ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Гістологічна класифікація раку легенів

 

І. Плоскоклітинний (епідермоїдний) рак (40–50% спостережень):

а) високодиференційований рак;

б) помірно диференційований рак (без ороговіння) (рис. 10.1);

в) малодиференційований рак.

ІІ. Дрібноклітинний рак:

а) овсяноклітинний, лімфоцитоподібний, веретеноклітинний рак;

б) плеоморфний рак.

ІІІ. Аденокарцинома (15–25% спостережень):

а) високодиференційована аденокарцинома (ацинарна, папілярна);

б) помірно диференційована аденокарцинома (залозисто-солідна);

в) малодиференційована аденокарцинома (солідний рак з утворенням слизу)

ІV. Крупноклітинний рак (10–15% спостережень):

а) гігантоклітинний рак;

б) світлоклітинний рак.

V. Змішаний рак (плоскоклітинний та аденокарцинома, аденокарцинома та дрібноклітинний тощо).

 

Як видно з наведених даних, для обліку «агресивності» пухлини гістологічна класифікація доповнюється оцінкою ступеня диференціювання пухлини – високодиференційована (менш злоякісна) або низькодиференційована (злоякісніша).

Частота гістологічних типів залежить від клініко-анатомічної форми пухлини. При центральному РЛ частіше трапляється плоскоклітинний рак, при периферичному – аденокарцинома. У чоловіків частіше виявляється плоскоклітинний рак, у жінок аденокарцинома трапляється в 4 рази частіше, ніж у чоловіків. Останнє, мабуть, є наслідком того, що причини виникнення раку легені у чоловіків і жінок різні.

Отже, основними гістологічними типами РЛ є: плоскоклітинний рак, аденокарцинома, дрібно- і крупноклітинний рак.

Дрібноклітинний (ДРЛ) рак, у зв'язку з його агресивністю, схильністю до раннього метастазування та іншими біологічними особливостями, що визначають специфіку лікування, виділено в окрему групу.

Недрібноклітинний рак легені (НДРЛ) об’єднує решту всіх типів РЛ, що зумовлено що нині результати лікування різних гістологічних форм недрібноклітинного РЛ приблизно однакові, а гістологічна структура поки мало враховується при визначенні тактики лікування.

 

  Рис. 10.1. Помірно диференційований плоскоклітинний рак.  

 

Для РЛ характерним є лімфогенне метастазування. Згідно Міжнародної анатомічної класифікації (1980 р.), лімфовузли легені й середостіння поділяють на групи, відповідні етапам реґіонарного метастазування:

1) інтрапульмональні (внутрішньолегеневі) лімфовузли, розташовані вздовж сегментарних бронхів, – перший етап метастазування;

2) бронхопульмональні лімфовузли, розташовані вздовж часткових бронхів і великих судин, – другий етап метастазування;

3) лімфовузли, розташовані вздовж головних бронхів і навкололегеневих судин, верхні й нижні трахеобронхіальні – третій етап метастазування;

4) паратрахеальні, превенозні, параезофагеальні, парааортальні (медіастинальні) лімфовузли – четвертий етап метастазування.

Крім того, необхідно брати до уваги особливості зонального лімфостоку. В лівій легені відтік лімфи з верхньої зони (верхня частина верхньої частки) скерований у ліві паратрахеальні лімфовузли, що з'єднуються з передніми лівими медіастинальними вузлами й вузлами в ділянці лівого поворотного нерва. Середня зона зліва включає язичкові сегменти й верхню частину нижньої частки. Лімфатичні судини цієї зони впадають в ліві й праві паратрахеальні, а також у біфуркаційні лімфовузли. Відтік лімфи від базальних сегментів нижньої частки зліва (нижня зона), спрямований у біфуркаційні лімфовузли.

Справа лімфостік з верхньої і середньої часток переважно спрямований у праві паратрахеальні лімфовузли, а з нижньої частки – у біфуркаційні.

Практично процес лімфогенного метастазування є дуже варіабельним і в кожному випадку індивідуальний. Блокування лімфатичних вузлів попередніми захворюваннями або метастазами призводить до дезорганізації лімфовідтоку. Крім того, у 15–25% хворих раком легені виявляються так звані «стрибаючі» метастази в лімфовузли наступного етапу метастазування, минувши попередній.

Здатність до інтенсивного метастазування – одна з найбільш зловісних рис раку легенів. У 90% хворих, які загинули від цієї хвороби, знаходять при автопсії численні метастази. Симптоматика вторинного ураження органів і тканин часто домінує у клінічній картині захворювання, заплутує діагностику, значно обтяжує перебіг хвороби, робить безперспективними хірургічні та інші методи лікування.

Швидке й часте метастазування з ураженням віддалених органів спостерігається у людей молодого віку.

Гістологічна будова пухлини легенів впливає на частоту ураження того чи іншого органу й ступінь розповсюдженості пухлинних клітин. Встановлено, що при плоскоклітинному раку метастазів у віддалених органах не було у 53% хворих, а при аденокарциномі – у 29%. На думку більшості дослідників, особливо часто метастазують малодиференційовані раки легенів.

Метастази в печінку констатуються у 40% хворих, наднирники – у 25–30% (рис. 10.2), мозок – у 25-40% (рис. 10.3), кістки – у 15–20%, нирки – у 15–20%.

 

Рис. 10.2. Метастази раку легенів у наднирники (http://www.vh.org/adult/provider/radiology/LungTumors/TitlePage.html). Рис. 10.3. Метастази раку легенів у головний мозок (http://www.vh.org/adult/provider/radiology/Lung Tumors/TitlePage.html).

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти