ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Транспортування потерпілого.

За допомогою інструмента "ИРАС" можна виконувати транспортування постраждалого (див. мал. 25) не плутати з переміщенням предметів, хоча способи транспортування, що приводяться нижче, потерпілого можна застосовувати для переміщення предметів. Використовується рятувально-транспортний пояс інструмента і додатково - носилки. У залежності від стану постраждалого, напрямку транспортування (горизонтальне переміщення, спуск чи підйом), умов транспортування застосовуються: перенос носилок з постраждалим, витягування потерпілого в тісних умовах, спуск чи підйом потерпілого на носилках і без носилок.

 

Спосіб 1 - перенесення носилок з потерпілим. При переносі носилок з потерпілим за допомогою рятувально-транспортного пояса зменшується навантаження на руки чи цілком звільняються руки за рахунок перерозподілу частково або цілком ваги носилок з потерпілим з рук на плечі пожежних.

 

 

 

Мал. 25. Транспортування за допомогою інструмента "ИРАС"

 

Дії для зменшення навантаження на руки транспортуючих:

а) накинути ремінь рятувально-транспортного пояса на шию;

б) завести ремінь під пахвами за спину і з’єднати його в петлю;

в) ручки носилок розташувати в петлі за спиною;

г) переносити носилки з потерпілим, підтримуючи їх руками.

Дії для повного звільнення рук:

а) виготовити рятувальну петлю, для чого ремінь рятувально-транспортного пояса пропустити в D-образне металеве кільце і, закріпивши ремінь у пряжці, утворити петлю;

б) відрегулювати кільця отриманої "вісімки" у рівній довжині;

в) у кільця "вісімки" всунути руки і ручки носилок;

г) переносити носилки з потерпілим, не підтримуючи їх руками.

Спосіб 2 - транспортування в тісних умовах. Така ситуація може виникнути при витягуванні потерпілого з-під руїн, з-під автомобіля і т.п. Транспортування в тісних умовах виконується волоком або шляхом підтягування.

Дії при транспортуванні потерпілого підтягуванням:

а) пропустити ремінь рятувально-транспортного пояса під пахвами потерпілого і з’єднати ремінь у петлю;

б) нахилитися над потерпілим і накинути петлю на шию;

в) пересуватися на колінах і руках, підтягуючи постраждалого ременем рятувально-транспортного пояса.

Дії при транспортуванні постраждалого волоком:

а) пропустити ремінь рятувально-транспортного пояса під пахвами потерпілого і з’єднати ремінь у петлю;

б) пересуваючись, тягти за ремінь, витягати потерпілого.

Спосіб 3 - спуск чи підйом потерпілого. Спуск або підйом потерпілого в залежності від отриманого ушкодження і стану потерпілого здійснюється на носилках або на петлі.

При застосуванні носилок необхідні два рятувально-транспортних пояси, а при спуску на петлі - один пояс.

Дії при спуску чи підйомі потерпілого на носилках:

а) пропустити ремені обох рятувально-транспортних поясів у ніжки носилок (для усунення зісковзування ременів) і з’єднати їх за допомогою пряжок у відповідні петлі;

б) надати носилкам горизонтальне положення шляхом регулювання довжини кожної петлі;

в) прикріпити отримані дві петлі до транспортувальної мотузки (наприклад, за допомогою карабіна), за яку опускати або піднімати носилки з потерпілим.

Дії при спуску чи підйомі потерпілого на петлі:

а) виготовити рятувальну петлю, для цього ремінь рятувально-транспортного пояса пропустити в D-образне кільце і з’єднати ремінь за допомогою пряжки в петлю, одержавши "вісімку";

б) відрегулювати кільця отриманої "вісімки" у рівні довжини;

в) перше кільце "вісімки" розташувати під пахвами постраждалого, а друге - під його колінами;

г) прикріпити D-образне кільце до транспортувальної мотузки, за яку опускати чи піднімати потерпілого.

 

4. Забезпечення безпеки і догляд за інструментом.

Аварійно-рятувальні роботи звичайно проводяться в складних умовах, що висуває високі вимоги по безпеці пожежного-рятувальника. Інструмент "ИРАС" створений з урахуванням таких вимог, починаючи з вибору матеріалу для окремих частин інструменту, їхнього конструктивного оформлення і закінчуючи іспитами.

"ИРАС" виготовлений зі сталі, що крім твердості володіє також в’язкістю, за рахунок чого інструмент не руйнується від ударів, навіть при сильних морозах.

Оформлення рукоятки багатоцільової головки інструмента анатомічно правильне, що забезпечує чіпку хватку при роботі інструментом. Навколо сталевої рукоятки насаджена гумова ручка, що перешкоджає з однієї сторони ковзанню інструмента в руках, а з іншого боку - зменшує вплив ударів на людину.

На всіх зовнішніх поверхнях інструмента, що є поверхнями ковзання при роботі, маються зуби, що перешкоджають ковзанню інструмента при прикладенні зусилля.

Манжети, що маються на окремих частинах інструмента, захищають руки працюючого. Але варто пам’ятати, що гострі крайки металевих листів, осколки скла і т.п. становлять небезпеку. Тому при роботі з інструментом завжди необхідно надягати захисні рукавиці і при необхідності захисні окуляри.

Працювати тільки зі справним інструментом.

Забороняється знаходитися під вантажем, піднятим за допомогою інструмента, без установки упорів-обмежувачів.

Інструмент не вимагає особливого догляду. Після роботи потрібно інструмент вичистити і висушити. "ИРАС" змазки не потребує. Зберігати в приміщеннях з вологістю не більше 90 відсотків.

При необхідності заточення чи шліфування інструмента виконувати за допомогою шліфувальної стрічки, шліфувального кола або щільного напилка (див. мал. 26). Величина зерен 50-80 - для запобігання підвищення температури до крапки зникнення загартування. Максимальна температура - 200°С.

 

 

Напрямок шліфування

 

а) б) Увага! Два кути в) Увага! Два кути

 

Мал. 26. Заточення і шліфування інструмента "ИРАС"

а) лезо зубила, б) лезо сокири, в) вістря кайла

 

Деякі висновки. Ознайомитися і навчитися працювати з інструментом "ИРАС" не складно. Уже за півгодини можна одержати гарну уяву про ефективність і можливості інструмента. Рекомендується починати вправи з "ИРАС" по кожній функції в повільному темпі з варіюванням сили і проводити вправи парами, що дозволить контролювати, оцінювати роботу і допомагати один одному.

Число можливих операцій, які можна виконувати за допомогою інструмента залежить від фантазії користувача. При виконанні будь-якої операції за допомогою інструмента "ИРАС" послідовно виконуються вивчені вправи.

Для підготовки інструмента до роботи необхідно заздалегідь, до виїзду на аварійно-рятувальні роботи, установити довжину ременя рятувально-транспортного пояса, що дозволить відразу приступити до робіт по прибуттю на зону надзвичайної ситуації.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти