ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тема 3. Страхування життя та пенсій

Тема 3. Страхування життя та пенсій

План

Визначення страхування життя і вимоги до нього за діючим законодавством

Особливості страхування життя в Україні

Основні види страхування життя в Україні

Ризикове страхування життя

Змішане страхування життя

Пенсійне страхування життя

Закордонний досвід страхування життя

Особливості роботи страхової компанії по страхуванню життя

Управління укладенням, веденням, страхових угод і здійсненням страхових виплат

Управління фінансами компаній по страхуванню життя

Визначення страхування життя і вимоги до нього за діючим законодавством

Страхування життя - це вид особистого страхування, який передбачає обов'язок страховика здійснити страхову виплату згідно з договором страхування у разі смерті застрахованої особи, а також, якщо це передбачено договором страхування, у разі дожиття застрахованої особи до закінчення строку дії договору страхування та (або) досягнення застрахованою особою визначеного договором віку. Умови договору страхування життя можуть також передбачати обов'язок страховика здійснити страхову виплату у разі нещасного випадку, що стався із застрахованою особою, та (або) хвороби застрахованої особи. У разі, якщо при настанні страхового випадку передбачено регулярні послідовні довічні страхові виплати (страхування довічної пенсії), обов'язковим є передбачення у договорі страхування ризику смерті застрахованої особи протягом періоду між початком дії договору страхування та першою страховою виплатою з числа довічних страхових виплат. В інших випадках передбачення ризику смерті застрахованої особи є обов'язковим протягом всього строку дії договору страхування життя.

Зазначена у договорі страхування життя величина інвестиційного доходу не повинна перевищувати чотирьох відсотків річних. Договором страхування життя обов'язково передбачається збільшення розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат на суми (бонуси), які визначаються страховиком один раз на рік за результатами отриманого інвестиційного доходу від розміщення коштів резервів із страхування життя за вирахуванням витрат страховика на ведення справи у розмірі до 15 відсотків отриманого інвестиційного доходу та обов'язкового відрахування в математичні резерви частки інвестиційного доходу, що відповідає розміру інвестиційного доходу, який застосовується для розрахунку

страхового тарифу за цим договором страхування та у разі індексації розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат за офіційним індексом інфляції, відрахування в математичні резерви частки інвестиційного доходу, що відповідає такій індексації. Договором страхування життя також може бути передбачено збільшення розміру страхової суми та (або) розміру страхових виплат на суми (бонуси), які визначаються страховиком один раз на рік за іншими фінансовими результатами його діяльності (участь у прибутках страховика).

У разі несплати страхувальником чергового страхового внеску в розмірі та у строки, передбачені правилами та договором страхування життя, таким договором може бути передбачено право страховика в односторонньому порядку зменшити (редукувати) розмір страхової суми та (або) страхових виплат. Страхові виплати за договорами особистого страхування здійснюються незалежно від суми, яку має отримати одержувач за державним соціальним страхуванням та соціальним забезпеченням, і суми, що має бути йому сплачена як відшкодування збитків (за Законом України “Про страхування”)

Особливі вимоги до договорів страхування життя передбачені податковим законодавством. Так, в Законі України “Про оподаткування прибутку підприємств” вказується:

договір довгострокового страхування життя – договір страхування життя терміном на 10 років і більше, який містить умову сплати страхових внесків (платежів, премій) протягом не менш ніж 5 років та передбачає страхову виплату, якщо застрахована особа дожила до закінчення строку дії договору страхування, чи події передбаченої у договорі страхування, або досягла віку, визначеного договором. Такий договір не може передбачати страхових виплат на протязі перших 10 років його дії, крім тих, що провадяться у разі настання страхових випадків, пов’язаних із смертю застрахованої особи, і що призвели до встановлення застрахованій особі інвалідності 1 групи. При цьому страхова виплата проводиться незалежно від терміну сплати страхових внесків (платежів, премій). Даним законом також передбачено пільги для інвестування коштів страхових компаній, які здійснюють страхування життя.

 

Основні види страхування життя в Україні

Ризикове страхування життя на термін та довічне

Страховим випадком за даним видом страхування є лише смерть застрахованої особи на протязі дії договору. Застрахованою особою можуть бути дієздатні особи у віці від 3 до 70 років. Страхувальником можуть виступати фізичні або юридичні особи. Спадкоємцями можуть виступати одне або декілька юридичних або фізичних осіб. Страхова сума за договором розраховується актуарно, а також залежить від полу клієнта, віку і терміну дії договору. Мінімальна страхова сума 100 амер. дол.. максимальна 100000. Термін дії договору страхування від 3 до 35 років(страхування на термін) та довічно (все життя). Внески здійснюються одноразово або на протязі всієї дії договору страхування. У випадку настання смерті застрахованої особи виплата здійснюється особі, яка вказана в полісі як користонабувач. Якщо така особа відсутня (вмерла або визнана судом зниклою безвісти), то виплата здійснюється спадкоємцям за законом. При цьому виплачується уся страхова сума незалежно від того коли наступила смерть застрахованої особи на початку дії договору страхування, в середині або на прикінці. У випадку настання смерті в перші шість місяців дії договору страхова сума компанією не виплачується. В цьому випадку користонабувачеві повертається уся сума сплачених внесків. Будь-яка виплата здійснюється користонабувачеві на протязі 15 днів з моменту подання усіх необхідних документів до страхової компанії. При розторгненні договору страхування викупна сума виплачується не раніше закінчення другого року дії договору страхування. Договори не укладаються як правило з непрацюючими інвалідами, хворими на психічні захворювання, недієздатними особами. Звісно договір ризикового страхування життя на термін або довічний користується меншим попитом ніж інші договори страхування життя, оскільки тут спрацьовує психологічний фактор – кожна людина бажає користуватися своїма грошима ще за свого життя.

Договори ризикового страхування життя широко використовуються в розвинених країнах при отриманні різного роду споживчих кредитів застрахованою особою, тобто кредитів пов’язаних з придбанням дорогого рухомого і нерухомого майна. При цьому в страховому полісі повинно бути вказано, що користонабувачем у випадку смерті застрахованої особи є банк, торгівельний заклад або інша установа, яка надала фінансовий або товарний кредит застрахованому. Такі відносини можуть бути обов’язковою умовою при отриманні великих споживчих кредитів.

Змішане страхування життя

Змішане страхування життя може бути двох видів:

Перший – на дожиття застрахованою особою до закінчення дії договору або на її смерть на протязі дії договору;

Другий – на дожиття, смерть або втрату працездатності через нещасний випадок.

Умови першого виду страхування майже не відрізняються від розглянутого раніше. Відмінність лише в тому, що окрім смерті виплата здійснюється і на випадок дожиття до закінчення дії договору.

Складнішими є умови змішаного страхування, які передбачають виплату страхового відшкодування внаслідок нещасного випадку. Складність полягає у встановленні рівня втрати працездатності. Зокрема, умовами договору передбачається, що якщо втрата працездатності є меншою за 25% страхова виплата не здійснюється. Страхова виплата може проводитися або за кожен день (оплата лікування) або у відсотках до страхової суми (оплата інвалідності). Як правило виплати, які здійснювалися на протязі дії договору страхування життя по втраті працездатності не враховуються в кінцевій сумі страхової виплати. Це пояснюється тим, що тариф при змішаному страхуванні життя складається з двох частин – ризикової і накопичувальної. Ризикова частина страхового тарифу передбачається для створення страхового фонду для компенсації виплат по нещасним випадкам, а накопичувальна для інвестування.

Існує змішаний договір страхування життя з акумуляцією ризику, який передбачає що у випадку смерті застрахованої особи за звичайних умов виплачується одна страхова сума, у випадку смерті від нещасного випадку – подвійна страхова сума, і у випадку смерті від ДТП – потрійна страхова сума. Звісно розрахунки за таким договором є дещо складнішим ніж за звичайним договором змішаного страхування життя.

Останнім часом страхові компанії почали розробляти спеціальні програми змішаного страхування життя для вищого керівництва компаній. В практиці світового страхування така програма називається “золоті кайдани”. Сутність цієї страховки полягає в тому, що вищому менеджменту компанії або найкращим фахівцям компанія пропонує договір страхування життя за яким внески здійснюються за рахунок компанії. Але умовою договору є те, що застрахована особа повинна працювати в компанії визначену кількість років. У випадку невиконання цієї умови (дострокового звільнення застрахованої особи) вся страхова сума за договором буде виплачена страховою компанією компанії, яка замовляла страховку або переведена на іншого працівника. У випадку раптової смерті застрахованої особи або втрати працездатності через нещасний випадок страхову суму отримує застрахована особа або її спадкоємці.

Пенсійне страхування життя

З 2004 року в Україні стартувала пенсійна реформа. Закон розроблено за світовими стандартами і в ньому передбачено 3 рівні пенсійного забезпечення. Перший рівень –солідарний (той, який діє зараз). Другий рівень – накопичувальний. На цьому рівні особами буде відкладатися частка пенсійних внесків і накопичуватися за рахунок інвестування їх в прибуткові активи. Таким чином, виходячи на пенсію людина буде отримувати доповнення до солідарної пенсії в залежності від того яку суму буде накопичено на протязі сплати нею внесків. Третій рівень – недержавне пенсійне забезпечення. Особа може добровільно застрахуватися в недержавній страховій компанії або пенсійному фонді і отримувати додаткову пенсію.

Слід вказати. що розвиток пенсійного страхування і недержавних пенсійних фондів фахівці часто пов’язують з проблемою старіння населення. З кожним роком у переважної більшості країн світу підсилюються проблеми з наповненням державного пенсійного фонду. Отже, в подальшому пенсійне забезпечення поступово перекладатиметься на самих страхувальників. Багато експертів вказують на відсутність альтернативи такому розвитку подій.

Зараз страхові компанії пропонують пенсійні програми на наступних умовах:

Страховий випадок – дожиття до пенсійного віку або смерть застрахованої особи на протязі дії договору. Мінімальна страхова сума – сума щорічної пенсії 240 амер. дол.. максимальна страхова сума 100000 амер. дол.. Термін дії договору – довічно. В договорі обумовлено період очікування – момент з підписання договору до настання пенсійного віку. Період очікування не може бути менший за три роки. Тому застрахованими особами можуть бути:

Чоловіки від 18 до 57 років;

Жінки від 18 до 52 років.

Пенсія в розмірі страхової суми нараховується раз на рік, а виплачується раз на місяць. У випадку смерті застрахованої особи нарахована за увесь термін сума виплачується його спадкоємцям, або іншим особам указаним у заповіті. У випадку настання смерті в перші шість місяців дії договору страхова сума компанією не виплачується. В цьому випадку користонабувачеві повертається уся сума сплачених внесків. При розторгненні договору страхування викупна сума виплачується не раніше закінчення другого року дії договору страхування.

Існують пенсійні програми з додатковими умовами, які передбачають наприклад, початок страхових виплат у випадку втрати застрахованою особою працездатності до настання пенсійного віку. При цьому страхова виплата здійснюється у відсотках до страхової суми в залежності від групи інвалідності:

1 група – 100% від страхової суми;

2 група – 80% від страхової суми;

3 група – 60% від страхової суми.

Страхові виплати за даною програмою можливі лише після медичного огляду застрахованої особи і висновок комісії про присвоєння групи інвалідності.

 

 

Тема 3. Страхування життя та пенсій

План

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти