ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Визначення середнього балансового прибутку

Середній балансовий прибуток, або середня ставка доходу — це середній чистий доход на інвестиції, ділений на їх середню балансову вартість(Ауега§е Ассоип£іп£ Кеіигп - ААН).

Проект може прийматися, якщо середній балансовий прибуток перевищує плановий балансовий прибуток, що встановлюється за­мовником або власником коштів.


390 Юлій КРАВЧЕНКО

Приклад 14.2

Розглядається можливість реалізації інвестиційного проекту, що передбачає початкові інвестиції 500 тис. грн. Після реалізації проекту очікується одержання наступного чистого доходу (тис. грн.): 1 рік - 100;2 рік - 150; 3 рік - 150; 4 рік - доходи не очіку­ються; 5 рік - 50 тис. за рахунок реалізації встаткування. Визна­чаємо середній доход на рік:

АА100+ 150+ 150+0+ 50ЛЛ

ААК =---------------------------------- = 90.

Середня балансова вартість інвестицій звичайно приймається такою, що дорівнює половині планових інвестицій. Тоді середній балансовий прибуток:

ААК = 90 /225 = 0,40, або 40% .

Якщо фірма має планову або необхідну ААК менше 40%, то такі інвестиції припустимі.

Цей метод має ті самі недоліки, що й метод визначення строку окупності.

14.4. Визначення чистої теперішньої вартості

Ваналізі інвестиційного проекту з використанням методики чистої теперішньої вартості потрібно враховувати такі основні вихідні дані:

початкові витрати(інвестиції) при реалізації проекту (напри­клад, будівництво або придбання будинків, придбання та монтаж устаткування, підготовка персоналу, реклама тощо);

чисті грошові потоки,які є додатковим доходом від внесених ін­вестицій (мінус експлуатаційні витрати й податкові платежі);

життєвий цикл інвестиційзалежить від низки чинників і оцінюється експертним шляхом залежно від виду продукції, що випускається, від виду встаткування (наприклад, від його універсальності й можливості подальшого використання), від економічного оточення. Можна передбачити ймовірні грошові потоки на перші кілька років (припустимо, 5-6), а потім ура­ховувати залишкову вартість у грошових потоках останнього періоду;

вартість капіталудля реалізації інвестиційного проекту при розра­хунку чистої теперішньої вартості базується на дисконтній ставці


Ринок цінних паперів



або необхідній ставці прибутковості (мінімально необхідній ставці прибутковості). Для цієї мети слід ураховувати альтернативну вартість капіталу, що відображає ринкові процентні ставки для інвестиційних проектів з еквівалентним рівнем ризику. Вартість капіталу треба приймати з урахуванням обмежених строків його залучення і ймовірних джерел залучення. Відомо, що фінансу­вання проектів можливе шляхом залучення кредитів (банківські кредити, емісія облігацій) і за рахунок власних коштів (нерозпо­ділений прибуток, емісія простих і привілейованих акцій). • часткова амортизація основних фондів, які зношуються протя­гом життєвого циклу проекту, переноситься на вартість виготов­леної за цей час продукції. При оцінці інвестицій повна вартість початкових інвестицій ураховується в початкових витратах і тому амортизацію основних фондів не бажано враховувати при розрахунку чистої теперішньої вартості. Визначення чистої наведеної (теперішньої) вартості виконується з деякими спрощеннями, які полягають у такому:

1. Передбачається, що капітал можна залучити й розмістити під той самий відсоток.

2. Грошові припливи (додаткові доходи) і відтоки (інвестиції або витрати за проектом) відбуваються в один і той самий час на початку або наприкінці кожного періоду, а не виникають безупинно протягом усього періоду.

3. Грошові потоки точно визначені, й немає необхідності робити спеціальне виправлення на ризик. Певною мірою поправка на ймовір­ний ризик запроваджується при виборі дисконтних ставок.

Чиста теперішня або наведена вартість майбутніх грошо­вих потоків (Иеі Ргезепі Уаіие - МРУ) -це теперішня вартість майбутніх грошових потоків від проекту (доходів) мінус тепе­рішня вартість початкових інвестицій у проект (витрат).

МРУ=ТРУк-і:РУіп. (14.1)

де МРУ- чиста теперішня вартість (ЧТВ) майбутніх грошових по­токів;

ру — теперішня вартість додаткових майбутніх грошових потоків (припливів);

РУ. - теперішня вартість початкових інвестицій у проект (витрат або відтоків).



Юлій КРАВЧЕНКО


Метод чистої теперішньої вартості дозволяє визначити чисте сальдо дисконтових (наведених до теперішньої вартості) надходжень (припливів) і витрат (відтоків) за певний проміжок часу. Спрощену схему використання чистої теперішньої вартості інвестицій можна розглянути на такому прикладі.

Припустимо, що компанія «Сибірінвест» придбаваєза 3,4 млндол. завод з виробництва снігоходів. При цьому виплачуються борги на суму 1,2 млн, додатково придбавається нове обладнання й технології на суму 4,9 млн. Після завершення реконструкції заводу й налагодження виробництва завод вірогідно буде проданий за 12,3 млн дол. У такий спосіб ринкова вартість заводу після його реконструкції (12,3 млн дол.) перевершує витрати (9,5 млн дол.) на 2,8 млн. У результаті інвестицій може з'явитися доход. У цьому спрощеному прикладі ми не розглядали строки реалізації проекту й деякі інші фактори, надалі робитимемо це обов'язково. На підставі описаного приклада можна дати ще одне популярне визначення чистої теперішньої вартості:

Чиста теперішня вартість МРУ — це різниця між ринковою вар­тістю проекту й витратами на його реалізацію.

Для визначення теперішньої вартості грошового потоку йтепе­рішньої вартості початкових інвестицій використовується отримана експертним шляхом дисконтна ставка (необхідна ставка доходу). Якщо інвестиції провадяться лише на початку реалізації проекту, то приймається вартість цих інвестицій без їх дисконтування.

Розглянемо на умовному прикладі визначення чистої теперішньої вартості й методику ухвалення рішення про доцільність інвестицій на підставі цього розрахунку.

Приклад 14.3

Припустимо, що є інвестиційний проект, по якому необхідні почат­кові вкладення (витрати, або відтоки), здійснювані до початку реалізації проекту, у розмірі 45 тис. грн. Період одержання додаткового грошового потоку становить три роки, щорічна очікувана сума доходу (припливи) показана в таблиці, доходи надходять наприкінці кожного періоду (року). За проектами такого роду й відповідно до поточних ринкових ставок необхідна ставка доходу приймається в розмірі 15% . Визначаємо теперішню вартість майбутніх грошових потоків від проекту.

Ми визначили, що сума теперішніх вартостей додаткового гро­шового потоку дорівнює 66,34 тис. грн., що більше від початкових інвестицій.

У результаті чиста теперішня вартість проекту за формулою 14.1 позитивна й дорівнює 21,34 тис. грн. (66,34 тис. - 45,00 тис).


Ринок цінних паперів 393

 

Період одержання доходу, /V Очікувана сума доходу за кожний пері­од, тис. грн. Коефіцієнт дисконтування і / а+ку РУК Теперішня вартість доходу за період, тис. грн.
1-й рік 20,0 1 /(1 + 0,15) = 0,869 20x0,869 = 17,38
2-й рік 30,0 1/(1 + 0,15)2=0,756 30x0,756 = 22,68
3-й рік 40,0 1/(1 +0,15)3= 0,657 40x0,657 = 26,28
Разом: РУ за три роки 66,34

У цьому прикладі початкові інвестиції вносяться перед реалізацією проекту, і суму цих інвестицій не доводилося дисконтувати (визначати їх теперішню вартість). Якщо інвестиції вносяться протягом двох і більше періодів, то по кожній інвестиції слід визначити теперішню вартість і тоді їх підрахувати, як це зроблено по грошовому потоці від інвестицій.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти