ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


РОЗОВ В.І. СУДОВО-ПСИХОЛОГІЧНА ЕКСПЕРТИЗА В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ // Юридична Україна, 2003. – № 6. – С. 27-34.

У процесі розгляду цивільних справ перед судовими органами постають питання психологічного змісту, котрі потребують відповіді професійного психолога. Для з'ясування обставин, які мають психологічний зміст та значення для справи, призначають судово-психологічну експертизу, її може призначити суддя під час підготовки цивільної справи або суд у процесі розгляду справи. Експерт має право знайомитися з матеріалами справи, брати участь у розгляді справи, зобов'язаний з'являтися на виклик суду і давати правдивий висновок щодо поставлених йому запитань.

Висновок експерта, що містить відповіді на поставлені судом запитання, є одним із джерел прямих чи непрямих доказів, на основі яких встановлюється наявність або відсутність обставин, що досліджуються у справі. Висновок може містити опис обставин, щодо яких не було поставлено запитання, але які мають значення для вирішення спору по цивільній справі та обґрунтовують вимоги й претензії сторін.

У нормах цивільного й сімейного права психологічна складова виявляється як:

 основний зміст законодавчої норми («усвідомлювати значення своїх дій або ке­рувати ними», «моральна шкода»);

 істотний елемент оціночної категорії («під впливом помилки», обману», «на­сильства», «психічного тиску», «тяжкої обставини», «душевне страждання», «пси­хічний стан», «психологічний тиск», «гідність», «честь», «ділова репутація», «індивідуальність», «сімейні відносини», «мотиви позову», «психічне насильство», «інтереси дитини», «духовний розвиток», «ставлення до виховання» або «здатність до виховання», «особа дитини», «мотиви усиновлення», «особисті якості» тощо).

Психологічну експертизу призначають, як правило, у разі, якщо психологічна складова має важливе правове значення, є істотною обставиною при розгляді цивіль­них справ: щодо визнання недійсним пра-вочину, укладеного громадянином, нездат­ним усвідомлювати значення своїх дій або керувати ними, укладеним під впливом по­милки, обману, насильства, психічного тиску, тяжкої обставини; щодо захисту честі, гідності та ділової репутації; щодо відшкодування моральної шкоди; щодо вирішення спорів про право на виховання дітей, про визнання шлюбу недійсним тощо.

В обов'язковому порядку, як правило, призначають психологічну експертизу неповнолітнього свідка та експертизу свід­ка з фізичними вадами (зокрема сенсорно-перцептивними), які не обмежують сприй­мання обставин, що цікавлять суд. Встановлюють здатність адекватного сприймання фактичних обставин, що досліджуються у справі.

Зупинимося на аналізі окремих видів експертизи.

У цивільних позовах щодо визнання правочину недійсним проводять психоло­гічну експертизу (нездатності усвідомлю­вати значення своїх дій і (або) керувати ни­ми, експертизу впливу помилки, обману, насильства, тяжкої обставини у момент учинення правочину.

Психологічна експертиза здатності усвідомлювати значення своїх дій ,

І (або) керувати ними

Відповідно до частини 1 ст. 225 Цивіль­ного кодексу України, прийнятого Верхов­ною Радою 16 січня 2003 року (далі — ЦК), «правочин, який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усві­домлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті – за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені».

Психологічним змістом цієї правової норми є (не)здатність усвідомлювати зна­чення своїх дій і (або) керувати ними. У психологічному значенні йдеться про підструктуру особистості, яка стосується во­льової довільної регуляції поведінки.

Психологічна оцінка особливостей во­льової регуляції поведінки в момент укла­дання угоди дозволяє відповісти на пи­тання щодо «вільного волевиявлення». У частині 3 ст. 203 ЦК зазначено, що «во­левиявлення учасника правочину має бу­ти вільним і відповідати його внутрішній волі».

Зупинимося на аналізі психологічного змісту поняття «воля». Воля — це здат­ність людини здійснювати свідомі дії, що забезпечує регуляцію суб'єктом своєї пове дінки, діяльності та психічних процесів щодо значущих для особи мотивів і відпо­відно до свідомо поставленої мети. Психо­логічна структура вольової дії складається зі спонукання до здійснення вольової дії, уявлення й осмислення мети дії, усвідом­лення способів, що потрібні для досягнен­ня поставленої мети, наміру здійсни­ти конкретну дію та її виконання. Отже, істотними характеристиками вольової ре­гуляції поведінки в момент укладення уго­ди є усвідомленість, цілеспрямованість, навмисність та довільність, тобто дія вчи­нюється за власним свідомим рішенням.

Вольова регуляція – це завжди довіль­на дія. Довільна активність має набуте життєве значення, завжди є усвідомленою, формується і виявляється тільки в ситу­ації актуальної потреби чи життєвої необ­хідності, однак не є вимушеною і може бу­ти замінена за власним вибором людини на іншу з таким самим життєвим значенням. Отже, довільна дія – це усвідомлений про­цес із набутим новим життєвим значенням (особистісним смислом), спрямованим на досягнення свідомо обраного людиною ре­зультату. Істотним є те, що дія саме спону­кається, а не змушується життєвою необ­хідністю. Отож, свідомий, цілеспрямова­ний, довільний вибір людиною мети здійс­нення правочину, поведінка в момент його вчинення відповідно до свідомого рішен­ня – це істотна ознака здатності повною мірою усвідомлювати й керувати своїми діями.

Предметом цього виду психологічної експертизи є оцінка:

1) здатності повною мірою усвідомлюва­ти значення своїх дій і (або) керувати ними в момент здійснення правочину; 2) тимча­сової нездатності свідомо приймати рішен­ня; 3) впливу афекту, стресу й інших пси­хічних (непатологічних) станів у співвід­ношенні з особистісними властивостями, які не виходять за межі психічної норми. Встановлення зазначених особливостей на­лежить до компетенції психологічної екс­пертизи, її завдання полягає в тому, щоб відповісти на запитання щодо здатності психічно здорової особи усвідомлювати сповна значення своїх дій і (або) керувати ними.

Для розуміння нездатності усвідомлю­вати свої дії (дефекту довільної регуляції) та (або) керувати ними доречним є психо­логічний аналіз зовнішніх і внутрішніх де­термінант дії щодо вчинення правочину. Знання цього дозволяють правильно ква­ліфікувати (недійсність правочину, адек­ватно оцінити відповідні правові наслідки.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти