ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Вхід під джазову музику. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

Урок 17

Тема: Джаз

Мета:Ознайомити з особливостями сучасних музичних явищ (джазом), розглянути особливості понять «імпровізація». З'ясувати зна­чення термінів « спірічуел», «свінг», «джаз», Ознайомити з історією виникнення джазу, розглянути напрями та інструменти джазу, ознайомити із творчістю видатних джазових виконавців та із термінологією джазової музики.

Розвивати вміння учнів уважно слухати музику, надавати характеристику джазовим композиціям, вчити розпізнавати на слух інструменти в джазовій музиці.

Виховувати ціннісне ставлення до джазової музики, інтерес до історії розвитку джазу, творчості видатних джазменів.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети відомих виконавців джазу.

Основні поняття для засвоєння: поняття «джаз», «імпровізація», «музична імпровізація», «свінг», історія виникнення джазу, напрями й інструменти джазу.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Луї Армстронг «Відпусти мій народ» («Lets my people go»)

· Г. Міллер, Д. Еллінгтон Джазові композиції;

· Рей Чарльз «Прощавай, Джек» («Hit the Road Jack»);

· О.Злотник, О.Аратарьов «Музика землі»

Хід уроку

Вхід під джазову музику. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

Сьогодні на вас чекає незабутня подорож у Країну джазової музики. Ми ознайомимося з характерними ознаками і музичними інструментами джазу та джазовими музикантами. Чи готові ви подорожувати?

Актуалізація опорних знань. Індивідуальне опитування.

- Які види музики ви знаєте?

Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про джазову музику: історію виникнення, відомих виконавців.

Від початку 18 ст. і до серединни 19 ст. мільйони жителів західного узбережжя Африки було перевезено до Америки і продано в рабство. Незважаючи на жорстокі умови, неволю, афроамериканці зуміли зберегти свою природну музикальність і створити багато музичних форм, у яких елементи негритянського фольклору тісно переплелися з побутовою музикою англійців, французів, іспанців та інших народів, що склали молоду американську націю. Саме з музикою цієї культури ми ознайомимося на уроці.

Походження терміну «джаз» до кінця не з’ясовано. Є підстави припускати , що слово «джаз» уживали ще в середині 19 ст. як підбадьорливий вигук у негрів.

Джаз народився в місті Новий Орлеан на початку 20 ст. Музиканти почали поєднувати енергійні ритми рабів із Африки, з простими мелодіями і співзвуччями, що колоністи привезли з Європи. Цей стиль дістав назву «ново орлеанський джаз.

Характерними ознаками музичної мови джазу спочатку були імпровізація й поліритмія, що грунтувалися на синкопованих ритмах (перенесення наголосу з сильної долі такту на слабку), а також особливий комплекс прийомів виконання ритму – свінг (з англійської – «розкачування»). Троє або четверо виконавців, які зазвичай грають на тромбоні, трубі і кларнеті, «підлаштовувалися» під чіткий ритм, які відбивали ударні.

Джаз вирізняється «блюзовою» гармонією та інтонацією. Джазом називають і оркестр, який складається із духових, ударних та шумових інструментів.

У основі джазу – жанри афроамериканської музики: спірічуел та блюз.

Музичний словничок

Спірічуелс –(з англ. «духовний, церковний») – це духовний хоровий гімн в афроамериканській спільноті, написаний переважно на біблійні сюжети.

 

Спірічуелс виконують хором без інструментального супроводу, із плесканням у долоні й танцювальними рухами співаків. Зазвичай твір має форму запитання - відповіді.

 

Музичний словничок

Блюз –(у перекл. з англ. – «меланхолія, журба») на відміну від спірічуелса - сольно – пісенний жанр драматичного спрямування.

У творах цього жанру відображаються особисті хвилювання, емоції та почуття людини, а також розкривається справжнє життя бідних людей Америки. Однак яскравими ознаками блюзу також є гумор, іронія і сатира. Музика і текст мають імпровізаційний характер, тому легко підкорюються таким особливостям викладання, як поліритмії (одночасному поєднанню різних ритмічних малюнках), синкопуванню, специфічному тембровому забарвленню голосу та інструменту.

Більшість виконавців джазу – це видатні майстри – віртуози. Опинившись у центрі уваги публіки, соліст не може просто імпровізувати на теми легких мелодій, оскільки від цього завжди очікують віртуозну гру і справжнє натхнення. Видатними виконавцями джазу були Луї Армстронг, Дюк Еллінгтон, Гленн Міллер та інші.

Музичне сприймання. Луї Армстронг «Відпусти мій народ» («Lets my people go»)

Луї Армстронг (1901 - 1971) –американський джазовий трубач, вокаліст і керівник ансамблю. Народився в найбіднішому афроамериканському районі м.Нового Орлеана. Працював з дитинства, щоб допомогти своїй сім’ї : розвозив вугілля, продавав газети. Луї рано почав співати в невеликому вуличному вокальному ансамблі, грав на барабанах і за кілька років натренував слух.

У 14 – річному віці потрапив у міський виправний будинок. Там навчився грати на кларнеті, брав участь у місцевому духовому оркестрі. Після повернення додому грав у вільний від роботи час в аматорських ансамблях. Молодого виконавця помітив місцевий король джазу – Джо Олівер, з допомогою якого Армстронг став професійним музикантом і входив до складу відомих джазових оркестрів тих часів.

З середини 1920 – х років Армстронг записував альбоми з власними студійними ансамблями, найвідоміші з яких «Гаряча п’ятірка» («Hot Fife» 1925р.) і «Гаряча сімка» («Hot Seven», 1927 р.).

Тоді ж починає співати джазовим скетом (ритмічне повторення складів, які співак вигадував безпосередньо під час виконання композиції).

Луї Армстронг створив імпровізаційний виконавський стиль гри на трубі, для якого властиве вільне трактування мелодій. Віртуозний стиліст – трубач довів, що центром джазового ансамблю є особистість, актор, із власними ідеями і переживаннями.

Музикант гастролював країнами Європи, Америки, Африки, Австралії та Японії. Часто знімався в кіно, постійно брав участь у радіопрограмах, музичних і театральних виставах. Разом з Еллою Фіццджеральд брав участь у джазовій версії опери Джорджа Гершвіна «Поргі і Бесс». Не полишаючи інструментально – виконавську діяльність, Армстронг дедалі частіше виступав як співак: його низький, хриплий, наповнений теплом голос легко пізнаваний, як і неповторне звучання його труби. Сьогодні Луї Армстронг - це символ американського джазу в усьому світі.

· Слухання: Луї Армстронг «Відпусти мій народ» («Lets my people go»)

· Г. Міллер, Д. Еллінгтон Джазові композиції.

- У чому виявляються особливості пісні, яку ви прослухали?

- До якого жанру афроамериканської музики, на вашу думку, вона належить?

- Які особливості джазової музики помітили?

- Придумайте ритмічну імпровізацію та виконайте її як супровід до пісні.

- Які мелодичні та ритмічні звороти, характерні для джазу ви помітили?

- Спробуйте відчути пульс музики. Які особливі «прикмети» джазу?

- Які інструменти виконували соло?

Джазу властиві дві важливі ознаки, що вирізняють його з- поміж інших видів музики: імпровізація і свінг. Слово «імпровізація» означає, що музиканти можуть складати музику під час її виконання. Так, вони часто використовують одні й ті самі мелодії і співзвуччя, проте музика, яку вони грають, ніколи не звучить однаково.

Музичний словничок

Свінг (з англ. – «помірне гойдання», «хід») –ритм, який проходить крізь усю музику.

Граючи, музиканти підкреслюють ритм, додаючи мелодії особливої енергійності. У джазі імпровізує не тільки соліст – кращий виконавець на трубі, кларнеті або саксофоні, а й усі музиканти. В імпровізаційному джазі немає точного запису виконуваної музики, а тільки музична основа у вигляді якої – небудь відомої мелодії. Кожний музикант імпровізує свою партію, вільно варіюючи цією мелодією, що вимагає від учасників джазу виконавської майстерності й таланту.

Інша особливість джазу – складний ритм, основу якого становить метрична пульсація, тобто біт (з англійської – «удар», «пульс»). У джазовому ритмі є чимало й інших акцентів, які, поєднуючись, створюють драйв ( з англ. «гопка», «їзда»,) – динамічну якість ритму, або біта. Наявність драйву створює у слухача ефект руху, наростаючого темпу, тоді як він залишається незмінним. Цей термін тепер використовується і в рок – музиці.

Рей Чарльз – відомий американський музикант, автор понад 70 студійних альбомів, один з найвідоміших у світі виконавців музики в стилях соул, джаз і ритм-ен-блюз.

Був нагороджений тринадцятьма преміями «Греммі», потрапив до залів слави рок – н – ролу, джазу, кантрі і блюзу.

Френк Сінатра назвав Рея «єдиним справжнім генієм в шоу-бізнесі».

Слухання: Рей Чарльз «Прощавай, Джек» («Hit the Road Jack»);

- Які особливості джазу в цьому творі?

- Схарактеризуйте пісню.

Музичний калейдоскоп

Засновниками свінгу вважають Дюка Еллінгтона, Кунта Бейсі, Гленна Міллера. В оркестрі Д.Еллінгтона музиканти за допомогою спеціальних сурдин, пристосувань для зменшення сили звука та зміни тембру, досягали особливого, «горлового» тембру інструментів, що нагадував звуки людського голосу. Таке екзотичне звучання назвали «стилем джунглів»

Домашнє завдання

Поцікавтеся про творчий та життєвий шлях відомого піаніста, аранжувальника, композитора, керівника оркестру, представника джазового мистецтва Едварда Кеннеді («Дюка») Еллінгтона.

Послухайте джазові композиції у виконанні оркестру Дюка Еллінгтона. Схарактеризуйте стильові особливості виконання.

Дослідіть виникнення, поширення та характерні особливості джазових стилів. Заповніть таблицю у зошиті за зразком (ст. 67)

Урок 18

Тема: Джаз

Мета:Ознайомити з особливостями сучасних музичних явищ (джазом). З'ясувати зна­чення термінів « симфоджаз», Ознайомити з історією виникнення джазу, розглянути напрями та інструменти джазу, ознайомити із творчістю видатних джазових виконавців та із термінологією джазової музики.

Розвивати вміння учнів уважно слухати музику, надавати характеристику джазовим композиціям, вчити розпізнавати на слух інструменти в джазовій музиці.

Виховувати ціннісне ставлення до джазової музики, інтерес до історії розвитку джазу, творчості видатних джазменів.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети відомих виконавців джазу.

Основні поняття для засвоєння: поняття «симфоджаз», історія виникнення джазу, напрями й інструменти джазу.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Дж. Гершвін Рапсодія у блюзових тонах для фортепіано з оркестром («Rhapsody In Blue») фрагмент;

· О.Злотник, О.Аратарьов «Музика землі»

Хід уроку

Музичний калейдоскоп

Одного разу Пол Вайтмен, американський «король джазу», запропонував своєму другу - Джорджу Гершвіну, написати симфонічний твір у джазовому стилі. Проте відомий композитор відмовився. Здивуванню Гершвіна не було меж, коли він дізнався, що за місяць відбудеться концерт оркестру Пола Вайтмена за новим твором Гершвіна …

Якось композитор роздратовано звернувся до друзів: «Вони думають, що Гершвін може написати шедевр на замовлення!». «А хіба не може?» - усміхнено поцікавився приятель. «Звісно, може, - зітхнув Гершвін. – Тільки до сьогодні я не підозрював про це…» Так, менше ніж за місяць з’явилася відома «Рапсодія у блюзових тонах».

- Пригадайте, що таке рапсодія?

- Які її характерні особливості?

Слухання музики.

Американський композитор Джордж Гершвін вважав, що його «Рапсодія у блюзових тонах», або «Рапсодія у стилі блюз» хоч і написана у джазовому стилі, однак є серйозною музикою.

Головна ознака цього твору - імпровізаційність, яку він запозичив у джазових музикантів, поєднується з принципами розвитку європейського класичного симфонізму. Цей стиль в музиці отримав назву симфоджаз.

Музичний словничок

Симфоджаз –стильовий різновид джазу, поєднання жанрів легкої та симфонічної музики.

Цей твір складається з чотирьох тем, кожна з яких представляє собою оригінальну варіацію пісенних, танцювальних, блюзових та ліричних мелодій. У рапсодії вільно чергуються контрастні епізоди.

Слухання: Дж. Гершвін Рапсодія у блюзових тонах для фортепіано з оркестром («Rhapsody In Blue») фрагмент;

- Визначте головні теми твору;

- Чи змінювались темп, динаміка, ритм?

Так звана рапсодія з’явилася не випадково. Гершвіна надихнув живопис, представлений на одній із виставок Нью - Йорка. Зокрема, пейзажі Джеймса Вістлера, витримані переважно в синіх тонах.

- Порівняйте музичний твір з живописними картинами Дж. Вістлера.

- Що у них спільного?

- Підберіть репродукції картин до цього музичного твору. (ст. підручника 69)

Біографія композитора

Дж. Гершвін (1898 - 1937) –відомий американський композитор. З дитинства захоплювався джазовою культурою.

З 12 – ти річного віку він почав самостійно вчитися грати на фортепіано, а з 16 років – на професійному рівні.

У 1918- 1919 рр. у бродвейських театрах Нью – Йорку можна було почути чимало творів Гершвіна, наприклад у мюзиклі «Синдбад», що мав приголомшливий успіх. А вистава «La, La Lucille» 1919 р. цілковито складалася із творів Гершвіна. Упродовж 1920 – 1924 рр. Джордж Гершвін створював по кілька десятків творів для вистави «Скандали Джорджа Вайта» . Написав першу національну оперу «Порі і Бесс», а також «Блакитний понеділок» («Blue Monday»), відому як «135 – та вулиця», після прем’єри якої його запросили композитором до джаз - бенда під керівництвом Пола Вайтмена. Саме для Вайтмена Джордж створив справжню перлину своєї творчості – Рапсодію у блюзових тонах.

Домашнє завдання

Чи погоджуєтеся ви з твердженням, що XX ст. в музиці - це століття джазу? Аргументуйте свою думку.

У чому полягає історичне значення «Рапсодії у блюзових тонах» Дж.Гершвіна.

Дослідіть, яку роль відіграє джаз у сучасній музиці? Ознайомтеся із творчістю сучасних виконавців джазу.

Урок 19

Тема: Рок – музика

Мета:Ознайомити з історією розвитку рок – н - ролу та рок - музики; розглянути характерні ознаки рок – н - ролу, та особливості рок – музики; ознайомити з творчістю виконавців рок – н - ролу, та творчістю рок – груп, сучасними виконавцями року в зарубіжних країнах та в Україні.

Розвивати:вміння учнів уважно слухати музику та знаходити на слух характерні ознаки рок – н – ролу та рок – музики; розвивати вміння аналізувати музичні композиції рок – н – ролу та рок - музики; вміння учнів уважно слухати рок - музику та надавати характеристику рок – композиціям; розвивати вміння виконувати вокальні імпровізації. Виховувати інтерес до історії року, інтерес до рок-груп та рок-виконавців.

Виховувати:ціннісне ставлення до музики рок-н-ролу, інтерес до творчості виконавців рок-н-ролу. інтерес до історії року, рок-груп та рок - виконавців.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети виконавців рок-н-ролу.

Основні поняття для засвоєння: історія розвитку рок-н-ролу та року особливості та характерні ознаки рок-н-ролу та рок - музики. історія виникнення року, рок-групи і виконавці року в зарубіжних країнах та в Україні.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Е. Преслі. «That’s All Right Маmа».

· Група «Бітлз» («The Beatles») «Учора» («Yesterday»);

· Н. Петраш «Моя Україна»

Хід уроку :

Портрет митця

Елвіс Арон Преслі (1935 - 1977)– відомий американський співак та актор. Народився у м. Тупело штату Місісіпі (південь США). З раннього дитинства зростав в оточені музики, співав у церковному хорі. У подарунок на своє одинадцятиріччя отримав гітару.

Після школи Елвіс працював водієм вантажівки, у той же час записав платівку для своєї матері. Однак слухачем творів Елвіса стала не тільки вона. Уже за рік 20- тисячний наклад першого синглу співака - «That’s All Right («Все добре, мамо»), був проданий у лічені тижні. Так, Елвіс, разом зі своїми друзями – музикантами, заснував новий музичний напрям – рок – н – рол.

У 1956 році Преслі уже був відомий на весь світ: його хіти постійно звучали по радіо, на вечірках та танцях, а нові платівки розкуповували із шаленою швидкістю. Елвіса наслідували в усьому: переймали його манеру одягатися, укладати волосся, танцювати і навіть говорити.

На жаль, співак рано пішов із життя, однак він і нині вважається одним із найуспішніших музикантів XX ст.

Розповідь про рок – музику

Наприкінці 50 –х років у Великій Британії, яка також захопилася рок –н – ролом, з’явилися власні виконавці. Їхню музику британці назвали біг – біт (з англ. «великий біт»), або просто біт. Найвидатнішими представниками цього напряму є гурт «Бітлз». Новизна їхнього музичного мислення перетворили провінційний гурт з м. Ліверпуль на ідейних натхненників для багатьох музикантів, які далі розвивали течії рок – музики. Їхня творчість - одне з найяскравіших явищ у масовій культурі XX ст. Головна заслуга «Бітлз» полягає в тому, що рок- музика, яка була танцювальною і розважальною до того, здобула репутацію серозного мистецтва.

Портрет митця

«Бітлз» («The Beatles») –британський біт – рок – гурт, створений 1960р. у м. Ліверпуль (Велика Британія). Уважається найвідомішим музичним гуртом упродовж всієї історії музики. Кількість проданих платівок гурту перевищує один мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії. П'ятнадцять альбомів «Бітлз» очолювали хіт - паради Великої Британії – частіше, ніж будь – яких інших виконавців.

До першого складу гурту входили: Джон Леннон (вокал, рит-гітара), Пол Маккартні (вокал ритм - гітара), Джордж Харрісон (вокал, соло - гітара), Стюарт Саткліфф (бас - гітара), і Піт Бест (ударні).

Музика «Бітлз» поступово ускладнювалася, музиканти перейшли від виконання дуже простих пісеньок скіффл (різновид народної музики, популярної у Великій Британії в другій 1950 – х рр.) до рок – н – ролу. Експериментуючи з класичною, східною і електронною музикою, «Бітлз» привнесли в популярну музику живий дух, одночасно розширивши аудиторію своїх шанувальників. Перелік хітів «Бітлз» вражає. Пісні «Michelle», «Yesterday», «Help!», «Yellow Submarine», «Penny Lane», «Strawberry Fields», «The Fool on the Hill», можна почути в радіоефірах і сьогодні.

Домашнє завдання

1. Розкажіть про особливості музичного напряму рок – н – рол.

2. Знайдіть інформацію про виконавців гурту «Бітлз». Чому, на вашу думку, «Бітлз» став найпопулярнішим гуртом?

3. Робота в групах. «Інтерв’ю з зіркою»: уявіть себе відомими виконавцями рок – н ролу і розкажіть своїм шанувальникам про те, як ви стали популярними.

4. За бажанням: ознайомтеся із творчістю групи «Роллінг Стоуна». Схарактеризуйте особливості британського блюз –року.

Урок 20

Тема:Рок - музика

Мета: Ознайомити з рок - музикою, розглянути особливості рок - музики т а історію її виникнення, ознайомити з творчістю рок-груп та сучасними виконавцями року в зарубіжних країнах та в Україні.

Розвивативміння учнів уважно слухати рок - музику та надавати характеристику рок - композиціям, розвивати вміння аналізувати рок - композиції, розпізнавати на слух рок - музику, розвивати вміння виконувати вокальні імпровізації.

Виховуватиінтерес до історії року, інтерес до рок-груп та рок-виконавців.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, Ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети виконавців рок-музики.

Основні поняття для засвоєння: особливості рок-музики, історія виникнення року, рок-групи і виконавці року в зарубіжних країнах та в Україні.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Група «Queen». «The Show Must Go On», «We Are the Champions».

· Група «Pink Floyd». «Another Brick in the Wall».

· Гурт «Океан Ельзи». «9-1-1», «Відпусти», «Без бою», «Все буде добре», «Обійми» (фрагменти)

· Н. Петраш «Моя Україна»

Хід уроку:

Музичний словничок

Психоделік – рок(психоделічний рок) – напрям рок-музики, для якого характерні фантастичні, містичні та символічні образи.

Слухання Гурт «Пінк флойд»(«Pink Floyd») «Ще одна цеглина у стіні»(«Another Brick in the Wall»)з альбому «Стіна»(«The Wall»).

- Які особливості рок-музики відчувалися у цьому творі?

- Які інструменти, на вашу думку, звучали у творі?

- Чим відрізняється музика гурту «Пінк флойд» від музики, яку ми слухали на попередніх уроках?

Музичний калейдоскоп

Незадовго до випуску першого альбому «Queen» Фредді Мерк’юрі, який мав освіту дизайнера, створив логотип гурту. Малюнок поєднав у собі знаки зодіаку всіх чотирьох членів гурту: два леви (знак зодіаку Дікона і Тейлора - Лев), краб (Мей - рак), і дві феї (Мерк’юрі - Діва). Леви тримають стилізовану літеру «Q» , на якій лежить краб. Феї розміщені трохи нижче левів – на гілках. Корона займає місце всередині літери «Q», а над усією композицією височіє птах фенікс з розправленими крилами. Логотип схожий на герб Сполученого Королівства.

Портрет митця

Вакарчук Святослав Іванович(нар. 1975 р.) – український музикант, вокаліст, лідер рок-гурту «Океан Ельзи», композитор, громадський діяч, заслужений артист України, кандидат фізико – математичних наук.

Народився у сім’ї професора фізика Івана Вакарчука. Навчався в музичній школі у класах скрипки і баяну. У шкільні роки брав участь у КВК , у створенні шкільного театру, був гравцем баскетбольної команди. У 1990 р. Святослав відвідав Канаду (за міжнародним обміном учнів США, Канади, України), звідки привіз велику колекцію касет і записів рок-музики.

Після закінчення школи навчався у Львівському університеті. У 1994 р. створив гурт «Океан Ельзи», лідером, композитором і співаком якого є і сьогодні. Після закінчення університету С.Вакарчук обрав музичну кар’єру . Гурт до того часу вдало виступив на кількох фестивалях, і Святослав разом з усіма вирушив до Києва записувати дебютну платівку - «Там, де нас нема», 1998 р.

Домашнє завдання

1. Ознайомитися з історією створення гурту «Океан Ельзи», скориставшись офіційним сайтом гурту та іншими спеціалізованими музичними українськими сайтами.

2. Схарактеризувати характерні особливості рок –музики.

3. Проаналізувати сольні партії музичних інструментів у рок-музиці. Порівняйте їх з джазом.

Урок 21

Тема: Поп музика.

Мета. Ознайомити з поп музикою, розглянути характерні особливості поп музики, ознайомити з історією поп-музики та творчістю видатних виконавців поп - музики, ознайомити із хітами популярної музики XX століття.

Розвивати вміння учнів уважно слухати поп - музику та надавати характеристику поп-хітам, розвивати вміння впізнавати на слух популярні композиції та називати імена їхніх виконавців, розвивати вміння виконувати пісню хором, малими ансамблями та сольно.

Виховувати інтерес до поп - музики XX століття, інтерес до творчості видатних поп - виконавців, до українських популярних співаків.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів і виконавців популярної музики XX століття.

Основні поняття для засвоєння: особливості поп- музики, видатні імена поп - виконавців.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Гурт «АББА», «Мамма міа» («Mammamia»);

· Пупурі на теми пісень гр. «АББА»;

· М. Джексон, «Біллі Джін» («BillieJean»),

· сл. І муз. В. Івасюка «Червона рута» вик. С. Ротару

Хід уроку

Музичний словничок

Поп-музика (англ. pop music, скорочення від popular music — популярна, загальнодоступна музика) — жанр сучасної музики, твори якого легко сприймає і розуміє масовий слухач; основна увага приділена власне пісні – мелодії і тексту, а не інструментальному виконанню.

Портрет митця

Гурт «АББА» («ABBA») – шведський музичний квартет, утворений у 1972 р. У Стокгольмі. Гурт проіснував десять років, упродовж яких посідав найвищі місця у світових чартах (рейтингах пісень). Назва гурту складається з перших літер імен учасників – Агнета, Бйорн, Бенні, Анні – Фрід. Заснували гурт музиканти, співаки й автори пісень Бйорн Ульвеус і Бенні Андерссон. У 1974 рооці «АББА» перемогла на конкурсі пісні «Євробачення».

«АББА» вважається одним з найуспішніших колективів упродовж усієї історії популярної музики. Сьогодні навряд чи знайдеться радіостанція, на хвилях якої не звучать пісні цього гурту. Альбоми талановитих скандинавів купують і нині, тому й не дивно, що загальний наклад проданих записів і синглів «АББА» сягає 380 мільйонів.

Основне призначення поп-музики - розважати людей, створити їм гарний, переважно танцювальний настрій. А спонукає до танців музика в стилі соул, диско, техно, хіп-хоп, джангл – біт. Танцювальний ритм стрімко набував важливого значення в музиці, тоді як мелодія і вокал переміщалися на другий план. Однак є чимало виконавців, які успішно поєднують у своїх виступах танцювальний ритм, мелодію і вірші. Так, у 80-90 – х рр.. XX століття увесь світ захоплювався творчістю Мадонни, Майкла Джексона та інших.

Портрет митця

Майкл Джексон( 1958 - 2009) – усесвітньо відомий американський поп і рок - співак, композитор, танцюрист, актор. Лауреат премій «Греммі» володар звання «Зірка століття».

Народився у великій сім’ї, усі члени якої – дорослі й діти, полюбляли слухати музику, співати і грати на музичних інструментах. Батько родини створив гурт, до складу якого увійшли п’ятеро синів – Майкл був солістом. Шлях гурту «Брати Джексони» до слави минав крізь величезну кількість різноманітних конкурсів, фестевалей . Діти в буденний час проводили репетиції, а у вихідні давали концерти. З легкої руки видатної співачки тих часів Дайани Росс гурт набував шаленої популярності…

Наприкінці 1970 – х років Майкл розпочав сольну кар’єру. Його дебютний альбом «Не зупиняйся» («Don’t Stop») посів перше місце в рейтингах популярних пісень. Був одружений із донькою короля рок- н – роллу - Елвіса Преслі.

Упродовж життя Майкл невтомно працював над новими піснями, записував численні альбоми, створював неймовірні шоу для концертної діяльності… Однак у його щільному графіку ніколи не бракувало місця для доброчинності, зокрема фінансував опіковий центр.

Українська поп-музика

Символом української поп-музики вважають пісню «Червона рута». В основі її тексту лежить давньогрецька легенда про квітку руту, яка цвіте раз на двадцять років, даруючи щастя тим, хто її знайде. Автором музики та віршів є Володимир Івасюк, а одна з перших, хто виконував «Червону руту», - неперевершена Софія Ротару. Співачка створила власний стиль виконання, для якого притаманне тонке і гармонійне поєднання народних і сучасних естрадних ритмів. Експресивна й піднесена манера її виконання, оптимізм і ліричність, не позбавлена і драматичних нот, хвилюючий голос, яскрава зовнішність знайшла відгук у серцях мільйонів шанувальників артистки. У 1971 році Софія Ротару виконала головну роль у музичному телефільмі «Червона рута».

Портрет митця

Ротару Софія Михайлівна(нар. у 1947 році) – українська естрадна співачка, народна артистка Молдови, України, лауреат численних премій та фестивалів.

Почала співати з першого класу, брала участь у шкільному і церковному хорі. В юнацькі роки відвідувала драматичний гурток, виконувала народні пісні на різноманітних конкурсах. Навчалася в Чернівецькому музичному училищі. У 1968 році стала лауреатом IX Всесвітнього фестивалю молоді і студентів у Софії (Болгарія), одержавши золоту медаль за виконання української народної пісні «На камені стою», молдовської – «Люблю весну», «Степом, степом» А.Пашкевича, «Валентини» Г. Георгіце (присвячена жінці – космонавту Валентині Терешковій).

Ротару виконала чимало ролей у документальних і художніх фільмах, одним із найвизначніших із яких є кінострічка «Душа». Співачка і нині не полишає виконавську діяльність, щороку її запрошують на фестиваль «Пісня року». У доробку Ротару чимало пісень, на яких зростало не одно покоління слухачів поп-музики: «Водограй», «Меланхоліє», «Мій рідний край», «Хуторянка».

Домашнє завдання

1. Дослідіть творчий шлях відомого українського композитора Володимира Івасюка. Що вас вражає у його піснях?

2. Підготуйте повідомлення про відому українську співачку Софію Ротару. Проаналізуйте її виконавський стиль.

3. Послухайте твори сучасної популярної музики. Яким виконавцям ви надаєте перевагу і чому?

 

Урок 22

Тема: Французький шансон.

Мета. Ознайомити з особливостями шансону, історією його виникнення та характерними ознаками, розглянути творчість видатних шансоньє.

Розвивати вміння учнів уважно слухати музику в стилі шансон та надавати характерстику музичним композиціям, розвивати вміння аналізувати виконання пісень та вміння виконувати пісню під акомпанемент інструмента.

Виховувати інтерес до музики в стилі шансон, ціннісне ставлення до виконавців та хітів шансону.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, Ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів та виконавців шансону. Основні поняття для засвоєння: особливості шансону, історія виникнення шансону, видатні шансоньє, характерні ознаки шансону.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Едіт Піаф. «Non, Ge Ne Regrette Rien» («Ні, я ні про що не шкодую»).

· Джо Дассен, «Бабине літо» («L’eteIndien»)

· П. Каас, «Безі» («Bessie»).

· муз. В. Івасюка «Червона рута»

Хід уроку

Вхід під мелодію пісні «Бабине літо». Організаційний момент. Мотивація до навчання.

На музичних хвилях сьогодні лунатимуть пісні шансону. Ми ознайомимося з творчістю відомих виконавців і послухаємо музику шансону.

Портрет митця

Едіт Піаф,справжнє ім’я Едіт Джованна Гассіон, (1915 - 1963) - французька співачка й акторка, одна з найвідоміших естрадних виконавиць світу. Дитинство Едіт було складним, оскільки зростала дівчинка у бідних умовах, без належної уваги й любові батьків. У 1935 році, перебуваючи на межі бідності й злиднів, Едіт помітив власник одного з кабаре в Парижі – Луї Лепле. Чоловік став першим наставником у творчій долі дівчини: вчив її співу, співпрацювати з музикантами, правилам етикету.

Окрім того, Леле дав їй сценічне ім’я - Піаф (з французької «горобчик»). Його вибір не видається дивним: в Едіт неймовірним чином поєднувалися дзвінкий і водночас гнучкий голос, тендітна зовнішність і вольовий, життєстверджувальний характер. Спів Піаф з перших нот вражав усіх без винятку.

З другої половини сорокових років Едіт Піаф успішно гастролює країнами всього світу. Щоразу концерт завершувався тривалими оваціями шанувальників її таланту. Найвідоміші пісні, зокрема «La vie en rose», «Padam… Padam…», «Sous le ciel de Paris», «Non, je ne regretted rien», переспівували безліч артистів різних часів. Творчість Піаф актуальна й сьогодні.

Портрет митця.

Джо Дассен, повне ім’я Джозеф Айра Дассен(1938 - 1980) – французький співак і музикант американського походження. Народився у м. Нью – Йорк, у сім’ї популярного кінорежисера Жуля Дассена і Беатріс Лонер – угорської скрипальки. Має українське коріння: його дідусь прибув до Америки з Одеси.

Джо здобував вищу освіту у Швейцарії, а потім і на батьківщині - в Америці. У 20- річному віці записав декілька пісень до фільму «Закон», а вже за рік ці пісні вийшли окремою платівкою. Відтоді Джо починає активно писати пісні, співпрацюючи з відомим італійським співаком Тото Кутуньйо. Дассен писав пісні різними мовами: французькою, англійською, німецькою, іспанською, італійською, російською, а також грецькою. Усі свої пісні Дассен виконував зворушливо й проникливо, а теплий, дещо оксамитовий тембр голосу й легка манера співу яскраво відображав усі ліричні й емоційні нюанси його неперевершених композицій.

Портрет митця.

Патрисія Каас(нар. 1966 р.) – відома французька співачка. Репертуар Каас - це суміш поп – музики, джазу і класичного шансону. У 13 років вона виграла престижний співацький конкурс. Відтоді розпочалася її професійна кар’єра спочатку в Німеччині, а потім у Франції. Дебютний альбом «Мадемуазель співає…» («Mademoiselle chante…») світ побачив у 1988 році. Відтоді було продано понад 17 мільйонів записів з її піснями, найяскравіші з яких відзначені численними нагородами різних конкурсів.

Каас активно гастролює і нині, записує нові пісні й альбоми. Так, одним із останніх досягнень співачки вважають альбом «Патрисія Каас співає Піаф» (2012р,), у якому актриса надала нового звучання, сучасного життя пісням видатної виконавиці середини XX ст.. – Едіт Піаф.

Домашнє завдання.

Дослідіть історію виникнення французького шансону. У чому виявляються його особливості ?

Знайдіть інформацію про відомих французьких шансоньє. Підготуйте презентацію про їхню творчість.

Створіть дискографію найпопулярніших виконавців французького шансону.

Урок 23

Тема: Рок опера

Мета: Ознайомити із історією виникнення рок-опери як театрального жанру, розглянути приклади зарубіжної рок - опери та познайомити з її творцями та виконавцями головних ролей, ознайомити із видатними іменами в історії розвитку рок- опери, розглянути особливості жанру та зв’язок зі спорідненими сценічними жанрами, зосередити увагу на відмінності рок-опери від класичних музично-театральних жанрів.

Розвивати вміння учнів уважно слухати рок-оперу та знаходити відповідні спільні та відмінні риси від класичних музично-театральних жанрів, розвивати вміння аналізувати номери рок-опер, розвивати вміння виконувати пісні під фонограмний супровід.

Виховуватиінтерес до рок-опер, ціннісне ставлення до мистецтва сучасності.

Тип уроку : комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети авторів та виконавців рок-опер. Основні поняття для засвоєння: виникнення рок-опери як театрального жанру, зарубіжна рок-опера, особливості жанру, рок- опера в кіно, відмінності рок-опери від класичних музично-театральних жанрів, вітчизняна рок-опера.

Твори, що вивчаються на уроці:

· «Алілуйя кохання» з рок-опери «Юнона і Авось» муз. О. Рибнікова сл. А. Вознесенського;

· Рок – опера «Моцарт» Жан-П’єр Піло, Олів’є Шультез «Думати про нездійснене», («Penser L’impossible»), «Бунтар» («Le Trublion»), «Бім – Бам- Бім - Бум» («Bim – Bam – Bim - Boum»), (фраг<

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти