ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Показники та оцінка платоспроможності підприємства

Аналіз фінансового стану підприємства за певний період, у принципі, потребує з'ясування платоспроможності на підставі сукупності проміжних показників по окремих датах або відносно коротких відрізках часу.

Загальну оцінку платоспроможності дає коефіцієнт поточної ліквідності, або коефіцієнт загального покриття, який вказує на те, скільки грошових одиниць поточних активів припадає на одну гривню короткострокових зобов'язань і якою мірою поточні кредиторські зобов'язання забезпечуються поточними активами. Показник визначається за формулою:

Кзл = (А1 + А2 + А3) / (П1 + П2) (4.3) Якщо співвідношення менше, ніж 1:1, то поточні зобов'язання перевищують поточні активи. Оцінка платоспроможності надається шляхом зіставлення фактичних значень показників з теоретично встановленим критичним його рівнем, на який впливає галузева приналежність підприємства, тривалість виробничого циклу, структура запасів, інші фактори. Тому що ступінь ліквідності різних елементів поточних активів істотно відрізняється, нормальним значенням цього показника вважається 2,0~2,5, тобто оборотні активі повінні у двічі перевищувати розмір поточних зобов'язань. Аналітиками він використується для діагностиці банкрутства.

Коефіцієнт покриття є дуже укрупненим показником, у ньому не відображається ступінь ліквідності окремих елементів оборотного капіталу. Тому на практиці аналізу фінансового стану використовують також інші коефіцієнти ліквідності.

Коефіцієнт швидкої (миттєвої) ліквідності, так званий коефіцієнт “лакмусу“, є проміжним коефіцієнтом покриття. Він показує, яка частина поточних зобов'язань покривається поточними активами із грошових коштів, їх еквівалентів і дебіторської заборгованості. Теоретичне значення коефіцієнта вважається достатнім, якщо воно перевищує 0,7~0,8. Воно може бути надзвичайно високою через невиправдане зростання дебіторської заборгованості. Коефіцієнт термінової ліквідності дорівнює відношенню:

Кпл = (А1 + А2 ) / (П1 + П2) (4.4)

Коефіцієнт абсолютної ліквідності визначається відношенням найбільш ліквідних активів до поточних зобов'язань і дозволяє визначити частку короткострокових зобов'язань, яка може бути погашена підприємством найближчим часом. Показник розраховується за формулою:

Кал = А1 / (П1 + П2) (4.5)

Цей коефіцієнт є найбільш жорстким критерієм платоспроможності та показує, яку частку короткострокової заборгованості підприємство може погасити найближчим часом. Величина цього коефіцієнта повинна перевищувати 0,2~0,25.

Показники ліквідності важливі не тільки для керівників і фінансових працівників підприємства, але становлять інтерес для різних користувачів інформації: коефіцієнт абсолютної ліквідності – для постачальників сировини і матеріалів, коефіцієнт швидкої ліквідності – для банків; коефіцієнт покриття – для покупців, власників акцій і облігацій підприємства.

Для оцінки платоспроможності підприємства також розраховується коефіцієнт покриттякороткострокових зобов'язань чистими мобільними коштами, наявність яких свідчить про те, що підприємство спрможне сплатити поточні борги. Він повінен перевищувати 1,0 і розраховується за формулою:

Кпчмк =(ВК+ДПК–НА) /(П1 + П2),(4.6)

де ВК - власний капітал ;

ДПК - довгостроковий позиковий капітал;

НА - необоротні активи.

У світовой практиці для оцінки платоспроможності підприємства використовується також показник співвідношення чистого грошового потоку і поточних зобов'язань, критичним значенням якого вважаєтьсявеличина менша за 0,3.Показник розраховується за формулою:

Кпгп = (ЧП + АВ) / (П1 + П2) , (4.7 )

де ЧП – чистий прибуток;

АВ – амортизаційні відрахування.

Платоспроможність підприємства визначається шляхом зіставлення фактичних значень показників з їх критичним рівнем з урахуванням тенденцій зміни.

Оцінка платоспроможності підприємства, що аналізується, надана на основі даних ф. № 1 “Баланс” і таблиці 4.1.

Таблиця 4.1

Аналіз динаміки платоспроможності

Показники Алгоритм розрахунку Зна-чен-ня На початок року На кінець року Відхи-лення
1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (грошові кошти+ поточні інвестиції)/ поточні зобов'язання   >0,25   0,031 (236,6 / 7529)   0,00001 (0,7 / 7193,2)   -0,031
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності (грошові кошти+ поточні інвестиції + кошти в розрахунках)/ поточні зобов'язання   >0,8   0,317 (236,6+2148,4) / 7529   0,170 (0,7+1220,7) / 7193,2   -0,147
3. Коефіцієнт загальної ліквідності оборотні кошті /поточні зобов'язання   >2,5   3,101 (23444,4 / 7529)   2,977 (21410,6 / 7193,2)   -0,124
4. Коефіцієнт покриття зобов'язань робочим капиталом чисті мобільні кошти /поточні зобов'язання     >1,0     2,102 (15824,7 / 7529)     1,977 (14217,4 / 7193,2)       -0,125
5. Коефіцієнт покриття зобов'язань грошовим потоком (чистий прибуток + амортизаційні відрахування)/поточні зобов'язання     >0,3     0,908 (4967+ 1867,5) / 7529     0,369 (1020,1+ 1630,6) / 7193,2     -0,539

 

Отримані результати дозволяють зробити висновок, що як на початок, так і на кінець звітного періоду підприємство мало достатній рівень ліквідності. Останні три показника значно перевищують критичнї рівні, однак ступінь швидкого покриття і коефіцієнт абсолютної ліквідності мають значення ніжче рекомендованого, що може свідчити про можливи порушення в термінах погашення боргів, але в цілому підприємство в змозі погасити поточні зобов'язання. Слід також відмітити негативну тенденцію показників, особливо коефіцієнта швидкої ліквідності, збереження якої з часом може призести до втрати платоспроможності.

 

Тема 7. Оцінка фінансової стійкості підприємства

1.Методичні підходи щодо оцінкі фінансової стабільності .

2. Визначення типу фінансової стійкості в залежності від забезпечення запасів необхідними джерелами їх формування.

3. Чинники фінансової стабільності, критерії та показники ії оцінкі.

 

Методичні підходи щодо оцінкі фінансової стабільності

Фінансова стабільність стану підприємства є ключовою характеристикою діяльності, основою його розвитку в конкурентному середовищі та уявляє спроможність господарюючого суб’єкта своєчасно виконувати свої забов’язання перед кредиторами, інвесторами, постачальниками, покупцями, переборювати непередбачані ускладнення на ринку, зберегати можливость маневрування фінансовими ресурсами в несприятливих умовах.

Фінансова стабільність визначається як зовнішними чинниками, так і внутрішними. До перших можна віднести: стабільность економічного середовища, в рамках якого здійснюється діяльність підприємства, стадію економічного циклу, в якій перебуває економіка країни, кон’юнктуру фінансового і товарного ринків, фінансовий стан покупців, до інших – якість, склад й структуру продукції чи послуг, технологію і організацію виробництва. своєчасне й гнучке управління факторами результатів діяльності, ефективність господарських і фінансових операцій щодо розподілення ресурсів та їх використання, склад і структура активів, рівень ризику в процесі здійснення виробничої і фінансової діяльності тощо. Фінансова стійкість забезпечує вільне маневрування коштами підприємства і шляхом ефективного їх використання сприяє безперебійному процесу виробництва і реалізації продукції, подальшому розвитку.

Важливим інструментом захисту суб’єкта підприємницкої діяльності від негативного впливу зовнішнього середовища і неефективного менеджменту можеть бути оперативне реагування на ключові індикатори зміни стійкісті фінансового стану підприємства. В залежності від їх відбору існують різні методичні підходи щодо визначення фінансової стійкісті.

Найбільш поширені є:

класифікація типів фінансової стійкісті відповідно до забезпечення матеріальних оборотних активів (запасів) необхідними джерелами їх формування: власним капіталом і короткостроковими позиками;

- оцінка фінансової стійкості на основі критеріїв та ознак. Фінансова стійкість підприємства є комплексним поняттям, результатом взаємодії всіх елементів системи відносин, які виникають у процесі господарювання, результатом всіх видів його діяльності та, як відзначалося ранійше, залежить від численних і різноманітних факторів, зміни їх впливу.

Визначення типу фінансової стійкості в залежності

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти