ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Спеціальні типи підсилювачів

Для підсилення імпульсних сигналів (сигналів широкого спектра частот) використовують підсилювачі з широкою смугою пропускання. В окремих випадках розширення смуги пропускання підсилювача забезпечується за рахунок свідомого зменшення його підсилення або застосуванням спеціальних кіл корекції частотної характеристики. В інших випадках виникає зворотна задача штучного звужування смуги пропускання підсилювача, коли необхідно з сукупності сигналів широкого діапазону частот, що надходять на вхід підсилювача, виділити групу сигналів близьких частот, які несуть корисну інформацію. Все це обумовлює специфічність окремих типів підсилювачів, які розглядаються у цьому параграфі.

Схеми корекції АЧХ

Метою корекції є розширення діапазону робочих частот, як в області ВЧ, так і в області НЧ в підсилювачах гармонійних сигналів, або зменшення спотворень в підсилювачах імпульсних сигналів.

В області ВЧ застосовується проста паралельна індуктивна корекція. Більш складні варіанти індуктивної корекції застосовуються рідко через складність настройки і труднощі при реалізації в мікровиконанні. Схему каскаду з простою паралельної індуктивного ВЧ-корекцією на ПТ наведено на рисунку 1.38.

Рисунок 1.38 – Каскад на ПТ з простою паралельною індуктивною корекцією

 

Фізично ефект збільшення пояснюється відносним збільшенням коефіцієнта передачі на ВЧ за рахунок збільшення еквівалентного навантаження каскаду (шляхом додавання індуктивного опору в електричне коло стоку).

Незважаючи на ефективність, проста паралельна індуктивна корекція в сучасній схемотехніці використовується рідко. Це пояснюється, в першу чергу, технологічними труднощами реалізації індуктивностей в ІМС, і сильною залежністю ефекту корекції від параметрів транзистора, що вимагає підстроювання схеми у разі розкиду їх параметрів. Можливе використання замість котушки індуктивності індуктивного вхідного опору каскаду з СБ (рисунок 1.39).

Рисунок 1.39 – Корекція вхідним опором каскаду СБ

 

В області НЧ знаходить застосування корекція колекторним (стоковим) фільтром.

Схема каскаду з НЧ-корекцією на БТ і його спрощена схема (враховує тільки вплив для області НЧ) зображені на рисунку 1.40.

Фізично зменшення пояснюється відносним збільшенням коефіцієнта передачі в області НЧ за рахунок збільшення еквівалентного навантаження каскаду шляхом додавання ємнісного опору в коло колектора на НЧ. Ефект зменшення спаду плоскої вершини імпульсу пояснюється епюрами напруги, наведеними на рисунку 1.40, б.

В ідеальному випадку, при , умовою корекції буде рівність сталих часу і . У реальних схемах рекомендується брати , для підйому вершини імпульсу на (10 ... 20)% можна скористатися співвідношенням:

Рисунок 1.40 – Каскад на БТ з НЧ корекцією

Імпульсні підсилювачі

Каскади, які підсилюють сигнали з дуже широкою смугою частот (відношення вищої робочої частоти до нижчої близько 1000 і більше), називають каскадами широкосмугового підсилення. Ці підсилювачі використовуються для підсилення коливань складної форми або короткочасних відео-імпульсів спеціальної форми.

Імпульсні підсилювачі найбільш часто оперують з імпульсами прямокутної форми (рисунок 1.41,а)

а) б)

Рисунок 1.41 – Імпульси прямокутної форми

 

Найважливішим питанням при аналізі імпульсних підсилювачів є визначення величини спотворення форми імпульсів, яке може бути проведено за допомогою частотної і фазової характеристик підсилювача. Для цього імпульсний сигнал необхідно зобразити у вигляді суми його гармонічних складових (частотного спектру). Для визначення частотного спектру напругу прямокутної форми треба розкласти в ряд Фур'є, який в тригонометричній формі запису має вигляд

 

 

З рівняння (1.64) видно, що періодична імпульсна напруга складається з суми напруги постійної складової і нескінченного числа косинусоїдальних складових напруг з частотами, кратними частоті проходження імпульсів. Постійна складова напруги прямокутної форми і амплітуда будь-якої q-ї гармоніки, де q = 1, 2, 3... – номера відповідних гармонік, визначаються із співвідношень

 

Визначивши згідно з рівнянням (1.65) амплітуди гармонічних складових, одержимо частотний спектр імпульсів прямокутної форми, який нескінченний в області високих частот і має нижчу частоту, яка дорівнює частоті проходження імпульсів. Отже, для неспотвореної передачі імпульсів прямокутної форми вища частота смуги пропускання підсилювача повинна дорівнювати нескінченності, а нижча – нулю (для забезпечення неспотвореної передачі вершини імпульсу, яка являє собою незмінну, тобто постійну напругу протягом тривалості імпульсу). Найбільш повно цим вимогам може задовольнити підсилювач повільно змінюваних сигналів з нескінченно великою верхньою частотою смуги пропускання. Практично реалізувати підсилювач з такою смугою про­пускання неможливо. Проте потреба в дуже широкій смузі пропускання призводить до того, що за основу лінійного імпульсного підсилювача приймають підсилювальні каскади з резистивним навантаженням, диференціальні і операційні підсилювачі.

Для одержання достатньої величини підсилення зі збереженням широкої смуги пропускання або ж для розширення смуги пропускання при тому самому підсиленні застосовується високочастотна і низькочастотна корекція імпульсних підсилювачів. На рисунку 1.42 наведена найпростіша схема однокаскадного імпульсного підсилювача з високочастотною корекцією. Зовнішнім навантаженням імпульсного підсилювача є вхідне коло наступного каскаду підсилення, представлене вхідним опором і вхідною ємністю . Високочастотна корекція здійснюється за рахунок вмикання в колекторне коло транзистора послідовно з резистором невеликої індуктивності , яка утворює разом з ємністю паралельний коливальний контур.

Фізична суть паралельної високочастотної корекції стосовно підсилення імпульсів прямокутної форми полягає в тому, що індуктивність затримує процес зміни колекторного струму у часі. Тому в моменти швидких змін вхідного сигналу (фронти імпульсів) ємність заряджається або розряджається струмами більшої величини, ніж за відсутності індуктивності Завдяки цьому напруга на ємності змінюється більш різко, а отже, зменшується тривалість фронтів імпульсів. Це, в свою чергу, означає розширення смуги пропускання в області верхніх частот.

 

Рисунок 1.42 – Однокаскадний імпульсний підсилювач з високочастотною корекцією

 

Якщо спад вершини імпульсів неприпустимо великий, то виникає необхідність в розширенні смуги пропускання імпульсного підсилювача в області нижніх частот. Схема імпульсного підсилювача з низькочастотною корекцією наведена на рисунок 1.43,б. Коригуючою ланкою є – фільтр, ввімкнений послідовно з резистором .

При надходженні на вхід підсилювача імпульсу позитивної по­лярності і при проходженні площинної частини вершини імпульсу через збільшення опору транзистора конденсатор заряджається. Завдяки цьому підвищується потенціал правої обкладинки конденсатора, а отже, і колектора транзистора. Вплив на вхід підсилювача імпульсу негативної полярності зменшує статичний опір транзистора, викликаючи повільний розряд конденсатора і зниження потенціалів правої обкладинки і колектора транзистора. В обох випадках величина спаду вершини імпульсу зменшується.

Процес корекції можна пояснити, якщо уявити імпульс у вигляді частотного спектру. На високих і середніх частотах опір конденсатора , шунтуючого , незначний, тому величина навантаження визначається опором . Із зниженням частоти опір конденсатора збільшується, що призводить до збільшення загального опору колекторного навантаження, яке на частоті дорівнює . Завдяки цьому підсилення зі зниженням частоти не зменшується.

Оптимальна корекція вершини прямокутного імпульсу відбувається при виконанні рівності

 

.

 

В свою чергу, опір ланки фільтру обирають з умови

 

 

Вибіркові підсилювачі

Вибіркові (селективні) підсилювачі призначені для підсилення електричних сигналів у вузькій смузі частот, за межами якої підсилення набагато слабше або взагалі відсутнє. Є два різновиди вибіркових підсилювачів. У першого з них вузька смуга пропускання забезпечується використанням паралельного LС-контуру, який має частотно-вибіркові властивості. Оскільки контур має резонансні властивості, такі підсилювачі називають резонансними. Вибіркові підсилювачі другого різновиду використовують кола частотно-залежного зворотного зв'язку, що підсилюють або подавляють сигнали у вузькому діапазоні частот. Це, власне, зумовлює квазірезонансний характер частотної характеристики підсилювача. Такі підсилювачі називають підсилювачами з частотно-залежним зворотним зв'язком. Ці підсилювачі з відповідним вмиканням кола частотно-залежного зворотного зв'язку можна використати як активні фільтри.

Резонансні підсилювачі. Типова схема резонансного підсилювача з резонансно-трансформаторним зв'язком показана на рисунку 1.43,а. Індуктивність коливального контура в колі колектора транзистора за схемою зі СЕ (значно рідше використовуються схеми зі СБ і СК) створюється первинною обмоткою трансформатора зв'язку із зовнішнім навантаженням . Зв'язок із зовнішнім навантаженням можна здійснити

також через розділовий конденсатор (показано штриховою лінією). Призначення інших елементів таке саме, як і в однокаскадному підсилювачі з резистивно-ємнісним зв'язком. Зазначимо, що розділові конденсатори і слід обирати таких номіналів, щоб вони не чинили впливу на частотну характеристику резонансного підсилювача.

Власна кутова частота , характеристичний опір і добротність коливального контуру (рисунок 1.43,б) зв'язані з первинними параметрами L,R,С співвідношеннями:

 

 

Повна провідність контуру

 

 

Розв'язуючи спільно рівняння (1.66 та 1.67) і враховуючи, що, як правило, , одержимо

 

 

Якщо частота підсилюваного сигналу не дуже відрізняється від резонансної частоти коливального контуру, то

 

 

де

В цьому випадку рівняння (1.68) має вигляд

 

 

Опір контуру поблизу резонансу

 

 

і його модуль

 

Як правило, вираз (1.70) зводять до вигляду

 

 

де – опір коливального контуру на резонансній частоті .

Рисунок 1.43 – Резонансний підсилювач з резонансно-трансформаторним зв'язком

 

Цей опір в даному випадку має максимальне значення і активний характер. При опір контуру зменшується, що видно з його частотної характеристики (рисунок 1.43,в), яка побудована у відповідності до виразу (1.69) для необмежених значень . Резонансна крива коливального контуру, яка відображає залежність зміни напруги на контурі (вихідної напруги підсилювача) від частоти, має ідентичний характер. Отже, коефіцієнт підсилення резонансного підсилювача максимальний, коли частота підсинюваного сигналу збігається з резонансною частотою коливального контуру , зменшуючись на інших частотах. Його величина визначається за формулою

 

 

або з урахуванням рівностей (1.70) та (1.71)

 

 

де – коефіцієнт підсилення на резонансній частоті, коли .

Резонансний підсилювач також характеризується вибірковістю згідно з формулою (1.71)

 

 

Це величина перевищення підсилення на резонансній частоті порівняно з підсиленням на деякій частоті завади (звичайно на крайніх частотах смуги пропускання ). Підвищення вибірковості при заданій частоті, як це видно з рівняння (1.72), зв'язане зі збільшенням добротності контуру.

Підсилювачі з частотно-залежним зворотним зв'язком. Застосу­вання резонансних підсилювачів для підсилення сигналів низьких частот (десятки – сотні герц) недоцільне, оскільки зі збільшенням номіналів індуктивностей та ємностей погіршуються не лише їх технічні (добротність, вибірковість), але й експлуатаційні (маса, габаритні розміри) показники. В цьому випадку застосовують вибіркові підсилювачі з частотно-залежним зворотним зв'язком. На рисунку 1.44,а зображена схема такого підсилювача з колом частотно-залежного зворотного зв'язку у вигляді подвійного Т-подібного моста.

Рисунок 1.44 – Підсилювачі з частотно-залежним зворотним зв'язком

 

Амплітудно-частотна характеристика 2Т-моста показана на рисунку 1.44,б (крива 1). Оскільки транзистор за схемою зі СЕ зсуває фазу вхідного сигналу на 180˚, а фазовий зсув, який вносить 2Т-міст на квазірезонансній частоті дорівнює нулю, то загальний фазовий зсув по замкненій петлі підсилювач – 2Т-міст дорівнює 180˚. При цьому на частоті негативний зворотний зв'язок відсутній.

За відсутності негативного зворотного зв'язку коефіцієнт підсилення підсилювача на квазірезонансній частоті максимальний Зміщення від квазірезонансної частоти в любу сторону призводить до збільшення модуля коефіцієнта зворотного зв'язку, який наближається на деяких частотах та до значення, рівного одиниці. Це, в свою чергу, викликає зменшення модуля (крива 2 на рисунку 1.44,б).

Смуга пропускання вибіркового підсилювача

 

 

Вибірковість підсилювача з частотно-залежним зворотним зв'яз­ком

Тому можна зробити висновок, що підсилювач з частотно-за­лежним зворотним зв'язком характеризується еквівалентною доб­ротністю

 

 

де – добротність 2Т-мoста.

У зв'язку з тим, що на практиці звичайно застосовуються симетричні мости, тобто , та , то добротність моста при цьому максимальна

 

 

Багатокаскадні підсилювачі

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти