ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Розділ І. Теоретичні засади вивчення впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів

Зміст

Вступ. 3

Розділ І. Теоретичні засади вивчення впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів. 6

1.1. Теоретико-методологічний аналіз копінг-стратегій як феномену. 6

1.2. Психологічна характеристика видів аутсайдерства у підлітків. 12

1.3. Методи поведінкової терапії в роботі з аутсайдерством в підлітковому віці 17

Розділ ІІ. Емпіричне дослідження впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів. 21

2.1. Моделювання та методи дослідження. 21

2.2. Аналіз результатів. 26

Розділ ІІІ. Апробація корекційної програми методами поведінкової терапії з підлітками-аутсайдерами. 29

3.1. Корекційна програма. 29

3.2. Повторна діагностика та перевірка ефективності програми. 33

3.2. Рекомендації щодо правильної поведінки у стресових ситуаціях підлітків 34

Висновки. 42

Список використаних джерел. 44

ДОДАТКИ.. 47


Вступ

 

Проблема подолання особистістю стресових і критичних ситуацій досліджується вченими в різних галузях знання: біології, медицині, психофізіології, психології, – і в даний час залишається однією з найбільш актуальних в науці. Копінг-стратегії – це механізм подолання особистістю стресових ситуацій. Вони мають велике значення для процесу соціальної взаємодії, так як впливають на особливості спілкування з оточуючими, а також на особливості передачі та сприйняття інформації в залежності від обраного типу копінг-стратегій.

Життя людини в сучасному суспільстві визначається існуванням й розвитком в умовах крайньої невизначеності. Нестабільність економічних, політичних і соціальних умов приводить до проблем дезорієнтації людини в оточуючій її соціальній дійсності, а також неможливості здійснення об’єктивного прогнозу свого майбутнього. У зв’язку з цим особливої актуальності набувають питання, пов’язані з функціонуванням, адаптацією і виробленням особистістю ефективних стратегій подолання ситуацій, пов’язаних з невизначеністю, тобто копінг-стратегіями та механізмами захисту особистості.

Психологічна адаптація людини відбувається, головним чином за допомогою двох механізмів: психологічного захисту і копінг-поведінки. Якщо копінг-поведінка використовується індивідом свідомо, обирається і змінюється ним в залежності від ситуації, то механізми психологічного захисту є неусвідомлюваними і в разі їх закріплення є дезадаптивними. Копінг-поведінка реалізується на базі копінг-ресурсів (особистісних адаптаційних резервів, що дозволяють здійснювати оптимальну адаптацію до стресових ситуацій) і копінг-стратегій (засобів подолання стресу).

Вивченню механізмів захисту та копінг стратегій присвятили свої роботи багато дослідників. У зарубіжній психології ґрунтовні дослідження копінгу представлені у працях таких вчених, як: Д. Амірхан, Т. Вілс, Р. Лазарус, Л. Мєрфі, Р. Моос, М. Селігман, С. Фолкман, Є. Фрайденберг, С. Хобфол та ін. Найбільш розробленою і загальновизнаною є теорія «копінга» Р. Лазаруса.

Початок досліджень копінг-поведінки у вітчизняній психології припадає на 90-ті роки ХХ століття і представлений працями Л. Анциферової, В. Голованевської, Р. Грановської, І. Муздибаєва, С. Нартової-Бочавер, І. Нікольської та ін.

У сучасних дослідженнях проблема копінг-поведінки розглядається у таких аспектах: поведінка особистості у складних екстремальних ситуаціях (Л. Виноградова, О. Лібіна, І. Малкіна-Пих), соціальні та особистісні детермінанти вибору копінг- стратегій (В. Голованевська, Л. Дементій, Т. Крюкова), вплив особливостей професійної діяльності на поведінку особистості (Н. Волянюк, Т. Данилова, О. Єжова, Л. Карамушка, Л. Колесніченко, К. Корнєв, Г. Ложкін, В. Малигін, Н. Родіна).

Серед українських дослідників цій проблематиці відведено місце у дослідженнях Т. Зайчикової, С. Максименко, С. Малазонія, О. Марковець, Я. Плужник, З. Сивогракової, О. Склень, Д. Харченко, В. Чернобровкіна та ін.

Не дивлячись на велику кількість праць з означеної проблематики, питання впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів ще не були предметом окремих досліджень, що робить тему дослідження доситьактуальною.

Метадослідження визначення поняття копінгу, аналіз сучасних теоретичних підходів до класифікації копінг-стратегій та розкриття впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів.

Об’єктом дослідження є використання підлітками-аутсайдерами механізмів копінг-стратегій.

Предметом дослідження є механізми копінг-стратегій у дітей підліткового віку, які є аутсайдерами та вплив на них методів поведінкової терапії.

Головнимизавданнями дослідження є:

1. Здійснити теоретико-методологічний аналіз копінг-стратегій як феномену.

2. Дати психологічну характеристику видів аутсайдерства у підлітків.

3. Висвітлити методи поведінкової терапії в роботі з аутсайдерством в підлітковому віці.

4. Проаналізувати особливості організації та результати емпіричного дослідження впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів.

4. Охарактеризувати апробацію корекційної програми методами поведінкової терапії з підлітками-аутсайдерами.

5. Виявити особливості повторної діагностики та перевірки ефективності програми.

6. Розробити рекомендації щодо правильної поведінки у стресових ситуаціях підлітків.

 

 


Розділ І. Теоретичні засади вивчення впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів

 

 

Отже, поведінкова психотерапія заснована на теорії навчання, а також на принципах класичного і оперантного обумовлення. В основі цієї форми психотерапії лежить ідея, що симптоми деяких психічних розладів зобов’язані своєю появою невірно сформованим навичкам. Поведінкова психотерапія ставить собі за мету усунення небажаних форм поведінки і вироблення корисних для клієнта навичок поведінки. Найуспішніше поведінкова терапія застосовується для лікування фобій, поведінкових розладів і залежностей, тобто тих станів, в яких можливо виділити якийсь певний симптом як «мішень» для терапевтичного втручання. Науковою базою поведінкової психотерапії є теорія біхевіоризму. Поведінкова терапія може застосовуватися як самостійно, так і в комплексі з когнітивною психотерапією (когнітивно-поведінкова психотерапія). Поведінкова психотерапія є директивною і структурованою формою психотерапії. Її етапами є: аналіз поведінки, визначення етапів, необхідних для корекції поведінки, поступове тренування нових навичок поведінки, відпрацювання нових навичок поведінки в реальному житті. Основна мета поведінкової терапії – не розуміння причин проблем, що виникли у пацієнта, а зміна його поведінки.


Розділ ІІ. Емпіричне дослідження впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів

 

Ключ до тесту

Шкала «вирішення проблем» – відповіді «Да» по пунктах: 2, 3, 8, 9, 11,15, 16, 17, 20, 29, 33.

Шкала «пошук соціальної підтримки» – відповіді «Да» по пунктах: 1, 5, 7, 12, 14, 19, 23, 24, 25, 31, 32.

Шкала «уникнення проблем» – відповіді «Да» по пунктах: 4, 6, 10, 13, 18, 21, 22, 26, 27, 28, 30.

Бали нараховуються за наступною схемою:

• Відповідь «Повністю згоден» оцінюється в 3 бали.

• Відповідь «Згоден» в 2 бали.

• Відповідь «Не згоден» в 0 балів.

Таблиця 2.1.

Норми для оцінки результатів тесту

Рівень Вирішення проблем Пошук соціальної підтримки Уникнення проблем
Дуже низький < 16 < 13 < 15
Низький 17 - 21 14 - 18 16 - 23
Середній 22 - 30 19 - 28 24 - 26
Високий > 31 > 29 > 27

 

Отже, важливим у дослідженні впливу методів поведінкової терапії на копінг стратегії підлітків-аутсайдерів є правильний вибір методики. Для того, щоб психолого-педагогічний експеримент був достатньо надійним засобом дослідження і дозволяв отримувати достовірні результати, яким можна довіряти і на основі яких можна робити правильні практичні висновки, необхідно, щоб психодіагности­чні методи були науково обґрунтованими.

Аналіз результатів

Після опитування за методом соціометрії були отримані такі результати (див. табл. 2.2)

Таблиця 2.2

Таблиця 2.3

Таблиця 2.4.

Таблиця 2.5

Розділ ІІІ. Апробація корекційної програми методами поведінкової терапії з підлітками-аутсайдерами

 

Корекційна програма

З метою формування правильної поведінки з оточуючими, зняття стресу та підвищення самооцінки учнів підліткового віку нами була розроблена корекційна програма та розроблені заняття. Заняття проводилися в другій половині дня, 1 раз на тиж­день. Заняття призначені для групи учнів 6 –10 осіб. Заняття проводяться в окремому просторому приміщенні.

Завдання: діагностувати особистісні риси і потенціал підліт­ка, активізувати процес самопізнання, розвинути та зміцнити впевненість у собі, комунікативні здібності і навички спілку­вання, сформувати вміння правильно ставитися до своїх і чужих успіхів і невдач, адекватну самооцінку.

Методи і форми роботи: бесіда, обговорення, інформаційне повідомлення, «мозковий штурм», дискусія, рухові та рольові ігри, вправи, тема­тичне та проективне малювання, психогімнастика, драматиза­ція, ауторелаксація.

 

Вправа 1

Мета: актуалізація «Я – станів» у минулому, теперішньому і майбутньому, активізація самосвідомості.

Процедура: група розділяється по три або чотири чоловіки і утворює невеликі кола.

Відстань між мікрогрупами повинна бути не менш 1,5-2 мет­ра. Учасникам дається інструкція: у групі виберіть того, хто буде починати вправу. У колі вам необхідно обмінюватися послідов­но пропозиціями. Починати фразу потрібно з визначених слів, що зараз будуть названі. Вправа буде складатися з трьох серій, починати чи закінчувати які необхідно тільки по команді.

Серія 1. Раніше я...

Серія 2. Насправді я...

Серія 3. Незабаром я...

Роль керівника полягає в спостереженні затим, щоб пропо­зиція починалася саме з «фіксованої» фрази, стимуляції роботи в мікрогрупах словами: «не думайте над закінченнями фрази, говоріть перше, що прийде в голову», «якщо вам важко щось сказати швидко, відразу передавайте хід по колу наступному гравцю», активізації роботи в групах, якщо вона загальмувала­ся чи учасники вдалися до обговорення сторонніх тем.

Після проходження трьох серій усі групи об’єднуються у за­гальне коло, учасники обговорюють: що не сподобалося в цій вправі; що важко було зробити, що легко; у якій серії відчули найбільші труднощі; що почували, про що думали під час вико­нання вправи.

Необхідний час: 5 – 10 хвилин на кожну серію.

Вправа 2

Мета: актуалізація «я-мотивацій», посилення діагностич­них процесів мотивації, активізація процесів мотивації, ак­тивізація процесів вольової регуляції.

Процедура: та ж, що й у вправі 1.

Серія 1. Я ніколи...

Серія 2. Я хочу, але, напевно, не зможу...

Серія 3. Якщо я дійсно захочу, то...

Необхідний час: 5 – 10 хвилин на кожну серію. Процедура і спрямованість обговорення схожі з попередньою вправою.

Вправа 3

Мета: навчання позитивній самооцінці, виявленню пози­тивних і негативних якостей.

Складається з двох частин:

1. Розігріваюча вправа.

Процедура: велике групове коло. Учасники називають по­зитивні і негативні якості на першу букву свого імені. Кожний на­зиває одну якість і передає хід іншому, по колу. Після закінчення вправи проводиться обговорення: легко чи важко було знайти якості, які позитивні чи негативні якості швидше спадали на думку і т.д.

Необхідний час: 10-15хвилин.

2. Основна вправа.

Необхідні великі стандартні аркуші паперу і маленькі розміром візитки (з розрахунку 10 на кожного члена групи), фломастери і шпильки.

Процедура: група в колі. Дається інструкція: ваші команди­ри скаржаться на те, що ви себе погано ведете і що у вас маса поганих якостей, які їм не подобаються. Але, мені здається, кожна людина має право сама вирішувати і давати оцінку своїм якостям. Згодні? (Одержати зворотний зв’язок від групи). Але як би там не було, у нас у всіх, ймовірно, є такі якості, що нам до­помагають, чи навпаки, заважають жити. Тому зараз пропоную зіграти в гру, яка називається «Чарівний базар». Особливість ць­ого базару полягає в тому, що на ньому торгуються й обміню­ються людськими якостями.

Тому візьміть по аркушу паперу і фломастеру і вгорі велики­ми літерами напишіть «КУПЛЮ», нижче розбірливо, щоб могли прочитати торговці, великими літерами напишіть якості, які ви хотіли б придбати. Приколіть цей аркуш шпилькою на груди.

Тепер візьміть маленькі листочки і на кожному напишіть по одній якості, які ви хотіли б продати чи обміняти на базарі,

Отже, ви на «Чарівному базарі». Походіть по ринку, при­дивіться до товару, познайомтесь, кому які якості потрібні, хто чим торгує, Поводьтесь вільно, торгуйтеся. Тут немає ніяких об­межень. Ви можете обміняти свій товар на одну, дві, три якості, робити подвійний чи потрійний обмін. Тільки пам’ятайте: не можна просто віддавати якості, нічого не одержавши натомість. Обов’язково необхідно обмінятися якостями. Якщо вас щось не влаштовує, шукайте варіанти. Тренер у процесі гри постійно стимулює активність на ринку. Гра припиняється або тоді, коли ринок самостійно «розходиться», або на розсуд керівника, який бере на себе роль директора й зі словами «6 годин! Ринок зак­ривається» закінчує торги.

Після закінчення вправи група обмінюється враженнями від гри. Легко чи важко було знайти якості, які хотілося б придбати, чи від яких хотілося б позбутися? Яка роль, більше сподобала­ся: покупця чи продавця? Що почували. Про що думали, коли грали ту чи іншу роль?

Потім необхідно перейти до загального обговорення впра­ви. Що сподобалося, що не сподобалося у вправі? Що легко бу­ло робити, що важко?

Необхідний час: 1 година.

Вправа 4

Мета: ознайомлення з емоціями, вербальне і невербальне спілкування з почуттями, реакція на негативний досвід.

Матеріали: заздалегідь заготовлені картки з назвою по­чуттів. Це можуть бути – радість, засмучення, образа, натхнен­ня, страх, задоволення, гнів, сором, замилування, подяка, сум.

Процедура: вам будуть роздані картки з назвами почуттів. Ознайомтеся з ними, але не показуйте навколишнім. Ось цей стілець (стіл) буде постаментом, кожному з вас необхідно буде піднятися на нього і зобразити «пам’ятник» тому почуттю, що на­писане у вас на картці. Завдання групи – відгадати, «пам’ятник» якому почуттю вони бачать, «пам’ятник» «руйнується» тільки по команді тренера (тут потрібно прагнути, щоб висловився кожен член групи). Після завершення цієї частини група сідає в коло.

Поясніть, як ви розумієте слова зазначені у вас на картці. Спробуйте описати, що значать ці якості, у яких життєвих ситу­аціях вони можуть виникати.

Згадайте які-небудь ситуації з вашого життя, коли у вас ви­никали ці почуття. Розкажіть про це. Під час обговорення емоційного досвіду необхідно домогтися одержання інфор­мації від кожного учасника вправи. Разом з тим, якщо чиясь розповідь про власні почуття викликає відгук і бажання роз­повісти про свою життєву ситуацію, у якій виникло це ж почуття в інших членів групи – не варто цьому заважати. Чим більше ак­туалізується почуттів і життєвих ситуацій, пов’язаних з ними, тим краще.

Необхідний час: 1-1,5 години.

 

Таблиця 3.1

       
Іваненко Роман X + + + - + + + + + + - + +
Петрова Марина + + + + X - + + - + + + + - + + + -
Сидоренко Павло - + - + + X - + + - + + - + + + - + + -
Михайлов Олексій - + + X + + + + + + + +
Свердлова Майя + + + + + + + X + + + + - + + -
Таран Іра - + + + + + + X + + + - + +
Петров Сергей + + - + + - - + + + X + + - - +
Фундук Петро + + + + + - + + + + + + + X - + + -
Михайлов Петро + + - + + + - + + - + + - + + X - + + -
Ярош Світлана + + - + + - X + + + - + + - - +

Таблиця 3.2

Таблиця 3.3.

Таблиця 2.5

Висновки

 

Специфічна соціальна активність підлітка полягає у великій сприйнятливості до засвоєння цінностей, норм, способів поведінки, які існують у світі дорослих. Він усіляко намагається реалізувати свою потребу в утвердженні позиції дорослої людини, але відсутність психічних мож­ливостей заважає досягненню цієї мети. Це є однією з ос­новних суперечностей віку, розв’язання якої стимулює по­дальший психічний розвиток.

Процеси подолання підлітком важких життєвих подій позначається як адаптивна поведінка або копінг-поведінка. «Копінг» є індивідуальним способом взаємодії з ситуацією відповідно до її власної логіки, цінності, вагомості в житті людини і її психологічних можливостей, що передбачає когнітивні, емоційні й поведінкові спроби подолання специфічних зовнішніх чи/і внутрішніх вимог, які оцінюються як напруга або перевищують ресурси людини їх подолати у ситуаціях, що постійно змінюються.

Важливим питанням у навчально-виховному процесі є робота з підлітками-аутсайдерами. Аутсайдером може стати підліток: незвичайної зовнішності (помітні шрами, кульгавість і т.д.); страждає на енурез або енкопарез; тихий і слабкий, що не вміє за себе постояти; неохайно одягнений; неуспішний; якого вдома занадто опікають батьки; який не вміє спілкуватися і т.д. Найтиповіші типи підлітків-аутсайдерів: «Улюбленець», «Прилипала», «Блазень і козел відпущення», «Озлоблений», «Непопулярний».

В роботі з підлітками-аутсайдерами використовуються методи поведінкової терапії: методи засвоєння і навчання, методи відучування, методи усунення, методи конфронтації, методи когнітивної терапії, загальні методи тренінгу.

Нами було проведене дослідження вивчення особливостей впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів. Дослідження впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів проводилося з підлітками 8 класу, які навчаються в Криворізькій загальноосвітній школі № 51. В класі навчаються 20 учнів. В дослідженні брали участь 10 підлітків-аутсайдерів. Під час дослідження були використані такі методики: метод соціометрії, методика діагностики мотивації Т. Елерса, методика «Індикатор копінг-стратегій» Амірхана в адаптації Л. Ялтонського.

Дослідження складалося з трьох етапів. На першому етапі був проведений констатувальний експеримент за трьома методиками для визначення кількості виборів підлітків-аутсайдерів учнями класу, в якому вони навчаються, для діагностування мотивації до успіху та визначення особливостей рівнів копінг-стратегій. На другому етапі здійснювалося використання методів поведінкової терапії. На третьому етапі було проведено контрольний експеримент з метою визначення ефективності використання методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів.

Констатувальний експеримент показав невтішні результати за трьома методиками. На етапі формувального експерименту було проведено низку занять, які мали на меті активізувати процес самопізнання, розвинути та зміцнити впевненість у собі, комунікативні здібності і навички спілку­вання, сформувати вміння правильно ставитися до своїх і чужих успіхів і невдач, адекватну самооцінку.

Контрольний експеримент показав зміну показників за трьома методиками на кращі, що говорить про ефективність використаних вправ в межах корекційної програми. За підсумками дослідження підлітків-аутсайдерів за допомогою методик, були розроблені практичні рекомендації батькам та вчителям.


Список використаних джерел

 

 

1. Анцыферова Л. Личность в трудных жизненных условиях: переосмысливание, преобразование ситуаций и психологическая защита / Л. Анцыферова // Психологический журнал. – 2014. – Т.15. – № I. – С. 3–19.

2. Байдик В. Особливості використання копінг-стратегій у працівників закладів освіти в умовах професійного стресу / В. Байдик // Теоретичні і прикладні проблеми психології. – 2013. – № 2(31). – С. 144–146.

3. Бакалбаева Г. Психологическое развитие старшеклассников с ДЦП / Г. Бакалбаева, К. Талгатова // Молодой ученый. – 2015. – №1.1. – С. 88–89.

4. Бех І. Категорія «ставнолення» у контексті розвитку образу «Я» особистості / І. Бех // Педагогіка і психологія. – 1997. – № 3. – С. 14.

5. Грановская Р. Психологическая защита / Р. Грановская. – Издательство: Речь, 2007. – 476 с.

6. Далгатов М. Мотивация деятельности достижения в теориях кау- зальной атрибуции / М. Далгатов // Вестник Моск. ун-та. Сер. 14: Психология. – 2006. – № 1. – С. 34–48.

7. Дементий Л. К проблеме диагностики социального контекста и стратегий копинг-поведения / Л. Дементий // Журнал прикладной психологии. – 2004. – № 3. – С. 20–25.

8. Дідковська Л. Психологічні особливості копінг-стратегій підлітків із різним соціально-психологічним статусом у класі // Проблеми сучасної психології. Збірник наукових праць К-ПНУ імені Івана Огієнка, Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України. – 2014. – Випуск 24. – С. 191– 202.

9. Залевский Г. Основы современной бихевиорально-когнитивной терапии и консультирования / Г. Залевский. – Томск: Томский государственный университет, 2006. – 324 с.

10. Занюк С. Психология мотивации / С. Занюк. – К.: Эльга-Н: Ника-Центр, 2001. – 352 с.

11. Иванов П. Стратегии совладания у лиц, совершивших правонарушение на фоне длительного стресса / П. Иванов // Психологическая наука и образование. – 2008. – №5. – С. 155–163.

12. Кондратьева М. Развитие мотивации достижения у студентов вузов: учеб.-метод. пособ. / М. Кондратьева. – Ставрополь: Изд-во СевКав ГТУ, 2005. – 104 с.

13. Корнилова Т. Многомерность фактора субъективного риска (в вербальных ситуациях принятия решений) / Т. Корнилова // Психологический журнал. – 1998. – Т. 19. – № 6. – С. 40–51.

14. Лазарус Р. Теория стресса и психофизиологические исследования// Эмоциональный стресс / Р. Лазарус / Под ред. Л. Леви. – Л.: Медицина, 1970. – С. 178–208.

15. Лидерство в молодежной среде: рабочая учебная программа. Тюмень: ГАОУ ВПО ТО «ТГАМЭУП». 2013. – 32 с.

16. Мейер В. Методы поведенческой терапии / В. Мейер, Э. Чессер. – СПб.: Речь, 2001. – 320 с.

17. Моросанова В. Стилевая саморегуляция человека / В. Моросанова, Е. Коноз // Вопросы психологии. – 2010. – №2. – С.118–127.

18. Омельченко Я. Психологічна допомога дітям з тривожними станами / Я. Омельченко. – К.: Шкільний світ, 2008. – 112 с.

19. Пивоварова Г. Влияние личностных особенностей подростков /Г. Пивоваров // Медицинские проблемы формирования личности. – М.,1997. – С. 33 – 47.

20. Райгородский Д. Практическая психодиагностика. Методики и тесты /Д. Я. Райгородский; учеб. пособие. – Самара: Издательский Дом «БАХРАХ-М», 2000 – 672 с.

21. Сирота Н. Копинг-поведение в подростковом возрасте / Н. Сирота – СПб.: РИМО, 1994. – 283 с.

22. Туманова Е. Помощь подростку в кризисной ситуации жизни /Евгения Николаевна Туманова. – Саратов: Имекс-плюс, 2002. – 186 с.

23. Федоров А. Когнитивно-поведенческая психотерапия / А. Федоров. – СПб.: Питер, 2002. – 346 с.

24. Фрейд А. Психология «Я» и защитные механизмы / А. Фрейд . –М., 2003. – 105 c.

25. Шепель К. Особливості прояву копінг-стратегій особистості в процесі соціальної взаємодії / К. Шепель // Психолінгвістика. Психологія. Мовознавство. Соціальні комунікації : Збірник наукових праць / Держ. вищ. навч. закл. «Переяслав-Хмельницький держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди». – Переяслав-Хмельницький, 2010. – Вип. 5. – С. 80–84.

26. Штепа О. Психологічна ресурсність у структурі суб’єктності особистості / О. Штепа // Проблеми сучасної психології. 2015. Випуск 27. – С. 661–675.

 


ДОДАТКИ

Додаток 1

Додаток 2

Зміст

Вступ. 3

Розділ І. Теоретичні засади вивчення впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів. 6

1.1. Теоретико-методологічний аналіз копінг-стратегій як феномену. 6

1.2. Психологічна характеристика видів аутсайдерства у підлітків. 12

1.3. Методи поведінкової терапії в роботі з аутсайдерством в підлітковому віці 17

Розділ ІІ. Емпіричне дослідження впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів. 21

2.1. Моделювання та методи дослідження. 21

2.2. Аналіз результатів. 26

Розділ ІІІ. Апробація корекційної програми методами поведінкової терапії з підлітками-аутсайдерами. 29

3.1. Корекційна програма. 29

3.2. Повторна діагностика та перевірка ефективності програми. 33

3.2. Рекомендації щодо правильної поведінки у стресових ситуаціях підлітків 34

Висновки. 42

Список використаних джерел. 44

ДОДАТКИ.. 47


Вступ

 

Проблема подолання особистістю стресових і критичних ситуацій досліджується вченими в різних галузях знання: біології, медицині, психофізіології, психології, – і в даний час залишається однією з найбільш актуальних в науці. Копінг-стратегії – це механізм подолання особистістю стресових ситуацій. Вони мають велике значення для процесу соціальної взаємодії, так як впливають на особливості спілкування з оточуючими, а також на особливості передачі та сприйняття інформації в залежності від обраного типу копінг-стратегій.

Життя людини в сучасному суспільстві визначається існуванням й розвитком в умовах крайньої невизначеності. Нестабільність економічних, політичних і соціальних умов приводить до проблем дезорієнтації людини в оточуючій її соціальній дійсності, а також неможливості здійснення об’єктивного прогнозу свого майбутнього. У зв’язку з цим особливої актуальності набувають питання, пов’язані з функціонуванням, адаптацією і виробленням особистістю ефективних стратегій подолання ситуацій, пов’язаних з невизначеністю, тобто копінг-стратегіями та механізмами захисту особистості.

Психологічна адаптація людини відбувається, головним чином за допомогою двох механізмів: психологічного захисту і копінг-поведінки. Якщо копінг-поведінка використовується індивідом свідомо, обирається і змінюється ним в залежності від ситуації, то механізми психологічного захисту є неусвідомлюваними і в разі їх закріплення є дезадаптивними. Копінг-поведінка реалізується на базі копінг-ресурсів (особистісних адаптаційних резервів, що дозволяють здійснювати оптимальну адаптацію до стресових ситуацій) і копінг-стратегій (засобів подолання стресу).

Вивченню механізмів захисту та копінг стратегій присвятили свої роботи багато дослідників. У зарубіжній психології ґрунтовні дослідження копінгу представлені у працях таких вчених, як: Д. Амірхан, Т. Вілс, Р. Лазарус, Л. Мєрфі, Р. Моос, М. Селігман, С. Фолкман, Є. Фрайденберг, С. Хобфол та ін. Найбільш розробленою і загальновизнаною є теорія «копінга» Р. Лазаруса.

Початок досліджень копінг-поведінки у вітчизняній психології припадає на 90-ті роки ХХ століття і представлений працями Л. Анциферової, В. Голованевської, Р. Грановської, І. Муздибаєва, С. Нартової-Бочавер, І. Нікольської та ін.

У сучасних дослідженнях проблема копінг-поведінки розглядається у таких аспектах: поведінка особистості у складних екстремальних ситуаціях (Л. Виноградова, О. Лібіна, І. Малкіна-Пих), соціальні та особистісні детермінанти вибору копінг- стратегій (В. Голованевська, Л. Дементій, Т. Крюкова), вплив особливостей професійної діяльності на поведінку особистості (Н. Волянюк, Т. Данилова, О. Єжова, Л. Карамушка, Л. Колесніченко, К. Корнєв, Г. Ложкін, В. Малигін, Н. Родіна).

Серед українських дослідників цій проблематиці відведено місце у дослідженнях Т. Зайчикової, С. Максименко, С. Малазонія, О. Марковець, Я. Плужник, З. Сивогракової, О. Склень, Д. Харченко, В. Чернобровкіна та ін.

Не дивлячись на велику кількість праць з означеної проблематики, питання впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів ще не були предметом окремих досліджень, що робить тему дослідження доситьактуальною.

Метадослідження визначення поняття копінгу, аналіз сучасних теоретичних підходів до класифікації копінг-стратегій та розкриття впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів.

Об’єктом дослідження є використання підлітками-аутсайдерами механізмів копінг-стратегій.

Предметом дослідження є механізми копінг-стратегій у дітей підліткового віку, які є аутсайдерами та вплив на них методів поведінкової терапії.

Головнимизавданнями дослідження є:

1. Здійснити теоретико-методологічний аналіз копінг-стратегій як феномену.

2. Дати психологічну характеристику видів аутсайдерства у підлітків.

3. Висвітлити методи поведінкової терапії в роботі з аутсайдерством в підлітковому віці.

4. Проаналізувати особливості організації та результати емпіричного дослідження впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів.

4. Охарактеризувати апробацію корекційної програми методами поведінкової терапії з підлітками-аутсайдерами.

5. Виявити особливості повторної діагностики та перевірки ефективності програми.

6. Розробити рекомендації щодо правильної поведінки у стресових ситуаціях підлітків.

 

 


Розділ І. Теоретичні засади вивчення впливу методів поведінкової терапії на копінг-стратегії підлітків-аутсайдерів

 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти