ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ІСІ у вигляді пайових інвестиційних фондів.

ІСІвідкритого типу можуть бути строковими та безстроковими. Стро­кові ІСІ створюються на певний строк, оголошений у проспекті емісії, після закінчення якого ІСІ має ліквідуватися чи реорганізуватися.

Дивіденди по цінних паперах ІСІ відкритого й інтервального типу не нараховуються й не виплачуються.

Новим законодавством передбачена можливість створення вен­чурних фондів,у якості яких мають бути лише недиверсифіковані ІСІ закритого типу, що здійснюють приватне розміщення цінних паперів власного випуску й активи яких можуть складатися більше ніж на 50% із цінних паперів, не допущених до торгів на біржі або ТІС. Учасниками венчурного фонду можуть бути лише юридичні особи.

Цінні папери ІСІ- акції корпоративного інвестиційного фонду й інвестиційні сертифікати пайового інвестиційного фонду.

Державне регулювання в сфері спільного інвестування здійснює Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку.

ІСІможуть бути диверсифікованого та недиверсифікованого типу.

ІСІвважається диверсифікованим,якщо він одночасно відповідає таким вимогам:

• кількість цінних паперів одного емітента в активах ІСІ не пере­вищує 10% загального обсягу їх емісії;

• сумарна вартість цінних паперів, що становлять активи ІСІ, за кількістю більше ніж 5% загального обсягу їх емісії, на момент їх придбання не перевищує 40% вартості чистих активів ІСІ;

• не менше 80% загальної вартості активів ІСІ складають кошти, ощадні сертифікати, облігації підприємств і облігації місцевих позик, державні цінні папери, а також цінні папери, допущені до торгів на фондовій біржі або в торговельно-інформаційній системі.

Диверсифікованим ІСІ забороняється:

• тримати в коштах, на банківських депозитних рахунках, в ощад­
них сертифікатах і облігаціях, емітентами яких є комерційні
банки, понад 30% загальної вартості активів ІСІ;



Юлій КРАВЧЕНКО


• придбавати або додатково інвестувати в цінні папери одного емітента понад 5% загальної вартості активів ІСІ;

• придбавати або додатково інвестувати в державні цінні папери понад 25% загальної вартості активів ІСІ. При цьому забороня­ється інвестувати кошти ІСІ менше ніж у три види державних цінних паперів;

• придбавати або додатково інвестувати в цінні папери органів місце­вого самоврядування понад 10% загальної вартості активів ІСІ;

• придбавати або додатково інвестувати в облігації підприємств, емітентами яких є резиденти України (крім комерційних бан­ків), понад 20% загальної вартості активів ІСІ;

• придбавати або додатково інвестувати в акції українських емі­тентів понад 40% загальної вартості активів ІСІ;

• придбавати або додатково інвестувати в цінні папери, доходи по яких гарантовані урядами іноземних держав, понад 20% загальної вартості активівІСІ;

• придбавати або додатково інвестувати в акції й облігації іноземних емітентів, допущених до торгів на організованих фондових ринках іноземних держав, понад 20% загальної вартості активів ІСІ;

• придбавати або додатково інвестувати в цінні папери, доходи по яких гарантовані урядом однієї іноземної держави, понад 10% загальної вартості активівІСІ;

• придбавати або обмінювати цінні папери, емітентами яких є пов'язані особи ІСІ, компанії з управління активами або храни-теля.

Диверсифіковані інститути спільного інвестування підходять в основному інвесторам, яким необхідний невеликий, але гарантований доход з мінімальним ризиком. ІСІ, що не мають усіх ознак диверси-фікованого ІСІ, є недиверсифікованими. Відповідно до законодав­ства ці інститути спільного інвестування мають право виплачувати дивіденди. ІСІ відкритого й інтервального типу можуть бути лише диверсифікованими. За станом на середину 2005 року в Єдиному дер­жавному реєстрі інститутів спільного інвестування зареєстровано 176 ІСІ. З цієї кількості 135 є венчурними фондами (14 корпоративних і 121 пайових); 18- інтервальними диверсифікованими пайовими; 9 - закритими недиверсифікованими пайовими; 4 - відкритими ди­версифікованими пайовими; 1 - закритий диверсифікований пайовий інвестиційний фонд.

Прийняття нового закону про інститути спільного інвестування істотно наблизило українську законодавчу базу до тих норм, які ді­ють у більшості західних країн. Вся діяльність колишніх структур


Ринок цінних паперів 527

була спрямована в основному на акумулювання приватизаційних паперів і подальше вкладення їх в акції приватизованих підпри­ємств. Із прийняттям нового законодавства про інститути спільного інвестування з'явилася можливість створення й ефективної роботи нових структур, основна відмінність яких полягає в тому, що вони повинні працювати не з приватизаційними паперами, а з коштами фізичних і юридичних осіб.

19.6. Венчурні фонди

Відповідно до закону 2001 року, у випадку якщо недиверсифіко-ваний ІСІ закритого типу здійснює винятково приватне розміщення цінних паперів власного випуску й активи якого більше ніж на 50% складаються з корпоративних прав і цінних паперів, не допущених до торгів на фондовій біржі або в торговельно-інформаційній системі, він уважається венчурним фондом.

Ці інститути мають такі основні особливості:

• Учасниками венчурного фонду можуть бути тільки юридичні особи.

• Від учасників звичайно вимагаються великі інвестиції.

• Учасники можуть одержати солідні доходи або, навпаки, втра­тити всі вкладення.

• Розміщення власних цінних паперів венчурного фонду прова­диться винятково приватно, що вимагає довірчі відносини між учасниками та компанією з управління активами.

Компанія з управління активами венчурного фонду бере участь укеруванні діяльністю емітента, корпоративні права якого знаходяться в активах фонду, якими ця компанія управляє. Винагорода компанії з управління активами венчурного фонду встановлюється в співвід­ношенні до вартості розміщеної емісії інвестиційних сертифікатів за їх номінальною вартістю й різницею між витратами на придбання активів фонду та доходами від їх реалізації. Винагорода компанії ви­плачується коштами.

Приватне розміщення (закрите)- розміщення цінних паперів без відкритого продажу шляхом безпосередньої пропозиції цінних паперів заздалегідь визначеному колу осіб. При розміщенні цінних паперів венчурного фонду допускається їх оплата в розстрочку.

Активи венчурного фонду можуть повністю складатися з акцій, корпоративних прав, виражених в інших, аніж цінні папери, формах, іпотечних цінних паперів, а також цінних паперів, які не допущені до торгів на біржі або в ТІС.



Юлій КРАВЧЕНКО


19.7. Корпоративні та пайові інвестиційні фонди

Корпоративний інвестиційний фонд (КІФ) - це ІСІ,створюваний у вигляді відкритого акціонерного товариствата здійснюючий ви­нятково діяльність зі спільного інвестування. Цей фонд здійснює свою діяльність на підставі свого уставу (як акціонерне товариство) і регламенту. Корпоративний інвестиційний фонд може бути відкритим, інтервальним або закритим. Також він може бути диверсифікованим і недиверсифікованим.

Органами управління фонду є:

• загальні збори акціонерів;

• наглядова рада.

Повноваження загальних зборів, установлені законодавством і уставом товариства, не можуть передаватися наглядовій раді. Можна звернути увагу, що не передбачено створення ревізійної комісії, отже, ці функції виконує наглядова рада.

Фонд має розробити й затвердити регламент — документ, який визначає особливості діяльності інституту спільного інвестування й затверджується у встановленому законодавством порядку.

Регламент корпоративного інвестиційного фонду затверджується засновниками фонду. Зміни в регламент затверджуються загальними зборами акціонерів. Регламент і зміни до нього підлягають реєстрації в Єдиному державному реєстрі інститутів спільного інвестування.

Корпоративні фонди випускають тільки прості іменні акції. Розмір первісного статутного фонду (капіталу), що сплачується засновниками до реєстрації фонду в реєстрі ІСІ, має бути не менше, ніж це встановлено для відкритих акціонерних товариств (1250 мінімальних заробітних плат). Випуск корпоративним інвестиційним фондом векселів, облі­гацій, похідних цінних паперів, а також похідних паперів на основі акцій цього ІСІ забороняється.

Протягом 6 місяців змоменту реєстрації фонду не менше 70% вар­тості активів, акумульованих фондом, повинні бути вкладені в цінні папери. Лише після цього фонд може здійснювати свою діяльність. Управління активами фонду здійснюється спеціальною компанією.

Корпоративний інвестиційний фонд не має права відмовлятися від викупу власних акцій. Інвестори можуть придбати акції тільки за кошти. Фонд не має права розміщати свої акції за ціною, нижче номінальної вартості й нижче вартості чистих активів корпоративного інвестиційного фонду, розрахованого на одну акцію.

Корпоративний інвестиційний фонд повинен ліквідуватися, якщо внаслідок викупу ним своїх акцій вартість його активів стає меншою


Ринок цінних паперів



від первісного статутного фонду (капіталу). Державна комісія з цінних паперів і фондового ринку може в деяких випадках порушувати в су­довому порядку питання про ліквідацію фонду, тобто сама Комісія не може ухвалити рішення щодо ліквідації фонду. З момеї'ту ухвалення рішення про ліквідацію фонду йому забороняється розміщувати й ви­куповувати свої акції.

Перераховані особливості корпоративних інвестиційних фондів показують, що на КІФи поширюється існуюче законодавство про ак­ціонерні товариства.

Пайовий інвестиційний фонд (ПІФ)- це активи (але не фірма, не господарче товариство), які належать інвесторам на праві загальної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами й ураховуються останньою окремо від активів і результатів діяльності керуючої компанії.

Пайові інвестиційні фонди можуть бути відкритого й інтерваль-ного типу. Інвестор передає свої кошти в управління фонду, купуючи інвестиційні паї (інвестиційні сертифікати), які випускає (розміщає) керуюча компанія.

Мінімальний обсяг активів пайового інвестиційного фонду не має бути менше розмірів первісного статутного фонду корпоративної і інвестиційного фонду, і для формування цього активу ПІФ має шість місяців з моменту організації.

Пайовий інвестиційний фонд не є юридичною особою, й це звіль­няє учасників фонду від подвійного оподатковування. При одержанні пайовим фондом доходів керуюча компанія не має сплачувати податок на прибуток. Інвестор, який одержав доход від своїх інвестицій, має заплатити податок відповідно до законодавства.

ПІФстворюється з ініціативи компанії по управлінню активами шляхом реалізації інвесторам інвестиційних сертифікатів. Для ство­рення пайового інвестиційного фонду компанія з управління активами повинна зареєструвати в Комісії регламент інвестиційного фонду, укласти договори з аудитором, хранителем, реєстратором, оцінюва­чем майна, зареєструвати пайовий інвестиційний фонд у реєстрі ІСІ й організувати підписку або розміщення інвестиційних сертифікатів. Емітентом інвестиційних сертифікатів пайового фонду має виступати винятково компанія з управління активами, що утворила цей фонд.

Підписка на інвестиційні сертифікати може бути відкритою та закритою.

Приватне розміщення (закрите)- розміщення цінних паперів без відкритого продажу шляхом безпосередньої пропозиції цінних паперів заздалегідь певному колу осіб.

34. Зам. 70.



Юлій КРАВЧЕНКО


Публічна пропозиція (відкрита) - повідомлення про відкритий про­даж цінних паперів, зроблена в засобах масової інформації або іншим способом зі зверненням до невизначеної кількості осіб.

Учасниками ПІФ є інвестори, які придбали інвестиційні сертифі­кати. Інвестиційні сертифікати викуповуються у власників у таких випадках:

• у будь-який час, якщо ПІФ відкритого типу;

• за заявкою власника із заздалегідь установленою періодичністю, але мінімум раз на рік, якщо фонд інтервального типу;

• при закритті інвестиційного фонду закритого типу.

Керуюча компанія має можливість формувати й управляти кіль­кома фондами. Сам ПІФ не утворює штат керівників і службовців, що істотно знижує управлінські витрати.

Особливості діяльності пайового фонду визначаються його регла­ментом — фонд не є господарчим товариством і не має уставу. Регла­мент ІСІ - документ, що визначає особливості діяльності ІСІ. З числа інвесторів може утворюватися наглядова рада. Інвестори ПІФ не вправі втручатися в діяльність компанії з управління активами (за винятком низки випадків, передбачених законодавством).

Дивіденди по інвестиційних сертифікатах відкритого й інтер­вального пайового інвестиційного фонду не нараховуються й не ви­плачуються. Доход учасників цих ПІФ може утворюватися за рахунок зростання вартості активів і викупу сертифікатів за ціною, що пере­вищує ціну покупки.

19.8. Управління активами інститутів спільного інвестування

Управління активами ІСІ здійснює компанія з управління акти­вами.

Компанія з управління активами — господарче товариство, що здійсню є професійну діяльність з управління активами ІСІ на підставі ліцензії, видаваною Комісією. Це структура, що виконує функції інвестиційного керуючого.

Такою компанією може бути тільки юридична особа, створювана відповідно до законодавства України. Сполучення діяльності з управ­ління активами з іншими видами професійної діяльності на ринку цінних паперів не допускається. Компанія з управління активами може одночасно здійснювати керування активами кількох ІСІ.


Ринок цінних паперів



Діяльність з управління активами як професійна діяльність на ринку цінних паперів може бути таких видів:

а) діяльність з управління активами ІСІ, що може здійснювати
компанія з управління активами;

б) діяльність з управління активами пенсійних фондів, яку можуть
виконувати компанія з управління активами, професійний адміні­
стратор недержавних пенсійних фондів, банк щодо утвореного ним
корпоративного пенсійного фонду.

Винагорода компанії з управління активами (крім компанії з управ­ління активами венчурного фонду) встановлюється в співвідношенні до вартості чистих активів ІСІ.

Ліцензування діяльності з управління активами здійснюється Ко­місією з подання відповідної саморегулівної організації (Українською асоціацією інвестиційного бізнесу). Для одержання ліцензії на виконання діяльності з управління активами компанія повинна мати не менше трьох сертифікованих фахівців, які одержали у встановленому порядку квалі­фікаційне посвідчення фахівця з управління активами (сертифікат).

Однією з функцій компанії з управління активами є надання послуг з розміщення й викупу цінних паперів інституту спільного інвестуван­ня відповідно до договору про управління активами. Також компанія з управління активами може залучати за договором торговців як агентів з розміщення й викупу цінних паперів. Агент під час розміщення ак­цій корпоративного фонду діє від імені, за рахунок і в інтересах цього фонду. Під час розміщення й викупу інвестиційних сертифікатів пайо­вого інвестиційного фонду агент діє від імені, за рахунок і в інтересах компанії з управління активами. Розміщення й викуп цінних паперів ІСІ виконується за єдиними для всіх інвесторів цінами, установленими на певну дату, виходячи з вартості чистих активів ІСІ відповідно до інформації, переданої компанією з управління активами.

Компанія з управління активами виконує придбання або продаж цінних паперів, які становлять активи ІСІ (інвестиційний портфель фонду), винятково з залученням торговців цінними паперами на під­ставі відповідних договорів.

Компанія з управління активами ІСІ розраховує вартість чистих ак­тивів на кінець кожного робочого дня, що передує дню прийому заявок на розміщення й викуп цінних паперів ІСІ окремо по кожному корпоратив­ному й пайовому інвестиційному фонду. По венчурному фонду вартість чистих активів визначається на кінець року та при його ліквідації.

Компанія з управління активами несе майнову відповідальність за збитки, які були нанесені ІСІ її діями (бездіяльністю) відповідно до умов договору з управління активами. Компенсація втрат ІСІ виконується за


Юлій КРАВЧЕНКО

рахунок резервного фонду компанії, а у випадку його недостатності - за рахунок додаткових внесків засновників.

Не все залежить від керуючих компаній. Вкладення в інститути спільного інвестування можуть бути ефективнішими тоді, коли на рин­ку існує достатня кількість ефективних активів з різними характерис­тиками - акцій, різних облігацій, депозитів, іпотечних паперів. А цих активів на ринку ми найчастіше не маємо в достатньому асортименті та з високою ліквідністю. Коли нормальними темпами й у нормальних умовах почне розвиватися економіка, коли фізичні особи матимуть кошти для інвестицій, коли буде прийняте необхідне законодавство про ринок цінних паперів, тоді з'являться різні інструменти фондового ринку й активно розвиватимуться інститути спільного інвестування.

19.9. Емісія й обіг цінних паперів інститутів спільного інвестування

Емісія й обіг цінних паперів ІСІ регулюються законодавством Укра­їни з урахуванням особливостей, установлених Законом «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди >>. Порядок реєстрації проспекту емісії (змін до нього) та випуску інвести­ційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх приватному розміщенні встановлено Положенням, затвердженим рішенням комісії від 08.01.2002 №9 (у редакції рішення від 27.06.2007 №1487). Порядок реєстрації випуску інвестиційних сертифікатів пайового інвестиційного фонду при їх розміщенні шляхом прилюдної пропозиції встановлено Положенням, затвердженим рішенням комісії від 08.01.2002 № 10 (у редакції рішення від 27.06.2007 № 1485). Порядок реєстрації випуску акцій з метою здійснення діяльності зі спільного інвестування корпора­тивного інвестиційного фонду встановлено Положенням, затвердженим рішенням комісії від 21.12.2006 № 1585.

При реєстрації інвестиційних сертифікатів пайового інвестицій­ного фонду й акцій корпоративного інвестиційного фонду обов' язково має проводитися реєстрація в Комісії проспекту емісії цінних паперів ІСІ. У випадку публічного розміщення цінних паперів проспект емісії підлягає обов'язковій публікації відповідно до законодавства про цінні папери. У випадку приватного розміщення цінних паперів ІСІ проспект емісії не обнародується.

У проспекти емісій ІСІ відкритого або інтервального типу вносяться зміни за результатами діяльності за рік.

Реєстрація проспекту емісії цінних паперів ІСІ здійснюється Ко­місією з заяви компанії з управління активами ІСІ, що має право здій-


Ринок цінних паперів



снювати первинне розміщення цінних паперів лише за умови реєстрації проспекту емісії й після одержання ідентифікаційного коду.

Строк розміщення цінних паперів ІСІ, встановлений для досяг­нення нормативів діяльності ІСІ, визначається проспектом емісії цінних паперів ІСІ й не може перевищувати шести місяців від дня його реєстрації.

Протягом строку, встановленого для досягнення нормативів ді­яльності ІСІ, розміщення цінних паперів ІСІ здійснюється за їх номі­нальною вартістю. Ціна, за якою розміщаються цінні папери ІСІ, може збільшуватися лише на суму комісійної винагороди торговця цінними паперами. Сплата вартості цінних паперів ІСІ здійснюється тільки коштом. Оплата в розстрочку допускається винятково для цінних паперів венчурного фонду.

Протягом строку, встановленого для досягнення нормативів ді­яльності ІСІ, викуп розміщених цінних паперів не здійснюється. По закінченні цього строку компанія з управління активами зобов'язана надати Комісії звіт про результати розміщення цінних паперів. Якщо ІСІ не відповідає вимогам по мінімальному обсягу активів, Комісія визнає випуск цінних паперів ІСІ такими, що не відбулися, і скасовує реєстрацію ІСІ. Всі кошти, отримані ІСІ, мають бути повернуті інвес­торам у місячний термін.

Розміщення й викуп розміщених цінних паперів ІСІ здійснюється компанією з управління активами безпосередньо або через торговців цінними паперами, з якими компанія уклала відповідні договори.

Розміщення й викуп цінних паперів ІСІ здійснюється за єдиними для всіх інвесторів цінами, встановленими на певну дату, виходячи з вартості чистих активів ІСІ.

Проспектом емісії цінних паперів ІСІ відкритого типу може встанов­люватися мінімальна кількість цінних паперів цього ІСІ, що придбава-ються, або мінімальний розмір коштів, внесений у рахунок їх оплати.

Викуп цінних паперів ІСІ відкритого типу здійснюється емітентом на вимогу інвесторів кожного робочого дня, починаючи від дня, що йде за днем завершення строку, встановленого для досягнення нормативів діяльності ІСІ.

Цінні папери ІСІ, управління якими здійснює одна керуюча ком­панія, можуть на письмову вимогу інвестора підлягати конвертації (обміну цінних паперів одного ІСІ на цінні папери іншого ІСІ), якщо це передбачено проспектом емісії.

Цінні папери ІСІ закритого й інтервального типу підлягають віль­ному обігу на ринку цінних паперів. Цінні папери ІСІ відкритого типу не підлягають вільному обігу на фондовому ринку.



Юлій КРАВЧЕНКО


Відчуження інвесторами цінних паперів ІСІ відкритого типу може здійснюватися лише шляхом їх викупу компанією з управління акти­вами. Відчуження цінних паперів ІСІ відкритого типу третім особам не дозволяється, крім випадків правонаступництва, успадкування й дарування.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти