ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тема 12. Множинність злочинів – 6 годин

Заняття № 1

1. Поняття одиничного злочину, його види.

2. Триваючі злочини.

3. Продовжувані злочини.

4. Ускладнені злочини.

Завдання:

  1. Знайдіть в Особливій частині КК України та випишіть у конспект по 3 приклади кримінально-правових норм продовжуваних злочинів та триваючих злочинів.

Задача №1

У приміщенні диспетчерської гаража між П., Щ. та Т. виникла суперечка. Коли Щ. і Т. почали бити П., він схопив металеву заготовку (7 кг) і з метою вбивства обох наніс нею Щ. удар по голові, а коли той упав, двічі вдарив по голові Т. Від одержаних травм Щ. і Т. померли на місці події.

Скільки злочинів вчинив П.?

Задача № 2

Р., перебуваючи в нетверезому стані, вибив двері продуктового кіоску, зайшов усередину і взяв п’ять пляшок горілки, три пляшки коньяку, тридцять плиток шоколаду і вісім коробок цукерок. Все це він відніс до себе додому. Випивши вдома півпляшки коньяку, Р. знову повернувся до кіоску, зайшов усередину, але був помічений К. і затриманий.

На допиті Р. пояснив, що повернувся до кіоску, оскільки вдома у нього виник намір забрати з кіоску решту пляшок горілки і коньяку, що там залишалися.

Чи можна розцінити дії Р. як один злочин?

Варіант: На допиті Р. пояснив, що намір забрати всі пляшки з горілкою та коньяком виник у нього перед проникненням до кіоску, але він вирішив реалізувати цей намір у два прийоми.

Задача № 3

П. познайомився на пляжі з Г. і запросив її до себе додому подивитися відеофільми. Після їх перегляду він запропонував Г. залишитися в нього на ніч, а коли та відмовилась, зачинив двері і, погрожуючи ножем, кілька разів вступав з нею в статевий зв’язок. Ранком П. відвів Г. на квартиру, де вона проживала.

Скільки злочинів вчинив П.?

Ознайомтеся з постановою Пленуму Верховного Суду України №5 від 30.05.2008 р. „Про судову практику у справах про злочини проти статевої свободи та статевої недоторканості особи”.

Заняття №2

1. Поняття множинності злочинів. Кількісні та якісні ознаки множинності злочинів.

2. Співвідношення множинності злочинів та одиничних злочинів.

3. Форми множинності злочинів: загальна характеристика та правові наслідки.

Задача № 1

К., ставши особою без певного місця проживання, вирішив здобувати собі засоби на прожиток шляхом розкрадання чужого майна у громадян на вокзалах і портах. 19 січня на вокзалі м. Києва викрав рюкзак з особистими речами у М.; 27 липня викрав валізу у Т. в морському порту Іллічевська. Всього таким чином їм було здійснено вісім крадіжок на території України не загальну суму 3,5 тис. гр.

Чи можна скоєне К. кваліфікувати як одиничний злочин?

Задача № 2

Ф. у складі групи за попередньою змовою вчинив крадіжку. Після закінчення досудового слідства набрав чинності закон про амністію, що поширювався на Ф. і передбачав звільнення його від кримінальної відповідальності. Через 2 тижні після звільнення від кримінальної відповідальності він украв в універмазі чоловіче пальто, вартість якого становила 1 260 гривень.

Чи мала місце в діях Ф. множинність злочинів? Яке кримінально-правове значення має для вирішення цього питання закон про амністію?

Задача № 3

Відбуваючи покарання за розбій, А. і П. домовились, .що коли останній вийде на волю, то дістане і передасть в колонію наркотики. Через 3 тижні після звільнення П. купив у невстановленої слідством особи 2,5 кг анаші, привіз її до міста, де жила мати А., і залишив їй. Мати кілька місяців зберігала анашу вдома, а потім під час чергового побачення передала її синові. При спробі збути анашу іншому засудженому А. було затримано.

Чи мала місце множинність злочинів у цьому випадку?

Задача № 4

К., працюючи водієм таксі, зґвалтував в машині громадянку Л. Потерпіла наступного дня заявила про той, що трапився в міліцію, а через декілька днів зрозуміла, що К. заразив її венеричною хворобою, про що повідомила слідчого.

Чи утворюють дії К. множинність злочинів?

Заняття № 3

1. Поняття, види та кваліфікація повторності злочинів.

2. Поняття, види та кваліфікація сукупності злочинів.

3. Поняття, види та кваліфікація рецидиву злочинів.

4. Поєднання у поведінці особи кількох форм множинності злочинів.

Завдання:

  1. Знайдіть та випишіть до конспекту 2 кримінально-правові норми, які охоплюють повторність.
  2. Знайдіть та випишіть до конспекту 2 кримінально-правові норми, які охоплюють повторність лише в частині її співпадіння з рецидивом.
  3. Який рецидив має місце, якщо особа тричі скоїла необережний злочин, що потягнув загибель людей?

Задача № 1

Б., раніше судимий за розбій, після відбуття покарання організував групу для вчинення квартирних крадіжок, до якої увійшли раніше не судимі П. і С. Вони розробили єдиний план вчинення крадіжок, розподілили між собою функції, визначили дві перші квартири, з яких розпочнеться їхня діяльність.

Спочатку вони обікрали квартиру Р., спричинивши йому майнову шкоду на суму 210 641 гривні.

Потім проникли в квартиру Г., склали в дві сумки його майно на суму 310 869 гривень але при винесені сумок з квартири були помічені сусідкою, яка зчинила галас. Незважаючи на це, Б., П. і С. збігли з сумками вниз, сіли в машину, що належала П., і втекли.

Які форми множинності злочинів мали місце? Яке їх кримінально-правове значення?

Варіант: Сусідка, зчинивши галас, загородила дорогу до сходів. Тоді Б., не кидаючи сумок, відштовхнув її до П. і С., а ті вдарили її головою об стіну, в результаті чого їй було завдано середньої тяжкості тілесне ушкодження.

Задача № 2

Д. був затриманий під час замаху на зґвалтування неповнолітньої Л. Перебуваючи під слідством, він зізнався, що до цього вчинив ще кілька злочинів: зґвалтування неповнолітніх Ш., П., Щ., замах на зґвалтування повнолітньої О. Його показання були підтверджені на досудовому слідстві і в судовому засіданні. Крім того, встановлено, що, долаючи опір, Д. завдав потерпілим побої, а при зґвалтування П. заподіяв їй умисне тяжке тілесне ушкодження за ознакою спричинення психічної хвороби.

Яке співвідношення між повторністю та сукупністю злочинів? Яким чином вони будуть враховані при кваліфікації дій Д.?

Задача № 3

К., керуючи вантажною машиною, поїхав на червоне світло світлофора, внаслідок чого збив пішохода, який уже почав переходити вулицю. Після зіткнення К. не спинився, а, навпаки, збільшив швидкість і спробував втекти.

Через 15 хвилин він, рухаючись зі швидкістю, що перевищувала дозволену, під час повороту не впорався з керуванням, виїхав на хідник і збив ще одного пішохода. Від заподіяних їм тілесних ушкоджень обидва пішоходи померли на місці події.

Чи мала місце множинність злочинів? Яке кримінально-правове значення має кожний з наведених епізодів?

Варіант: Другий пішохід отримав середньої тяжкості тілесне ушкодження.

Задача № 4

Г., будучи водієм-експедитором рефрижератора, порушив правила дорожнього руху, проїхавши на заборонний сигнал світлофора, внаслідок чого збив жінку і, не надавши допомоги потерпілій, виїхав з місця події. Як потім з'ясувалося, потерпілій була завдана тяжкої шкоди здоров'ю і від отриманих травм вона померла. Боячись відповідальності, Г. звільнився з автопідприємства і виїхав в інше місто, де влаштувався працювати водієм самоскида. Знаходячись в стані алкогольного сп'яніння, при поверненні з рейса на одній з безлюдних вулиць він не відмітив велосипедиста і збив його на смерть.

Чи утворює діяння, вчинене Г., сукупність злочинів?

Тема 13. Обставини, що виключають злочинність діяння – 8 годин

Заняття № 1

1. Поняття та види обставин, що виключають злочинність діяння.

2. Підстави вчинення та склад правомірних вчинків, що виключають злочинність діяння.

3. Поняття та кваліфікація перевищення меж заподіяння шкоди. Відповідальність за перевищення меж заподіяння шкоди.

Завдання:

1. Випишіть до конспекту загальні ознаки обставин, що виключають злочинність діяння

Задача № 1

І., К. і Б., які відбували покарання за тяжкі злочини, вдерлися до медпункту колонії, де захопили як заручниць двох медсестер. Погрожуючи загостреними металевими штирями, вони поставили вимогу надати їм зброю з набоями та автомобіль. Переговори із злочинцями нічого не дали, вони почали знущатись над заручницями, заподіявши одній з них тяжке поранення. Тоді за наказом керівника оперативної групи були викликані снайпери, які застосували зброю, внаслідок чого двоє злочинців були вбиті, а третій поранений.

Чи є в даному випадку обставини, що виключають злочинність діяння?

Задача № 2

К., М., Щ. і Б. проживали в одній кімнаті в гуртожитку. М. часто в нетверезому стані скандалив. 8 березня він намагався затіяти бійку з Б., але той пішов з гуртожитку. Тоді М. викинув на вулицю ліжка Б. і Щ. К. зробив зауваження М. і запропонував поставити ліжка на місце. У відповідь той схопив сковорідку і вдарив нею К. у підборіддя, збив його з ніг, а потім завдав декількох ударів по обличчю. Останній намагався вибігти на вулицю, але М. перегородив шлях, схопив з плити кухонного ножа і рукояткою вдарив К. по голові. Той відштовхнув від себе М., схопив сокирище, яке лежало біля плити, і завдав ним двох ударів М., заподіявши йому тяжкі тілесні ушкодження.

Якою має бути кримінально-правова оцінка дій цих осіб?

Задача № 3

До таксі, що стояло на зупинці, підійшов п’яний Г. і почав вимагати висадити з машини пасажира К., а його відвезти в протилежному напрямку. При цьому він нецензурно лаявся, розмахував перед очима К. запаленою цигаркою, пропалив рукав його піджака, у грубій формі наполягав на своїх вимогах. К. через відкрите бокове вікно кабіни відштовхнув Г., який упав і, вдарившись головою об асфальт, дістав тяжке тілесне ушкодження.

Чи підлягає К. кримінальній відповідальності?

Заняття № 2

1. Поняття необхідної оборони та умови правомірності (підстави та склад) у стані необхідної оборони.

2. Склад та кваліфікація перевищення меж необхідної оборони, відповідальність за перевищення меж необхідної оборони.

3. Уявна оборона.

4. Затримання особи, що вчинила злочин. Умови правомірності.

Завдання:

1. Запишіть у конспект умови відповідальності за дії, вчинені у стані уявної оборони.

Задача № 1

П’яні А., Г. і П. близько 2-ї години ночі на вулиці порушували громадський порядок, кричали, лаялись. Міліціонер С., який ніс службу з охорони громадського порядку, почав вимагати, щоб вони припинили хуліганські дії. Але ті не лише не виконали його вимог, а почали з ним сперечатись, ображали його, висловлюючись при цьому нецензурними словами. С. умовляв їх розійтись. Хулігани продовжували на нього наступати, а Г. з блискучим предметом у руці наблизився впритул і робив спроби його схопити. С. відступав, продовжуючи вимагати від хуліганів припинити свої дії. Вбачаючи безпосередньо загрозу нападу і боячись, що хулігани заволодіють його зброєю, С., попередивши, що стрілятиме, зробив два попереджувальні постріли в повітря. У той момент, коли Г. ще раз спробував схопити С., останній вистрілив утрете і попав у А., який стояв поруч з Г. Від отриманого поранення А. у лікарні помер.

Якою має бути кримінально-правова оцінка дій С.?

Задача № 2

Неповнолітні З. та А. вночі у дворі будинку намагалися здійснити крадіжку ковпаків з коліс автомобіля Н., який перебував у своїй квартирі на другому поверсі будинку, і, почувши у дворі підозрілий шурхіт, двічі вистрілив з мисливської рушниці в напрямку З., наказавши йому підняти руки. Виконавши цю вимогу, той почав просити Н. не стріляти, оскільки він нічого не зробив. Але Н. ще двічі вистрілив у З., який стояв з піднятими руками, заподіявши йому тяжкі тілесні ушкодження, небезпечні для життя у момент заподіяння.

Чи можна вважати, що Н. діяв у стані необхідної оборони?

Задача № 3

С. почув уночі, що хтось ходить по горищу його будинку. Він зарядив рушницю, вийшов на подвір’я і крикнув: «Хто там?». Невідомий зіскочив з горища і сховався за рогом будинку, а потім кинувся на С. Останній вистрілив у нього і вбив. Убитим виявився Ф., неодноразово раніше судимий за крадіжки.

Чи є в діях С. перевищення меж необхідної оборони?

Задача № 4

Повертаючись вночі додому, Г. повинен був іти через яр. Спускаючись туди і побоюючись, що на нього можуть напасти, він розкрив складеного ножа. В яру він зустрів О. і П., які йшли з роботи. Зіткнувшись з О., Г. завдав йому ножем удару в груди, заподіявши тяжкі тілесні ушкодження. Він пояснив свої дії тим, що О. і П. здалися йому грабіжниками, оскільки раніше в цьому місці траплялися такі випадки.

Чи перебував Г. у стані необхідної оборони?

Задача № 5

Від’їжджаючи у відпустку, Т. для захисту своєї квартири від злодіїв приладнав над дверима важку болванку, яка падала, коли відчинялися двері. У його відсутність лопнула труба парового опалення і начальник ЖЕУ дав вказівку відчинити квартиру для ліквідації аварії. Коли слюсар відчинив двері, то дістав тяжке поранення, оскільки пристрій спрацював.

Якою має бути кримінально-правова оцінка дій Т.?

Варіант: Пристрій спрацював, коли до квартири проникли злодії, які намагались її обікрасти. При цьому одному з них було спричинено тяжкі тілесні ушкодження, від яких він у лікарні помер

Заняття № 3

1. Затримання особи, що вчинила злочин. Умови правомірності.

2. Поняття обстановки крайньої необхідності та умови правомірності (підстави та склад) завдання шкоди у стані крайньої необхідності.

3. Фізичний та психічний примус.

Завдання:

1. Розмежуйте ознаки джерела небезпеки при необхідній обороні та крайньої необхідності та умови правомірності завдання шкоди за цих обставин.

2. Визначить та запишіть до конспекту співвідношення крайньої необхідності та примусу.

Задача № 1

Г. зі своєю знайомою С. йшов вулицею. Їх зупинили п’яні М. та Ц., безпричинно присікались до них, зчинили сварку і почали бити Г. При цьому в руках Ц. була пляшка з вином. Він намагався нею вдарити збитого з ніг Г. Побоїв зазнала й С., що боронила Г. Останньому було заподіяно легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров’я. Захищаючи себе і С., Г. складаним ножем, якого мав при собі, поранив М. і Ц., спричинивши їм тілесні ушкодження середньої тяжкості. Г. пішов у міліцію і здав ніж.

Дайте юридичну оцінку вчиненого учасниками події.

Задача № 2

А. і Л. залишилися в горах без продуктів харчування, їм загрожувала голодна смерть, оскільки розпочався буран. Натрапивши на будинок лісника, в якому нікого не було, вони виламали двері, взяли продукти в кількості, яка забезпечувала можливість перечекати бурю і дістатися до населеного пункту.

Чи мав місце стан крайньої необхідності?

Задача № 3

К. проїжджав на автомобілі біля автобусної зупинки. Несподівано на дорогу вибіг Р. Щоб відвернути наїзд, К. різко повернув ліворуч і виїхав на смугу зустрічного руху. В цей момент мотоцикл, який їхав назустріч, зіткнувся з машиною К. Внаслідок зіткнення водій мотоцикла і пасажир дістали тяжкі тілесні ушкодження.

Чи мав місце стан крайньої необхідності?

Варіант: Внаслідок зіткнення водій мотоцикла та його пасажир загинули.

Задача № 4

Т. і П. перед закриттям відділення банку зайшли в приміщення, надягнувши перед цим маски, і, погрожуючи пістолетами, які, як виявилося, були не придатними для стрільби, стали вимагати у касирів скласти у валізу наявні у касі гроші. Побоюючись за своє життя, касири Б. та Р. віддали Т. і П. всі гроші, що були в касі.

Чи підлягають Б. і Р. кримінальній відповідальності?

 

Заняття № 4

1. Поняття виконання наказу або розпорядження. Поняття законного наказу. Відповідальність за виконання незаконного наказу.

2. Поняття діяння, пов’язане з ризиком (виправданий ризик).

3. Поняття виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації.

Завдання:

1. Визначить та запишіть до конспекту правила відповідальності за виконання незаконного наказу.

Задача № 1

Бригадири сільськогосподарського кооперативу Г., С. та М. за розпорядженнями його голови Д. і заступника голови Х. відпустили з поля плодовоовочеву продукцію без накладних відповідно на 2 180, 50, 1 800 і 47 гривень. Д. і Х. їм говорили, що оплата продукції буде оформлена через бухгалтерію кооперативу, тому що правління хоче обміняти її на лісоматеріали і запасні частини для машин. Насправді ж Д. і Х. одержану продукцію продали, а гроші привласнили.

Як кваліфікуватиі дії Д., Х., Г., С., М.?

Задача № 2

Хворий П. поступив непритомним до лікарні з неясною клінічною картиною захворювання. Для встановлення діагнозу необхідно було взяти пункцію спинного мозку, але батьки хворого згоди на це не дали. П. помер. За висновком судово-медичної експертизи своєчасне проведення пункції спинного мозку дало б можливість встановити правильний діагноз і врятувати хворого.

Чи мав місце виправданий ризик?

Варіант 2. Незважаючи на відсутність згоди батьків П., лікар взяв у нього спинний мозок на аналіз, що дозволило встановити правильний діагноз і застосувати правильні методи лікування. П. було врятовано.

Задача № 3

К., виконуючи спеціальне завдання, став членом організованої злочинної групи з метою розкриття її злочинної діяльності. Для того, щоб отримати „довіру”, він вимушений був брати участь у вчинюваних групою крадіжках, грабежах і розбоях, застосовуючи інколи насильство до потерпілих. Одного разу при черговому розбої керівник групи О., щоб остаточно переконатись у „благонадійності” К., наказав останньому вбити потерпілого, що К. і зробив.

Дайте кримінально-правову оцінку діям К.

Задача № 4

Під час польоту пасажирського літака в хвостовому відсіку утворилася тріщина в обшивці, що привело до різкого зниження висоти польоту і до пониження температури на борту корабля. Командир корабля Ш., бачивши неминучість катастрофи, доручив одному з пілотів закласти тріщину в обшивці хвостового відсіку, прийнявши захисні заходи від обмороження.

Завдання було виконане, катастрофа запобігла, проте пілот отримав обмороження рук, що з'явилося підставою для визнання його інвалідом Ш групи.

Дайте аналіз дії Ш. з погляду вчення про обставини, що виключають злочинність діяння.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти