ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Маніпулювання на рівні масової та міжособистісної комунікації.

У залежності від складності процесу маніпулювання можна виділити прості "одноактні" маніпуляції або акти маніпулятивного впливу, а також складні, які можна умовно позначити як маніпулятивні ігри.

Іншими словами, процес маніпулювання може бути розтягнутий у часі і представляти багатокрокову поетапну процедуру надання маніпулятивного впливу на людину. Він може бути відносно простим, що включає "одноактний" період спілкування з використанням одного або декількох прийомів маніпулятивного впливу, або структурно досить складним, тобто включати комплекс (систему) різноманітних маніпулятивних прийомів, дія яких спрямована на різні психологічні структури особистості і використання різних психологічних механізмів з поетапною реалізацією цих прийомів в певні періоди часу і в різних ситуаціях взаємодії. Таким чином, складна маніпуляція має свої часову, просторову і організаційно-соціальну структури.

Складні і стійкі організаційні форми таємного примусу людини, як уже зазначалося, можуть позначатися самостійними поняттями, наприклад, такими як політичні ігри, психологічні операції, маніпулятивні інформаційно-пропагандистські та інформаційно-рекламні кампанії і т.д. В даному випадку додавання визначення "маніпулятивний" дозволяє хоча б при аналізі відокремити недобросовісну рекламу і пропаганду від суспільно необхідних форм публічного доведення інформації про важливі та соціально значущих проблемах, ідеях, поглядах, товари тощо (наприклад, пропаганда здорового способу життя, реклама нових технологій і технічних новинок тощо).

Крім цього, для позначення окремих способів, їх стійких сполучень, умов і організації їх застосування можуть використовуватися такі поняття, як маніпулятивні прийоми, маніпулятивні техніки, маніпулятивні технології і т.п.

У сучасних умовах в інформаційно-комунікативних процесах використовуються не просто окремі прийоми, а спеціальні маніпулятивні технології .

Технологія - сукупність прийомів, методів і засобів, використовуваних для досягнення конкретних цілей, зокрема, як спосіб здійснення діяльності на основі раціонального її розчленування на процедури і операції з їх подальшою координацією і синхронізацією і вибору оптимальних засобів, методів їх виконання .

Маніпулятивна технологія - сукупність прийомів, методів і засобів маніпуляції свідомістю та інформаційно-психологічного впливу, які використовуються для досягнення цілей маніпулятора.

Маніпулятивні технології складаються з певних поєднань конкретних структурних елементів, за своїми специфічними закономірностям. Можуть бути різні поєднання цих елементів, оригінальні рішення послідовності і частоти їх застосування в конкретних інформаційно-комунікативних ситуаціях.

***

Види маніпулювання

1. Міфологічне маніпулювання

Суть цього класу маніпулятивних прийомів полягає у використанні глибинних стереотипів і метапрограмм, вплив на які викликають миттєві неконтрольовані емоційні та поведінкові реакції. Так, наприклад, надзвичайно активно у сфері політичної та торгової реклами використовуються такі версії міфологічного маніпулювання, які пов'язані з іменами міфологічних і культурних героїв, добре відомих аудиторії. У рекламі часто зустрічаються найменування товарів, що складаються з власних імен зі стійким асоціативним змістом. Наприклад: краса і розум Афродіти, дотепність і винахідливість Гермеса, хоробрість і сила Геракла, непереможність Наполеона, витонченість і вміння спокушати Казанови і так далі.

2. Використання психологічних автоматизмів

В останні роки набули поширення для потреб впливу на масову свідомість розробки зі сфери психолінгвістики, сугестивної лінгвістики, нейролінгвістичного програмування, Еріксонівського гіпнозу, психології сприйняття. Всі вони відрізняються високою ефективністю впливу і розраховані, в основному, на підсвідоме сприйняття.

Існує досить великий набір прийомів впливу, заснованих на психології сприйняття людини.

Ось лише кілька прикладів.

Використання лякаючих тем і повідомлень. Страхітливі теми та повідомлення є одними з найефективніших засобів впливу на цільову аудиторію. Страх забезпечує згуртування членів групи (наприклад, страх перед супротивником, який може знищити або розхитати систему цінностей групи) і стимулювання її до тих чи інших вчинків.

Використання фактора гумору - може реалізовуватися на рівні тексту, в тому числі слоганів, персонажів, гумористичних ігрових сценаріїв і т.д. За своєю природою гумор передбачає ту чи іншу нестандартну ситуацію, яка, як правило, добре запам'ятовується і не викликає неприйняття. Другою важливою особливістю фактора гумору є його зв'язок з позитивними емоціями. Все це призводить до досить високої ефективності використання даного методу в рекламі.

Осміяння - висміювання конкретних осіб, а також поглядів, ідей, програм, об'єднань, організацій, проти яких йде боротьба. При вмілому використанні даного прийому за конкретною особистістю закріплюється імідж «несерйозної і некомпетентної людини», чиї пропозиції та висловлювання не заслуговують на увагу.

Інтрига.

Незвичайне оформлення текстів.

Вибір без вибору – створення ілюзії вибору. Наприклад: «Ви зможете застосовувати отримані знання відразу або після невеликого тренування". Цей прийом активно застосовують хороші продавці й торгові агенти. Наприклад: "Ви хочете заплатити готівкою або чеком?», Начебто питання про покупку вже вирішене. При цьому людині на вибір надається декілька можливостей, кожна з яких цілком влаштовує комунікатора.

3. Маніпуляції за допомогою управління інформаційними потоками

У число прийомів контролю над інформаційними потоками насамперед слід включити методи «фільтрації інформаційного потоку». Суть методу полягає в обмеженні доступу аудиторії до інформації, порушенні роботи інформаційного апарату конкурента.

створення перешкод появі інформації про якісь теми і явища.

випуск в інформаційне поле тільки інформації з негативною інтерпретацією про подію чи явище. При його втіленні в життя найважливіше - не допустити просочування в інформаційне поле іншої точки зору.

Поширення інформації з позитивною інтерпретацією.

Створення надлишкової інформації - скидання в суспільство інформації в обсязі, що перевищує середній рівень, причому цей обсяг повинен бути свідомо перевершує можливості переробки і засвоєння інформації адресним суб'єктом.

4. Ціннісно-емоційне маніпулювання

Ціннісно-емоційне маніпулювання спирається на здатність людини захоплюватися виразністю переконливого послання, а також престижем джерела. У таких випадках говорять зазвичай про навіювання як вид психічного впливу, словесного або образного, що викликає некритичне сприйняття або засвоєння будь-якої інформації.

використання емоційно забарвлених слів, які тісно пов'язані з основними цінностями, думками суспільства і є переконливими без додаткової інформації. Даний метод апелює до таких почуттів, як любов до країни, дому, бажання миру, свободи, бажання гордитися батьківщиною тощо.

експлуатації забобонів і стереотипів населення.

проекції позитивних якостей людини (авторитет, підтримка, престиж) або будь-якого об'єкта, предмета або моральних цінностей (індивідуальні, групові, внутрішньо-організаційні, національні і т.д.) на іншу людину або групу.

асоціативне зв'язування

5. Прийоми використання механізмів соціального контролю

використання авторитетних, відомих для цільової аудиторії людей або груп. В якості таких груп впливу можуть виступати відомі політичні діячі, діячі культури, відомі актори, керівники підприємств, викладачі вищих та середніх навчальних закладів і т.д. Для ефективності даного методу важливо наявність таких факторів: довіра до представника групи впливу, його популярність, високі професійні якості, особисті гідності, високий офіційний пост (в минулому або сьогоденні), його близькість з цільовою групою

6. Маніпулювання раціональними, переконуючими аргументами.

Багато фахівців вважають, що переконання як метод впливу на людину не відноситься до технологій маніпуляції. Однак, слід чітко розводити аргументацію і переконання, що застосовуються як інструменти виявлення істини, і аргументи, використовувані для псевдологічного обґрунтування пропонованих індивіду змін у його свідомості та поведінці. Цей інструментарій можна назвати маніпулювання техніками аргументації.

Група логічних прийомів побудована на свідомому порушенні основних законів і правил формальної логіки або ж, навпаки, на їх вмілому використанні в цілях маніпуляції недостатньо обізнаним опонентом. Ці прийоми застосовуються при веденні переговорів, дискусій і суперечок.

використання неправильних логічних висновків. Наприклад, на основі факту підтримки кандидатом ідеї про збільшення втручання держави в економіку і того факту, що комуністи також виступають за втручання в економіку, робиться висновок, що кандидат комуніст.

поширення різних тверджень, які представлені в якості факту, при цьому мається на увазі, що ці заяви самоочевидні і не вимагають доказів. Ці твердження можуть бути як достовірними, так і ні.

Псевдопояснення. Суть цього прийому полягає в пропозиції готових відповідей на питання, що виникають у адресата впливу.

7. Маніпулятивні прийоми контролю над емоційною сферою.

Під психологічними прийомами (вивертами) розуміються такі прийоми спору, дискусії, полеміки, які засновані на психологічному впливі на співрозмовника з метою ввести його в стан роздратування, зіграти на його почуттях самолюбства, сорому.

Роздратування опонента, тобто виведення його зі стану психічної рівноваги насмішками, звинуваченнями, докорами і іншими способами доти, поки абонент не буде роздратований і не зробить при цьому помилкову, невигідну для його позиції заяву.

Використання незрозумілих слів і термінів. Даний прийом може викликати, з одного боку, враження значущості обговорюваної проблеми, вагомості наведених доводів, високого рівня професіоналізму та компетентності.

Судження типу "Це банально!".

Авторитетність заяви. За допомогою цього прийому істотно підвищується психологічна значущість наведених власних доводів. Це ефективно вдається зробити за допомогою засвідчень типу "Я вам авторитетно заявляю".

 

ТЕМА 5.

ОСНОВНІ ТЕХНОЛОГІЇ ВПЛИВУ НА СУСПІЛЬНУ СВІДОМІСТЬ ЧЕРЕЗ ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти