ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Принципи та вимоги до організації мережі роздрібних торговців

Організація мережі роздрібних торговців традиційно здійснюється за перевіре­ними світовою практикою розвитку роздрібного продажу (ритейлінгу) базовими принципами і на підставі стандартних вимог до розвитку і розміщення торгової ме­режі. Унікальність цих принципів і вимог полягає в тому, що вони повною мірою стосуються не тільки традиційних, але й новітніх форм і методів роздрібної реалі­зації (віртуальної торгівлі, мерчандайзингу, франшизи, «багаторівневого маркетин­гу» тощо).

Базовими принципами організації мережі роздрібних торговців (в першу чергу підприємств і одиниць) залишаються:

>• доступність для споживачів;

> рівномірність розосередження;

> концентричність розташування;
>• групування за асортиментом.

У сучасних умовах принцип доступності для споживачіву організації торгове­льної мережі полягає не в територіальному наближенні суб'єктів роздрібної торгів­лі до кожного домогосподарства, а тим більше індивідуального споживача. Навпа­ки, даний принцип є внутрішньо притаманною особливістю ринкове орієнтованої роздрібної торгівлі, яка ставить основною стратегічною метою опанування дедалі ширших контингентів споживачів, через що постійно відбувається «м'яка експан­сія» роздрібних торговців не тільки через територіальне наближення, але й інфор­маційно-ідеологічний вплив на потенційного споживача. У сучасних умовах досту­пність торговельної мережі для споживача скорочується під впливом постійного розвитку засобів інформаційної й транспортної комунікації.

Принцип рівномірності розосередженняроздрібних торговців у розміщенні й розвитку торговельної мережі в ринкових умовах зводиться до розташування одно­типних за спеціалізацією і форматом підприємств відносно рівномірно за територі­єю населеного пункту (адміністративного району) з урахуванням густини населен­ня та щільності заселення в розрахунку на 1 км2 площі міського мікрорайону або адміністративного району.

Мережа роздрібних торговців безумовно розвивається за принципом концент­ричного розташування,який передбачає об'єктивне включення, способом погли­нання до зони охоплення (радіусу впливу) гіпер- і суперцентрів роздрібної торгівлі, радіусів дії однотипних, але менших за форматом, потенціалом, а також вузькоспе-ціалізованих роздрібних й дрібнороздрібних торговців. Декларований принцип

концентричності (ступінчастості) широко визнавався й у межах радянської плано­во-розподільної економіки, тимчасом як вади централізованого планування зазви­чай відносилися на практику незадовільної роботи місцевих торговельних органі­зацій. У сучасних ринкових умовах принцип концентричності підлягає в основному правилу внутрішньовидової конкуренції між роздрібними торговцями, коли конку­рентна боротьба розгортається між однотипними, але різноформатними роздрібни­ми торговцями з різними ареалами (зонами) впливу.

Сучасна практика здійснення торговельного продажу матеріальних благ підтве­рджує потребу в додержанні принципу групуваннясуб'єктів роздрібної торгівлі за ознакою єдності зосередження крамниць і торгових одиниць, відмінних за асор­тиментним профілем, а отже і спеціалізацією, в єдиному центрі торговельно-сервісного обслуговування. Такий підхід до організації обслуговування населення на сьогодні є найперспективнішим, оскільки дозволяє не тільки максимально збі­льшувати кількість потенційних покупців для всіх суб'єктів даного згрупованого центру торгівлі (нерідко різних форм власності, організаційно-правової підпоряд­кованості, потенціалу тощо), але й максимально повно враховувати потреби спожи­вачів за рахунок можливості задовольняти потреби різних за соціальним, майновим та дохідним становищем верств населення.

В ході формування мережі роздрібних торговців ринкового типу у вітчизняній галузі роздрібної торгівлі підвищується значення вимог до її організації, які є базо­вими як для розвинутих, так і для пострадянських країн. До основних із них нале­жать:

> максимальне наближення до покупців;

> оптимальна забезпеченість споживачів мережею;

> дотримання раціональних типів і видів спеціалізації;

> забезпечення рентабельності роботи.

Підпорядкованість торговельної мережі вимозі максимального наближення до покупцівбезпосередньо випливає із суті й головного завдання роздрібної торгів­лі — максимально повного забезпечення потреб споживачів. При цьому наближен­ня до споживачів є взаємною потребою як роздрібних торговців, оскільки дозволяє планомірно організовувати процес реалізації, так і покупців, бо скорочує затрати їх часу на здійснення купівель. Наближення роздрібних продавців до покупців у су­часних умовах зростає не тільки за рахунок подрібнення торговельної мережі, але й унаслідок використання нових комп'ютерно-комунікаційних і збутово-реалізацій-них технологій.

Вимога оптимальної забезпеченості споживачів мережеюроздрібних торгов­ців визначається такими факторами:

> склад і чисельність, спеціалізація і характер зайнятості населення;

> щільність і складений тип розселення мешканців за територією;

> відповідність типів і достатність кількості роздрібних торговців контингенту
обслуговування.

Додержання раціональних типів і видів спеціалізаціїв сучасних умовах за­безпечується не тільки зрослою міжвидовою і внутрішньовидовою конкуренцією в галузі роздрібної торгівлі, але й необхідністю уніфікації будівництва та експлуата­ції об'єктів торговельного обслуговування, раціоналізації й індустріалізації торго­вельно-технологічних процесів у торговельній мережі та потребою неухильного підвищення рівня обслуговування споживачів.

Забезпечення рентабельності роботироздрібних торговців є загальною вимо­гою функціонування будь-яких суб'єктів комерційної діяльності в ринкових умовах

 

і потребує постійної оцінки динаміки споживчого ринку, правильного вибору спе­ціалізації з урахуванням рентабельності окремих груп торговельного асортименту, урахування реальних доходів населення і його купівельних фондів.

 

 

характеристика основних видів,

ТИПІВ І ФОРМАТІВ РОЗДРІБНИХ ТОРГОВЦІВ

Види роздрібних торговців

У складі мережі роздрібних торговців можна виділити п'ять основних видів: стаціонарну, посилкову, електронну, напівстаціонарну і пересувну(рис. 12.1). Види роздрібних торговців класифікуються за такими ознаками: ступенем стало­сті місцезнаходження, принципами організації роботи, характером капіталь-ності споруди.

 

 

за ступенем сталості місцезнаходженнярозрізняють стаціонарну, напівста-ціонарпу і пересувнумережу. Якщо стаціонарнамережа роздрібних торговельних підприємств відрізняється надтривалим терміном функціонування в конкретному місці, то напівстаціонарнаможе бути без особливих затрат сил і засобів оператив­но переміщена в будь-яке місце, а пересувнавзагалі не прив'язана в територіаль­ному масштабі і весь час маневрує. За рамки поняття місцезнаходження виходять види мережі, віднесені до віртуальноїторгівлі, — посилкова й електронна, які в даному контексті є екстериторіальними, їх місце розташування не має жодного значення для покупців.

Основні принципи організації роботироздрібних торговців дозволяють поді­ляти їх на роздрібних, дрібнороздрібних і віртуальних.У складі мережі підпри­ємств роздрібної торгівлі власне роздрібну її частинустановлять магазини і па­латки,тоді як до дрібнороздрібної частини торговельної мережіналежать кіоски, ятки, автомати, пункти пересувної торгівлі, нестаціонарні торгові одиницітощо. При цьому віртуальна торгівляпосідає окреме, особливе місце, оскільки здійснюється за допомогою особливих прийомів і методів, побудованих на застосуванні електронних засобів передачі інформації і характеризується не параметрами приміщень або споруд, а потужністю і швидкодією інформацій­ної системи.

За характером капітальності споруд мережа роздрібних торговцівділяється на декілька типів: капітальні магазини; легкоконструкційні павільйони, авто­мати; некапітальні палатки, кіоски, ятки, торгові місця; мобільні засоби пере­сувної, розвізної і розносної торгівлі.

Під магазиномрозуміють об'єкт для роздрібного продажу товарів, що за­ймає окремий будинок або влаштоване приміщення в капітальній споруді, має торговельну залу для покупців і низку технологічних приміщень для експедиції, підсортування, зберігання новоотриманих товарів.

Особливим типом роздрібних торговців є електронний віртуальний мага­зин — квазіінститут торговельного обслуговування, що існує віртуальна, умов­но, поєднуючи реальних, але територіальна роз'єднаних продавців і покупців.Сучасна віртуальна торгівля — це відкрита електронна комп'ютерна мережа з не­обмеженим доступом до неї через засоби зв'язку будь-якого користувача персона­льного комп'ютера. У практиці торговельного обслуговування зберігається також посилкова торгівля— особливий вид торгівлі, яка була попередником віртуальної електронної торгівлі. Роль суб'єкта обслуговування в ній виконують центральні склади-магазини і їхні регіональні філії,на яких виконується основна робота з формування отриманих засобами зв'язку і поштою замовлень від покупців з да­льшим відправленням готових покупок через поштові комунікаційні мережі.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти