ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Реалізація кооперативних принципів у правових документах, що регулюють діяльність кооперативів

Кооперативні принципи як джерело кооперативного права. Кооперативні закони, національні і регіональні, покликані формувати таке правове поле, в якому організаційна структура кооперативу працювала б ефективно. Для цього повинні існувати певні юридичні норми, які не знайшли або недостатньо знайшли висвітлення у кооперативних принципах, і які по суті є продовженням або розвитком цих принципів. Ці юридичні норми, наприклад, забезпечують демократичний стиль управління на всіх його рівнях, постійну увагу обраних лідерів і найманого управлінського персоналу до рядових членів кооперативу, визначають порядок інвестування і повернення паїв тощо. Таким чином, завдяки певним юридичним нормам організаційна структура кооперативу підтримує баланс між демократичним управлінням і ефективною роботою кооперативу(що часто буває альтернативою). Це є основою конкурентоспроможності кооперативної форми бізнесу. В деяких країнах, де не існує спеціального кооперативного законодавства, визначення і юридичні норми щодо організаційної структури кооперативів передбачені їх статутами.

Кооперативні закони регулюють не лише діяльність первинних кооперативних товариств, але їх об’єднань, спільних і дочірних підприємств. Центральні постачальницькі, маркетингові, банківські інституції, створені кооперативами на кооперативних засадах, в більшості випадків є винятком для антимонопольного законодавства. У розвинутих країнах держава і уряд прагнуть не втручатися у справи кооперативів, обмежуючи свою роль реєстрацією кооперативу, регулюванням щодо здійснення аудиту, контролем за виконанням кооперативного законодавства та фіксацією факту ліквідації кооперативу.

Уніфікація кооперативного законодавства України. Верховна Рада України ухвалила базовий кооперативний Закон України “Про кооперацію”, в якому уніфіковані найважливіші нормативно-правові акти, що стосуються всіх видів кооперації (рис. 1).

Під уніфікацією кооперативних законів слід розуміти приведення цих законів до єдиної теоретико-методологічної основи, структурної побудови та загальної ідеології, що визначається природою кооперативних організацій. Таким чином Закон узагальнює деякі спільні принципи побудови кооперативних організацій, узгоджує їх з міжнародними принципами кооперації, що сприяє солідарності і стратегічній взаємодії усіх гілок кооперації в Україні.

 

Рис. 1.

Прийняття базового Кооперативного Закону України “Про кооперацію”

 

Уніфікація спеціальних кооперативних законів

 

 

Прийняття Законів України про інші види кооперації

 

 

Прийняття Законів України “Про споживчу кооперацію”, “Про сільськогосподарську кооперацію”, “Про кредитні спілки”

 

Рис. 1. Уніфікація кооперативного законодавства України

 

Короткі підсумки теми

Ø Найвищу юридичну силу щодо правового регулювання діяльності кооперативних організацій має Конституція України. Загальні та спеціальні закони повинні відповідати конституційним приписам.

Ø Конституція України забезпечує гарантії незалежності та самостійності кооперації, запобігає будь-якому втручанню в її діяльність.

Ø Розробляючи нормативно-правові акти, кооперативні організації виступають від свого імені, а не від імені держави.

Ø Спеціальні кооперативні закони є пріоритетними щодо загальних законів.

Ø Кооперативне законодавство є правовою базою відродження української кооперації.

Ø Прийняті Верховною Радою України кооперативні закони містять правові норми, характерні для всіх видів кооперативів.

Ø Основу кооперативного законодавства становлять спеціальні Закони України “Про споживчу кооперацію”, “Про сільськогосподарську кооперацію”, “Про кредитні спілки”, “Про кооперацію”.

Ø Підзаконні нормативно-правові акти приймаються у відповідності з нормами чинного законодавства.

Ø Внутрішньокооперативні акти приймаються органами управління (з’їзд, рада, правління), яким кооперативні товариства делегували право прийняття нормативних актів, обов’язкових для всіх кооперативних організацій та підприємств системи.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти