ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ГЛОБАЛЬНИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПРОСТІР

У даній главі ви довідаєтеся:

· Какова сущность процесса глобализации.

· Как соотносятся понятия «глобализация» и «интернационализация».

· Что такое индекс информационного общества.

· Понятие «цифровой разрыв».

· Основные технические решения и термины, принятые в Интернет.

· Приоритетность тем информации в Интернет.

· Каково влияние процессов информатизации на систему междуна­
родных отношений.

Зміст процесів глобалізації

Завдяки розвитку й впровадженню інформаційних технологій у життєдіяльність суспільства істотно ослабнула роль географічних просторів і обмежень, що накладаються ними. Трансформація систем зв'язку, цифрових технологій у єдину світову систему комунікацій зажадала підходу до розгляду миру як єдиної цілісної системи. Результатом теоретичного осмислення зростаючої єдності миру з'явилася концепція глобалізації.

У самому загальному змісті під глобалізацією розуміється процес відкриття державних кордонів або ряд процесів, які приводять до формування єдиного, цілісного й універсального соціуму. В основі цього лежать зміни географічних і економічних факторів, що приводять до глобального розширення сучасної світової системи. Описуючи стан міжнародної системи в період становлення інформаційного суспільства, Г. Киссинджер затверджує, що « ніколи раніше складові частини світового порядку, їхня здатність взаємодіяти й мети не змінювалися так швидко, так глибоко й так глобально» 1.

Щодо визначення моменту виникнення процесів глобалізації розгорнулася гостра наукова дискусія. Історики (Ф. Бродель) і ін. і географи (Д. Дольфюс) і ін. настаивают наполягаютьристике глобалізації як одного з багатьох етапів багатовікового розвитку капіталізму 2. Політологи (С. Хантингтон, Г.-П. Мартін і Г. Шуман) зв'язують появу глобалізації з поширенням демократичних принципів і інститутів по

1 Kissinger H. How to Achieve the New World Order // Time. Mar. 14. - 1994. - P. 73.

2 Braudel F. Civilization materielle, economie et capitalisme. – Paris., 1979; Dollfus O. La mondialisation. – Paris,
1997. - P. 111.


усьому світу 1, культурологи (П. Бергер) і ін. – з універсалізацією й вестер-низацией кул ьтуры, космополитизацие й і певною уніфікацією стилі й життя, форм поводження, моди й т.д.2. Соціологи (Э. Гидденс, Д. Медоуз) також затверджують, що «глобалізація соціальних відносин» і глобальні проблеми почалися з рас пространением впливу Заходу 3. Эко номис ти ( П. Дра кер , Т. Левитт, К. Оме) уважають, що процеси глобалізації почалися із транснаціональними компаніями, а саме не раніше чим 30-40 років тому 4. Очевидно, що розбіжності щодо часу початку процесів глобалізації пов'язані з розходженнями в підходах до визначення поняття «глобалізація».

В основі більшості істотющих визначень глобалізації лежить теза про глобалізацію економіки. Наприклад, французький дослідник Ф. М. Дефарж уважає: «Глобалізація поняття економічного порядку, є присутнім скрізь із 80 - х рр., пронизує дії всіх акторів міжнародного театру (держав, підприємств, індивідуумів, організацій), які примушені міркувати на глобальному рівні, тобто на рівні цілої планети» 5. Як обговорювані проблеми він приводить наступне: нестаток у більше широких ринках, продукцію й послуги, що вимагає серйозних вкладень і подвергающиеся швидкому обветшанию, розширення змагання, оскільки індустріальний і торговельний мир не обмежується Заходом, а поширюється до Азії; збільшення плинів капіталів і інформації, незважаючи на простір і час; поява так званих світових ставок, стримування яких вимагає згоди якщо не всіх людей, то щонайменше основних держав, наприклад: проблеми навколишнього середовища, поширення ядерної зброї й т.д.

Американські дослідники П. Хёрст і Г. Томпсон приводять наступне визначення сучасного стану: «Ера, у якій більша частина соціального життя детермінована глобальними процесами, у якій національні економіки й національні границі зникають. Централь­ным, у такому розумінні процесу глобалізації, є сучасний швидкий розвиток глобалізації економіки» 6.

Существуют також позиції, що пред'являють аргумент, що концепція глобалізації не містить у собі нічого нового 7. На доказ цього приводиться наступне:

1 Huntingyon S. The Third Wave: Democratization in the Late Twentieth Century. Norman, 1991; Martin H.- P.,
Schumann H. The Global Trap: Globalization and the assault on prosperity and democracy. - N.Y., 1997.

2 Berger P. Four Faces of Global Culture // The National Interest. - N 49. - Fall 1997.

3 Гидденс Э. Соціологія: підручник 90-х років. – Челябінськ, 1991.– - С. 189; Medows D. Limits to Growth. L.,
1972.

4 Drucker P. The Global Economy and the Nation – State // Foreign Affairs. Sept. / Oct. 1997. P. 159; Ohmae K.
The Bordeless World: Power and strategy in the Interlinked Economy. - Fontana, 1990.

5 Дефарж Ф.М. Основні поняття міжнародної політики. - Париж, 1995. - С. 71.

6 Hirst P., Thompson Gr. Globalization in Question. - Polity Press, 1996. - P. 1.

7Див.: Armstrong D. Globalization and the Social State // Review of International Studies. Vol. 24. N 4. October 1998. - P. 465 - 467; Див. також: Hirst P., Thompson Gr. Globalization in Question. Polity Press, 1996; Jones B. Globalization and Interdependence in the International political Economy. - London, 1995.


- світова торгівля й потоки капіталів тільки недавно досягли рівня, що був перед початком Першої світової війни;

- основні аргументи в боротьбі за владу між державами й ринками були відомі ще в часи Адама Смита, що і запропонував багато хто з них;

- греки, римляне, араби, іспанці й британці - всі вони передували американцям як носії глобальних культур;

- у неекономічних аспектах можна говорити про піратство (тероризмі), про хвороби, які були глобальними проблемами ще в ХIХ столітті.

Як видно, соціальна й природна залежність різних держав у різних формах і відносинах існувала й розвивалася на різних етапах історії, однак тривалий час ізольованими від процесу взаємозалежності практично залишалися значні території. У результаті процесів інформатизації ситуація змінилася. Реальні процеси, що відбуваються в суспільстві, дозволяють затверджувати, що суспільства стають взаємозалежними у всіх аспектах - політичному, економічному, культурному, і масштаб цих взаимозависимостей стає дійсно глобальним.

Необхідно відзначити, що аж до кінця 80-х рр. термін «глобалізація» звичайно переводився як «інтернаціоналізація». Інтернаціоналізація припускає вихід чогось раніше сугубо внутрішнього за початкові рамки; або ж об'єднання дій декількох учасників світової економіки й політики навколо загальних для них завдань, цілей, виду діяльності.Вона в принципі універсальна по охоплюваних учасниках і простору, хоча не обов'язково утягує всіх або майже всіх учасників міжнародного життя. Частіше й ефективніше інтернаціоналізація розвивається на локальному рівні або в додатку до окремих сфер, видам, напрямкам діяльності. Як відзначає Н. Косолапов, «інтернаціоналізація – історико-еволюційна підготовка глобалізації, у певному змісті – прямий і безпосередній переддень останньої, котра не могла б виникнути, якби їй не передували масштабні, довгострокові й всеохватні процеси інтернаціоналізації, що підготували матеріальну, когнітивну, політичну основу для глобалізації» 1.

Виходить, явища інтернаціоналізації різних видів діяльності, відносин, процесів обміну й розвитку існують стільки, скільки самі міжнародні відносини. Тоді як процеси глобалізації як явища правомірно ототожнювати із другою половиною ХХ в., тобто періодом становлення інформаційного суспільства. Це положення підтверджується наступної: в 20-х і 30-х рр. були високі торговельні бар'єри, контроль над імміграцією, заборони ні іноземні інвестиції в різних країнах - все це в значній мірі гальмувало інтеграцію. В 50-х рр. бар'єри між

1 Косолапов Н. Глобалізація: сутнісні й международно-політичні аспекти // Світова економіка й міжнародні відносини. - 2001. - № 3. - С. 72.


Західною Європою, Північною Америкою і Японією стали зменшуватися, однак країни роз'єднували ідеології й віра в самодостатність. Нарешті, зняття політичних бар'єрів, що приводить до різкого росту інтеграції в 80-х і 90-х рр.

До теперішнього часу сформувався ряд шкіл розуміння історичної сутності глобалізації. Зокрема, можна виділити американські, європейські, азіатську, вітчизняні школи. З наукового погляду вони страждають одномірністю або політичною упередженістю. Так, американці вбачають у глобалізації шанс для реалізації своїх політичних і культурних цілей, розглядаючи глобалізацію як об'єктивні умови для формування американоцентричного миру. « вплив, ЩоПоширюється, США помітно в зразках і звичках їжі, розваг, одягу, також як і в більше традиційних символах влади» 1. Поширенню зразків західної культури сприяє розвиток подорожей і туризму в розвинених країнах, а також «імперіалістичні засоби масової інформації», які перетворюють нашу планету в «глобальне село».

У Європі переважають тенденції до відома суті глобалізації до економічного інтегрування країн і народів, тобто до формування глобальної економіки. Як основні потоки глобальної економіки виділяються міжнародна торгівля (послугами, товарами, технологіями, об'єктами інтелектуальної власності й т.д.); міжнародні фінансові операції (кредити, цінні папери, валютні операції й т.д.); міжнародний рух капіталу (прямі іноземні інвестиції), робочої сили (стихійні міграції кваліфікованих і мало кваліфікованих робітників).

Азіати, насамперед японці, використовують глобалізацію для модернізації свого традиціоналізму на основі техногенних досягнень західної цивілізації.

Вітчизняна думка в частині, що стосується глобалізації, як завжди в подібних випадках, еклектична. Розкид думок, часом діаметрально протилежних, і політична упередженість - основні джерела плутанини, що має місце.

На основі розглянутого можна припустити наступне визначення: глобалізація – процеси політико-економічної й интерсоциальной гіпервзаємозалежності різних суспільств за рахунок виходу владних повноважень, дій і інтересів за межі національних границь і державних територій, що спричиняє стандартизацію світорозуміння, нав'язування поведінкових і ціннісних стереотипів.

Зміст процесу глобалізації носить гетерогенний характер. Найбільш значимі сутнісні чорт ы глобалізації являють собою різнорідні по походженню й сферам явища, механізми й процеси,

1 Guehenno J. M. Globalization and the International System // Journal of Democracy. - 1999. - № 7. - P. 24-25.


які утворять досить суперечливу системну цілісність. Боль­шинство авторів до них відносять 1:

- утворення всесвітнього ринку фінансів, товарів і послуг або світової економіки;

- вихід бізнесу за національні рамки за допомогою формування транснаціональних корпорацій;

- колосальний розвиток засобів комунікацій і зв'язку, глобального інформаційного середовища, взаємодій і відносин між країнами й народами, що приводить до нової якості взаємозв'язку й взаємозалежності соціуму, де співіснують і досить складно взаємодіють досить неоднорідні й навіть протилежні тенденції, що загрожують безпеки цивілізації;

- безупинно наростаючі негативні впливи на біосферу планети, які підривають необхідні умови подальшого існування людського суспільства;

- міжурядові й неурядові організації, які діють на планетарному рівні.

Однак подання про світ як ободнородном соціально - економічному просторі, спонукуваному єдиною мотивацією й регульованому «загальнолюдськими цінностями», буде явним спрощенням реальності. Конкретна практика показує, що процеси глобалізації йдуть не скрізь рівномірно, уже сьогодні визначилися лідери по впровадженню новітньої техніки в реальне життя. Процес розвитку в «центрі» і на «периферії» світової системи проходять по, умовно говорячи, різним траєкторіям. Для оцінки рівня розвитку інформаційного суспільства в кожній конкретній країні американський дослідник У. Уэлч приводить «індекс інформаційного суспільства» (ИИО).Цей індекс включає наступні показники, які ставляться до 4 групам:

Комп'ютерна інфраструктура

- Кількість персональних комп'ютерів на душу населення. - Кількість домашніх комп'ютерів на родину. - Співвідношення числа ПК, установлених у державному секторі й числа ПК, установлених у комерційних структурах.

- Кількість персональних комп'ютерів для навчальних закладів.

- Відсоток персональних комп'ютерів, об'єднаних у мережі.

- Витрати на комп'ютерне встаткування й програмне забезпечення.

1 Див. напр.: Гладкий Ю. Глобалистика: важкий шлях становлення // Світова економіка й міжнародні відносини. - 1994. - №10. - С. 63; Чешков М.А. Глобальний контекст пострадянської Росії. Нариси теорії й методів мироцелостности. - М., 1999; Кастельс М. Інформаційна епоха: Економіка, суспільство й культура / пров. з англ.; під ред. О.И. Шкаратана. - М., 2000; Шишков Ю.В. Про гетерогенність глобалистики // Світова економіка й міжнародні відносини. - 2001. - №3. - С. 63-72; Сорос Дж. Криза світового капіталізму. Відкрите суспільство в небезпеці/ Пер з англ. - М., 1999. - С.16. і ін.


Інформаційна інфраструктура

- Кількість телефонних ліній на родину.

- Кількість збоїв на лінію.

- Вартість переговорів на місцевих телефонних лініях.

- Кількість телевізорів на душу населення.

- Кількість факсів на душу населення.

- Кількість стільникових телефонів на душу населення.

- Число абонентів кабельного телебачення.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти