ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Складні, скорочені та складно-скорочені умовиводи.

1.Визначте вид силогізму, його модус, складіть формулу:

а) Якщо присуд не обґрунтований, то його відміняють. Цей присуд відмінено, отже, він був не обґрунтований.

б) Якщо посадова особа отримує хабар, то вона здійснює злочин. Ця посадова особа не отримала хабар, отже, вона не здійснила злочин.

в) Угода може бути двосторонньою або багатосторонньою. Ця угода не є двосторонньою, отже, ця угода є багатосторонньою.

2.Відновіть наступні ентимеми до повного категоричного силогізму:

а) Посадова особа повинна у певні терміни розглянути справу. Іванов – посадова особа.

б) Кримінальна справа не може бути порушена, бо факт злочину не мав місця.

в) Сонце – зірка. Отже, воно проходить декілька стадій еволюції.

3.Проаналізуйте наведений сорит, вкажіть його вид, відновіть повну форму:

Усі рослини – живі організми. Усі квіти – рослини. Троянда – квітка. Троянда-живий організм.

 

ІНДУКТИВНІ УМОВИВОДИ

1Яке з наведених міркувань є 1) індуктивним, 2) дедуктивним:

а) На експертизу надійшло 15 квитанцій. Дослідивши кожну квитанцію, експерт дав висновок, що підпис одержувача на всіх квитанціях підроблений.

б) У нашому лісі ростуть ялини, дуби, сосни, берези. Отже, наш ліс - змішаний.

в) Люди спростовували б аксіоми математики, якби цього вимагали їх інтереси. Але інтереси людей не вимагають цього. Отже, аксіоми не спростовуються.

г) Це судження є або загальним, або частковим, або одиничним. Це судження – не загальне і не часткове. Отже, воно є одиничним.

д) Залізо, мідь, цинк, золото – метали. Залізо, мідь, цинк, золото проводять електричний струм. Отже, усі метали проводять електричний струм.

2.Проаналізуйте наведені індуктивні міркування, визначте їх вид та ступінь правдоподібності:

а) Земля рухається навколо Сонця. Марс рухається навколо Сонця. Сатурн рухається навколо Сонця. Отже, всі планети рухаються навколо Сонця.

б) Відомо, що у Баха в 5 поколіннях його предків було 18 музикальних обдарувань. Багато талановитих людей було також в роду у Ч.Дарвіна. Отже, здібності людей визначаються тим, наскільки талановитими були їхні предки.

в) Жодна з моїх дискет не містить відомих вірусів, бо кожну з них я перевіряв сам.

г) Учитель, читаючи підряд список учнів класу, переконується, що названі ним учні присутні. Виходячи з цього, учитель робить висновок, що присутні всі учні.

д) У магазин надійшла партія апельсинів (20 ящиків).Дослідивши по 2-3 апельсини з кожного ящика, експерт зробив висновок, що вся партія – це апельсини 1-го сорту.

3.Дані за які числа мають більше значення для перевірки твердження “Усе літо на Південному березі Криму стояла сонячна погода”:

1 червня –30 серпня, 15 червня –10 липня, 20 червня – 10 липня

4.Чи можливо отримати дані узагальнення за допомогою індукції?

1. Усе літо стояла сонячна погода.

2. Усі студенти юридичних вузів вивчають логіку.

3. Усі громадяни України мають рівні права.

4. Ніщо не виникає з нічого.

5. Жодне питання на конференції не залишилося без відповіді.

6. Усі люди смертні.

7. Щасливі не спостерігають за часом.

8. Гадюки отруйні.

5.Визначте умовиводи повної та неповної індукції. В неповній індукції визначте ступінь ймовірності узагальнення (малоймовірно, більш ймовірно, можливо ймовірно).

1) Для виступу з доповідями на загальноінститутській конференції підготувалися 6 членів гуртка з філософії: Сидоров, Борисова, Круглов, Морозова, Новіков, Іванов. Студент Сидоров виступив з доповіддю на пленарному засіданні. Студенти Борисова, Круглов, Морозова, Новіков, Іванов виступили з доповідями на секціях. Отже, всі члени гуртка з філософії, що підготували доповіді, виступили на конференції.

2) На першому курсі інституту 8 студентських груп. Аналіз результатів сесії показав, що студенти 1, 2, 3, 8 груп успішно склали всі іспити. На цій підставі було зроблено висновок, що всі студенти першого курсу успішно склали іспит.

3) При звільненні бійцями спецзагону заручників, захоплених терористами, під час бою 1 бандит був убитий, 2 поранені, інші здалися. Жоден з заручників не постраждав. Отже, всі заручники були звільнені, бандити знешкоджені.

4) Слідчий отримав телефонограму від начальника міліції Дубровинського району, ст.лейтенанта міліції Семенова. В телефонограмі йшла мова про те, що у неділю, 18 листопада о 6 годині ранку під час зміни охорони фабрики “Зоря” сторож Іванов при огляді складу виявив пролом в стіні, який виходив у двір фабрики. Куски поролону та тканини, знайдені у проломі, свідчать про те, що на фабриці здійснена крадіжка.

5) Кінокомедії Е. Рязанова “Карнавальна ніч”, “Бережись автомобіля”, “Гараж” та інші користуються великим успіхом. Очевидно, що таке відношення глядачів слід віднести до всіх фільмів цього талановитого режисера, включаючи і ті, що ще не вийшли на екран.

6) В одному з міст проводили заміри радіаційного фону. В 1,3,5,6 районах рівень радіації відповідав нормі. Всього у місті 12 районів. Було зроблено припущення, що рівень радіації відповідає нормі на території всього міста.

6.Побудуйте індуктивні міркування, які мають такі висновки:

1) Усі планети Сонячної системи обертаються навколо Сонця:

2) Усі злочини чиняться тими, кому це вигідно.

3) Якщо метал нагрівається, він розширюється.

4) Усі тіла, що мають масу, притягуються один до одного.

5) Якщо тіло має масу, воно зазнає гравітаційної дії.

7. Визначте обґрунтованість узагальнень у таких приказках:

1) Багато снігу – багато хлібу, багато води – багато трави.

2) Хто розорить гніздо ластівки, у того будуть веснянки.

3) Якщо вбити змію і повісити на березу, йтиме дощ.

4) Хліб або ложка за обідом випадають – гість спішить.

5) Травень холодний – рік хлібородний.

8.Зробіть висновок, якщо він відсутній. Визначте ступінь ймовірності висновку, знайдіть судження, у яких наявні логічні помилки “поспішне узагальнення”, “після того, означає з причини того”.

1) Студенти 3 групи Мартинов, Малахов і Яковенко, які складали іспит з історії держави та права, першими показали хороше знання предмету. Можна передбачити, що всі студенти 3 групи добре засвоїли предмет.

2) Чижов вчора спізнився на заняття, сьогодні він теж запізнився. Як видно, Чижов завжди і всюди запізнюється.

3) Колись в Англії був особливий спосіб лікування, який заключався в тому, що так звану “мазь честі” прикладали не до рани, а до того меча, яким була нанесена рана, і на ньому робили перев’язки, разом з цим перев’язували рану і залишали все це на 7 днів. Було помічено, що багато хто виліковувався таким способом, отже, багато хто вірив, що лікування залежало від перев’язування меча.

4) Діти, яких я знаю, люблять манну кашу. Мабуть, всі діти люблять манну кашу.

5) Н. не виконав своєї обіцянки, отже, він ненадійна людина.

9.Який метод причинних зв‘язків використовується в таких міркуваннях:

1) У хімічній лабораторії, у якій проводилися досліди з реактивами, що містили залізо, кадмій, мідь, ртуть, сталося отруєння. Було вирішено вилучити з роботи усі матеріали, що містять ртуть. Оскільки отруєнь після цього не було, був зроблений висновок, що причиною отруєння були речовини, що містили ртуть.

2) Газ, який помістили в термічно закриту посудину, нагрівається. При цьому збільшується тиск газу. Отже, причина збільшення тиску газу – збільшення температури.

3) Співробітники ДАІ переслідували викрадену машину. Викрадачі заїхали в ліс і там покинули автомобіль. Двоє з них, Іваненко і Збруєв, були затримані. Але в процесі слідчого експерименту було встановлено, що ні Іваненко, ні Збруєв не вміють водити машину. Швидше за все, у них був співучасник – кваліфікований водій.

4) Зважувалася доза речовини певного хімічного складу. З’ясувалося, що загальна вага дози дещо більша за вагу складових частин речовини, що припускається формулою Надмірність ваги засвідчувала наявність домішки. Так був відкритий хімічний елемент – літій.

5) На полі, яке було добре удобрене, хліби буйно пішли в ріст. На сусідньому, загалом такому самому, полі добрива не застосовувалися і рослини погано розвивалися. Єдина різниця між цими полями – відсутність добрива. Добрива є, найімовірніше, причиною доброго росту рослин.

10.Визначте помилки, якщо вони присутні, в наступних індуктивних міркуваннях:

1) Лікар прописав муляру ліки. Муляр вилікувався. Потім захворів тесля. Лікар прописав йому такі ж самі ліки. Тесля помер. Лікар зробив висновок, що від цих ліків муляри одужують, а теслі помирають.

2) Голодний чоловік зайшов до кав’ярні. Він з’їв бутерброд і не наївся. Потім тістечко – і не наївся. Потім торт – і не наївся. “Мені потрібно було починати з торта”, - вирішив він.

3) Викладач був незадоволений відповідями перших трьох студентів і висловив судження: “Ваша група неглибоко вивчила предмет”.

4) Перед початком війни Наполеона з Росією у 1811 році у районі Північної півкулі пролетіла велетенська комета, її поперечник становив більше мільйона кілометрів, над більшою частиною Росії небо було червоним. Потім почалася війна з Наполеоном. Більшість проникливих людей зробила висновок про те, що комета була причиною війни.

5) Помідор – овоч, огірок – овоч, морква – овоч, цибуля – овоч. Помідор, огірок, морква, цибуля ростуть на городі. Отже, все, що росте на городі, це овочі.

АНАЛОГІЯ.

1.Як ви вважаєте, чи був правий відомий російський поет В.Хлєбніков, який, зіставляючи дати знаменних подій, що відбулися в минулому, намагався вивести закон, який дозволяв би передбачати точний час, коли відбудуться майбутні знаменні події?

2.Чи є правомірними такі аналогії:

а) між боротьбою за існування в природі та конфліктами у суспільстві,

б) між державою і людським організмом,

в) між електричними та магнітними явищами,

г) між рухом рідини по судинах і кровообігом,

д) між звуковими хвилями і хвилями в рідині,

е) між Великою французькою та Великою Жовтневою революціями.

3.Чи можна ворожбу і пророкування розглядати як міркування за аналогією?

4.Проаналізуйте наведені тексти. З’ясуйте, в яких з них застосовується міркування за аналогією. Визначте їх вид, встановіть їх правильність. У прикладах, де немає висновку, спробуйте навести його:

1) Припустимо, що ми порівнюємо 2 людей: обидва вони народилися в одному й тому році, ходили до одного дитячого садка, закінчили одну й ту саму школу, причому з усіх предметів отримали однакові оцінки, обидва неодружені. Про одного з них відомо, що він майстер спорту з футболу. Отже, ....

2) В історії фізики є приклади дуже своєрідних аналогій, що зіграли разом з цим важливу роль у розвитку цієї науки. Так, І.Кеплер, який відкрив закони руху планет, уподібнював тяжіння небесних тіл взаємному коханню.

3) І.Кеплер писав про те, що Земля подібно до людини має внутрішню теплоту, в цьому переконує нас вулканічна діяльність. Відповідно до судин живого тіла, на Землі є ріки. Існує ще цілий ряд відповідностей. Але людина – жива істота, яка має душу. Отже, за І.Кеплером, Земля також має душу.

4) І.Кеплер відкрив, що Марс описує навколо Сонця траєкторію у формі еліпса. Знаючи, що між Марсом і Меркурієм, Венерою і Землею, Юпітером і Сатурном є багато спільного. Кеплер дійшов висновку, що ці планети Сонячної системи рухаються по еліптичній орбіті.

5) Було виявлено, що геологічна структура Південно-Африканського плоскогір’я має багато спільного з геологічною структурою Східно-Сибірської платформи. В алмазних жилах Південної Африки знаходили блакитний мінерал. Випадково знайшли такий самий блакитний мінерал у гирлі однієї з річок Якутії. Зробили висновок, що, ймовірно, і в Якутії є алмази. Цей висновок підтвердився. Тепер в Якутії здійснюється промисловий видобуток алмазів.

 

Тема 5. Основи теорії аргументації. Культура мислення - 14 годин

1. Суперечка і дискусія як різновиди аргументації.

2. Логічні парадокси і софізми.

3. Основні закони мислення.

 

Отримання опосередкованих, похідних знань відбувається не лише у формі умовиводу. Іншою формою здійснення цього процесу в мисленні є доказ (доведення). Він якісно відрізняється за складністю порівняно з поняттям, судженням і умовиводом - тому і розглядається окремо від них. Доведення - комплексна форма мислення, що обґрунтовує правильність суджень, істинність яких не є очевидною шляхом перетворення їх на судження очевидні.

Дана тема є надзвичайно важливою для студента, оскільки має найбезпосередніший вихід на професійну діяльність та повсякденне життя. Студент мусить ознайомитися з структурою доказу, яка є доволі простою - складовими є тема, аргумент і аргументація.

Надзвичайно важливим є засвоєння правил доказу - умов, за якими доказ треба будувати, а також видів доказу та спростування.

При вивченні теми студент навчиться відрізняти власне суперечку від дискусії, навчиться відслідковувати логічні пастки, які може застосовувати непорядна людина.

Особливою частиною теми є застосування логічного мислення у інноваційному управлінні. Виокремлення даного питання пояснюється однозначною актуальністю інноваційного управління для України.

 

ПРАКТИКУМ № 5

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти