ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Кореспонденція рахунків в обліку Додаткового капіталу ( рах. №42)

№ п/п Зміст господарської операції Кореспондуючі рахунки
Дебет Кредит
1. Відображена сума заборгованості акціонерів на різницю між продажною та номінальною вартістю розміщених акцій 46”Неоплачений капітал” 421”Емісійний дохід”
2. Безоплатно одержані:
  - основні засоби 10”Основні засоби” 424”Безоплатно одержані необоротні активи”  
  - нематеріальні активи 12”Нематеріальні активи”

Продовження табл. 15.7

3. Зменшення суми зносу накопиченої амортизації 13”Знос (амортизація) необоротних активів” 425”Інший додатковий капітал”
4. Відображено збільшення частки інвестора у сумі збільшення Додаткового капіталу підприємства 14”Довгострокові фінансові інвестиції” 15”Капітальні інвестиції” 422”Інший вкладений капітал”
5. Відображена сума до оцінки активів 10”Основні засоби” 11”Інші необоротні матеріальні активи” 12”Нематеріальні активи” 423”Дооцінка активів”
6. Відображена до оцінка зносу (амортизації) до оцінених активів 423”Дооцінка активів” 13”Знос (амортизація) необоротних активів”
7. Відображена уцінка необоротних активів:
  а) у межах попередньої дооцінки 423”Дооцінка активів” 10”Основні засоби” 11”Інші необоротні матеріальні активи”  
  б) понад суми попередньої дооцінки 949”Інші витрати операційної діяльності” 10”Основні засоби” 11”Інші необоротні матеріальні активи”
8. Відображено збільшення витрат на придбання або створення матеріальних та нематеріальних необоротних активів 15”Капітальні інвестиції” 425”Інший додатковий капітал”
9. Безоплатно одержані виробничі запаси 20”Виробничі запаси” 21”Тварини на вирощування та відгодівлі” 22”Малоцінні та швидкозношувані предмети” 25”Напівфабри-кати” 26”Готова продукція” 28”Товари”       422”Інший вкладений капітал”

Продовження табл. 15.7

  Продукція сільськогосподарського виробництва, яка призначена для продажу на сторону тощо 27”Продукція сільськогосподарського виробництва” 42”Додатковий капітал”
10. Відображена сума грошових коштів, що надійшли до каси підприємства в обмін на первісно розміщені акції, яка перевищує номінальну вартість таких акцій 301”Поточні рахунки в національній валюті” 421”Емісійний дохід”
11. Відображена сума грошових коштів, що надійшли на поточний рахунок підприємства в національній валюті від засновників підприємства у вигляді інших вкладів, яка перевищує Статутний капітал, без ухвалення рішення про його збільшення (крім акціонерних товариств) 311”Поточні рахунки в національній валюті” 422”Інший вкладений капітал”
12. Відображено придбані поточні фінансові інвестиції на суму перевищення вартості реалізації акцій, випущених підприємством, над номінальною вартістю цих акцій 35”Поточні фінансові інвестиції” 421”Емісійний дохід”
  Збільшення Додаткового капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку 44”Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)” 42”Додатковий капітал”
  Заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до Статутного капіталу 46”Неоплачений капітал” 422”Інший вкладений капітал”
13. Використані кошти цільового фінансування та цільових надходжень на збільшення додаткового капіталу 48”Цільове фінансування і цільові надходження” 422”Інший вкладений капітал”
  Зменшення відстрочених податкових зобов’язань за рахунок нарахування поточних податкових зобов’язань 54”Відстрочені податкові зобов’язання” 425”Інший додатковий капітал”
14. Відображено вибуття основних засобів, інших необоротних матеріальних активів внаслідок безоплатної передачі їх уцінки тощо 424”Безоплатно одержані необоротні ативи” 10”Основні засоби” 11”Інші необоротні матеріальні активи” 13”Знос (амортизація) необоротних активів”
15. Зменшення вартості довгострокової фінансової інвестиції на суму уцінки, але не більшої від суми раніше проведеної дооцінки 423”Дооцінка активів” 143”Інвестиції непов’язаним сторонам”
16. Збільшення витрат капітальних інвестицій на придбання або створення матеріальних та нематеріальних необоротних активів 42”Додатковий капітал” 15”Капітальні інвестиції”

Продовження табл. 15.7

17. Зменшення Додаткового капіталу внаслідок списання з Балансу виробничих запасів 423”Дооцінка активів” 20”Виробничі запаси” 22”Малоцінні та швидкозношувані предмети” 28”Товари”
18. Зменшення вартості поточних фінансових інвестицій та вибуття 42”Додатковий капітал” 35”Поточні фінансові інвестиції”
19. Збільшення Статутного капіталу за рахунок іншого вкладеного капіталу 422”Інший вкладений капітал” 40”Статутний капітал”
20. Формування пайового капіталу, передбаченого статутними документами за рахунок Додаткового капіталу 42”Додатковий капітал” 43”Резервний капітал”
21. Збільшення Резервного капіталу за рахунок зменшення Додаткового капіталу 42”Додатковий капітал” 43”Резервний капітал”
22. Збитки, списані за рахунок Додаткового капіталу 42”Додатковий капітал” 442”Непокриті збитки”
23. Анульовані акції, що раніше були викуплені на суму, що перевищує номінальну вартість 421”Емісійний дохід” 451”Вилучені акції”
24. Зменшення Додаткового капіталу з одночасним зменшенням заборгованості засновників за внесками до капіталу підприємства 42”Додатковий капітал” 46”Неоплачений капітал”
25. За рахунок Додаткового капіталу відображена заборгованість за податками й платежами 42”Додатковий капітал” 64”Розрахунки за податками й платежами”
26. Відображено збільшення (одержання доходу) 42”Додатковий капітал” 74”Інші доходи”
         

На рахунку 421 “Емісійний дохід” відображається різниця між продажною і номінальною вартістю первісно розміщених акцій.

 

ПРИКЛАД.Для формування статутного капіталу акціонерним товариством було випущено 3000 акцій номінальною вартістю 50 грн. Продажна вартість акцій склала 55 грн. за акцію.

Таблиця 15.8.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дебет Кредит
1. Відображено статутний капітал акціонерного товариства, виходячи з номінальної вартості випущених акцій
2. Відображено емісійний дохід

Різниця між продажною вартістю емітованих акціонерним товариством акцій та їх номінальною вартістю (у нашому прикладі 15 000 грн.) і являє собою емісійний дохід такого акціонерного товариства.

В подальшому акціонерне товариство може викуповувати свої акції з метою перепродажу або анулювання. Накопичений товариством емісійний дохід може бути джерелом:

· для покриття різниці між викупною і номінальною вартістю акцій, у випадку якщо ціна, за якою акції були викуплені, перевищує ціну акцій, за якою вони потім були продані;

· для покриття різниці між викупною і номінальною вартістю анульованих акцій, у випадку якщо ціна акцій, за якою вони були викуплені, перевищує номінальну вартість анульованих акцій.

В балансі акціонерного товариства залишок суми невикористаного емісійного доходу, тобто кредитове сальдо по рахунку 421 відображається по статті “Додатково вкладений капітал”.

На субрахунку 422 “Інший вкладений капітал” обліковують інший внесений засновниками товариства (крім акціонерного) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішення про зміну розміру статутного капіталу.

Нижче подано кореспонденцію рахунків з обліку додаткових внесків засновників товариства без рішення про збільшення статутного капіталу підприємства:

Таблиця 15.9

Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дебет Кредит
Відображено додаткові внески засновників товариства без рішення про збільшення статутного капіталу підприємства: - грошовими коштами     30, 31    
- основними засобами
- нематеріальними активами
- товарно-матеріальні цінності 20, 22

 

Додатковий капітал підприємства може бути одним із джерел погашення збитків підприємства, що відображається проведенням Дебет 422 Кредит 442.

В балансі підприємства залишок іншого вкладеного капіталу – кредитове сальдо субрахунку 422 “Інший вкладений капітал” відображається по статті “Інший додатковий капітал”.

На субрахунку 423 “Дооцінка активів” відображається сума дооцінки (уцінки) активів, яку здійснюють у випадках, передбачених законодавством і положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. Слід мати на увазі, що лише до оцінка необоротних активів впливає на розмір власного капіталу.

До оцінка основних засобів здійснюється відповідно до П(С)БО 7 “Основні засоби” у випадку, якщо його залишкова вартість (об’єкта) значно (більш як на 10 відсотків) відрізняється від справедливої вартості на дату балансу. При цьому, слід врахувати вимогу пункту 20 П(С)БО 7, “Основні засоби” у якому зазначено: “Перевищення суми попередніх уцінок над сумою попередніх до оцінок залишкової вартості об’єкта основних засобів при черговій до оцінці вартості цього об’єкта основних засобів включається до складу доходів звітного періоду з відображенням різниці сумою чергової (останньої) до оцінки залишкової вартості об’єкта основних засобів і вказаним перевищенням у складі іншого додаткового капіталу”.

Тому, лише у випадку, коли результат усіх попередніх переоцінок (до оцінок та уцінок) дасть певну суму перевищення всіх проведених раніше дооцінок над усіма проведеними раніше уцінками, сума останньої до оцінки буде відображена проведенням по дебету рахунку, 10 та кредиту субрахунку 423.

В момент отримання необоротних активів підприємство збільшує свій додатковий капітал на суму справедливої вартості, за якою вони оприбутковані на баланс підприємства. Потім одночасно з нарахуванням зносу по безоплатно отриманих необоротних активах підприємство відображає дохід у розмірі нарахованого зносу.

В регістрах бухгалтерського обліку ці операції відображаються наступним чином:

Таблиця 15.10.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дебет Кредит
1. До складу основних засобів зараховано безоплатно отримані основні засоби за їх справедливою вартістю 10, 12
2. Нараховано знос по безоплатно отриманих основних засобах 23, 91, 92, 93
3. Відображаємо дохід пропорційно сумі нарахованого зносу

 

В балансі залишок по субрахунку 424 “Безоплатно отримані активи”, тобто кредитове сальдо відповідає залишковій вартості безоплатно отриманих підприємством необоротних активів і відображається по статті “Інший додатковий капітал”.

Для узагальнення інформації про стан та рух резервного капіталу підприємства, створеного відповідно до чинного законодавства та установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку у Плані рахунків призначено рахунок 43 “Резервний капітал”.

По кредиту цього рахунку відображається створення резерву, по дебету – використання резервного капіталу. Сальдо по рахунку 43 відображає залишок резервного капіталу на кінець звітного періоду.

Аналітичний облік резервного капіталу ведеться за його видами і напрямками використання.

 

Таблиця 15.11.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків
Дебет Кредит
1. Збільшено статутний капітал за рахунок резервного капіталу
2. Погашено непокриті збитки минулих років за рахунок резервного капіталу
3. Створено резервний капітал за рахунок додаткового капіталу
4. Формування резервного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку

Облік резервного капіталу

Резервний капітал створюється відповідно до законодавства й установчих документів організації на покриття можливих у майбутньому непередбачених збитків, утрат. Резервний капітал - це так називане запасне фінансове джерело, що створюється як гарантія безперебійної роботи підприємства і дотримання інтересів третіх осіб. Наявність такого фінансового джерела додає останнім впевненість у погашенні підприємством своїх зобов'язань. Чим більше резервний капітал, тим більша сума збитків може бути компенсована і тим більшу можливість маневру одержує керівництво підприємства при подоланні збитків.

Утворення резервного капіталу може носити обов'язковий і добровільний характер. У першому випадку він створюється відповідно до законодавства України, а в другому - відповідно до порядку, встановленому в установчих документах підприємства, чи з його обліковою політикою. В даний час створення резервного капіталу є обов'язковим тільки для акціонерних товариств і підприємств з іноземними інвестиціями.

Акціонерне товариство, відповідно до законодавства України повинно створити резервний капітал у розмірі не менше ніж 15 відсотків статутного капіталу. Резервний капітал формується за рахунок щорічних відрахувань від чистого прибутку товариства. До досягнення встановленого статутом розміру резервного капіталу розмір щорічних відрахувань повинен бути не менше ніж 5 відсотків суми чистого прибутку товариства за рік. Резервний капітал є джерелом коштів тільки для покриття збитків.

Розмір резервного фонду для підприємств з іноземними інвестиціями має бути не більш 25% від статутного капіталу.

Якщо в організації є філії і представництва, зареєстровані як платники податків, то вони також можуть утворювати резервні фонди. Якщо в установчих документах не передбачений пункт створення резервного фонду, то підприємство не має право його створювати.

Інформація про величину резервного капіталу в балансі підприємства має надзвичайне значення для зовнішніх користувачів бухгалтерської звітності, що розглядають резервний капітал, як запас фінансової міцності підприємства. Недостатня величина обов'язкового резервного капіталу свідчить або про недостатність прибутку, або про використання резервного капіталу на покриття збитків.

Засоби резервного фонду призначені для покриття балансового збитку за звітний рік, для погашення облігацій і викупу акцій акціонерного товариства при відсутності інших засобів. Резервний фонд створюється підприємствами також і на випадок припинення їхньої діяльності для покриття кредиторської заборгованості. Ні на які інші мети використовувати "резервні" гроші не можна.

Облік вилученого капіталу

Для узагальнення інформації про вилучений капітал товариства Планом рахунків передбачено рахунок 45 “Вилучений капітал”.

По дебету рахунку 45 відображають фактичну вартість акцій власної емісії, викуплених акціонерним товариством у своїх акціонерів, по кредиту – вартість анульованих або перепроданих акцій.

Аналітичний облік вилученого капіталу ведуть за видами акцій (вкладів, паїв), іншого вилученого капіталу.

ПРИКЛАД. Акціонерне товариство викупило 300 акцій номінальною вартістю 120 грн. за акцію.

Таблиця 15.12.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дебет Кредит
1. Викуплено 300 акцій за викупною вартістю 120 грн. за акцію 30, 31

 

У подальшому викуплені акціонерним товариством акції можуть бути:

· анульовані;

· перепродані.

 

ПРИКЛАД. Акціонерним товариством було анульовано 100 акцій на суму 10000грн.

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дебет Кредит
1. Відображено зменшення статутного капіталу акціонерного товариства на номінальну вартість викуплених акцій (100х100 = 1000)
2. Різницю між викупною і номінальною вартістю анульованих акцій віднесено у зменшення емісійного доходу (100х(120-100) = 200)

 

У випадку, коли емісійного доходу не вистачає для “покриття” перевищення викупної вартості акцій над номінальною, використовують прибуток звітного періоду. При цьому здійснюють запис Дт 443 Кт 451.

 

Вилучені акціонерним товариством акції в подальшому можуть бути перепродані, причому ціна реалізації може бути як вища, так і нижча за ціну, за якою вони викуповувалися.

 

ПРИКЛАД.Акціонерне товариство продало 100 акцій за ціною 110 грн. за штуку. Викупна вартість акцій 120 грн. за штуку.

 

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дебет Кредит
1. Відображено реалізацію акціонерним товариством 100 акцій за продажною вартістю акцій (100х110=11000) 30, 31
2. Різницю між викупною і продажною вартістю віднесено на зменшення емісійного доходу (100х(120-110)=1000)

 

Розглянемо випадок, коли акції були продані за ціною вище викупної.

ПРИКЛАД. Акціонерне товариство реалізувало 100 акцій за ціною 130 грн. за акцію. Викупна вартість акцій становила 12 грн. за місяць.

 

№ п/п Зміст господарської операції Кореспонденція рахунків Сума, грн.
Дебет Кредит
1. Відображено реалізацію акціонерним товариством акцій за продажною вартістю (100х130=13000) 30, 31
2. Відображено емісійний дохід, який дорівнює різниці між продажною і викупною вартістю акцій (100* (130-120) = 1000)

 

У балансі акціонерного товариства дебетове сальдо по рахунку 45 “Вилучений капітал” наводиться у дужках і підлягає вирахуванню при визначенні підсумку власного капіталу.

 

Облік неоплаченого капіталу

У бухгалтерському обліку фактичне надходження внесків засновників відображається на рахунку 46 “Неоплачений капітал”.По дебету рахунку 46 “Неоплачений капітал” відображається заборгованість засновників (учасників) товариства по внесках до статутного капіталу підприємства, а по кредиту – погашення заборгованості.

Аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться по кожному засновнику (учаснику) і за видами розміщених неоплачених акцій (для акціонерних товариств).

У балансі підприємства сума заборгованості засновників (учасників) по внесках до статутного капіталу наводиться в дужках і вираховується при визначенні підсумку власного капіталу.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти