ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Методологічні основи вивчення людини

Як зрозуміти поведінку іншої людини? Чому люди володіють різними здібностями? Що таке «душа» і яка її природа? Ці і інші питання завжди займали розуми людей, причому з часом інтерес до людини і його поведінки постійно зростав.

Раціональний підхід до пізнання світу грунтується на тому, що дійсність, що оточує нас, існує незалежно від нашої свідомості, може бути досліджена досвідченим шляхом, а спостережувані явища цілком з'ясовні з наукових позицій. Для реалізації такого підходу необхідно мати загальне уявлення про предмет дослідження. У різних напрямах науки учені не-


 

Имена Ананьев Борис Герасимович (1907-1972) — выдающийся российский психолог. Научную деятельность начал в качестве аспиранта в Институте мозга еще при жизни В. М. Бехтерева. В 1968—1972 гг. был деканом факультета психологии ЛГУ. Явля­ется основателем ленинградской психологической школы. Ав­тор фундаментальных работ в области чувственного восприя­тия, психологии общения, педагогической психологии. Предло­жил систему человекознания,в которой были интегрированы данные различных наук о человеке.  
одноразово робили спроби сформулювати цілісне уявлення про людину. Звичайно, таке уявлення існує і в психології.

Один з найбільш популярних у вітчизняній психології підходів до вивчення людини був запропонований Би. Р. Ананьевим. Оцінюючи значення діяльності Ананьева для вітчизняної науки, в першу чергу необхідно підкреслити, що їм був розроблений принципово новий методологічний підхід до дослідження психіки людини. Це дозволило не тільки виділити нові розділи психології, які до цього не існували як самостійні, але і по-новому поглянути на саму людину. Кажучи про основні особливості розвитку наукового знання про людину, Ананьев відзначав, що проблема людини стає загальною проблемою для всієї науки в цілому. При цьому для наукового пізнання людини характерні як все зростаюча диференціація і спеціалізація окремих дисциплін, так і тенденція до об'єднання різних наук і методів дослідження людини. Сучасну науку все більше і більше цікавлять проблеми, пов'язані із здоров'ям людини, його творчістю, навчанням і, звичайно, його думками і переживаннями, причому дослідження людини і людської діяльності здійснюється комплексно, з урахуванням всіх аспектів цих проблем.

Ананьев виділяв в системі человекознания чотири основні поняття: індивід, суб'єкт діяльності, особа і індивідуальність.

Поняття «індивід» має декілька тлумачень. Перш за все, індивід — це людина як одинична природна істота, представник вигляду Homo sapiens. В даному випадку підкреслюється біологічна суть людини. Але іноді це поняття використовують для позначення людини як окремого представника людської спільності, як соціальну істоту, що використовує знаряддя праці. Проте і в цьому випадку не заперечується біологічна суть людини.

Людина як індивід володіє певними властивостями (мал. 1.1). Ананьев виділяв первинні і вторинні властивості індивіда. До первинних він відносив властивості, властиві всім людям, такі як вікові особливості (відповідність певному віку) і статевий диморфізм (приналежність до певної підлоги), а також індивідуально-типові характеристики, зокрема кон-ституциональные особливості (особливості складання тіла), нейродинамічні

14 • Частина I. Введення в загальну психологію

Мал. 1.1. Структура поняття «індивід» (по Б. Р. Ананьеву)

Розділ 1. Предмет психології, її завдання і методи • 1 5


з

властивості мозку, особливості функціональної геометрії великих півкуль. Сукупність первинних властивостей індивіда визначає його вторинні властивості: динаміку психофізіологічних функцій і структуру органічних потреб. У свою чергу, інтеграція всіх цих властивостей обумовлює особливості темпераменту і завдатки людини.

Інше поняття, що характеризує людину як об'єкт реального миру, — «особа». Дане поняття, як і поняття «індивід», має різні варіанти тлумачення. Зокрема, під особою розуміється індивід як суб'єкт соціальних відносин і свідомої діяльності. Деякі автори під особою розуміють системну властивість індивіда, що формується в спільній діяльності і спілкуванні. Є і інші тлумачення цього поняття, але всі вони сходяться в одному: поняття «Особою характеризує людину як соціальну істоту (мал. 1.2). В рамках даного поняття розглядаються такі психологічні властивості особи, як мотивація, темперамент, здібності і характер.


 

Мал. 1.2. Структура поняття - «особа» (по Б. Р. Ананьеву)

Наступне поняття, яке виділяв Ананьев при вивченні людини, — «суб'єкт діяльності». Це поняття за своїм змістом займає проміжне положення між поняттями «індивід» і «особу». Суб'єкт діяльності сполучає в єдиний цілий біологічний початок і соціальну суть людини. Якби людина не володіла здатністю виступати як суб'єкт діяльності, то навряд чи він міг би розглядатися як соціальна істота, оскільки її еволюція і соціальний розвиток неможливі без діяльності.

Перш ніж охарактеризувати людину як суб'єкта діяльності, необхідно з'ясувати сенс поняття «суб'єкт» як філософській категорії. Найчастіше це поняття уживається спільно з поняттям «об'єкт». Об'єкт і суб'єкт завжди знаходяться в певному взаємозв'язку. Об'єкт — це що існують незалежно від нашої свідомості предмет або явище реального миру, виступаючі у вигляді мети, на яку обернена активність людини, — суб'єкта дії. Людина завжди оточена певними предметами або стикається з явищами реального миру. Залежно від того, на що або на кого обернена його активність, той або інший предмет може виступати як об'єкт. Об'єктом може бути і сама діяльність людини.

16 • Частина I. Введення в загальну психологію


Р

Мал. 1.3. Структура поняття «Суб'єкт діяльності» (по Б. Р. Ананьеву)


 

Головною межею людини як суб'єкта, що відрізняє його від решти живих істот, є свідомість (мал. 1.3). Свідомість — це вища форма психічного розвитку, властива тільки людині. Воно визначає можливість пізнання об'єктивної реальності, формування цілеспрямованої поведінки і, як наслідок, перетворення навколишнього світу. У свою чергу, здатність свідомої діяльності по перетворенню навколишнього світу є ще однією межею людини як суб'єкта. Таким чином, суб'єкт — це індивід як носій свідомості, що володіє здатністю до діяльності. Отже, людина може розглядатися, по-перше, як представник живої природи, біологічний об'єкт, по-друге, як суб'єкт свідомої діяльності і, по-третє, як соціальна істота. Тобто людина — це біосоціальна істота, наділена свідомістю і здатністю до діяльності. Об'єднання цих трьох рівнів в одне ціле формує інтегральну характеристику людини — його індивідуальність

Індивідуальність — це сукупність психічних, фізіологічних і соціальних особливостей конкретної людини з погляду його унікальності, своєрідності і неповторності. Передумовою формування людської індивідуальності служать анатомо-фізіологічні завдатки, які перетворяться I процесі виховання, що має суспільно обумовлений характер. Різноманітність умов виховання і природжених характеристик породжує широку вариативность проявів індивідуальності.

Таким чином, можна зробити висновок про те, що людина — один з найбільш складних об'єктів реального миру. Структурна організація людини носить багаторівневий характер і відображає його природну і соціальну суть (мал. 1.4). Тому не дивно, що існує значне число наук, що вивчають людину і його діяльність.

Науки про людину і людство

Сучасною наукою чоловік, по-перше, вивчається як представник біологічного вигляду; по-друге, він розглядається як член суспільства; по-третє, вивчається наочна діяльність людини; по-четверте, вивчаються закономірності розвитку конкретної людини.

Розділ1. Предмет психології, їїзавдання і методи • 1 7

Мал. 1.4. Структура поняття «індивідуальність» (по Б. Р. Ананьеву)

Початком цілеспрямованого вивчення людини як біологічного вигляду можна рахувати праці Карла Ліннея, що виділив його як самостійний вид Homo sapiens в загоні приматів. Таким чином, було вперше визначено місце людини в живій природі. Це не означає, що раніше чоловік не викликав інтересу у дослідників. Наукове пізнання людини бере свій початок в натурфілософії, природознавстві і медицині. Проте ці дослідження носили вузько-профільний, недостатньо систематизований, а найголовніше, суперечливий характер, і людина найчастіше протиставлялася в них живій природі. К. Линней запропонував розглядати людину як елемент живої природи. І це було своєрідним поворотним пунктом у вивченні людини.

Спеціальною наукою про людину як особливий біологічний вигляд є антропологія. У структуру сучасної антропології включають три основні розділи: морфологія людини (вивчення індивідуальної мінливості фізичного типу, вікових стадій — від ранніх стадій зародкового розвитку до старості включно, статевого диморфізму, зміни фізичного розвитку людини під впливом різних умов життя і діяльності), вчення про антропогенез (про зміну природи найближчого предка людини і самої людини протягом четвертинного періоду), що складається з приматоведения, еволюційній анатомії людини і палеоантропології (що вивчає викопні форми людини) і расознавство.

Крім антропології існують і інші пов'язані з нею науки, що вивчають людину як біологічний вигляд. Наприклад, фізичний тип Людини як його загальну соматичну організацію вивчають такі природні науки, як анатомія і фізіологія людини, біофізика і біохімія, психофізіологія, нейропсихология. Особливе місце в цьому ряду займає медицина, яка включає численні розділи.

Вчення про антропогенез — походження і розвиток людини — також пов'язано з науками, що вивчають біологічну еволюцію на Землі, оскільки природу людини неможливо зрозуміти поза загальним процесом еволюції тваринного світу, що послідовно розвивається. До даної групи наук можуть бути віднесені палеонтологія, ембріологія, а також порівняльна фізіологія і порівняльна біохімія.

18 • Частина I. Введення в загальну психологію

Необхідно підкреслити, що в розвитку вчення про антропогенез зіграли важливу роль приватні дисципліни. До їх числа перш за все треба віднести фізіологію вищої нервової діяльності. Завдяки І. П. Павлову, що виявив велику цікавість до деяких генетичних проблем вищої нервової діяльності, відділом порівняльної фізіології, що найбільш сформувався, стала фізіологія вищої нервової діяльності антропоїдів.

Величезну роль в розумінні розвитку людини як біологічного вигляду грає порівняльна психологія, об'єднуюча в собі зоопсихологію і загальну психологію людини. Початок експериментальних досліджень приматів в зоопсихології поклали наукові роботи таких учених, як В. Келер і Н. Н. Ладигина-котс. Завдяки успіхам зоопсихології сталі зрозумілий багато хто механізм поведінки людини і закономірності його психічного розвитку.

Існують науки, які по стикаються безпосередньо з вченням про антропогенез, але грають значущу роль в його розвитку. До них відносяться генетика і археологія.Особливемісце займає палеолінгвістика, що досліджує походження мови, його звукових засобів і механізмів управління. Походження мови — один з центральних моментів социогенеза, а походження мови — центральний момент антропогенезу, оскільки членороздільна мова є одні;

з основних відмінностей людини від тварин.

У зв'язку з тим, що ми торкнулися проблем социогенеза, слід зазначити суспільні науки, які найтіснішим чином пов'язані з проблемою антропогенезу. До їх числа відносяться палеосоціологія, що вивчає становлення людського суспільства, і історія первісної культури.

Таким чином, людина як представник біологічного вигляду є об'єктом вивчення багатьох наук, у тому числі і психології. На мал. 1.5 представлена класифікація Б. Г. Ананьева основних проблем і наук про Homo sapiens . Центральне місце серед наук, що вивчають походження і розвиток людини як самостійного біологічного вигляду, займає антропологія. Основний висновок, який дозволяє зробити сучасний стан антропології відносно розвитку людини, може бути сформульований таким чином: на якомусь етапі біологічного розвитку відбулося виділення людини з тваринного світу (прикордонний етап «антрогюгенеза-социогенеза») і в еволюції людини припинилася дія природного відбору, заснованого на біологічній доцільності і виживанні найбільш пристосованих до природного середовища особин і видів. З переходом людини з тваринного світу в соціальний, з його перетворенням на біосоціальну істоту закони природного відбору змінилися якісно іншими законами розвитку.

Питання про те, чому і як відбувся перехід людини з тваринного світу в соціальний, є центральним в науках, що вивчають антропогенез, і до теперішнього часу на нього немає однозначної відповіді. Існує декілька точок зору на дану проблему. Одна з них заснована на наступному припущенні: в результаті мутації мозок людини перетворився на супермозок, що дозволило людині виділитися з тваринного світу і створити суспільство. Цієї точки зору дотримується П. Шошар. Згідно цій точці зору в історичний час органічний розвиток мозку неможливий із-за його мутаційного походження.

Існує і інша точка зору, яка грунтується на припущенні про те, що органічний розвиток мозку і розвиток людини як вигляду привели до каче-

Розділ 1. Предмет психології, її завдання і методи • 19

Мал. 1.5. Науки, що вивчають людину як біологічний об'єкт

ственным структурним змінам мозку, після чого розвиток став здійснюватися по інших законах, що відрізняються від законів природного відбору. Але те, що тіло і мозок залишаються в цілому незмінними, не означає, що не відбувається ніякого розвитку. Дослідження И. А. Станкевича свідчать, що в мозку людини відбуваються структурні зміни, спостерігаються прогресивний розвиток різних відділів півкулі, відособлення нової звивини, формування нових борозен. Тому на питання про те, чи змінюватиметься людина, можна дати ствердну відповідь. Проте ці еволюційні зміни головним чином

20 • Частина I. Введення в загальну психологію

стосуватимуться соціальних умов життя людини і його особового розвитку, а біологічні зміни виду Homo sapiens матимуть другорядне значение*.

Таким чином, людина як соціальна істота, як член суспільства не менш цікавий для науки, оскільки сучасний розвиток людини як виду Homo sapiens здійснюється вже не по законах біологічного виживання, а по законах соціального розвитку.

Проблема социогенеза не може розглядатися поза суспільними науками. Перелік цих наук вельми великий. Їх можна підрозділити на декілька груп залежно від явищ, які вони вивчають або з якими пов'язані. Наприклад, науки, пов'язані з мистецтвом, з технічним прогресом, з освітою.

У свою чергу, по ступеню узагальненості підходу до вивчення людського суспільства ці науки можуть бути підрозділені на дві групи: науки, що розглядають розвиток суспільства в цілому, у взаємодії всіх його елементів, і науки, що вивчають окремі аспекти розвитку людського суспільства. З погляду даної класифікації наук людство є цілісне утворення і в той же час безліч окремих людей, що розвивається по власних законах. Тому всі суспільні науки можуть бути віднесені або до наук про людське суспільство, або до наук про людину як елемент соціуму. При цьому слід мати на увазі, що в даній класифікації не існує достатньо чіткої грані між різними науками, оскільки багато суспільних наук можуть бути пов'язані як з вивченням суспільства в цілому, так і з вивченням окремої людини.

Ананьев вважає, що в систему наук про людство (людському суспільстві) як цілісне явище повинні входити науки про продуктивні сили суспільства, науки про розселення і склад людства, науки про виробничі і суспільні відносини, про культуру, мистецтво і саму науку як систему пізнання, науки про форми суспільства на різних етапах його розвитку.

Необхідно особливо виділити науки, що вивчають взаємодію людини з природою і людства з природним середовищем. Цікава точка зору, якою дотримувався з цього питання В. И. Вернадский, — творець біогеохімічного учення, в якому їм виділені дві протилежні біогеохімічні функції, що знаходяться у взаємодії і пов'язані з історією вільного кисню, — молекули О2. Це функції окислення і відновлення. З одного боку, вони пов'язані із забезпеченням дихання і розмноження, а з іншої — з руйнуванням померлих організмів. Як вважає Вернадській, людина і людство нерозривно пов'язані з біосферою — певною частиною планети, на якій вони живуть, оскільки вони геологічно закономірно пов'язані з матеріально-енергетичною структурою Землі.

Людина неотделим від природи, але на відміну від тварин він володіє активністю, направленою на перетворення природного середовища з метою забезпечення оптимальних умов життя і діяльності. В даному випадку йдеться про появу ноосфери.

  • Глезер І. І., Зворикин В. П. Критический огляд деяких теорій еволюції мозку. — М., 1960.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти