ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Показання та протипоказання до аерозольтерапії

Аерозольтерапія показана при гострих, підгострих і хронічних запальних захворюваннях верхніх дихальних шляхів, бронхів і легенів, професійних захворюваннях органів дихання (для лікування і профілактики), туберкульоз верхніх дихальних шляхів і легенів, бронхіальної астми, гострих і хронічних захворюваннях середнього вуха та навколоносових пазух, грипі та інших гострих респіраторних вірусних інфекціях, гострих і хронічних захворюваннях порожнини рота, артеріальної гіпертензії I і II ступеня, деяких шкірних захворюваннях, опіках, трофічних виразках.

Протипоказаннями є спонтанний пневмоторакс, гігантські каверни в легенях, поширена і бульозні форми емфіземи, бронхіальна астма з частими нападами, легенево-серцева недостатність III ступеня, легенева кровотеча, артеріальна гіпертензія III ступеня, виражений атеросклероз коронарних і мозкових судин, захворювання внутрішнього вуха, туботит, вестибулярні розлади, атрофічний риніт, епілепсія, індивідуальна непереносимість ингалируемого лікарської речовини.

Галотерапія

Галотерапія - застосування з лікувальною метою аерозолю кухонної солі (хлориду натрію). Цей вид аерозолю відноситься до високодисперсним, оскільки більше 80% частинок мають розміри менше 5 мкм.

Фізіологічне і лікувальне дію галотерапії

Аерозолі хлориду натрію здатні максимально глибоко проникати по дихальним шляхам і стимулювати рухову активність війок миготливого епітелію і змінювати його проникність до рівня бронхіол. Одночасно за рахунок відновлення нормальної осмолярності знижується продукція слизової бронхів її секрету, поліпшуються його реологічні властивості. Диссоціїруючи на поверхні бронхів, мікрокристали хлориду натрію змінюють концентраційний градієнт і тим самим посилюють пасивний транспорт в епітеліальних клітинах, покращують мукоциліарний кліренс. Те, що відбувається на цьому тлі відновлення внутрішньоклітинного рН стимулює репаративні процеси в бронхіолах. Іони натрію, що проникають по міжклітинних щілинах у підслизову оболонку дихальних шляхів, здатні деполяризовать мембрану розташованих там рецепторів і викликати зниження підвищеного тонусу бронхів.

Всі ці саногенетні процеси лежать в основі муколитического і протизапального ефектів галотерапії. На тлі її проведення у хворих зменшується задишка і кількість хрипів у легенях, поліпшуються показники газообміну і функції зовнішнього дихання, загальний стан.

Галотерапії також притаманна виражена імуносупресивна дія, що проявляється у зменшенні вмісту в крові циркулюючих імунних комплексів, імуноглобулінів класів А, Е і С, еозинофілів. Цей клінічний ефект галотерапії визначає її широке використання при захворюваннях з вираженою алергічною компонентою (бронхіальна астма, атонічний дерматит і ін).

Апаратура. Техніка і методика галотерапії

Галотерапию проводять за груповою чи індивідуальною методикою. У першому випадку процедури здійснюють одномоментно для 4-10 хворих у спеціально обладнаних приміщеннях, приміщеннях, стелі та стіни покриті плитами хлориду натрію. Повітря в таку камеру надходить через галогенератора (АСА01.3 та ін), усередині якого створюється хаотичне рух кристалів хлориду натрію в повітряному потоці (так званий "киплячий шар"). Відомі і інші способи отримання сухих аерозолів хлориду натрію.
Під час процедури у приміщеннях хворі знаходяться у зручних кріслах, їх одяг повинен бути вільним і не ускладнювати вдих і видих. Використовують 4 режиму галотерапії з концентрацією аерозолю відповідно 0,5-1,0; 1-3; 3-5 і 7-9 мг/м3. Їх вибір визначається ступенем порушення бронхіальної прохідності. Перший режим використовують у хворих емфіземою і бронхіальною астмою, другий - при хронічних неспецифічних захворюваннях легенів зі зниженим об'ємом форсованого видиху до 60% від належного, третій - понад 60% від належного, четвертий - при бронхоектатичній хворобі і муковісцидозі. Процедура може супроводжуватися трансляцією спокійної музики.

Індивідуальну галотерапию здійснюють за допомогою галоингаляторов ГИСА01 і апаратів для галотерапії АГТ01. Оптимальним є проведення процедури в індивідуальному галобоксі

Галотерапию дозують по рахункової концентрації аерозолю, продуктивності галогенератора і часу впливу. Процедури тривалістю 15-30 хв проводять щодня. Курс лікування складається з 12-25 впливів.

Показання та протипоказання до галотерапії

Показаннями для галотерапії є хронічні неспецифічні захворювання легенів, пневмонія у фазі реконвалесценції, бронхоектатична хвороба, бронхіальна астма, патологія ЛОР-органів, шкірні хвороби (екзема, атонічний та алергічний дерматит, гніздова алопеція). У якості профілактичних заходів галотерапія призначається особам, найбільш загрозливих щодо розвитку хронічної бронхолегеневої патології, а також при полінозах.

Протипоказання: гострі запальні захворювання бронхів і легенів, тяжка бронхіальна астма з частими нападами, виражена емфізема легенів, легенево-серцева недостатність III ступеня, захворювання нирок у стадії декомпенсації.

 

 

 

Аерофітотерапія

Під аэрофітотерапією розуміють лікувально-профілактичне використання повітря, насиченого ароматичними речовинами (ефірними маслами) рослин. Інтерес до цього напрямку інгаляційної терапії обумовлений, насамперед, величезним спектром біологічної активності ефірних масел. Вони мають антибактеріальну, протизапальну, аналгетичну, седативну, спазмолітичну, десенсибілізуючу дію. Вираженість цих факторів у ефірних масел з різних рослин далеко не однакова, що визначає диференційований підхід до їх використання. Крім того, ароматичні речовини, збуджуючи нюхові рецептори, ведуть до виникнення афферентной імпульсації, яка модулює вищу нервову діяльність і вегетативну регуляцію вісцеральних функцій.

Біологічна активність ефірних олій (Т.ЗВ. Пономаренко та ін, 1998)

Чинить дію М'ятна Лавандова Шавлієве Анісова Фенхелеве Пихтове Евкаліптова Цитраль
Протизапальну + + +       +  
Протимікробну   +     + + +  
Антисептичну + + +   + + +  
Бронхоспазмолітичну +     + +      
Відхаркувальну       +     +  
Загальностимулюючу +   + +     + +
Седативну   + + +        
Болезаспокійливу   +            

В результаті вдихання летких ароматичних речовин змінюється тонус підкоркових центрів головного мозку, реактивність організму і психоемоційний стан людини, знімається втома, підвищується працездатність, поліпшується сон.
Для проведення процедур використовують фитогенераторы (АФ01, АГЭД01 та ін), які дозволяють фітоаераріях створювати природні концентрації летких ароматичних речовин (від 0,1 до 1,5 мг/ма). У цих апаратах відбувається примусове випаровування летких компонентів ефірних олій без їх нагрівання. Процедури зазвичай проводять через 1-2 год після прийому їжі. Тривалість процедури - 30-40 хв, на курс 15-20 процедур.
Для процедур можна використовувати одне ефірне масло або композиції. Композиції ефірних масел можна створювати як шляхом послідовного насичення ними повітря, так і одночасним використанням декількох ефірних масел.

У літній час аерофітотерапія може проводитися у природних умовах у паркових зонах, засаджених эфирномасляничными рослинами.

Аерофітотерапію в основному застосовують при гострих і хронічних захворюваннях органів дихання бронхіті, пневмонії, бронхіальній астмі, бронхоектатичній хворобі. Вона показана при первинній профілактиці хронічних неспецифічних захворювань легень особам, які страждають частими гострими респіраторними захворюваннями, грипом, повторними гострими бронхітами або пневмоніями, хронічними захворюваннями верхніх дихальних шляхів.

Протипоказання: підвищена індивідуальна чутливість до запахів, виражена дихальна або серцева недостатність

 

Завдання

1. Призначити та провести хворому на остеохондроз грудного відділу хребта ультразвукову терапію.

2. Призначити та провести ультразвукову терапію хворому на рев­матоїдний артрит з переважним ураженням суглобів кистей ( акт. І ст.).

Відповіді

1. Ультразвук (УЗТ-101), випромінювач №2, контактно, лабільно двома полями (паравертебрально справа і зліва від хребта), режим неперервний, потужність 0,2 Вт/см2, по 5 хв на кожне поле.

2. Ультразвук (УЗТ-101), випромінювач №4, методика підводна, лабільна, двома полями (на праву і ліву кисті), режим неперервний, потужність 0,6 Вт/см2, по 5 хв на кожне поле.

Задачі.

Задача 1.

У хворого з підгострим первинним невритом лицьового нерва праворуч з порушенням функції мімічних м'язів в комплексному лікуванні призначена ультразвукова терапія.

1. Яка серія фізіотерапевтичного апарата може бути використана для даного лікування?

А. Потік

Б. АСБ

В. УЗТ

Г. Ранет

Д. Корона

2. Яка найбільша глибина поглинання енергії чинника тканинами організму в цьому випадку?

A. До 1 см

Б. 1-3 см

B. 2-4 см

Г. 4-6 см

Д. більше за 6 см

3. Яка тривалість періоду імпульсу при роботі цього апарату?

A. 1 мс

Б. 5 мс

В. 10 мс

Г. 20 мс

Д. 40 мс

4. Укажіть правильний фізіотерапевтичний рецепт ультразвукової терапії хворому з підгострим первинним невритом лицьового нерва праворуч з порушенням функції мімічних м'язів.

A. Ультразвук на праву навколовушну область по місцевій контактній методиці, ампераж до відчуття легкого тепла, 15 хвилин, № 8 ч/д

Б. Ультразвук на праву навколовушну область по місцевій поверхневій, лабільній методиці, режим імпульсний зі скважніст”ю 5, інтенсивністю 0,1 Вт/см2, 5 хвилин, № 8 ч/д

В. Ультразвук на праву навколовушну область по місцевій контактній, лабільній методиці, режим імпульсний з потужныстю 2, інтенсивністю до відчуття легкого тепла, 20 хвилин, № 10 кд

Г. Ультразвук на праву навколовушну область по лабільній методиці, режим безперервний, потужністю 15 Вт, 10 хвилин, №10 кд

Д. Ультразвук на праву навколовушну область по місцевій методиці через вологу гідрофільну прокладку, режим безперервний, інтенсивністю до почуття дрібної вібрації, 15 хвилин, № 10 кд

 

Задача 2

Хворому Д., 50 років з діагнозом деформуючий остеоартроз з поразкою правого колінного суглоба з больовим синдромом призначили ультрафонофорез гідрокортизона.

 

1. Який апарат може бути використаний для даного лікування?

A. Потік

Б. АСБ

B. УЗТ

Г. Ранет

Д. ФС

 

2. Яка техніка відпустки цієї процедури в цьому випадку?

А. Через воду

Б. Через мазьову основу

В. Через знежирену шкіру

Г. Через суху гідрофільну прокладку

Д. Через вологу гідрофільну прокладку.

 

3. Яким з перерахованих основ потрібно віддавати перевагу при приготуванні контактної середи для ультрафонофореза?

A. Парафін, вазелін, вода

Б. Парафін, вазелін, ланолін

B. Вазелін, парафін, гліцерин

Г. Вазелін, ланолін, вода

Д. Ланолін, парафін, гліцерин

 

4. Укажіть правильний фізіотерапевтичний рецепт ультразвукової терапії хворому з хронічним артритом колінного суглоба:

A. Ультразвук на область колінного суглоба по місцевій подовжній методиці, ампераж до відчуття легкого тепла, 15 хвилин, № 8 ч/д

Б. Ультразвук на область колінного суглоба по лабільній методиці, режим безперервний, потужністю 10 Вт, 10 хвилин, №10 кд

В. Ультразвук на область колінного суглоба по місцевій поверхневій, лабільній методиці, режим імпульсний зі скважніст”ю 5, інтенсивністю 0,2 Вт/см2, 10 хвилин, № 8 кд

Г. Ультразвук на область колінного суглоба по місцевій контактній, лабільній методиці, режим імпульсний зі скважніст”ю 5, інтенсивністю до дрібної вібрації, 20 хвилин, № 10 кд

Д .Ультразвук на область колінного суглоба по місцевій методиці через вологу гідрофільну прокладку, режим безперервний, інтенсивністю до відчуття легкого тепла, 15 хвилин, № 10 кд

 

 

Тестовий контроль поточний за темою “Ультразвукова терапія”

ТЕСТ №1

Хворий З., 35 років, з діагнозом післяопераційна гематома на праву клубову область живота призначена ультразвукова терапія.

Який апарат може бути використаний для даного лікування?

А. Потік

Б. АСБ

В. УЗТ

Г. Ранет

Д. Ромашка

ТЕСТ №2

Хворому З. 60 років, з діагнозом попереково-крижовий радикуліт призначена ультразвукова терапія.

Який пристрій використовується в апараті для подачі енергії на хворого?

A. Графітізовані електроди

Б. Індуктори з настроєним коливальним контуром

B. Хвилеводи з відбивачем

Г. Випромінювачі з тибаровою пластиною

Д. Конденсаторні пластини

ТЕСТ №3

Хворому До. 61 років, з хронічний простатит призначена ультразвукова терапія.

Яка методика проведення процедури застосовується в цьому випадку?

A. Дістантная

Б. Контактна

B. Поверхнева

Г. Полостная

Д. Підводна

ТЕСТ №4

 

Хворий З., 35 років, з діагнозом післяопераційна гематома на праву клубову область живота призначена ультразвукова терапія. Укажіть правильний фізіотерапевтичний рецепт ультразвукової терапії

A. Ультразвук на область гематоми по місцевій поверхневій методиці, ампераж до відчуття легкого тепла, 15 хвилин, № 8 ч/д

Б. Ультразвук на область гематоми за лабільною методикою, режим безперервний, потужністю 10 Вт, 15 хвилин, №10 кд

B. Ультразвук на область гематоми по місцевій методиці через вологу гідрофільну прокладку, режим безперервний, інтенсивністю до відчуття легкого тепла, 15 хвилин, № 10 кд

Г. Ультразвук на область гематоми по місцевій контактній, лабільній методиці, режим імпульсний зі скважніст”ю 2, інтенсивністю до почуття дрібної вібрації, 10 хвилин, № 10 кд

Д. Ультразвук на область гематоми по місцевій поверхневій, лабільній методиці, режим імпульсний зі скважніст”ю 2 інтенсивністю 0,4 Вт/см2, 10 хвилин, № 8 кд

 

ТЕСТ №4

Хворий А., 30 років з діагнозом забив правого ліктьового суглоба підгострому періоді призначена ультразвукова терапія. Які зміни фізіологічних реакци при цьому розвиваються?

А. Вивільнення БАР і підвищення вільнорадикального окислення.

Б. Мікромасаж тканин на клітинному і субклітинному рівні.

В. Розслаблення м'язів і розширення судин.

Г. Іонізація молекул і підвищення проникності судин.

Д. Репаративна регенерація тканин.

ТЕСТ №6

У хворого До. 40 років, після перенесеної травми розвинувся післятравматичний радикуліт, в період ремісії йому призначили ультразвукову терапію. Яка оптимальна методика в цьому випадку?

А. Поверхнева, лабільна

Б. Поверхнева, стабільна

В. Ефлювіальна, лабільна

Г. Через воду, стабільна

Д. Через воду, лабільна.

 

ТЕСТ №7

Основна мета призначення фонофореза з гідрокортизоном у хворого У., 45 років з артрозом в стадії ремісії є

А. Тонізуюча

Б. Спазмолітична

В. Протизапальна

Г. Прискорення основного обміну

Д. Прозапальна

ТЕСТ №8

Хворий Л., 40 років, з діагнозом остеохондроз шийно-грудного відділу хребта призначений ульразвук. Виберіть приватне протипоказання до призначення ульразвукової терапії?

А. Гострий гнійний правосторонній плеврит

Б. Деформуючий артроз правого колінного суглоба

В. Гіпертонічна хвороба 1-2 ст.

Г. Гостра осередкова пневмонія в стадії дозволу

Д. Остеохондроз шийно-грудного відділу хребта

ТЕСТ №9

У хворий Ц 45 років з ревматоїдним артритом дрібних суглобів кистей призначена ультразвукова терапія. Яка методика проведення процедури застосовується в цьому випадку?

А. Дістантна

Б. Контактна

В. Поверхнева

Г. Полостная

Д. Підводна

 

ТЕСТ №10

Хворій П., 40 років, з діагнозом радикуліт в стадії ремісії з помірним больовим синдромом призначили ультразвукову терапію частотою 880 кГц 1 МГц. На яку глибину в тканині організму проникає енергія чинника в цьому випадку?

A. До 1 см

Б. 1-3 см

B. 2-4 см

Г. 4-6 см

Д. більше за 6 см

Задачі.

Задача 1

Хворому І., 19 років, в підгострій стадії артриту правого колінного суглоба призначена баротерапія.

1. Яким апаратом необхідно скористатися при проведенні даної процедури

А. Алодек 4А

Б. УВЧ-66

В. Поток

Г. ІКВ.

Д. Промінь-11

 

2. За допомогою яких пристроїв проводять баротерапію.

А. Вакуум-аплікатори.

Б. Випромінювачі.

В. Вакуумні скляні електроди.

Г. Індуктор-диск.

Д. Конденсаторні пластини.

 

3. Від чого залежить розмір електрода при проведенні даної процедури

А. Від вибраної потужності.

Б. Від площі патологічного вогнища.

В. Від тривалості процедури.

Г. Від тривалості курсу лікування.

Д. У апараті є тільки один розмір електрода.

 

4. Як дозується даний фізичний чинник при призначенні процедури

А. Потужністю апарату

Б. Амперажем

В. Тиском

Г. Частотою струму

Д. Формою струму

 

Задача 2

 

Хворому У., 28 років, з діагнозом хронічний попереково-крижовим радикулітом в стадії ремісії призначена вібротерапія на поперекову область.

1. Який аппарат використовується в данному випадку

А. Вібромассаж

Б. Промінь

В. АСБ

Г. ІКВ

Д. Ромашка

 

2. Яка глибина проникнення даного фізичного чинника

А. До 1 см

Б. 1-3 см

В. 3-5 см

Г. 5-7 см

Д. 10-12 см

 

3. Виберіть методику для проведення призначеної процедури даному хворому.

А. Місцева.

Б. Загальна.

В. Полостная.

Г. Рефлекторно-сегментарна

Д. На біологічно активні точки.

 

4. Яке дозування даного фізичного чинника доцільно вибрати у хворого.

А. Слаботеплову.

Б. Оліготермічну.

В. Термічну.

Г. Тривалість - 15 хвилин.

Д. Тривалість - 3 хвилини.

 

Тестовий контроль

Тест №1

У хворого Же., 53 років внаслідок хронічної травми долоні наступила контрактура Дюпюїтрена 1 стадії. У комплексному лікуванні призначили вібротерапію апаратом «Вібромассаж». Які структури найбільш активно поглинають енергію цього випромінювання:

А. Кісткова тканина

Б. Шкіра

В. Зв'язковий апарат

Г. Паренхиматозні органи

Д. Набряклі тканини

Тест №2

У хворого До. 19 років з ударом колінного суглоба призначена вібротерапія апаратом «Вібромассаж». Яке дозування даного фізичного чинника доцільно вибрати в у хворого.

А. Слаботеплову.

Б. Оліготермічну.

В. Термічну.

Г. Тривалість - 15 хвилин.

Д. Тривалість - 3 хвилини.

 

Тест №3

У хворий Д, 50 років після повторних пневмоній середньої частки правого легкого розвинувся неспецифічний пневмосклероз, ДН 0 ст. У компенсованій стадії цього захворювання призначили вібротерапію апаратом «Вібромассаж». Який фізичний чинник лежить в основі цього методу лікування?

А. Механічні коливання.

Б. Електричне поле ультрависокой частоти.

В. Постійне електричне поле високого напруження.

Г. Електромагнітне поле надвисокої частоти.

Д. Змінне магнітне поле високої частоти

Тест №4

Хворому З., 45 років поставили діагноз шийний остеохондроз, ускладнений невралгією плечового сплетення праворуч. У стадії ремісії на фоні лікарської терапії призначили вібротерапію апаратом «Вібромассаж». Яка частота механічних коливань при даному методі?

А. 10-250 Гц

Б. 1-10 Гц

В. 100-500 Гц

Г. понад 18 кГц

Д. 40 МГц

Тест №5

Хворому І., 19 років, з артритом правого колінного суглоба призначена вібротерапія..

Яким апаратом необхідно скористатися при проведенні даної процедури

А. Тонус -3

Б. УВЧ-66

В. Потік

Г. ІКВ.

Д. Промінь-11

Тест №6

У хворий Л., 43 років після перенесеної інфекції розвинулася лівосторонній міжреберна невралгія, підгостра стадія. У комплексному лікуванні призначили баротерапію. Які структури найбільш активно поглинають енергію при цьому лікуванні?

А. Шкіра.

Б. Набрякла тканина

В. Кісткова тканина.

Г. Зв'язковий апарат

Д. М'язи.

Тест №7

У хворої А., 40 років розвинувся неврит лицьового нерва, підгостра стадія. У комплексному лікуванні призначили баротерапію. Яка глибина проникнення даного фізичного чинника

А. До 1 см

Б. 1-3 см

В. 3-5 см

Г. 5-7 см

Д. 10-12 см

Тест №8

У хворого з хронічним радикулітом грудного відділу хребта комплексному лікуванні призначена баротерапія. Виберіть методику для проведення призначеної процедури даному хворому.

А. Місцева.

Б. Загальна.

В. Полостная.

Г. Рефлекторно-сегментарна

Д. На біологічно активні точки.

Тест №9

У хворої з артрозом колінного суглоба в комплексному лікуванні призначена баротерапія. Від чого залежить розмір електрода при проведенні даної процедури

А. Від вибраної потужності.

Б. Від площі патологічного вогнища.

В. Від тривалості процедури.

Г. Від тривалості курсу лікування.

Д. У апараті один розмір електрода.

Тест №10

У хворої з ударом ліктьового суглоба в комплексному лікуванні призначена баротерапія. За допомогою яких пристроїв підводяться область низького тиску.

А. Вакуум аплікатори.

Б. Випромінювачі.

В. Вакуумні скляні електроди.

Г. Індуктор-диск.

Д. Конденсаторні пластини.

 

Задачі.

Задача 1

Хворий П., 32 року, з діагнозом хронічний субатрофічний риніт призначені індиферентні інгаляції з ментолом і евкаліптом для носа.

1. Виберіть правильне визначення аерозольтерапії:

А.Лікувальне застосування аероінів повітряного середовища.

Б.Метод кліматотерапії, заснований на впливі відкритого свіжого повітря.

В.Лікувальне застосування повітря, насиченого летючими речовинами рослин.

Г. Лікувальне перебування в умовах природних і штучних печер.

Д.Метод лікувального застосування аерозолів лікарських речовин.

 

2. До якої групи інгаляцій відносяться призначені хворої процедури?

А.Камерні групові інгаляції

Б.Парові індивідуальні інгаляції

В.Масляні індивідуальні інгаляції

Г. Вологі індивідуальні інгаляції

Д.Тепловлажні індивідуальні інгаляції.

 

3. Який повинна бути температура аерозолів при проведенні призначеної процедури?

А.21-25 о

Б.25-28 о

В.28-35 о

Г. 35-40 о

Д.40 о і вище.

 

4. Яке з супутніх захворювань може служити протипоказанням до призначення даної процедури?

А.Бронхиальная астма, средньотяжка форма.

Б.Пневмоконіоз.

В.Спонтанний пневмоторакс.

Г. Туберкульоз легенів.

Д.Сахарний діабет, субкомпенсація, трофічні виразки.

 

5. Укажіть правильний фізіотерапевтичний рецепт даного призначення

А. індиферентні інгаляції ментола і евкаліпта для носа, 20 хвилин, №4, двічі в тиждень.

Б. Індиферентные інгаляції ментола і евкаліпта для носа, 0,5 мл, 5 хвилин,№10 щоденне.

В. інгаляції ментола і евкаліпта для носа, 20мл, 3 хвилини, №10, щоденне.

Г. інгаляції ментола і евкаліпта для носа, 10 мл, 15 хвилин, №3, через день.

Д. індиферентні інгаляції ментола і евкаліпта для носа, 100мл, 15 хвилин, №5, через два дні.

Еталони відповідей: 1. Д., 2. В, 3. Г, 4. В, 5.Б

Задача 2

Хворий Д., 47 років, знаходиться на стаціонарному лікуванні з приводу бронхіальної астми, інфекційно-алергічна форма, середньої ст, поза загостренням, хронічний гайморит, ДН1. У комплексному лікуванні хворий отримує аерозольтерапію з еуфіліном.

1. Яка оптимальна концентрація розчину еуфіліна в цьому випадку?

А. 0,05 %

Б. 2 %

В.10 %

Г. 20 %

Д.Болеє 20 %

 

2. Де переважно осідають високодисперстні частки аерозолів?

А.В носової і ротової порожнини.

Б.В глотці.

В.В трахеї.

Г. В великих бронхах і трахеї.

Д.На стінках альвеол і бронхіол.

 

3. Від чого залежить всмоктування аерозолів лікарських речовин при даній процедурі?

А.Температура тіла хворого, рівень глікемії.

Б.АД, температура тіла і функціональний стан сечовидельної системи

В.Концентрация, рН і температура лікарського розчину.

Г. Температура і тиск повітря навколишнього середовища, кількість аерозолю.

Д.АД, температура тіла хворого і часу впливу.

 

4. Яким повинне бути дихання пацієнта при проведенні процедур аерозольтерапії:

А.Поверхностним з подовженим видихом.

Б.Поверхностним з подовженим вдихом.

В.Глубоким із затримкою на висоті вдиху.

Г. Глибоким з форсованим вдихом.

Д.Глубоким і рівномірним, без напруження.

5. Виберіть правильний фізіотерапевтичний рецепт

А. Холодні інгаляції еуфіліна для горла, 20 хвилин, №4, щодня.

Б. інгаляції еуфіліна для горла, 5мл, 5 хвилин, №5, раз в тиждень.

В. інгаляції еуфіліна для горла, 50мл, 2 хвилини, №15, через день.

Г. інгаляції еуфіліна для горла, 5 мл, 10 хвилин, №10, щоденне.

Д. Гарячі інгаляції еуфіліна для горла, 10мл, 15 хвилин, №5, щоденне.

Еталони відповідей: 1. Б., 2. Д, 3. В, 4. Д, 5.Г

 

Тестовий контроль

1. Хворому Ц., 42 років, на 3-і доби після опіку верхніх дихальних шляхів призначені інгаляції з гідрокортизоном. Назвіть діючий чинник при даному методі:

А.Аерозоль.

Б.Воздушная середа соляних копів і печер.

В.Холодний атмосферне повітря.

Г. Аероїони.

Д.Летучі ароматичні речовини рослин.

 

2. Хворий Д., 40 років, з діагнозом гострий бронхіт призначена електроаерозольтерапія. Яка фізична характеристика аерозолів при проведенні даної процедури.

А.Мелкодісперстні аерозолі солей натрію, кальцію, калію, магнію і негативних аероіонів.

Б.Холодне свіже повітря.

В.Аерозолі кам'яної солі (хлорида натрію).

Г. Уніполярно заражені частки аерозолів.

Д.Аерозолі летючих ароматичних речовин рослин.

3. Назвіть фізіологічні ефекти з боку дихальної системи при дії інгаляцій негативно заряджених електроаерозолів.

А.Усилення дренажної функції бронхів, бронходилятація спазмованих гладких м'язів бронхів.

Б.Уменьшеніє дренажної функції бронхів, бронходилятація спазмованих гладких м'язів бронхів.

В.Збільшення кількості відокремлюваної мокроти, з подальшим бронхоспазмом.

Г. Тривалий бронхоспазм з подальшим посиленням дренажної функції бронхів.

Д.Довга бронходилятація спазмованих гладких м'язів бронхів без зміни дренажної функції бронхів.

 

4. Хворий М., 21 рік, з діагнозом гострий ларингіт призначені лужні інгаляції. Протипоказанням для даної процедури є:

А.Туберкулез легких.

Б.ОРВИ.

В.Ожоги особи.

Г. Хвороба Меньера з частими приступами.

Д.Острий двосторонній отит.

5. Хворому Д., 30 років, при загостренні хронічного риніта проводять аерозольтерапію з прополісом. Дисперсною фазою аерозолю називається:

А.Смесь газів.

Б.Охлажденний свіже повітря.

В.Летучі ароматичні речовини рослин.

Г. Рідкі частки лікарської речовини.

Д.Негативні аероіони.

6. Больному Л., 18 років, з діагнозом хронічний тонзиліт, субкомпенсація, стадія загострення призначені ультразвукові інгаляції фурациліна для горла. Яким апаратом можна відпустити дану процедуру.

А.Альбедо

Б.Вулкан

В.ГЭГ-1

Г. ПАЇ

Д.ИП-2

 

7. Хворому П., 40 років, з діагнозом ринофарингіт, виражений набряк слизової оболонки, призначена аерозольтерапія з 0,1% розчином адреналіну. Яка оптимальна тривалість даної процедури

А.30-45 секунд.

Б. 1-3 хвилини.

В. 5-10 хвилин.

Г. 10-20 хвилин.

Д. 20-30 хвилин.

 

8. Хворому Д., 47 років, з діагнозом бронхіальна астма, екзогенна форма, середньої міри тягаря, стадія загострення, призначена електроаерозольтерапія. Назвіть фізіологічні ефекти з боку дихальної системи при дії інгаляцій позитивно заряджених електроаерозолів.

А.Усилення коливальних зміщень війок миготливого епітелію, бронходилятація спазмованих гладких м'язів бронхів.

Б.Зменьшення коливальних зміщень війок миготливого епітелію, бронходилятація спазмованих гладких м'язів бронхов.

В.Усилення коливальних зміщень війок миготливого епітелію, з подальшим бронхоспазмом.

Г. Посилення коливальних зміщень війок миготливого епітелію бронхів без зміни тонусу гладких м'язів бронхів.

Д.Зменьшення коливальних зміщень війок миготливого епітелію, спазм гладких м'язів бронхів.

9. Хворому А., 19 років, з діагнозом ОРВІ призначена аерозольтерапія. Де переважно осідають дрібнокраплинні аерозолі.

А.В носової і ротової порожнини.

Б.В глотці.

В.В трахеї.

Г. В великих бронхах і трахеї.

Д.На стінках альвеол і бронхіол.

10. Хворий Е., 28 років, з діагнозом фолікулярна ангіна призначена електроаерозольтерапія. Виберіть оптимальне призначення для даної хворої.

А.Химопсин.

Б.Фурацилін.

В.Лазолван.

Г. Обліпиха.

Д.Щелочний розчин.

5.5 Матеріали для самоконтролю:

1. Пояснити фізичну характеристику ультразвуку, вібротерапії та баротерапії.

 1. Механізми дії цих чинників.
 2. Апаратура, ТБ і експлуатація.
 3. Показання і протипоказання до призначення ультразвуку, вібротерапії та баротерапії.
 4. Методики впливу вказаних чинників.
 5. Рецептура ультразвуку, вібротерапії та баротерапії.
 6. Ускладнення, які можуть виникати під час проведення ультразвуку, вібротерапії та баротерапії
 7. Особливості призначення та проведення ультразвуку, вібротерапії та баротерапії у дітей та дорослих.
 8. Виділити основні фізико-хімічні і фізіологічні ефекти в дії цих струмів.
 9. пояснити основну мету призначення змінних струмів при різній патології.
 10. Пояснити вибір методики і дозування при призначенні цих струмів.
 11. Правила роботи з апаратами для проведення процедур ультразвуку, вібротерапії та баротерапії.
 12. Попередити побічні дії процедур ультразвуку, вібротерапії та баротерапії.
 13. При наявності побічних дій процедур виявити їх і надати першу необхідну допомогу.
 14. Способи отримання аероіонів.
 15. Фізічна характеристика і типи аероіонів.
 16. Біофізічні основи дії аероіонів на тканини організму.
 17. Лікувальні ефекти, показання і протипоказання.
 18. Застосування аерозольтерапії у фізіопрофілактиці.
 19. Апаратура, ТБ і експлуатація.
 20. Ускладнення, які можуть виникати під час проведення аерозоль- і електроаерозольтерапії, перша допомога при їх виникненні.

21. Сучасні апарати для проведення аерозоль та електроаерозольтерапії.

22. Визначення, механізм їх дії, показання та протипоказання до застосування.

23. Особливості техніки і методики процедур.

24. Сучасні апарати для проведення аерозоль та електроаерозольтерапії.

25. Аерозолі і лікувальні суміші.

26. Механізм дії, методики проведення, показання та протипоказання до аерозольтерапії.

27. Аерозольтерапія носа, горла.

 

Література для самоконтроля

Інформацію, необхідну для формування базисних знань-умінь можна знайти в наступних матеріалах.

1. Ремизов А.Н. Медицинская и биологическая физика. М., 1999. С.142-148, 222-228, 279-287, 345-349.

2. Нечволод М.К., Голоденко М.М. Курс фізики. Механіка. Молекулярна фізика і термодинаміка. Київ, 2001. – С.104-128, 208-213.

3. Нечволод М.К., Голоденко М.М. Курс фізики. Електрика і магнетизм. Київ, 2001. – С.33-37, 119-143.

4. Нечволод М.К., Голоденко М.М. Курс фізики. Оптика.Фізика мікрочастинок. Київ, 2001. – С.5-14, 101-103, 184-187.

5. Сокрут В.Н.., Казаков В.Н., Поважная Е.С. и др. Общая физиотерапия и курортология. Учебное пособие. Донецк, 1999.- С.26-40

6. Боголюбов В.М.. Пономаренко Г.Н. Общая физиотерапия. М., 1998. – С.

7. Пономаренко Г.Н. Физические методы лечения.- СПб. 1998- С.

8. Лекції по темі

 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

Вінницький національний медичний університет

ім. М.І. Пирогова

«ЗАТВЕРДЖЕНО»
на методичній нараді кафедри
медичної реабілітації та медико-соціальної експертизи Завідувач кафедри
проф. Колісник П.Ф.

«____ »___________ 200__ р.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ

Навчальна дисципліна Актуальні питання фізіотерапії, курортології та реабілітації
Модуль №
Змістовий модуль №
Тема заняття №8 Вібро-, ультразвукова та баротерапія. Аерозоль та електроаерозольтерапія
Курс V
Факультет Медичний № 1

Вінниця – 2013

 

 

Методичні рекомендації для студентів для практичних занять по темі:

«Вібро-, ультразвукова та баротерапія Аерозоль та електроаерозольтерапія».

 

Актуальність теми: Використання методів лікування з вібраційний впливом на тканинb приводить до значного поліпшення мікроциркуляції не залежно від причини і міри її порушення. У цей час об'єктивними методами доведене велике число лікувальних ефектів ультразвука, що пояснює широке поширення методу в лікувальній практиці. Фізіологічні особливості впливу ультразвука на різні фази розвитку патологічного процесу дозволяють в той же час індивідуально підбирати параметри і методики впливу, збільшуючи ефективність лікування. Все це робить вібро- і баротерапію, доступним і ефективним лікувальним методом різних захворювань

Аерозольтерапія один з відомих найстаріших лікувальних методів. У цей час аерозолі лікарських речовин застосовуються в комплексі лікувальних і профілактичних заходів захворювань органів дихання, ЛОР-органів і інших різних патологічних станів. Інгаляційний шлях введення лікарських препаратів є природним, фізіологічним, що не травмує тканини організму. Диспергування лікарського препарата приводить до підвищення його фармакологічної активності, збільшення загального об'єму лікарської зависі, в порівнянні з вихідним. Підвищення поверхні контакту лікарської речовини при проведенні аерозольтерапії прискорює всмоктуваність і надходження медикамента в кров. Більш виражену загальну і місцеву дію на організм надає електроаерозольтерапія одночасним впливом на тканини електричним зарядом і активними частками лікарської речовини. При цьому електричний заряд поліпшує осадження аерозолю в дихальних шляхах, запобігаючи злипанню і випаровуванню часток лікарської речовини. Для інгаляцій використовують аерозолі з рослин, мінеральні води, ферменти, антибактерійні і знеболюючі лікарські препарати.

Поєднання ультразвука і лікарської речовини потенцує лікувальну дію, значно розширює показання і поліпшує результати лікування в порівнянні з традиційною медикаментозною терапією. Все це робить ультразвук і фонофорез, аерозоль та електроаерозольтерапія доступним і ефективним лікувальним методом різних захворювань.

Тривалість теми: 2 год..

3. Навчальна мета (конкретні цілі):

Ознайомитися та мати уявлення обгрунтованно застосовувати ультразвук вібротерапію, баротерапію, аерозоль-та електроаерозольтерапія з урахуванням механізму дії, показаннь і протипоказаннь в лікуванні різних патологічних станів.

Знати: Фізична характеристика ультразвуку, механізм терапевтичної дії. Апаратура, техніка і методика ультразвукових процедур. Показання і протипоказання до ультразвукової терапії. Лікарський ультрафонофорез, механізм терапевтичного впливу. Баро

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти