ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Правила обстеження харкотиння для виявлення туберкульозу.

При клінічному обстеженні у всіх пацієнтів, що звернулися до медпрацівника з підозрою на туберкульоз, навіть при відсутності патологічних змін на рентгенограмі, проводять збір трьох окремих зразків мокротиння для мікроскопії на наявність кислотостійких бактерій.

Харкотиння в обсязі не менш 3-5 мл збирають у чисті контейнери (одноразові полімерні чи багаторазові скляні), що повинні відповідати таким вимогам:

- об’єм контейнера для збору харкотиння повинен бути 35-50 мл;

- отвір в контейнері повинен бути широким (35 мм), що дає змогу збирати харкотіння без забруднення зовнішньої поверхні контейнеру, з плотно закриваючоюся кришкою;

- контейнери повинні бути вироблені з прозорого, плотного, легко маркуючогося матеріалу, що підлягає стерилізації або утилізації.

Збір мокротиння для дослідження проводиться переважно в амбулаторних умовах за схемою:

1) Перший зразок мокротиння береться на місці під спостереженням медичного працівника (день перший, при першому звертанні пацієнта в медичний заклад);

2) Другий збір мокротиння проводиться пацієнтом самостійно. Пацієнтові видається контейнер (плювальниця) для збору ранкового мокротиння до того, як відбудеться його друга зустріч з медичним працівником;

3) Третій збір мокротиння проводиться пацієнтом при наступному його звертанні в медичний заклад також під спостереженням медичного працівника, тобто після того, як пацієнт приносить туди другий зразок мокротиння (як правило, це буде другий день).

У виняткових випадках, коли пацієнт живе далеко від медичного закладу або не має можливості скористатися транспортним засобом для поїздки, його можна покласти в лікарню на 2-3 дні для завершення обстеження на туберкульоз.

Якщо в результаті мікроскопії першого зразка мокротиння був отриманий позитивний результат дослідження мазка, а пацієнт не з'явився для здачі другого зразка мокротиння, то необхідно його негайно розшукати, щоб не допустити подальшого поширення інфекції серед населення і погіршення стану здоров'я самого хворого.

Харкотиння треба збирати у спеціально обладнаній і добре вентилюємій кімнаті. В домашніх умовах збір харкотиння проводять по-за межами приміщення або в приміщенні з відкритими вікнами. Медичний працівник повинен пояснити пацієнту причину і важність правильного збору харкотиння, описати дії хворого в процесі її збору, проконтролювати збір мокротиння для отримання зразка, що підлягає лабораторної діагностиці.

Правила збору якісного зразка харкотиння

- мокротиння краще збирати вранщі, натще;

- при збиранні харкотиння вдень треба спершу прополоскати ротову порожнину;

- у спеціально призначеному приміщенні треба сісти навпроти відкритого вікна;

- зробити глибокий вдих, на декілька секунд затримати дихання, повільно видихнити, повторити цей цикл ще раз;

- після третього різкого вдоху різко видохнути, що призведе до виникнення кашлю;

- відкашляти харкотиння і сплюнути її у контейнер;

- плотно закрити кришку контейнеру, вимити руки з милом.

Медичні працівники, що контролюють збір харкотиння, повинні дотримуватись правил безпеки, окрім халату і шапочки, застосовувати маску, резинові перчатки, фартук з клеїнки. При можливості медичний працівник повинин покинути кімнату і спостерігати за збором мокротіння через скляне вікно у дверях.

Медичний працівник повинен правильно маркувати контейнер зі зразком мокротиння – індефікаційних номер позначається на зовнішньому боці контейнеру, а не кришці.

Якщо медичний заклад не взмозі провести мікроскопічне дослідження харкотиння, зразки необхідно відправити до найближчої лабораторії. Мікроскопічне дослідження харкотиння треба провести впродовж тиждня після взяття зразка. Якщо контейнер відправляється в лабораторію безпосередньо після збору харкотиння його необхідно покласти в спеціальний ящик для транспортування. При неможливості відправлення харкотиння в лабораторію безпосередньо після збору, вона зберігається не більше 7 діб у холодильнику при температурі + 4оС. При відсутності можливості доставити харкотиння до лабораторії протягом 7 діб, припустимо виготовлення фіксованих мазків на місці з подальшою їх доставкою до лабораторії не пізніше 2-3 тижнів з моменту виготовлення.

Під час транспортування контейнери треба щільно укупувати у тару, що витримує можливе їх протікання, удару, змін тиску та інших зовнішніх ушкоджень. Для транспортування застосовуються бікси чи спеціальні ящики з ячійками. Під час транспортування контейнери повинні знаходитись у вертикальному положенні і бути захищені від дії сонячних променів, бажано у холоді. Всі три зразка харкотиння супроводжуються одним Направленням на проведення аналізу харкотиння (форма ТБ 05). Для кожного біксу складаєтся Опис зразків харкотиння, ТБ 05 а (опис), в який заносяться данні на кожного пацієнта, дату збору и номер зразка мокротиння.

   
 
 
 
 
 


© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти