ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Ментальність як інтегральна етнопсихологічна ознака нації.

 

Поняття "ментальність" пов'язане з такими латинськими аналогами, як mentalis, mens, - "розумовий", "розум", "думка" або "інтелект". Вперше поняття "ментальність" з'явилося у книзі Л. Леві-Брюля "Ментальні функції у відсталих суспільствах", детальну ж розробку цієї категорії пов'язують з представниками французької школи "Анналів" Л. Февр і М. Блок. Розуміння цього поняття як "бачення світу", чи вужче - "спосіб думання".

В українській традиції, що складалася у діаспорних історико-філософських школах, поняття "ментальність" трактується як "національна вдача" чи "вдача народу. Досить часто у науковій літературі зустрічаються такі визначення, як "дух народу", "духовний склад нації, "національний характер", що за своїм змістом практично є нічим іншим як історичними попередниками сучасного поняття ментальності.

Ментальність – це сукупність настанов, схильностей індивіда чи соціальної групи діяти, мислити, відчувати і сприймати світ певним чином, дещо відмінним від сприйняття іншими соціальними спільнотами.

Ментальність розглядають як систему, що створена трьома компонентами — емоційним, пізнавальним і поведінковим.

1) Емоційний емотивний компонент ментальності складається з емоційних станів і переживань. Емоційний компонент дає певний енергетичний заряд ментальності, стимулює пізнавальну та поведінкову діяльність, мотивує її певним чином.

2) Пізнавальний когнітивний компонент ментальності складається зі знання про об’єкти і ситуації життєдіяльності, які є результатом набуття індивідуального життєвого досвіду навчання. Пізнавальний компонент ментальності значною мірою дає змогу орієнтуватися народові в певних історичних ситуаціях.

3) Поведінковий конативний компонент — це той компонент, що виражається у діях, вчинках етносу. Завдяки поведінковому компоненту реалізуються ціннісні орієнтації етносу.

Етнічний темперамент – зовнішній вираз національного характеру. Характерна для якоїсь етнічної спільноти стандартна реакція на якусь ситуацію (японці посміхаються).

Національний склад розуму — особливості мислення більшості представників тієї чи іншої нації. Визначається історичними і соціально-економічними умовами ровитку нації. Практичність англійців, активна військова та економічна діяльність впродовж століть спричинили нелюбов до абстрагування.

 

Етнічні установки і стереотипи. Роль засобів масової інформації у формуванні етнічних стереотипів.

Етнічний стереотип – це сукупність уявлень про представників іншого етносу, його інтелектуальний і моральний рівень, звичаї і традиції, його роль в історії людства, регіону і в історії двосторонніх стосунків двох етносів.

Стереотип (від греч. "stereotype": stereos – твердий, міцний і typos – форма, зразок, відбиток) – тверда, часто спрощена, стандартна думка про соціальні групи чи про окремих індивідів як представниках цих груп. «Спрощений, схематизированный, емоційно забарвлений і з надзвичайно стійкий образ будь-якої етнічній групі чи спільності, легко який розповсюджується на всіх його представників» (Платонов, Почебут, 1993).

Етнічні стереотипи впливають на етнічні антипатії (етногонізм) та симпатії, що визначають поведінку людей в ситуаціях міжетнічного контакту.

Вважається, що термін стереотип виник у топографічній справі, де так називається набір цілого рядка чи сторінки, з яким легше працювати, аніж наново набирати окремі слова чи букви. У психології це поняття першим використав американський публіцист Уолтер Ліпман у 1922 р.

Можна виділити:

· Стереотипи-думки; (думки є поверхневими і можуть мінятися у залежності від ситуації);

· Стереотипи-переконання (стійка система уявлень).

Національні стереотипи існують у формі стереотипів національної поведінки і стереотипів сприйняття. Стереотипи національної поведінки — стійкі схематизовані моделі поведінки, які є результатом національно осмисленного досвіду і властиві усім представникам даної етнічної спільноти.

Національні стереотипии сприйняття — стійкі образи, які склалися у представників тих чи інших етнічних спільнот і виявляються у тісному взаємозвязку своїх когнітивних і емоційно-оціночних компонентів. Мають такий механізм дії: Свідомість представника етнічної спільноти, даючи первинну оцінку різни явищам і оюєктам, ділить їх одразу на дві категорії: «знайоме» і «незнайоме».

Виділяють:

Гетеростереотипи– уявлення (часто негативні) про іншу етнічну групу;

Автостереотипи – уявлення (зазвичай позитивні) про власну етнічну групу.

 

Стереотипи бувають:

– позитивними;

– негативними;

– нейтральними.

Деякі дослідники говорять про амбівалентні етнічні стереотипи, коли є і позитивні і негативні уявлення про етнос (н-д, в уявленні росіян українець – працьовитий і скупий, хитрий).

Етнічні установки – готовності представника певної нації до своєрідних дій, поведінки в міжнаціональних контактах. Системи цих установок полегшують вибір та прийняття рішення.

В основі тієї чи іншої установки, активізуючи її в різних видах діяльності, лежить стереотип. Стереотипи і упередження є близькими за природою явищами, але і різняться.

1) Стереотип є більш стійким соціально-психологічним утворенням;

2) упередження – індивідуально-психологічне явище, а стереотип – явище групове, соціальне.

Форми вираження упереджень:

У міжетнічних відносинах упередження виражаються у расизмі чи етноцентризмі.

Сексизм –вираження тих упереджень, які стосуються жінок і чоловіків як особливих соціальних груп, їх соціальних ролей, відмінностей між ними.

Ейджизм – так називається вираження тих упереджень, об’єктами яких є різні вікові групи (н-д, старші люди про молодь).

Є упередження стосовно різних релігійних груп: антисемітизм, антихристиянські виступи мусульман.

 

Етноцентризм як соціально-психологічне явище

Внутрішньогруповий фаворитизм – етноцентризм. Це явище пробували виділити ще у 18 ст. У 1767 р. вийшло у світ ессе шотландського філософа Фергюсона „Історія громадянського суспільства”, де вивчались стан війни і ворожості між різними етнічними групами.

Визначення етноцентризму дав у 1906 р. У.Самнер, на думку якого, етноцентризм – „таке бачення речей, при якому своя група опиняється у центрі усього, а всі інші порівнюються з нею і оцінюються згідно неї”.

М.Бруэр і Д.Кэмпбелл виділили основні показники етноцентризму:

1) сприйняття елементів своєї культури як «природніх» і «правильних», а елементів інших культур как «неприродніх» і «неправильних»;

2) сприйняття звичаїв своєї групи в якості універсальних;

3) оцінка норм, ролей і цінностей своєї групи як беззаперечно правильних;

4) уявлення про те, що для людини природно співпрацювати з членами своєї групи, гордитися власною групою і не довіряти, чи навіть ворогувати з членами інших груп. Етноцентрична особистість вважає представників інших груп за загрозу для себе.

Фактори прояву етноцентризму на індивідуальному рівні:

1) тенденції до прояву різного роду агресивності;

2) загальна авторитарність особистості;

3) загальна ін толерантність особистості;

4) рівень освіти;

5) гендерні відмінності.

 

Різновиди етноцентризму.

Американський дослідник Д. Мацумото, розглядаючи явище етноцентризму, відзначає, що проблема полягає не в тому, чи існує етноцентризм, а в тому, визнають люди чи ні, що вони етноцентричні. Вирішення цієї проблеми, на його думку, можливе тільки у тому випадку, якщо людина виробить у себе гнучкість при взаємодії з іншими людьми,в той же час приймаючи свій власний етноцентризм.
Етноцентризм, за Мацумото, буває двох типів: гнучкий та негнучкий.

Різновид етноцентризму, при якому робляться спроби зрозуміти і об’єктивно оцінити чужу культуру, називається гнучким.

При наявності конфлікту між етнічними спільнотами етноцентризм може мати дуже яскраві форми – це войовничийетноцентризм. У такому випадку, люди, виходячи із власних цінностей, нав’язують їх іншим (заборона паранжі у Франції).

Войовничий етноцентризм виражається у ненависті, недовірі, страху, звинуваченні інших груп у своїх невдачах.

 

 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти