені у дієздатності.

Міжнародними організаціями, які здійснюють інвестиційну діяльність в Україні є перед – усім міжнародні фінансові організації, правові основи взаємодії з якими визначені законодавством.

Держави, які беруть участь в інвестиційної діяльності на території України, діють як юридичні особи. Під видами іноземних інвестицій розуміють майнові цінності (майно), які можуть виступати іноземними інвестиціями.

Іноземні інвестиції в Україну здійснюються у вигляді:

- іноземних валют, які визнаються вільно конвертованими, широко використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями, продаються на головних валютних ринках світу і дозволяються для здійснення інвестицій в Україну;

- валюти України – при реінвестиціях в об’єкт первинного інвестування чи в будь які інші об’єкти інвестування відповідно до законодавства України за умови сплати податку на прибуток (доходи);

- будь – якого рухомого і нерухомого майна та пов’язаних з ним майнових прав. До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Режим нерухомої речі може бути поширений законом на повітряні та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об’єкти, а також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі;

- акцій , облігацій інших цінних паперів, а також корпоративних прав (прав власності на частку (пай) у статутному фонді юридичної особи, створеної відповідно до законодавства України або законодавства інших держав), виражених у конвертованій валюті;

- грошових вимог та права на вимоги виконання договірних зобов’язань, які гарантовані першокласними банками і мають вартість у конвертованій валюті, підтверджену згідно із законами країни інвестора або міжнародними торговими звичаями;

- будь – яких прав інтелектуальної власності, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно із законами країни інвестора або міжнародними торговими звичаями, а також підтверджена експертною оцінкою в Україні;

- прав на здійснення господарської діяльності, включаючи надані відповідно до законодавства або договорів права на користування надрами та використання природних ресурсів, вартість яких у конвертованій валюті підтверджена згідно із законами країни інвестора або міжнародними торговими звичаями;

- інших цінностей відповідно до законодавства України.

Заборона або обмеження будь-яких видів іноземних інвестицій може випливати з обмежень оборотоздатності окремих видів майнових цінностей або встановлюватися законами, що регулюють здійснення інвестиційної діяльності в окремих формах.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти