ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Розповідь про сюжет української рок-опери «Біла ворона».

Найвідомішою українською рок-оперою вважають твір «Біла ворона», музику до якого написав композитор Геннадій Татарченко, а вірші – Юрій Рибчинський. В опері йдеться про трагічну долю французької національної героїні - Жанни д’Арк. Ось як розповідає про свій проект автор музики: «Вона пожертвувала молодістю, не створила сім’ю, натомість свідомо пішла на смерть в ім’я того, щоб Франція стала Францією. Подвиг Жанни д’Арк полягає в тому, що період Столітньої війни самого поняття «нація» не існувало, а тільки «народність». Ще до народження Жанни існувала легенда, що мине кілька десятків років і Францію врятує цнотлива діва. Саме ця легенда й підтримувала французів, які вірили в перемогу над бургундцями.»

Прм’єра рок – опери відбулася в 1989 році в Академічному драматичному театрі імені Івана Франка. Упродовж 11 років вистава «Біла ворона» з успіхом йшла в театрі, її побачили сотні тисяч глядачів не тільки Києва, а й Польщі, Австрії, Німеччини та інших країн.

У 2005 році рок – опера увійшла в репертуар Театру російської драми ім. Лесі Українки з новим акторським складом.

Послухайте рок – оперу» Г.Татарченка «Біла ворона». Тема Жанни і скажіть який характер музичного уривку?

Слухання музики Г.Татарченка рок – опера «Біла ворона». Тема Жанни

- Який характер музичного уривку?

Часто арії відомих рок – опер здобувають популярність у масового слухача. Відбувається це завдяки естрадним співакам, які з допомогою аранжувальників інтерпретують твір, надають йому іншого звучання й колориту. Так сталося з композицією «Віват король», в основі мелодії куплету якої лежить фрагмент з рок – опери «Біла ворона».

Послухайте муз. Г.Татарченка, вірші Ю.Рибчинського, «Віват король» у виконанні Тамари Гвардцителі.

Слухання музики Г.Татарченка рок – опера «Біла ворона». «Віват король» у виконанні Тамари Гвардцителі.

Портрет композитора

Генадій Татарченко(1951 р.) – український композитор. З шести років вчився грати на скрипці та співав у хорі. Після музичної школи вступив до консерваторії. У 1975 році долучився до колективу ВІА «Кобза» гітаристом. Працюючи в Будинку звукозапису Держтелерадіокомітету України студійним музикантом т аранжувальником, записав чимало фонограм для відомих співаків, а згодом почав компонувати і сам.

Перший визначний успіх Татарченка пов'язаний з піснею «Полісяночка» у виконанні Назарія Яремчука у 1984 році. Хіти Татарченка «Музика капели», «Смешной трандулет» і україномовна «Білі нарциси» виконувала видатна Софія Ротару.

Співпрацював з Юрієм Рибчинським над грандіозним проектом – рок-оперою «Біла ворона». Запис першої української рок – опери здійснювали естрадні виконавці: Тамара Гвердцителі, Олександр Малінін і Микола Караченцов. Його пісня «Біла ворона» увійшла в трійку найкращих пісень країни.

Фізкультхвилинка «Веселий настрій».

Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).

Виконання пісні муз. О. Рибнікова сл. А. Вознесенського «Я ніколи тебе не забуду» з рок-опери «Юнона і Авось»

Виконання пісні піж акомпанемент інструмента.

Виконання пісні групами.

Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.

- Що таке рок-опера?

- Про шо розповідає історія рок-опери «Біла ворона»?

- Поділіться своїми враженнями від цього твору.

- Які музичні номери з рок-опер вам сподобалися найбільше?

- Розкажіть про них та їхні характерні засоби виразності.

Домашнє завдання.

Ознайомтеся із сучасними рок-операми. Схарактеризуйте манеру виконання.

Створіть програмку до рок – опери, яка вам найбільше сподобалась.

Вихід з класу під мелодію романсу «Я тебя никогда не забуду».

Для допитливих — виконання музичного проекту.

МУЗИЧНИЙ ПРОЕКТ

«ЗВУЧАТЬ МЕЛОДІЇ РОК-ОПЕР»

 

Урок 25

Тема: Мюзикл

Мета:Ознайомити з особливостями жанру мюзиклу, розглянути історію виникнення мюзиклу, ознайомити з відмінностями мюзиклу від класичних музично-театральних жанрів, ознайомити з сюжетами та композиціями окремих мюзиклів, надати основні знання про відмінності між оперою, оперетою, балетом і мюзиклом.

Розвивативміння учнів уважно слухати музичні номери з мюзиклу та надавати їм характеристику, розвивати вміння співставляти музично-театральні жанри з мюзиклом, розвивати вміння виконувати сольно пісню під фонограму.

Виховувати інтерес до жанру мюзиклу, ціннісне ставлення до сучасних театральних жанрів.

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення в тему.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичних творів та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів та головних виконавців мюзиклів.

Основні поняття для засвоєння: історія виникнення мюзиклу, відмінності мюзиклу від класичних музично-театральних жанрів.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Р. Коччанте. Пісні «Belle», «Danse mon Esmeralda» та «Le Temps de cathédrales» із мюзиклу «Собор Паризької Богоматері» у виконанні Б. Пельтьє.

· Відеофрагменти сучасних мюзиклів.

· Г.Улицька «Лебеді»

Хід уроку

Вхід під мелодію пісні «Belle». Організаційний момент. Мотивація до навчання.

Сьогодні я знову запрошую вас до театру. На сцені — мюзикл. Пропоную вам познайомитися з новим жанром, який набув розвитку в театрі та кіно. Мюзикли полюбляють як дорослі, так і діти. В основі багатьох творів цього жанру — відомі класичні твори художньої літератури та твори для дітей.

Актуалізація опорних знань. Парне опитування.

- Назвіть характерні особливості театральної музики.

- Які різновиди опери ви знаете?

- Назвіть характерні риси оперети.

Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про мюзикл: характерні особливості, історію виникнення.

Музичний словничок

Мюзикл –це жанр музичної вистави або музичного фільму, основою якого складають спів і хореографічні номери. Усе це об’єднано єдиним художнім задумом. Мюзикл – це один з наймолодших жанрів сучасного музичного театру. Дехто вважає його американським різновидом оперети.

Головна відмінність між оперетою і мюзиклом полягає у значенні музики в порівнянні з розмовними сценами. Музика в мюзиклі є одним із засобів музично – сценічного монтажу поряд з хореографією, пластикою, постановочними ефектами.

Спільні риси опери, оперети та мюзиклу:

v приналежність до театральних жанрів;

v наявність літературної основи, розподіл сценарію на акти;

v гра акторів, використання хореографії, хору;

v вокальні номери (сольні, ансамблеві, хорові);

v музичний супровід (оркестровий або фонограмний);

v оформлення сцени декораціями;

v акторські костюми.

Від інших різновидів драматичних творів для музичного театру (опера, оперета, балет) мюзикл вирізняється передусім синтетичністю: ані вокальні, ані танцювальні номери, ані музичний супровід у мюзиклі не є самодостатнім – вони лише слугують рівноправними засобами передання змісту. Сюжет, образи дійових осіб, ідейний зміст відіграють у мюзиклі велику роль, тому мюзикл, на відміну від опери та оперети, як правило, прийнято виконувати мовою, зрозумілою глядачеві, тобто сучасною побутовою та естрадною мовою музики.

У мюзиклі кожний вокальний і танцювальний номер є невід’ємним від сюжету і не може бути вилучений з вистави без шкоди змісту і твору в цілому.

Мюзикл як сценічний жанр з’явився в США наприкінці XIX - на початку XX ст.. У 1920 – х роках мюзикли почали екранізувати, що сприяло його популяризації. Кіномюзикл «Бродвейська мелодія» (1929 р.) вважають одним з найприбутковіших фільмів того часу. Це перший мюзикл, який отримав голлівудську премію «Оскар».

Собор Паризької Богоматері – один з найвідоміших символів Франції. Видатний письменник Віктор Гюго прославив собор у своєму однойменному романі, який був екранізований чимало разів; за його мотивами було створено балети і мюзикли. Так, у 1998 р. у Парижі відбулася прем’єра мюзиклу «Собор Парижської Богоматері» («Notre – Dame de Paris»), автором текстів якого є Люк Пламондон, а музики – Ріккардо Коччіанте.

Незважаючи на зовнішню простоту сценографії і незвичний формат (шоу не вкладалося в стандарти, встановлені мюзиклами), «Собор…» сподобався глядачам. Протягом прем’єрного року мюзикл мав неперевершений успіх, яких відзначили в Книзі рекордів Гіннесса.

Найпопулярнішим синглом «Собору Паризької Богоматері» є композиція «Бель» («Belle»), яка утримувалася на першій сходинці французьких чартів упродовж 33 тижнів і була визнана найкращою піснею п’ятдесятиріччя.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти