ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Информациология як узагальнююча наука

Огляд різних наукових основ інформації показав, що дати єдине, точне визначення інформації неможливо, однак вона існує навколо нас, сприяє оволодінню людьми науковим світоглядом, допомагає їм розібратися в різноманітних явищах і процесах навколишні нас миру. Важко знайти сьогодні сферу людської діяльності, де б інформація не грала головної ролі, оскільки вона забезпечує не тільки самоорганізацію людини, але й усього тваринного й рослинного миру й Всесвіту в цілому.

Як відзначає И. И. Юзвишин, природна інформація навколишні нас миру з'явилася першопричиною зародження живих істот, умовою їхнього розвитку й удосконалювання; інформація – основа відносин між людьми й природою; вона є субстанцією співвідношень і виникнення єдиного світового інформаційного співтовариства; інформація – як універсальне всюдисуще поле відображень і співвідношень; інформація – загальна генеративна основа Вселеної 1.

Сучасний розвиток кібернетики, термодинаміки, теорії відносності, виникнення квантової теорії і ядерної фізики, відкриття елементарних часток, а також такі науки, як астрономія, біологія й інші, дозволили зробити висновок, що інформація є загальним узагальненням всіх процесів, властивостей і форм навколишнього нас миру й проявляється, таким чином, по всіх усюдах, у всіх об'єктах, явищах і процесах.

Узагальнюючою наукою про всі інформаційні процеси, явища природи й суспільства є информациология,що утворилася на стику фізики, хімії, математики, біології, астрономії, геології, історії, технічних, суспільних і гуманітарних наук.

Информациология об'єднує зусилля вчених, фахівців, державних і суспільних діячів і сприяє подальшому відкриттю законів нескінченної безлічі відносин у мікро- і макроструктурах Всесвіту.

Всі науки являють собою галузі єдиного кореляційного дерева, яким є інформація. Информациология як наука про відносини й кореляцію в мікро- і макроструктурах простору Всесвіту є генерализационным і найбільш великим естественнонаучным і надзвичайно багатогранним узагальненням ХХ в.

Сам термін «информациология» з'явився в 1989 р., а в 1994 р. вийшло перше видання информациологии у вигляді навчального посібника для студентів.

Див.: Юзвишин И.И. Основи информациологии. - М.: Вища школа, 2000. - С. 33 - 34.


Информациология, тобто інформація й логия – це наука про інформацію. Аналогічно утворювалися такі слова, як ідеологія, історіографія й інші. Стосовно информациологии такі поняття, як інформатика, інформатизація, виступають як дисципліни практичної, спеціального й частки характеру. Резюмуючи викладене, можна констатувати наступне: информациология – це єдина теорія на єдиній фундаментальній інформаційній основі, тобто наука про всі інформаційні явища, мікро- і макродинамічних процесах Всесвіту.

Об'єктом информациологии є об'єктивна реальність безначально-нескінченної інформаційної Вселеної, існуюча (не) залежно від нашої свідомості, усередині нас, поза нами, між нами й навколо нас, по всіх усюдах і виступаюча як об'єкт нашого існування й пізнання.

Предметом информациологии є дослідження інформаційних мікро- і макродинамічних процесів, що відбуваються у Вселеної, а також процеси передачі, зберігання, обробки й пізнання інформації.

Информациология розглядає найбільш одиничні, тобто самі маленькі, і найбільш загальні, тобто самої більші, проблеми світогляду, і насамперед відношення одиничного до загального й навпаки. Виходячи із цього можна сказати, що світогляд - це один з методів информациологии як загальної методології пізнання. У фізику, хімії, біології й в інших науках є конкретні методи дослідження й практичного застосування їхніх результатів. В информациологии теж є конкретні методи. Методологія як сукупність методів дослідження, використовуваних у пізнанні сучасного миру, являє собою програму всіх разом узятих методів на єдиної універсальної информациологической основі. Таким чином, методологічною основою информациологии є універсальні принципи й закони, які відкриті, виходячи з первинності інформації у всіх явищах, процесах і Всесвіті в цілому.

Принцип информациологического підходу полягає в тім, що спочатку виробляється аналіз і синтез не властивостей речей, предметів або їхніх елементів, а відносин усередині них і їхніх відносин із зовнішнім навколишнім світом. Після класифікації внутрішніх відносин властивостей і їхніх зовнішніх відносин за ознаками останніх аналізуються й синтезуються властивості на базі інформації.

Історично зложилося так, що попередні підходи в наукових дослідженнях (наприклад, системн, матеріалістичний і інші) застосовувалися, виходячи з аналізу в основному наступних аспектів:

1) вивчення предмета (системи);

2) визначення змін системи або предмета залежно від змін умов навколишнього середовища;

3) визначення структури (елементів) предмета або системи.


Принцип информациологического підходу полягає в тім, що всі вищевказані аспекти є як би автоматичним тлом самого головного аспекту дослідження - вивчення схованих (внутрішніх) відносин структурованих элемен тов, їхніх властивостей і ознак, а також вивчення внутрішніх відносин (внутрішньої інформації) із зовнішнім миром (зовнішньою інформацією).

И. И. Юзвишин ділить інформацію на два класи: природну й штучну 1. Природна інформація – це відносини самих із собою й між собою елементарних часток, їхніх проявів, атомів, молекул, кліток, планет, вакуумов і всіх інших середовищ всесвіту. Штучна інформація – це створювані, прийняті, використовувані, передані структурно-кодові відомості у вигляді сигналів (по каналах зв'язку) або у вигляді книг, машин, теорій, речей, ідей і т.д.

Якщо раніше, як відзначає И. И. Юзвишин, на відповідному етапі розвитку науки й суспільства в цілому найважливішими об'єктами дослідження були тіла, об'єкти, агрегати, - одним словом, системи, те, у силу світоглядного характеру розвитку, використовувався й принцип системного підходу до наукових досліджень. У зв'язку з тим, що сучасний світогляд, інформаційна картина світобудови й подальше глобально-космічний розвиток науки вже не можуть ґрунтуватися лише на локальних, приватних або проміжних підходах, був розроблений генерализационный принцип информациологического підходу, що (поряд із системним, імовірнісним, функціональним, структурним і іншим важливим підходами) є загальнонауковим підходом, що дозволяє досліджувати явища, процеси або об'єкти з найбільшою точністю й мінімальними погрішностями. Принцип информациологического підходу не переслідує мети витиснути або підмінити собою інші підходи. Навпаки, він дозволяє інтегрувати всі відомі підходи в єдине ціле (на основі інформації) і тим самим дати єдину основу подальшим, більше глибоким, більше масштабним, глобально-космічним дослідженням.

Таким чином, принцип информациологического підходу містить у собі наступні підходи: інформаційний, информационно - математичний, інформаційно-глобальний, системний, структурний, функціональний, імовірнісний і інші.

Виходить, информациология як наука про інформацію є унікальною по охопленню явищ, процесів, подій і закономірностей. Вона вивчає Всесвіт від стабільних до нестабільних станів, від нескінченно малих до нескінченно більших відстаней, часів, енергій, швидкостей, самовідбиттів, взаємин і інших факторів.

У цілому информациология як узагальнююча наука займається фундаментальними дослідженнями з інформаційної точки зору всіх физико-1 Див.: Юзвишин И.И. Там же.


хімічних, біофізичних, астрофізичних, соціальних і інших явищ і процесів.

Информациология містить у собі наступні фундаментальні напрямки досліджень:

- реєстрацію й вивчення інформаційних явищ, подій і процесів Всесвіту;

- класифікацію, типізацію й стандартизацію інформаційних процесів;

- розробку теоретичних і практичних основ інформаційних технологій;

- информациологию культури, історії, філософії, соціології, педагогіки й т.д.;

- розвиток информациологии виробничої й соціальної сфер діяльності;

- дослідження проблем інформатизації суспільства, інтеграції всіх країн у єдиний світовий информациологический процес;

- визначення взаимозависимостей різних одиниць фізичних величин на єдиної информациологической основі;

- створення информациологической бази даних всіх космічних об'єктів і систем.

Це далеко не повний перелік наукових напрямків, що постійно розширюється в процесі розвитку информациологии. На основі даного переліку стає очевидним визначення информациологии як узагальнюючої науки, як основи всіх природних, суспільних, гуманітарних і технічних наук.

Таким чином, стає очевидним актуальність вивчення й дослідження явищ, подій і фактів природи й суспільства з позиції инфор-мациологического підходу, в основі якого лежить одна з головних цілей будь-якого дослідження - одержання кінцевих результатів, що мають практичне застосування.

В 1993 р. був створений Всесвітній Информациологический парламент (ВИП), а в 1998 р. ВИП зареєстрований Міністерством Юстиції Російської Федерації зі статусом Міжнародного Союзу Суспільних Об'єднань. У цей час відділення ВИП створюються на Україні, у Канаді, Нідерландах, США, Ізраїлеві, Болгарії й інших країнах.

Якщо ООН вирішує глобальні проблеми політики, миру, безпеки, всі соціальні, економічні питання світового співтовариства, ЮНЕСКО вирішує глобальні проблеми утворення, науки й культури світового співтовариства, то ВИП вирішує глобально-космічні суспільно-наукові програми всього світового співтовариства, такі, як створення информациологиче-ских основ исследова ния природних ресурсів; створення наукових основ єдиного світового информациологического простору; дослідження й розробка информациологических методів і засобів персональної, соци-


альной і державного захисту від інформаційної зброї, інформаційних воєн; вивчення й дослідження персональних информационно - інтелектуальних ресурсів (можливостей) людини й багато інших роблем информациологии.

Надалі нас буде цікавити одна зі складових частин ин-формациологии, а саме специфіка інформації в суспільстві, де поняття інформації зв'язується з комплексом знань про стан і взаємодію різних інститутів суспільства, про зв'язок реальної діяльності людей з розвитком їхньої свідомості й зворотному впливі суспільної свідомості на суспільну практику.

Контрольні питання й завдання до першого розділу

1. Дайте первісні визначення феномена інформації.

2. Сформулюйте визначення інформації з погляду математичної теорії інформації.

3. Назвіть концепції в рамках математичних теорій, які прагнуть розкрити зміст і цінність інформації.

4. У чому полягають розходження атрибутивної й функціональної концепцій інформації?

5. Як розуміється відбиття в атрибутивній концепції?

6. Як співвідносяться «дані» і «інформація» у функціональній концепції?

7. Дайте визначення информациологии.

8. У чому полягає сутність информациологического підходу в дослідженнях?

9. Які основні напрямки наукових досліджень містить у собі информациология?


Розділ 2

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти