ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Витягування постраждалого із завалу

Тактику витягування постраждалого із завалу визначає ре­човина, що здавлює.

Стиснення сипкими речовинами (піском, снігом, зерном тощо). При відкопуванні необхідно унеможливити засипання сипкою речовиною постраждалого та рятувальника. Терміново звільнити голову, шию і тулуб постраждалого. Провести штучне дихання і непрямий масаж серця.

Стиснення предметами (камені, дерева, деталі будов). При стисненні грудей і живота звільнити від предмета, що здавлює. Рятувальник нахиляється позаду постраждалого і вводить свої руки між тулубом і руками постраждалого, захоплюючи його неушкоджену, зігнуту під прямим кутом руку в області ліктьового та променево-зап'ясткового суглобів. Притискає передпліччя до живота (для унеможливлення додаткової травми грудної клітки) і пересувається назад.

Якщо ушкоджені верхні кінцівки, рятувальник позаду обхо­плює тулуб постраждалого і, затиснувши своє передпліччя другою рукою, витягає постраждалого.

 

Витягування постраждалого з вогнища електричного ураження

«Відключення» постраждалого від джерела електроструму полягає в припиненні дії електроструму. Це досягається розривом ланцюга електроструму: відключенням рубильника, вимикача, вивертанням пробок, обривом або перерубуванням дроту, відки­данням його сухим ціпком, мотузкою, сухим поясним ременем без металевих прикрас, відтяганням постраждалого за сухі ділян­ки одягу. Якщо постраждалий у свідомості і не може розтиснути руки зі струмонесучим провідником, йому треба запропонувати підстрибнути або впасти.

Для звільнення постраждалого необхідно надіти гумові рука­вички або обмотати руки чи одну руку сухою матерією, гумовим автомобільним килимком і під ноги підкласти суху дошку, одяг або інший сухий ізолятор. Одну руку тримають у кишені, для того щоб не було проходження струму через зону серця, а іншою рукою відтягають постраждалого.

При напрузі понад 1000 В від'єднання постраждалого від дже­рела струму проводить тільки спеціальний технічний персонал.

Медичну допомогу надають після припинення дії електро­струму

Відтягання постраждалого

Під час катастроф, які супроводжуються повторними вибу­хами, виходячи з характеру дій і рельєфу місцевості постраждалого або відтягають, або переносять до місця, куди може прибути транспортний засіб, на якому він буде доставлений в лікувальну установу.

Відтягання постраждалого від вогнища ураження здійсню­ються на собі, на плащ-наметі, брезенті, верхньому одязі, з вико­ристанням штатних і підручних засобів.

Відтягання на боці

Рятувальник лягає на бік впритул до постраждалого, поклав­ши його голову до себе на груди, а тулуб - на підігнуту і зігнуту в коліні ногу. Підтримуючи постраждалого однією рукою, рятівник підштовхується від землі вільною ногою та ліктем іншої руки.

Відтягання на спині

Рятувальник кладе постраждалого на здорову сторону, ля­гає з ним поруч впритул, притискаючись спиною до його грудей, обережно підводить свою зігнуту під тупим кутом у колінному суглобі ногу, що лежить на землі, під ноги постраждалого. Якщо рятувальник лягає на лівий бік, то лівою рукою бере праву руку постраждалого, а свою праву руку кладе за спину і захоплює по­страждалого за верхній одяг. Якщо рятувальник лягає на правий бік, то правою рукою бере ліву руку постраждалого, а лівою ру­кою захоплює його одяг. Сильним, але не різким рухом звалює постраждалого на спину, одночасно повертаючись і лягаючи на живіт. Для досягнення стійкого положення постраждалого на спині рятувальника його ноги повинні перебувати між ногами ря­тувальника.

Відтягання на волокушах з підручних засобів Перш ніж почати відтягати постраждалого на волокушах, не­обхідно правильно укласти на них постраждалого накочуванням або перекладанням.

Укладання накочуванням

Для укладення постраждалого, який лежить на спині, на плащ-намет необхідно травмовану ногу покласти зверху неушкодженої. Руку з неушкодженої сторони покласти уздовж тулуба і по­вернути постраждалого на здоровий бік. Один край плащ-намету збирають приблизно до половини і кладуть поруч зі здоровим бо­ком, а інший край у складки не збирають, залишаючи його роз­правленим. Потім, взявши за руку з нетравмованої сторони тіла, постраждалого перекочують на плащ-намет, а з-під неушкодже-ної сторони тіла витягають плащ-намет і розправляють складки.

Укладання перекладанням

Перший спосіб - підняття постраждалого на руках. Рятувальники опускаються на коліна і обережно піднімають його на руках, потім кладуть його на ноші (волокушу, плащ-намет та ін.), надаючи травмованій частині тіла піднесеного положення та стежачи, щоб місце поранення не зазнавало додаткового тиску.

Другий спосіб - підняття за одяг. Застосовують для швид­кого укладання постраждалого з важкими ушкодженнями. Рятувальники нахиляються вниз, один з них однією рукою бе­реться за пояс постраждалого, а другою рукою підтримує голову. Інший рятувальник однією рукою береться за складку штанів над коліньми, другу руку просовує усередину чобіт, і за командою вони випрямляються та перекладають постраждалого. При пере­ломах нижніх кінцівок цей спосіб застосовувати НЕ МОЖНА.

Перенесення постраждалого

Залежно від стану постраждалого застосовують той або ін­ший спосіб перенесення: на собі, на руках, на носилковій лямці, ношах та підручних засобах.

Перенесення на собі та на руках здійснюються у випадках відсутності або неможливості використання штатних і підручних засобів.

Перенесення на собі

Одна людина може переносити постраждалого «на руках по­перед себе» і «на плечі», коли постраждалий дуже слабкий і непритомний. Якщо він у змозі триматися, то його переносять «на спині». Такі способи вимагають великої фізичної сили і використовуються при перенесенні на малі відстані.

Перенесення постраждалого на руках двома рятуваль­никами

Якщо постраждалий періодично непритомніє, то його пере­носять на замку із трьох рук. При такому способі перенесення вільна рука рятувальника захоплює плече іншого для за­побігання падінню постраждалого назад під час перенесення.

Якщо постраждалий у свідомості, його переносять «на зам­ку» із чотирьох рук, а постраждалий тримається рука­ми за шию рятувальників

 

Перенесення постраждалого на носилковій лямці

 

Лямки для нош призначені для витягування постраждалих з вузьких просторів, важкодоступних місць - зруйнованих будин­ків, ям, транспортних засобів, а також для полегшення перене­сення постраждалого на собі та на ношах.

Лямки для нош бувають штатні та імпровізовані.

Штатна носилкова лямка являє собою брезентовий ре­мінь довжиною 3,5 м і шириною 65 мм, який має на одному кінці металеву пряжку.

Імпровізовані носилкові лямки виготовляють із 2 або 3 по­ясних ременів, парашутної стропи, автомобільного буксирувального канату, шматка брезенту, простирадла, складеного у вигляді кільця або вісімки.

Щоб полегшити роботу, носилкову лямку важливо правиль­но скласти і підігнати. Для складання лямки кільцем вільний (хо­довий) кінець лямки пропустити через пряжку. Довжина кільця правильно підігнаної лямки, складеної кільцем, повинна дорівню­ватися довжині однієї випрямленої та іншої, зігнутої в ліктьовому суглобі під прямим кутом, руки.

Для складання лямки вісімкою вільний кінець пропустити під брезентову накладку і за­кріпити його в металевій пряжці. Фігура, що утвориться із двох з'єднаних між собою петель, нагадує цифру 8. Розмір петель лямки, складеної вісімкою, повинен дорівнюватися довжині випрям­лених на рівні плечей рук.

 

Перенесення на лямці, складеної "кільцем" зручне тим, що у рятувальника залишаються вільними руки, і це дозволяє йому триматися за поручні при підйомі або спуску по сходах.

Для цього одну половину лямки пропускають під сідниці постраждалого, а іншу - по спині на рівні пахвових западин, щоб утворилися дві петлі. Носій лягає поруч спиною до постраждалого, просовує свої руки в ці петлі і надягає їх собі на плечі. Вільним від "кільця" кінцем лямки зв'язує петлі в себе на грудях, домагаючись гарної фіксації постраждалого. Потім рятувальник поступово перевалює постраждалого до себе на спину і натає спочатку рачки, потім на одне коліно та у весь зріст.

Перенесення за допомогою "вісімки" одним рятувальником не можна використовувати для постраждалих з переломами кі­сток верхніх і нижніх кінцівок, таза і хребта.

Способи використання лямки

Петлі лямки, складеної "вісімкою", надягають на ноги постраждалому, котрий сідає на перехрест лямки. Рятувальник надягає вільні петлі собі на плечі і приймає постраж­далого на спину, який сам повинен триматися за плечі рятуваль­ника.

Перенесення за допомогою "вісімки" двома рятувальниками (способом "поруч" проводиться в такій послідовності. Рятувальники с стають поруч і надягають по одній петлі "вісімки" так, щоб перехрест лямки перебував між ними на рівні тазостегнового суглоба. Петлі повинні лежати в одного носія через праве, а в іншого - через ліве плече. Постраждалого саджають на перехрест лямки в такій послідовності: рятувальники стають на коліна і ставлять свої коліна поруч, укладають на них перехрестом лямки, потім саджають постраждалого та одночасно підводяться .

Перенесення на носилках

Носилки забезпечують функціонально вигідне положення постраждалого, полегшують перенесення, завантаження, виван­таження та перекладання постраждалого. Перенесення постраж­далого на носилках здійснюють 2-3-4 особи. Носилки бувають штатні та імпровізовані (рис. 68)

Імпровізовані носилки виготовляють, за відсутності спеці­альних, з жердин, дощок, стовбурів тонких дерев, зв'язаних лиж, одягу, ковдри, брезенту, плащ-намету, на морозі - зі змочених і заморожених спальних мішків і наметів. Носилки із одягу виго­товляють, ввернувши рукава та застебнувши. У рукава вставля­ють жердини.

 

Носилки повинні бути міцними. На них необхідно підкласти що-небудь м'яке (одяг, сіно, солому та ін.). Правила роботи з носилками:

- відрегулювати носилки для створення функціонально ви­гідного положення під час перенесення;

- у холодну пору року, до укладання постраждалого на но­силки, укласти ковдри, якими після укладання вкривають його, або укласти постраждалого в спальний мішок-кокон (рис. 69);

носилки поставити поруч з травмованою стороною тіла;

- два носії стають на коліно зі здорової сторони тіла, обережно підводять під постраждалого руки і за командою піднімають його;

- у цей час 3-й та 4-й носії підводять носилки під постражда­лого;

- 1-й та 2-й носії обережно опускають постраждалого на но­силки;

- у вузьких місцях підведення носилок здійснюється з боку

голови або ніг.

Спосіб "накат" використовують у випадках, коли рятуваль­ники не мають можливості перекладати постраждалого піднімаю­чи. Носилки ставлять із неушкодженої сторони. Один з рятуваль­ників лягає з ушкодженої сторони постраждалого, інший - з неу­шкодженої, поруч із носилками, та нахиляє їх до постраждалого. Перший рятувальник підсовує руки під постраждалого, захоплює і утримує нахилений брус носилок. Інший, відпустивши носилки, теж підсовує руки під постраждалого. За командою рятувальники обережно, піднімаючи та подаючи вперед постраждалого, кладуть його на носилки.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти