ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Правила торгівлі непродовольчими товарами.

Роздрібна торгівля непродовольчими товарами в значній мірі регулюється правилами продажу непродовольчих товарів, затверджених наказом МЗЕЗ і торгівлі України №294 від 27.05.96 р.

Роздрібна торгівля непродовольчими товарами здійснюється в торгових підприємствах: спеціалізованих, в тому числі фірмових, з універсальним асортиментом непродовольчих товарів. Порядок продажу ювелірних виробів, нафтопродуктів та паливно-мастильних матеріалів, побутового палива, мисливської зброї та набоїв до неї, а також дрібно-роздрібна торгівля та торгівля деякими іншими товарами регулюється окремими нормативними актами.

Специфікою продажу непродовольчих товарів є положення, згідно яких забороняється продаж товарів, на які нормативними документами встановлені гарантійні терміни, без технічного паспорта або інших документів, які його замінюють.

При продажу таких товарів продавець зобов’язаний зробити у гарантійному талоні технічного паспорту відмітку про дату і місце продажу товару за підписом матеріально відповідальної особи, яку завіряють штампом або печаткою, а також представляють інформацію про підприємства (майстерні), які здійснюють гарантійний ремонт.

Розрахунки з покупцями здійснюються через електронні контрольно-касові апарати. Разом з товаром покупцеві обов’язково видається касовий або товарний чек.

Товарний чек виписується на відібрані покупцем технічно-складні товари, а також на деякі непродовольчі товари (тканини, одяг, трикотаж, взуття, килими, меблі, будівельні матеріали та деякі інші товари), в ньому вказується номер або найменування торгового підприємства, назва та ґатунок товару, його ціна, дата продажу, прізвище продавця. Товарний чек виписується у двох примірниках, один з яких видається покупцю.

Відібрані покупцем непродовольчі товари можуть зберігатися у торговому підприємстві на протязі двох годин з відміткою часу оплати на виписаному товарному чеку.

Оплачені великогабаритні товари, окрім оформлених для перевезення до дому, можуть зберігатися під охороною магазину на протязі доби. До товару прикріплюється ярлик з вказівкою дати продажу, номеру товарного чеку та табличкою “Продано”.

При продажі взуття його маркування передбачає наявність підприємства-виготівельника, його адреса, товарного (фірмового) знаку, артикулу, номеру моделі, розміру, повноти, ґатунку, дати виготовлення, номеру контролера ВТК, визначення нормативного документу.

В індивідуальну упаковку кожної пари повинна бути вкладена інформація (рекомендації) по її експлуатуванню та догляду за нею.

Продаж взуття в торгових підприємствах, де відсутні умови для їх примірювання, забороняється.

Господарюючий суб’єкти зобов’язаний забезпечити покупця зручними умовами для ознайомлення, вибору та примірювання взуття. Для цього торговельні зали повинні бути обладнані банкетками або ослінчиками, підставками, дзеркалами, килимками, рожками. Інформація про розміри взуття повинна бути представлена у штихмасовій та метричній системах нумерації.

У торговому залі на видному місці обов’язково повинна вивішуватися інформація про гарантійні терміни носіння взуття, яке мається у продажу, їх обчислювання з урахуванням сезонності.

При продажу телерадіотоварів визначається цілісність упаковки, наявність та правильність заповнення супроводжувальних документів, заводських пломб, повнота комплектації.

Зразки телерадіотоварів повинні мати короткі анотації, в яких містяться основні технічні характеристики виробу.

Зона продажу радіотоварів повинна бути забезпечена розетками для підключення в електро- та радіосітку, приладами для перевірки якості радіодеталей, антенними виводами для демонстрації радіоприймачів, телевізорів та інших радіоприладів.

Продавці, які реалізують радіотовари, зобов’язані у присутності покупця перевірити якість, комплектність виробу, наявність технічного паспорту, інструкції по експлуатації, гарантійних талонів. Справність радіотоварів необхідно перевіряти шляхом їх підключення до електро -, радіосітки на усіх діапазонах, режимах роботи і по усім функціям, які передбачені експлуатаційними документами.

Правила торгівлі на ринках.

Ринок — це суб'єкт господарювання, створений на відведеному за рішенням місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований у встановленому порядку, функціональними обов'язками якого є надання послуг і створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються в залежності від попиту та пропозицій.

Торгівлю на ринках можуть здійснювати фізичні особи — громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від форм власності.

Види ринків:

· по конструкції - криті, відкриті і комбіновані;

· за часом діяльності - постійно діючі або сезонні, ранкові і вечірні;

· по місцезнаходженню - міські, селищні і сільські;

· по видах економічної діяльності - по оптовій торгівлі, по роздрібній торгівлі;

· по товарній спеціалізації - із продажу продовольчих товарів, непродовольчих товарів, транспортних засобів, худоби і кормів, тварин і птахів, квітів і т.п., а також змішані.

Територія ринку повинна мати окрему і відгороджену від проїжджої частини, житлового і комунального секторів ділянці землі, підземні або наземні переходи для пішоходів, стоянки для транспортних засобів відвідувачів, безпечні для руху пішоходів входи і виходи, штучне освітлення території ринку, автостоянок і під'їздів, телефонний зв'язок, електро - і водопостачання, водовідвід, туалет, обладнані контейнерами площадки для збору відходів і сміття і т.п. Робота ринків не повинна погіршувати санітарний і екологічний стан місцевості і негативно впливати на умови проживання населення.

На вході в ринок розміщається вивіска з указівкою повної назви ринку і його власника, спеціалізації ринку, режиму роботи, а також графічно виконаний план території з позначенням усіх стаціонарних об'єктів ринку (обов'язково лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи), пішохідних і транспортних маршрутів, аварійних виходів.

На видному, доступному для огляду місці встановлюється оформлений стенд із розміщенням на ньому копії свідчення про реєстрації ринку як суб'єкта підприємницької діяльності, дійсних Правил, витягів із Закону України «Про захист прав споживачів», нормативно-правових актів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій і відповідальності за несплату ринкового збору, а також ставок ринкового збору, тарифів плати за послуги і правил їхнього надання, Ветеринарно-санітарних правил для ринків, інформації про адресу і номери телефонів органів, що забезпечують державний захист прав споживачів, місцезнаходження і телефон суб'єкта господарювання, інформації про місцезнаходження Книги відгуків і пропозицій і т.п.

На території відкритого ринку, у критих ринках і павільйонах, де реалізуються продукти рослинного і тваринного походження, повинні бути обладнані спеціалізовані зони з продажу окремих видів продукції: овочів і фруктів, м'яса і забитих птахів, яєць, молочних продуктів, риби, меду, олії і т.п.

Робоче місце продавця повинне бути належним чином обладнане (криті або відкриті столи, прилавки), мати площу для викладення і збереження запасів товарів і т.п.

Одне торговельне місце на прилавках (столах) дорівнює одному погонному метрові, при продажі продукції із транспортного засобу, причепа, візка, у тому числі ручного, у контейнерах, кіосках, наметах і т.п. — двом повним або неповним квадратним метрам займаної площі.

Місця для продажу продукції із транспортних засобів виділяються на спеціально обладнаних і розмічених площадках, що не створює небезпеки для покупців.

Продаж продовольчих і непродовольчих товарів здійснюється в окремих зонах цих площадок відповідно до затвердженої адміністрації ринку схемою дислокації торговельних місць на ринку. У відведених місцях торгівлі пересування транспортних засобів дозволяється тільки до початку торгівлі і після її завершення.

Використання транспортних стоянок для продажу товарів не допускається.

На торговельному місці продавця (юридичної особи) установлюється табличка з указівкою назви, місцезнаходження і номери телефону суб'єкта підприємницької діяльності, що організували торгівлю, прізвища, імені і по батькові продавця і розміщається копія ліцензії у випадку здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

На торговельному місці продавця (фізичної особи — суб'єкта підприємницької діяльності) установлюється табличка з указівкою його прізвища, імені і по батькові, номера свідоцтва про державну реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності і назви органа, що здійснив цю реєстрацію, прізвища, імені, по батькові його продавця, а також розміщається копія патенту по фіксованому розмірі податку або копія свідчення про сплату єдиного податку і копія ліцензії у випадку здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

У випадку заняття торговельного місця на умовах оренди на робочому місці продавця повинна бути копія укладеного з адміністрацією ринку угоди про оренду, а на умовах суборенди — копія такої угоди із суб'єктом підприємницької діяльності (орендодавцем).

За право заняття торговельного місця на ринку стягується ринковий збір у порядку, визначеному законодавством.

Продавцям (фізичним особам, що не є суб'єктами підприємницької діяльності) забороняється використовувати власний санітарний і спеціальний одяг, торговельний інвентар і засоби вимірювальної техніки.

Продавці (суб'єкти підприємницької діяльності) можуть мати свій санітарний або інший одяг, торговельний інвентар, засоби вимірювальної техніки.

Засоби вимірювальної техніки, що використовуються продавцями на ринку, повинні бути в справному стані, мати перевірочне клеймо територіального органу Держстандарту України і проходити періодичну перевірку у встановленому порядку.

Продавці повинні дотримуватися Правил користування засобами вимірювальної техніки в сфері торгівлі, громадського харчування і надання послуг, затверджених наказом Держстандарту України від 24.12.2001 р. № 633.

Продавці на ринках зобов'язані сплатити ринковий збір до початку торгівлі. Стягування ринкового збору, плати за утримання торговельного місця в належному стані й інші послуги ринку здійснюють касири і контролери ринку з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій з видачею касових чеків.

Ринковий збір і інші платежі стягуються після проведення ветеринарно-санітарної експертизи продукції тваринного і рослинного походження до початку торгівлі. Торгівля без документів, що підтверджують сплату ринкового збору, послуги за утримання торговельного місця в належному стані й інших послугах ринку, забороняється.

При стягуванні ринкового збору початком торгівлі вважається час, що настає через дві години від початку роботи ринку.

Документи про сплату ринкового збору і за утримання торговельного місця в належному стані повинні зберігатися продавцем до закінчення торгівлі, забороняється передавати їх особам, що знаходяться на ринку.

Усі продавці зобов'язані надавати покупцям відомості про товари, не допускати порушення прав споживачів, бути ввічливими, охайно одягненими, відпускати товар упакованим або в тару покупця повною мірою і вагою, їм забороняється курити, розпивати спиртні напої і приймати їжу на торговельному місці. Особи в нетверезому стані не допускаються до торгівлі на ринку.

За вимогою покупців продавці зобов'язані пред'явити їм висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи про відповідність реалізованих продуктів ветеринарно-санітарним нормам.

За вимогою покупця продавець (суб'єкт підприємницької діяльності, що відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій і розрахункових книжок) повинен видати товарний чек, що засвідчує факт покупки, у якому вказуються: найменування суб'єкта господарювання і ринку, ряд і номер торговельного місця, найменування товару, ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця і його підпис.

Якщо покупцеві проданий неякісний товар, він має право жадати від продавця (суб'єкта підприємницької діяльності) задоволення своїх вимог, передбачених Законом України «Про захист прав споживачів».

Усі працівники ринку повинні бути одягнені в одяг, що відповідає санітарним вимогам, а контролери повинні мати нагрудну табличку або спеціальну пов'язку на рукаві. Працівники, що безпосередньо продають або надають послуги з продажу продовольчих товарів (продавці, рубчики м'яса та інші), підлягають обов'язковому медичному обстеженню, результати якого заносяться в їхні особисті медичні книжки встановленого зразка. Особи, що не пройшли медичне обстеження, до роботи не допускаються.

Адміністрація ринку повинна забезпечити постійний вивіз відходів і сміття, а також після закінчення роботи ринку належне очищення (з вологим прибиранням) і дезінфекцію всіх приміщень, торговельних об'єктів і торговельних місць ринку. Поточне прибирання провадиться безперервно протягом усього дня за умови захищеності продукції (товарів) від забруднення і дотримання норм охорони праці.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти