ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ПРЕВЕНТИВНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАХОДИ

ТЕМА 2.

ЗАСТОСУВАННЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ЗАХОДІВ ЗГІДНО ІЗ ЗАКОНОМ УКРАЇНИ "ПРО НАЦІОНАЛЬНУ ПОЛІЦІЮ"

ПЛАН

 

1. Поняття, ознаки поліцейських заходів.

2. Види поліцейських заходів та порядок їхнього застосування.

3. Поняття, види та особливості застосування превентивних заходів.

4. Поняття, види та особливості застосування примусових заходів.

Поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, який обмежує певні права і свободи людини і застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень.

 

Обраний поліцейський західповиненбути:

 

1. Законним: поліцейський захід є визначений законом[MB1] .

2. Необхідним: вважається таким у наступних випадках: 1) якщо для виконання повноважень поліції неможливо використати інший захід; 2) якщо застосування іншого засобу буде неефективним; 3) якщо такий захід заподіяв би найменшу шкоду як адресату заходу, так і іншим особам.

3. Пропорційним: вважається таким, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і свободам людини або інтересам суспільства чи держави, не перевищує блага, для захисту якого він був застосований, або створеної загрози заподіяння шкоди.

4. Ефективним: вважається таким, якщо застосування поліцейського заходу забезпечує виконання повноважень поліції.

Поліцейський захід вживається виключно для виконання повноважень поліції, і повинен бути припинений, якщо:

1) досягнуто мету його застосування;

2) очевидно, що мету заходу неможливо досягнути;

3) немає необхідності в подальшому застосуванні такого заходу.

Види поліцейських заходів
Превентивні поліцейські заходи Поліцейські заходи примусу
1) перевірка документів особи; 2) опитування особи; 3) поверхнева перевірка і огляд; 4) зупинення транспортного засобу; 5) вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території; 6) обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю; 7) проникнення до житла чи іншого володіння особи; 8) перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ; 9) застосування технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засоби фото- і кінозйомки, відеозапису; 10) перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб; 11) поліцейське піклування. 1) фізичний вплив (сила) - застосування будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників; 2) застосування спеціальних засобів (cпеціальними засобами є сукупність пристроїв, приладів і предметів, спеціально виготовлених, конструктивно призначених і технічно придатних для захисту людей від ураження різними предметами (у тому числі від зброї), тимчасового (відворотного) ураження людини (правопорушника, супротивника), пригнічення чи обмеження волі людини (психологічної чи фізичної) через здійснення впливу на неї чи предмети, що її оточують, з чітким регулюванням підстав і правил застосування таких засобів та службових тварин); 3) застосування вогнепальної зброї.
Порядок застосування превентивних заходів Під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі: 1) причини застосування превентивних заходів; і 2) довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи. Порядок застосування заходів примусу 1. Загальне правило: поліцейський зобов'язаний повідомити особу про застосування певного заходу примусу і надати достатньо часу для виконання його законної вимоги. Винятки, коли зазначене вище правило можна не виконувати: а. У випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров'я особи чи/та поліцейського або інші тяжкі наслідки. або б. У ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим. 2. Поліцейський обирає певний захід примусу з урахуванням: a) конкретної ситуації; b) характеру правопорушення; c) індивідуальних особливостей особи, що вчинила правопорушення. 3. Загальне правило: заборонено застосовувати заходи примусу щодо наступних категорій осіб: a. Жінок з явними ознаками вагітності. b. Малолітніх осіб. c. Осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості. Винятки, коли зазначене вище правило можна не виконувати: а. Коли вказані вище категорії осіб вчинили збройний чи груповий напад, якщо відбити такий напад іншими способами і засобами неможливо. б. Коли вказані вище категорії осіб вчинили збройний опір поліцейському, що загрожує життю і здоров'ю інших осіб або поліцейському, якщо відбити такий опір іншими способами і засобами неможливо. 4. Поліцейський зобов'язаний надавати невідкладну медичну допомогу особам, які постраждали в результаті застосування заходів примусу.   5. Поліцейський за жодних обставин не може застосовувати заходи примусу, не визначені у Законі України "Про Національну поліцію". 6. У разі досягнення очікуваного результату поліцейський зобовязаний негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу.

ПРЕВЕНТИВНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАХОДИ

І. Перевірка документів особи

Поліцейський має право вимагати в особи пред'явлення нею наступних документів:

1) документів, що посвідчують особу

та/або

2) документів, що підтверджують відповідне право особи

у наступних випадках:

 

1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір учинити правопорушення;

3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті зі спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;

4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен такий дозвіл, якщо встановити ці права іншим чином неможливо;

5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;

6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до учинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом учинення правопорушення.

ІІ. Опитування особи

Поліцейський має право опитати особу:

1) Якщо існує достатньо підстав вважати, що вона володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейських повноважень (для опитування поліцейський може запросити особу до поліцейського приміщення).

2) Перед проведенням опитування особи поліцейський роз’яснює їй підстави та мету застосування поліцейського заходу, якщо це не перешкодить виконанню поліцією повноважень, покладених на неї законом.

3) Особа має право відмовитися від надання інформації, оскільки надання інформації є добровільним.

4) Опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків (одного з них), іншого законного представника або педагога.

ІІІ. Поверхнева перевірка

Поверхнева перевірка - це здійснення візуального огляду:

1) особи шляхом проведення по поверхні її вбрання рукою, спеціальним приладом або засобом;

2) речі або транспортного засобу шляхом візуального огляду речі або (і) транспортного засобу або візуального огляду салону та багажника транспортного засобу. Поліцейський при здійсненні поверхневої перевірки має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону.

При виявленні в ході поверхневої перевірки будь-яких слідів правопорушення поліцейський забезпечує їх схоронність та огляд відповідно до вимог статті 237 КПК України.

 

Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи має право зупиняти її та/або оглядати її, якщо є достатньо підстав вважати, що в особи є при собі річ:

1) обіг якої заборонено чи обмежено;

або

2) яка становить загрозу життю чи здоров'ю такої особи або інших осіб.

Поверхнева перевірка особи здійснюється поліцейським відповідної статі. У невідкладних випадках поверхневу перевірку особи може здійснити будь-який поліцейський лише з використанням спеціального приладу або засобу.

 

Поліцейський має право здійснювати поверхневу перевірку речі або транспортного засобу у наступних випадках:

1) якщо існує достатньо підстав вважати, що в транспортному засобі знаходиться правопорушник або особа, свобода якої обмежується в незаконний спосіб;

2) якщо існує достатньо підстав вважати, що в такому транспортному засобі знаходиться річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю і здоров’ю такої особи або інших осіб;

3) якщо існує достатньо підстав вважати, що річ або транспортний засіб є знаряддям учинення правопорушення або (і) знаходиться в тому місці, де може бути скоєно кримінальне правопорушення, для запобігання якого необхідно провести поверхневу перевірку.

Під час поверхневої перевірки речі або транспортного засобу особа повинна самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.

XIX. Поліцейське піклування

Поліцейське піклування
Категорії осіб, щодо яких може здійснюватися поліцейське піклування Поліцейське піклування має наслідком
1. Неповнолітньої особи віком до 16 років, яка залишилася без догляду. Таку особу поліцейський повинен передати батькам або усиновителям, опікунам, піклувальникам, органам опіки та піклування.
2. Особи, яка підозрюється у втечі з психіатричного закладу чи спеціалізованого лікувального закладу, де вона утримувалася на підставі судового рішення. Таких осіб поліцейський зобов'язаний передати відповідному закладу.
3. Особи, яка має ознаки вираженого психічного розладу і створює реальну небезпеку оточуючим або собі.
4. Особи, яка перебуває у публічному місці і внаслідок сп’яніння втратила здатність самостійно пересуватися чи створює реальну небезпеку оточуючим або собі. Таку особу поліцейський зобов'язаний передати у спеціальний лікувальний заклад чи до місця проживання.  

Поліцейський зобов’язаний негайно повідомити особі зрозумілою для неї мовою:

Ø підставу застосування поліцейського заходу;

Ø роз’яснити право отримувати медичну допомогу, давати пояснення, оскаржувати дії поліцейського.

Також поліцейський повинен негайно повідомити інших осіб про місце перебування особи щодо якої здійснено поліцейське піклування. Цей обов'язок реалізується шляхом надання особі можливість негайно повідомити про своє місце перебування близьких родичів, членів сім’ї чи інших осіб за вибором цієї особи.

Якщо поліцейське піклування застосовано щодо неповнолітньої особи, то поліцейський зобов’язаний негайно повідомити батьків або усиновителів, опікунів, піклувальників, орган опіки та піклування про місце перебування такої особи.

 

Повідомлення про права і їх роз’яснення поліцейським може не проводитися у випадку, коли є достатні підстави вважати, що особа не може усвідомлювати свої дії і керувати ними.

Про застосування поліцейського піклування складається протокол, в якому зазначаються:

· місце, дата і точний час (година і хвилини) застосування поліцейського заходу;

· підстави застосування;

· опис вилученої зброї чи інших предметів;

· клопотання, заяви чи скарги особи, якщо такі надходили;

· наявність чи відсутність видимих тілесних ушкоджень.

Протокол підписується поліцейським і особою. Копія протоколу негайно під розпис вручається особі. Протокол може не надаватися особі для підписання, а його копія – вручатися особі у випадку, коли є достатні підстави вважати, що вона не може усвідомлювати свої дії і керувати ними. В такому випадку протокол надається органу чи особі, яким була передана певна особа згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України "Про Національну поліцію".

ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАХОДИ ПРИМУСУ

 

ТЕМА 2.

ЗАСТОСУВАННЯ ПОЛІЦЕЙСЬКИХ ЗАХОДІВ ЗГІДНО ІЗ ЗАКОНОМ УКРАЇНИ "ПРО НАЦІОНАЛЬНУ ПОЛІЦІЮ"

ПЛАН

 

1. Поняття, ознаки поліцейських заходів.

2. Види поліцейських заходів та порядок їхнього застосування.

3. Поняття, види та особливості застосування превентивних заходів.

4. Поняття, види та особливості застосування примусових заходів.

Поліцейський захід - це дія або комплекс дій превентивного або примусового характеру, який обмежує певні права і свободи людини і застосовується поліцейськими відповідно до закону для забезпечення виконання покладених на поліцію повноважень.

 

Обраний поліцейський західповиненбути:

 

1. Законним: поліцейський захід є визначений законом[MB1] .

2. Необхідним: вважається таким у наступних випадках: 1) якщо для виконання повноважень поліції неможливо використати інший захід; 2) якщо застосування іншого засобу буде неефективним; 3) якщо такий захід заподіяв би найменшу шкоду як адресату заходу, так і іншим особам.

3. Пропорційним: вважається таким, якщо шкода, заподіяна охоронюваним законом правам і свободам людини або інтересам суспільства чи держави, не перевищує блага, для захисту якого він був застосований, або створеної загрози заподіяння шкоди.

4. Ефективним: вважається таким, якщо застосування поліцейського заходу забезпечує виконання повноважень поліції.

Поліцейський захід вживається виключно для виконання повноважень поліції, і повинен бути припинений, якщо:

1) досягнуто мету його застосування;

2) очевидно, що мету заходу неможливо досягнути;

3) немає необхідності в подальшому застосуванні такого заходу.

Види поліцейських заходів
Превентивні поліцейські заходи Поліцейські заходи примусу
1) перевірка документів особи; 2) опитування особи; 3) поверхнева перевірка і огляд; 4) зупинення транспортного засобу; 5) вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території; 6) обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю; 7) проникнення до житла чи іншого володіння особи; 8) перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ; 9) застосування технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засоби фото- і кінозйомки, відеозапису; 10) перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб; 11) поліцейське піклування. 1) фізичний вплив (сила) - застосування будь-якої фізичної сили, а також спеціальних прийомів боротьби з метою припинення протиправних дій правопорушників; 2) застосування спеціальних засобів (cпеціальними засобами є сукупність пристроїв, приладів і предметів, спеціально виготовлених, конструктивно призначених і технічно придатних для захисту людей від ураження різними предметами (у тому числі від зброї), тимчасового (відворотного) ураження людини (правопорушника, супротивника), пригнічення чи обмеження волі людини (психологічної чи фізичної) через здійснення впливу на неї чи предмети, що її оточують, з чітким регулюванням підстав і правил застосування таких засобів та службових тварин); 3) застосування вогнепальної зброї.
Порядок застосування превентивних заходів Під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов’язана повідомити особі: 1) причини застосування превентивних заходів; і 2) довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи. Порядок застосування заходів примусу 1. Загальне правило: поліцейський зобов'язаний повідомити особу про застосування певного заходу примусу і надати достатньо часу для виконання його законної вимоги. Винятки, коли зазначене вище правило можна не виконувати: а. У випадку, коли зволікання може спричинити посягання на життя і здоров'я особи чи/та поліцейського або інші тяжкі наслідки. або б. У ситуації, що склалася, таке попередження є невиправданим або неможливим. 2. Поліцейський обирає певний захід примусу з урахуванням: a) конкретної ситуації; b) характеру правопорушення; c) індивідуальних особливостей особи, що вчинила правопорушення. 3. Загальне правило: заборонено застосовувати заходи примусу щодо наступних категорій осіб: a. Жінок з явними ознаками вагітності. b. Малолітніх осіб. c. Осіб з явними ознаками обмежених можливостей або старості. Винятки, коли зазначене вище правило можна не виконувати: а. Коли вказані вище категорії осіб вчинили збройний чи груповий напад, якщо відбити такий напад іншими способами і засобами неможливо. б. Коли вказані вище категорії осіб вчинили збройний опір поліцейському, що загрожує життю і здоров'ю інших осіб або поліцейському, якщо відбити такий опір іншими способами і засобами неможливо. 4. Поліцейський зобов'язаний надавати невідкладну медичну допомогу особам, які постраждали в результаті застосування заходів примусу.   5. Поліцейський за жодних обставин не може застосовувати заходи примусу, не визначені у Законі України "Про Національну поліцію". 6. У разі досягнення очікуваного результату поліцейський зобовязаний негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу.

ПРЕВЕНТИВНІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ ЗАХОДИ

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти