ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Характеристика процесу реалізації та завдання обліку

·

· Процес реалізації– це сукупність операцій, пов'язаних з реалізацією готової продукції, товарів, виконаних робіт і послуг, з визначенням фінансових результатів від основної діяльності підприємства.

В економічній літературі під терміном «реалізація» прийнято розуміти продаж, тобто передачу права власності в обмін на гроші, матеріальні (нематеріальні) цінності, а також роботи, послуги по договорах купівлі-продажу, постачання тощо. Загальновживане поняття продажу, яке використовується для цілей оподатковування, містить: передачу права власності в обмін на корпоративне право або інше право на одержання доходу за установчими договорами (договорами про створення підприємства); передачу і повернення активів за договорами позики, за договором застави, у разі невиконання заставником зобов'язань, забезпечених заставою, за договором фінансового лізингу і навіть безоплатну передачу за договорами дарування (благодійна діяльність).

Процес реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) може розпочинатися в одному звітному періоді (купівля товарів), а завершуватися в іншому, тому важливо для визначення результату діяльності застосовувати принципнарахування та відповідності. Зіставлення доходу від реалізації, який оцінюється за справедливою вартістю реалізованих товарів (робіт, по слуг), із собівартістю їх реалізації дає можливість визначити валовий прибуток (збиток) та фінансовий результат діяльності підприємства.

· Завдання обліку:

· - визначення обсягу реалізації і контроль за виконанням плану реалізації;

· - своєчасне і повне відображення доходів;

· - повне і своєчасне виявлення витрат на збут;

· - визначення фінансового результату від основної діяльності.

Операції, пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), які є головною метою створення підприємства і забезпечують основну частину доходу є основною діяльністю.

14.2. Формування та відображення в обліку собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)

Собівартість реалізації складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), реалізованої протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та понаднормативних виробничих витрат.

Схематично порядок формування собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) подано на рис. 14.1.

Рисунок 14.1. Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг)

 

Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) відображається за дебетом рахунку 90 «Собівартість реалізації» і кредиту рахунків 23 «Виробництво», 26 «Готова продукція», 28 «Товари», 91 «Загальновиробничі витрати».

Рахунок 90 «Собівартість реалізації» призначено для узагальнення інформації про собівартість реалізованої готової продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг. За дебетом рахунку 90 «Собівартість реалізації» відображається виробнича собівартість реалізованої готової продукції, робіт, послуг; фактична собівартість реалізованих товарів (без торгових націнок), страхові виплати відповідно до договорів страхування, за кредитом – списання в порядку закриття дебетових оборотів на рахунок 79 «Фінансові результати».

Типова кореспонденція за рахунком 90 «Собівартість реалізації» подана в табл. 14.1.

 

Таблиця 14.1. Типова кореспонденція за рахунком 90 «Собівартість реалізації»

Зміст господарської операції Д-т К-т
Відображення собівартості реалізованих товарів готової продукції, робіт, послуг 23,26,28,27
Відображення повернення товарів, готової продукції (червоним сторно) 26,28
Відображення включення в собівартість реалізації нерозподілених постійних загальновиробничих витрат
Списано собівартість реалізації на фінансовий результат

14.3. Відображення в обліку виручки від реалізації готової продукції (товарів, робіт, послуг)

·

У процесі реалізації увага бухгалтера має бути зосереджена на правильності відображення доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Одним із принципів ведення бухгалтерського обліку є принцип нарахування, сутність якого полягає в тому, що доходи відображаються в обліку і у фінансовій звітності в момент їх виникнення незалежно від часу надходження й сплати грошових коштів. Це означає, що в бухгалтерському обліку дохід відображається в момент відвантаження продукції або товарів, у момент надання послуг і передачі виконаних робіт покупцям і замовникам.

Слід розрізняти поняття «дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» та «чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)».

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) – загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (податку на додану вартість, акцизного збору тощо).

Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів.

При визнанні доходу (виручки) реалізації необхідно пам’ятати, що є певні особливості визнання доходу від реалізації продукції (товарів або інших активів) та визнання доходу від надання послуг.

П(С)БО 15 «Дохід» містить такі умови визнання доходу (виручки)від реалізації продукції (товарів, інших активів):

- покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);

- підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);

- сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;

- є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

У разі якщо здійснюється обмін активами, що мають подібне призначення та однакову справедливу вартість, дохід не визнається.

Дохід, пов'язаний з наданням послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.

Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов:

- можливості достовірної оцінки доходу;

- імовірності надходження економічних вигод від надання послуг;

- можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;

- можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

При цьому національними стандартами передбачено такі способи оцінки ступеня завершеності операції з надання послуг:

- вивчення виконаної роботи;

- визначення питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані;

- визначення питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв'язку з наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат. Сума витрат, здійснених на певну дату, охоплює тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату.

Для обліку виручки від реалізації товарів, робіт, послуг призначено рахунок 70 «Дохід від реалізації». Нарахування (визнання) доходу відображається за кредитом даного рахунку, а списання на фінансовий результат – за дебетом рахунку 70 «Дохід від реалізації». Зазначений рахунок має кілька субрахунків. Для обліку доходу від реалізації готової продукції і товарів передбачені субрахунки 701 «Дохід від реалізації готової продукції» та 702 «Дохід від реалізації товарів відповідно. Для обліку виручки від наданих послуг і виконаних робіт передбачено субрахунок 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг». Типова кореспонденція за рахунком 70 «Дохід від реалізації» подана в табл. 14.2.

 

Таблиця 14.2. Типова кореспонденція за рахунком 70 «Дохід від реалізації»

Зміст господарської операції Д-т К-т
Відображення виручки від реалізації товарів, готової продукції, робіт, послуг
Відображення податкового зобов’язання з ПДВ
Списано доходи від реалізації на фінансові результати

Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається з використанням відпускних (реалізаційних) цін з урахуванням суми ПДВ. На суму доходу в підприємства виникає дебіторська заборгованість. Отже, визнаючи дохід, суму виручки необхідно відобразити по дебету рахунку 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками» і кредиту рахунку 70 «Дохід від реалізації». При цьому податкове зобов'язання у складі виручки підлягає нарахуванню до бюджету і зменшує дохід підприємства, що повинно бути відображено за дебетом рахунку 70 «Дохід від реалізації» і за кредитом рахунку 64 «Розрахунки за податками й платежами». Після таких записів кредитове сальдо по рахунку 70 «Дохід від реалізації» становить собою чистий дохід від реалізації.

Розглянемо порядок відображення в обліку реалізації готової продукції на прикладі.

Приклад 1. Підприємством реалізована готова продукція собівартість якої становила 2500 тис. грн. Виручка від реалізації готової продукція – 3600 тис. грн з ПДВ. Оплата рахунку покупцями здійснена шляхом перерахування коштів на поточний рахунок. Порядок відображення даних операцій в обліку наведено в табл. 14.3.

 

Таблиця 14.3. Розв’язання практичної ситуації до прикладу 1

Зміст господарської операції Д-т К-т Сума, грн
Відображено собівартість реалізованої продукції
Відображено виручку від реалізації товарів
Зменшено дохід на суму ПДВ
Списано доходи від реалізації на фінансові результати
Списано собівартість реалізації на фінансові результати

·

ТЕМА 15

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти