ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Реактивні та постстресові психози

Реакція на сильний стрес і порушення адаптації (реактивні психози).

Реактивні психози, які згідно з МКХ-10 віднесені в рубрику "Реакції на сильний стрес і порушення адаптації",-це патологічні реакції психотичного рівня на психічні травми або несприятливі ситуації, що викликають страх, тривогу, образу, тугу чи інші негативні емоції.

Вирішальне значення для розвитку реактивного психозу мають характер і сила психічної травми, преморбідне тло. Реактивні психози найчастіше виникають в осіб, які хворіють на психопатію, перенесли черепномозкову травму, а також в ослаблених інфекційними, соматичними захворюваннями, інтоксикаціями, тривалим безсонням, авітамінозами тощо.

Серед реактивних психозів розрізняють:

♦ афективно-шокові реакції;

♦ реактивну депресію;

♦ реактивний параноїд;

♦ істеричні психози.

Афективно-шокові психогенні реакції викликаються раптовим сильним афектом, що звичайно супроводжується страхом у зв'язку із загрозою для життя (пожежа, землетрус, повінь тощо). Клінічно ці реакції проявляються ре­активним збудженням і реактивним ступором. При реактивному збуд­женні раптово виникає хаотичне не­мотивоване психомоторне збуджен­ня. Хворий кидається в різні сторо­ни, кричить, благає про допомогу. Таку поведінку спостерігають при психогенному запаморочливому стані свідомості з порушенням оріє­нтування і подальшою амнезією.

Реактивний ступор прояв­ляється заціпенінням, що виникає раптово: людина завмирає, не може зробити жодного руху, сказати хоча б слово (мутизм). Він триває від де­кількох хвилин до декількох годин, інколи довше. При цьому часто роз­вивається виражене напруження м'язів. Хворий лежить в ембріональній позі або витягується на спині [52, с.26-28].

Очні щілини, як правило, широко розкриті, міміка відображає переляк чи безмеж­ний відчай. При згадці про психотравмуючу ситуацію хворий блідне або червоніє, вкривається потом, у нього з'являється тахікардія. Цей стан закінчується сном і амнезією. Психомоторна загальмованість може не досягати ступеня ступору. В цих випадках хворі частково контактують з людьми, хоча відповідають коротко, розтягуючи слова. Рухи скуті, повільні. Свідомість звужена або виключена до сту­пеня оглушення.

Рідко у відповідь на раптову і сильну психотравмуючу дію настає так званий емоційний параліч- тривала апатія з байдужим ставленням до загрозливої си­туації і навколишнього середовища.

Затяжні психогенні психози проявляються реактивною депресією та ре­активним параноїдом.

Реактивна депресія. Смерть близької людини, тяжкі життєві невдачі здатні викликати реакцію депресії. У цьому стані хворі пригнічені, вираз обличчя в них скорботний, хода повільна, можуть тривалий час сидіти в одноманітній позі з опу­щеною головою або лежати, підібгавши ноги, байдужі до всього, спілкуються мало і неохоче. Переживання сконцентровані навколо обставин, які пов'язані з психіч­ною травмою. Думки про неприємну подію невідступні, деталізуються, стають надцінними, а інколи трансформуються в маячення. Психомоторна загальмованість часом досягає рівня депресивного ступору. Коли до туги приєднується тривога, страх або гнівливість, може розвинутись психомоторне збудження: хворі голосно плачуть, заламують руки, б'ються головою об стіну, роблять спроби самогубства.

Психоз проходить через певний час після вирішення психотравмуючої ситуації або після примирення з її на­слідками. При розвитку реактивної депресії хворого повинен оглянути лікар-психіатр, щоб госпіталізувати його в психіатричну лікарню для за­побігання самогубству й організації належного лікування [45, с.27-33].

Реактивний параноїд - це па­тологічна реакція психотичного рівня на психічну травму чи несприятливу ситуацію, наприклад маячний синдром. Клінічно він може проявитись різноманітними симптомами. В одних випадках виникають маячні ідеї переслідування, стосунків, впливу при
вираженому страху і розгубленості. При цьому зміст маячних ідей, як правило, відображає психотравмуючу ситуацію. Навколишнє середовище піддається маячній інтерпретації, набуває особ­ливого значення. В інших випадках, крім маячних ідей, у хворих виникають слухові галюцинації такого самого змісту. Поведінка хворих визначається нереальним оці­нюванням дійсності, а їх маячними переконаннями.

Виділяють і деякі атипові форми реактивного параноїду.

В осіб, які страждають на психопатію, під впливом психотравми може виник­нути кверулянтне (сутяжне) маячення.Такі хворі схильні активно боротися з усілякими, здебільшого уявними, недоліками, пишуть у різні інстанції" скарги, про­тести, вимоги, з великою підозрою ставляться до всіх, кого ця "справа" прямо чи опосередковано стосується. У людей із поганим слухом може розвинутись мая­чення переслідування приглухлих.У них виникають стійка тривожна підозрі­ливість, ідеї стосунків, переслідування. Такі розлади можливі й у тому випадку, коли людина потрапляє в іншомовне оточення і незнання чужої мови створює їй труднощі в спілкуванні. Тривалість реактивного параноїду найчастіше обмежуєть­ся днями, але інколи психоз затягується на місяці. Хворі на реактивний параноїд здебільшого є небезпечними для оточуючих, а відтак потребують консультації лікаря-психіатра [73, с.56 -59].

Узагальнення та практичні поради практичному психологу

♦ Багато людей розуміють сутність неврозів як прояв слабкої волі, бажання хворих "грати на публіку", установчу поведінку і неба­жання налагодити адекватні соціально-трудові стосунки. Насправді це не так. Хворі на невроз страждають від захворювання. Вони вимагають тривалого комплексно­го лікування з обов'язковим проведенням психотерапевтичної корекції.

♦ Зневажливе або іронічне ставлення до хворих на невроз недопустиме. Разом із тим, не варто приділяти надмірну увагу хворим, надто часто оглядати їх. Така тактика може дати зворотний ефект: хворий буде впенений у тому, що у нього є тяжке небезпечне захворювання. Психолог щодо цього хворого в проявах своєї уваги повинен дотримуватися принципу "золотої середини".

♦ У разі виникнення у хворого на істерію нападу істерики потрібно дати безпечний заспокійливий препарат (наприклад, настойку кореня валеріани), залишити його наодинці. Сторонніх глядачі необхідно вивести з приміщення. Потрібно пам'ятати: чим довше будеш біля хворого, тим триваліший напад істерики.

♦ Основний метод лікування пацієнтів з невротичними розладами – психотерапія.

♦ Хворі з ймовірно безнадійним прогнозом (при злоякісних пухлинах, ВІЧ-інфекції, тяжких формах променевої хвороби тощо), які знають свій діагноз, схильні до суїцидальних тенденцій. Психолог повинен вжити всі належні заходи щодо збереження професійної таємниці й профілактики самогубств.

♦ При розвитку реактивного психозу біля хворого встановити охоронний режим.

Питання для самоконтролю

1.Класифікація функціональних перехідних розладів психіки.

2.Сутність і клініка ситуаційної реакції та неврозу тривожного очікування.

3.Клініка реакції паніки.

4.Основні психологічні типи реагування хворого на свою хворобу.

5.Причини неврозів, їх класифікація.

6.Клініка неврастенії.

7.Клініка неврозу настирливих станів і психастенічного неврозу.

8.Клініка істерії. Тактика психолога.

9.Клініка тривожного розладу у зв'язку з розлукою в дитячому віці.

10.Тактика психолога при психогенному знепритомненні.

11.Сутність невротичного розвитку особистості.

12.Наведіть класифікацію системних і органних неврозів.

Психосоматичні захворювання

У зв'язку з тим, що в навчальній і довідковій літературі, доступній студентам-психологам, практично відсутня інформація, присвячена диференціації підходів до психо­соматичних розладів з урахуванням психосоматичного та соматопсихологічного підходів, які згідно з МКХ-10 віднесено в рубрику "Соматизовані розлади", автор посібника прагне висвітлити ці питання глибше, ніж інші. Психосоматичний та психодіагностичний підхід до соматичних розладів представлено у розділі “Психосоматика”, базуючись на результати власних досліджень автором підручника. А соматопсихологічний підхід доцільно розглянути з позиції патопсихології. Су­часного психолога не можна вважати грамотним фахівцем, якщо він не засвоїть необхідний об'єм знань із психосоматики, яка знаходиться на стику психіатрії і загальносоматичної медицини.

Грамотний психолог, озброєний сучасними знаннями про соматизовані розлади, надасть велику допомогу лікарю щодо запідозрення й верифікації діагнозу -психосоматичні розлади. При наявності прихованої депресії психологи звертають увагу на циркадність посилення болю, погіршання загального стану хворого і зміни його вітального тонусу. У цієї групи хворих біль посилюєть­ся, а загальний стан погіршується здебільшого в другій половині ночі й вранці. Особливо показовим є циркадність змін вітального тонусу. Після неповноцінного нічного сну хворий вранці не має відчуття, що він відпочив, почуває себе розби­тим, йому тяжко піднятись з ліжка, навіть для того, щоб вмитись і почистити зуби, апетит відсутній, його ніщо не цікавить. Під вечір вітальний тонус хворого дещо, а часом і значно, покращується. З'являються апетит і інтерес до подій, які відбуваються навколо нього. Він жваво контактує з іншими хворими, відвідувачами, починає щось читати, слухає радіо або дивиться телепередачі. Періодичні напади болю суттєво не впливають на достатньо задо­вільний життєвий тонус ввечері.

Для органних і системних неврозів характерні наявність стійкого іпохондрич­ного фону, відсутність чітко визначеного циркадного ритму зміни вітального тонусу, виражені симптоми вегетативної дисфункції під час погіршання стану, що має тісний зв'язок з дією психотравмуючої ситуації.

Психолог забезпечує належний лікувально-охоронний режим цій спе­цифічній групі хворих, переконує їх проявити настирливість у тривалому лікуванні й не змінювати досвідченого лікаря-куратора на іншого. Пряма і опосередкована психотерапія, яку грамотно та адекватно обставинам проводить психолог, створює сприятливий фон для успішного лікування соматизованих розладів.

На сьогоднішній день внаслідок зниження рівня життя, психічного переванта­ження та постійних стресів часто розвиваються так звані психосоматичні захво­рювання. Це хвороби з розмаїтою клінічною картиною, що імітують різні соматоневрологічні захворювання. Вони зумовлені прихованою депресією або не­врозом якогось органа чи системи. Протягом певного періоду (місяці, а часто і роки) ці хворобливі стани мають функціональний характер, при своєчасному діагностуванні їх успішно лікують. Проте тоді, коли діагноз був встановлений не­правильно, через деякий час функціональні порушення переходять в органічні зміни або інтенсивна терапія хіміофармацевтичними препаратами викликає розвиток так званої "медикаментозної хвороби". Встановлено, що не менше 30-50 % осіб, які звертаються із різноманітними скаргами в поліклініки і стаціонари, є практично здо­ровими людьми, які потребують лише адекватної корекції емоційного стану. Окрім цього, щонайменше у 25 % людей, в яких насправді є соматичні хвороби велике значення в клінічній картині відіграють невротичні розлади.

У виникненні психосоматичних розладів значну роль відіграє дія 5 факторів:

♦ фрустраційна та емоційна напруженість;

♦ енергетичний потенціал і антистресова стійкість;

♦контроль над соціальною поведінкою;

♦розвиток ендогенної прихова­ної депресії;

♦розвиток органних або системних неврозів.

Розрізняють такі диференційно-діагностичні критерії, за допомогою яких можна запідозрити наявність психосоматичного захворювання:

♦атиповість клінічних проявів;

♦ невідповідність клінічних проявів результатам об'єктивного параклінічного обстеження;

♦ неефективність лікування в спеціалістів соматоневрологічного профілю [67, с.112-117].

Прихована депресія- це ендогенний депресивний стан, при жому на пер­ший планв клінічній картині захворювання виходить велика кількість різноманітних соматичних скарг, власне психічні афективні її прояви стерті, нерідко виступають заїх фасадом (синоніми "соматизовані розлади", "депресія без депресії", "замас­кована депресія", "латентна депресія", "вегетативна депресія", "соматична цик­лотимія").

Вважають, що близько 15-25 % осіб, які звертаються і лікуються в лікарів-інтернів, насправді мають приховану депресію. Відомо, що прихована депресія-це стан, який може зумовлювати високий суїцидний ризик.

Численні сомато-вегетативні порушення зводяться до таких варіантів маско­ваної депресії:

1.Алгічно-сенестопатичний:
-кардіалгічний (біль у ділянці серця);

- цефалгічний (головний біль);

- абдомінальний (біль у різних ділянках живота).

2.Агрипічний (стійке безсоння).

3.Діенцефальний: а) вегетативно-вісцеральний (періодична тахікардія, пітливість, відчуття жару, нестачі повітря, посилена перистальтика шлунка і кишечника, псевдопозиви на дефекацію); б) псевдоастматичний (нападоподібно виникають порушення частоти, ритму і глибини дихання із суб'єктивним відчуттям ядухи); в) вазомоторно-алергічний (періодично, найчастіше восени або навесні, з'являється відчуття закладення носових ходів з утрудненням носового дихання, відчуття тяжкості або оніміння в ділянках гайморових пазух).

4.Обсесивний.

5.Наркоманічний (проявляється псевдозапоями).

6.Порушення сексуальної сфери.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти