ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Характеристика основних видів відчуттів

Шкірні відчуття. Наше знайомство з основними видами відчуттів ми почнемо з відчуттів, які ми отримуємо від дії різноманітних подразників на рецептори, що знаходяться на поверхні шкіри людини. Всі відчуття

Розділ 7. Відчуття • 185

які людина отримує від шкірних рецепторів, можна об'єднати під однією назвою — шкірні відчуття. Проте до категорії цих відчуттів необхідно віднести і ті відчуття, які виникають при дії подразників на слизисту оболонку рота і носа, рогову оболонку очей.

Шкірні відчуття відносяться до контактного виду відчуттів, тобто вони виникають при безпосередньому контакті рецептора з предметом реального миру. При цьому можуть виникати відчуття чотирьох основних видів: відчуття дотику, або тактильні відчуття; відчуття холоду; відчуття тепла; відчуття болю.

Кожний з чотирьох видів шкірних відчуттів має специфічні рецептори. Одні точки шкіри дають тільки відчуття дотику (тактильні крапки), інші — відчуття холоди (точки холоду), треті, — відчуття тепло (точки тепла), четверте, — відчуття болю (точки болю) (мал. 7.2).

Мал. 7.2. Шкірні рецептори і їх функції

Нормальними подразниками для тактильних рецепторів є дотики, що викликають деформацію шкіри, для холодовых — дія предметів нижчої температури, для теплових — дія предметів вищої температури, для больових — будь-які з перерахованих дії за умови достатньої великої інтенсивності. Місцезнаходження відповідних рецепторних крапок і абсолютні пороги чутливості визначаються за допомогою естезіометра. Простий прилад — волосковый естезіометр (мал. 7.3), що складається з кінського волоса і приладу, що дозволяє вимірювати тиск, що надається цим волосом на будь-яку точку шкіри. При слабкому дотику волоса до шкіри відчуття виникають тільки при безпосередньому попаданні в тактильну точку Аналогічно визначають місцезнаходження холодовых і теплових крапок, тільки замість волоса використовують тонке металеве вістря, наповнене водою, температура якої може мінятися.

У існуванні точок холоду можна переконатися без приладу. Для цього досить провести кінчиком олівця по опущеному століттю. В результаті час від часу виникатиме відчуття холоду.

186 • Частина II. Психічні процеси

Н

Неодноразово робилися спроби визначити кількість шкірних рецепторів. Точних результатів немає, але приблизно встановлено, що точок дотику — біля одного мільйона, точок болю — близько чотирьох мільйонів, точок холоду — близько 500 тисяч, точок тепла — близько 30 тисяч.

Точки окремих видів відчуттів по поверхні тіла розташовані нерівномірно. Наприклад, на кінчиках пальців точок дотику удвічі більше, ніж точок болю, хоча загальна кількість останніх значно більше. На рогівці ока, навпаки, точок дотику взагалі немає, а є тільки точки болю, так що будь-який дотик до рогівки викликає відчуття болю і захисний рефлекс закриття очей.

Нерівномірний розподіл шкірних рецепторів по поверхні тіла обумовлює нерівномірність чутливості до дотику, до болю і т.д. Так, найбільш чутливі до дотику кінчики пальців і менш чутливі спина, живіт і зовнішня сторона передпліччя. Зовсім інакше розподіляється чутливість до болю. Найбільш чутливі до болю спину, щоки і найменше чутливі кінчики пальців. Що стосується температурних режимів, то найбільш чутливі ті частини тіла, які зазвичай прикриті одягом: поясниця,грудь.

Тактильні відчуття несуть інформацію не тільки про подразник, але і про локалізацію його дії. У різних ділянках тіла точність визначення локалізації дії різна. Вона характеризується величиной просторового порогу тактильних відчуттів. Якщо ми доторкнемося до шкіри од-

Мал. 7.3. Волосковый естезіометр

 

новременно в двох крапках, то ми не завжди відчуємо ці дотики як роздільні, — якщо відстань між точками дотику недостатньо велике, обидва відчуття зіллються в одне. Тому те мінімальна відстань між місцями дотику, який дозволяє розрізнити дотик два просторово роздільних предметів, називається просторовим порогом тактильних відчуттів.

Зазвичай для визначення просторового порогу тактильних відчуттів використовується циркулярний естезіометр (мал. 7.4), що є циркулем з розсувними ніжками. Найменший поріг просторових відмінностей шкірних відчуттів спостерігається на чутливіших до дотику участ

 

Мал. 7.4. Циркулярний естезіометр


ках тіла. Так, на спині просторовий поріг тактильних відчуттів складає 67 мм, на передпліччя — 45 мм, на тильній стороні кисті — 30 мм, на долоні — 9 мм, на кінчиках пальців 2,2 мм. Найнижчий просторовий поріг так-

Розділ 7. Відчуття • 187

тильных відчуттів знаходиться на кінчику язика —1,1 мм. Саме тут найщільніше розташовані рецептори дотиків.

Смакові і нюхові відчуття. Рецепторами смакових відчуттів є смакові цибулини, що складаються з чутливих смакових кліток, сполучених з нервовими волокнами (мал. 7.5). У дорослої людини смакові цибулини розташовані головним чином на кінчику, по краях і на задній частині верхньої поверхні мови. Середина верхньої поверхні і вся нижня поверхня мови не чутлива до смаку. Смакові цибулини також є на небі, мигдалинах і задній стінці глотки. У дітей область розповсюдження смакових цибулин набагато ширша, ніж у дорослих. Подразниками для смакових рецепторів служать розчинені смакові речовини.

Рецепторами нюхових відчуттів є нюхові клітки, занурені в слизисту оболонку так званої нюхової області (мал. 7.6). Подразниками для рецепторів нюху служать різні пахучі речовини

Мал. 7.6. Рецептори нюхових відчуттів

188 • Частина II. Психічні процеси

проникаючі в ніс разом з повітрям. У дорослої людини площа нюхової області приблизно рівна 480 мм2. У новонародженого вона значно більше. Це пояснюється тим, що у новонароджених провідними відчуттями є смакові і нюхові відчуття. Саме завдяки ним дитина отримує максимальну кількість інформації про навколишній світ, вони ж забезпечують новонародженому задоволення його основних потреб. В процесі розвитку нюхові і смакові відчуття поступаються провідним місцем іншим, більш інформативним відчуттям, і в першу чергу зору.

Слід зазначити, що смакові відчуття в більшості випадків змішуються з нюховими. Різноманітність смаку значною мірою залежить від домішки нюхових відчуттів. Наприклад, при нежиті, коли нюхові відчуття «відключені», у ряді випадків їжа здається позбавленою смаку. Окрім цього, до смакових відчуттів домішуються тактильні і температурні відчуття від рецепторів, що знаходяться в області слизистої оболонки в роті. Так, своєрідність «гострою» або «терпкою» убогі головним чином пов'язано з тактильними відчуттями, а характерний смак м'яти в значній мірі залежить від роздратування холодовых рецепторів.

Якщо виключити всі ці домішки тактильних, температурних і нюхових відчуттів, то власне смакові відчуття зведуться до чотирьох основних типів: солодке, кисле, гірке, солоне. Поєднання цих чотирьох компонентів дозволяє отримати багатообразні смакові варіанти.

Експериментальні дослідження смакових відчуттів проводилися в лабораторії П. П. Лазарева. Для отримання смакових відчуттів використовувалися: цукор, щавлева кислота, куховарська сіль і хінін. Було встановлено, що за допомогою цих речовин можна імітувати більшість смакових відчуттів. Наприклад, смак зрілого персика дає поєднання в певних пропорціях солодкого, кислого і гіркого.

Експериментальним шляхом також було встановлено, що різні частини мови мають різну чутливість до чотирьох смакових якостей. Наприклад, чутливість до солодкого максимальна на кінчику язика і мінімальна у задньої частини його, а чутливість до гіркого, навпаки, максимальна ззаду і мінімальна на кінчику язика.

На відміну від смакових нюхові відчуття не можуть бути зведені до поєднань основних запахів. Тому строгої класифікації запахів не існує. Всі запахи прив'язують до конкретного предмету, який володіє ними. Наприклад, квітковий запах, запах троянди, запах жасмину і ін. Як і для смакових відчуттів, велику роль в отриманні запаху грають домішки інших відчуттів:

смакових (особливо від роздратування смакових рецепторів, що знаходяться в задній частині глотки), тактильних і температурних. Гострі їдкі запахи гірчиці, хріну, аміаку містять в собі домішку тактильних і больових відчуттів, а освіжаючий запах ментолу — домішка відчуттів холоду.

Також слід звернути увагу на те, що чутливість нюхових і смакових рецепторів підвищується при стані голоду. Після декількох годинників голодування значно посилюється абсолютна чутливість до солодкого, збільшується, але у меншій мірі, чутливість до кислого. Це дає підставу припускати, що нюхові і смакові відчуття в значній

Розділ 7. Відчуття • 189

мірі пов'язані з необхідністю задоволення такої біологічної потреби, як потреба в їжі.

Індивідуальні відмінності смакових відчуттів у людей невеликі, але бувають виключення. Так, існують люди, які здатні в значно більшому ступені, в порівнянні з більшістю людей, розрізняти компоненти запаху або смаку. Смакові і нюхові відчуття можна розвивати за допомогою постійних тренувань. Це враховується при освоєнні професії дегустатора.

Слухові відчуття. Подразником для органу слуху є звукові хвилі, тобто подовжнє коливання частинок повітря, що розповсюджується на всі боки від коливаючого тіла, яке служить джерелом звуку.

Всі звуки, які сприймає людське вухо, можуть бути розділені на дві групи: музичні (звуки співу, звуки музичних інструментів і ін.) і шуми (всілякі скрипи, шерехи, стукоти і т. д.). Строгої межі між цими групами звуків немає, оскільки музичні звуки містять шуми, а шуми можуть містити елементи музичних звуків. Людська мова, як правило, одночасно містить звуки обох груп.

У звукових хвилях розрізняють частоту, амплітуду і форму коливань. Відповідно цьому слухові відчуття мають наступні три сторони: висоту звуку, яка є віддзеркаленням частоти коливання; гучність звуку, що визначається амплітудою коливання хвиль; тембр, що євіддзеркаленням форми коливання хвиль.

Висота звуку вимірюється в герцах, тобто в кількості коливань звукової хвилі в секунду. Чутливість людського вуха має свої межі. Верхня межа слуху у дітей — 22 000 герц. До старості ця межа знижується до 15 000 герц і навіть нижче. Тому літні люди часто не чують високих звуків, наприклад цвірчання коників. Нижня межа слуху людини — 16-20 герц.

Абсолютна чутливість найбільш висока по відношенню до звуків середньої частоти коливань — 1000-3000 герц, а здатність розрізнення висоти звуку у різних людей значно варіюється. Найвищий поріг розрізнення спостерігається у музикантів і настроювачів музичних інструментів. Досліди Б. Н. Теплова свідчить, що у людей даної професії здатність розрізняти висоту звуку визначається параметром в 1/20 або навіть 1/30 півтони. Це означає, що між двома сусідніми клавішами рояля настроювач може чути 20-30 проміжних ступенів висоти.

Гучністю звуку називається суб'єктивна інтенсивність слухового відчуття. Чому суб'єктивна? Ми не можемо говорити про об'єктивні характеристики звуку, тому що, як випливає з основного психофізичного закону, наші відчуття пропорційні не інтенсивності впливаючого роздратування, а логарифму цієї інтенсивності. По-друге, людське вухо володіє різною чутливістю до звуків різної висоти. Тому можуть існувати і з високою інтенсивністю впливати на наш організм звуки, які ми абсолютно не чуємо. По-третє, існують індивідуальні відмінності між людьми відносно абсолютної чутливості до звукових подразників. Проте практика визначає необхідність вимірювання гучності звуку. Одиницями вимірювання є децибели. За одну одиницю вимірювання узята інтенсивність звуку, витікаючого від цокання годинника, на відстані 0,5 м від людського вуха. Так, гучність звичайної людської мови на відстані 1 метра

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти