ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Холодильник; 2 – насадка Н-2КШ; 3 –термометр; 4 – колба; 5 – мірний циліндр; 6 – пісчана баня; 7 – нагрівальний прилад.

Порядок виконання роботи.

Фракційний склад визначають за ГОСТ 2177-82 за допомогою спеціального пристрою, рис. 2

Сухим, чистим вимірювальним циліндром виміряти 100 мл бензину і обережно налити його у колбу 4. У насадку 2 вставити термометр 3 так, щоб вісь термометра співпала з віссю насадки, а верх ртутної кулі знаходився на рівні нижнього краю відвідної трубки.

Рівномірно нагрівати колбу 4 так, щоб до падіння першої краплі дистиляту з кінця трубки холодильника у циліндр пройшло 5-10 хвилин.

Температуру у момент падіння першої краплі, записати як температуру початку перегонки (початок кипіння). Далі перегонку ведуть з рівномірною швидкістю 4-5 мл за 1 хвилину.

Через кожні 10 мл продукту, отриманого в вимірювальному циліндрі, записують температуру.

Кінець кипіння вважається температура, при якій термометр покаже найбільшу температуру, а потім почне знижуватися. Колбу припинити нагрівати, дати час щоб частина дистиляту стекла на протязі 5 хвилин і записати об’єм рідини у циліндрі.

Таблиця 5

Фракційний склад.

Найменування показників Температура , С
Дані досліду дані ГОСТ
Початок розгонки    
Переганяється:10%    
20%    
30%    
40%    
50%    
60%    
70%    
80%    
90%    
Кінець кипіння    
Залишок у колбі    

 

Побудувати графік фракційної розгонки по даним досліду і граничним значенням ГОСТ.

Мінімальна температура повітря, при якій можливий легкий запуск двигуна на досліджуємому зразку бензину

t =0,5 t -50,5 (5.1)

Висновки про вплив фракційного складу досліджуємого бензину на роботу двигуна.

Контрольні запитання.

1. Якими показниками характеризується випаровування палив?

2. Які властивості палива характеризують температури t

3. Дайте визначення температури початку розгонки і кінця кипіння.

4. Як визначають температуру кінця кипіння?

5. Як впливає бензин на роботу двигуна, якщо температура перегонки 50% вище допустимих значень по ГОСТ?

6. Що таке „ прийомистість „?

7. Який вплив здійснює бензин на роботу двигуна, якщо температура кінця його кипіння вище допустимих значень по ГОСТ?

Лабораторна робота 6.

Визначення концентрації фактичних смол

Мета– по аналізу концентрації фактичних смол провести оцінку якості пального, встановити придатність його використання в двигунах внутрішнього згоряння, а також вказати вплив існуючих відхилень показників на його технічний стан.

Теоретичні основи.

Фактичні смоли це високомолекулярні з’єднання, продукти реакції окислення, полімеризації і конденсації ненасичених вуглеводнів.

Смоли в бензині утворюють липкі, в’язкі осадки темного, коричневого кольору. Відкладаючись на деталях системи живлення, вони зменшують подачу палива, при потраплянні в циліндр двигуна утворюють нагар, що призводить до закоксування кілець і зависання клапанів. Крім того, із збільшенням вмісту смол понижується детонаційна стійкість бензину.

Концентрація фактичних смол обмежена і встановлена в міліграмах на 100мл бензину / ГОСТ 8489-85/.

Прилади та обладнання:

- пристрій для визначення концентрації фактичних смол ПОС-77;

- міри місткістю 50,100 мл скляні, технічні, циліндри мірні місткістю 500, 250 мл;

- щипці тигельні;

- оксікатор по ГОСТ 6371-73;

- вода дистильована по ГОСТ 6709-72;

- папір фільтрувальний по ГОСТ 12026-76.

Порядок виконання.

Визначення концентрації фактичних смол проводиться по ГОСТ 8489-58 у пристрої марки ПОС-77.

Прилад ПОС-77 (рис. 1) призначений для визначення концентрації фактичних смол у моторному паливі.

У корпусі розміщений термостат 14, що являє собою циліндр із алюмінієвого сплаву. У нижній частині термостата вмонтований нагрівач 15 і датчик температури 13. У термостаті виконані чотири кармана 10 для установки стаканів: двох з випробуваним паливом і двох з дистильованою водою. Кишені термостата закриваються кришками 11. Для одержання водяної пари служать порожнини (пароперегрівники) Усередині термостата перебуває система каналів для входження водяного пару у стакани з паливом і виходу парів палива й водяної пари в холодильник.

На передній панелі приладу розміщений індикатор 3, вимикач мережі живлення 5, перемикачі задатчика температури 4, сигнальний годинники 1 з рукоядкою пуску 2. Холодильник 8 являє собою металеву посудину, що з'єднується з паропроводом термостата. Холодильник постачений трубкою 6 для зливу конденсату, отвором із пробкою 16 для видалення осадових продуктів і трубкою 7 повітряного холодильника.

Водяна пара, що утвориться в кишенях термостата, де містяться стакани з водою, надходить по каналах пароперегрівника, а потім через ніпелі по каналах - у стакани з паливом. Звідти разом з парами палива він виходить у паропровід і далі в холодильник.

Постійна температура в термостаті підтримується автоматичним пристроєм, основна частина якого — електронний терморегулятор 12.

Перед випробуванням стакани, призначені для визначення фактичних смол, а також нижні кінці трубок, розташовані на кришках, промивають розчинником - толуолом, ацетоном або спиртотолуольной сумішшю (1:4).

Прилад включають у мережу напругою 220В вимикачем 5. Залежно від виду випробуваного палива за допомогою кнопкового перемикача 4 задатчики тимпературы встановлюють наступний температурний режим: для бензину 160°С, для гасу 180°С, для дизельного палива 225 °С.

Призначене для випробування паливо фільтрують через паперовий фільтр. Якщо в паливі присутня вода, то його збовтують зі свіжо прожареним сірчанокислим натрієм протягом 10...15 хв і фільтрують через паперовий фільтр.

Промиті склянки встановлюють у кишені приладу, нагрітого до температури випробування, закривають кришками й витримують 20 хв. Потім знімають кришки, через 2 хв виймають щипцями з кишень склянки, прохолоджують їх 40 хв в эксикаторі й зважують (з погрішністю не більше 0,0002 г).

Відмірюють вимірювальним циліндром і наливають у стакани для води дистильовану воду в наступних кількостях: 25 см3 при випробуванні бензину, 35 — гасу, 60 см3 — дизельного палива. Потім також вимірювальним циліндром або піпеткою відміряють у дві склянки для палива по 25 см3 бензину, 20 см3 гасу або по 10 см3 дизельного палива. Склянки з паливом ставлять у кишені, нагріті до заданої температури, у цей момент лампочка індикатора гасне. Кишені зі склянками, наповненими паливом, обережно й щільно закривають кришкою так, щоб ніпелі ввійшли в канали в кришці, а притерті площини кришок і кишень герметично стикалися одна з іншої. Негайно після цього ставлять у кишені склянки з водою й теж щільно закривають кришками 11. Пускають сигнальний годинник 1 поворотом рукоятки 2 пуски вправо на час випробувань (60 хв). Як тільки продзвенить дзвінок, відкривають кришки кишень. Через 2 хв щипцями виймають склянки, ставлять їх на підставку, потім поміщають в эксикатор, прохолоджують 40 хв і зважують на аналітичних вагах з погрішністю не більше 0,0002 г.

Таблиця 1

Температура та об’єм випробованного палива.

Назва палива Температура випробування, С Об’єм випробуваного палива см
Бензин
Гас
Дизельне

Рис. 1. Пристрій ПОС-77

Сигнальний годинник; 2-ручка пуску сигнального годинника; 3-індикатор; 4-перемикач показника температури; 5-вимикач мережи електроструму; 6-трубка; 7-трубка холодильника; 8-холодильник; 9-стакан для палива; 10-кишеня; 11-кришка кишені; 12-електронний термокерівник; 13-показник температури; 14-термостат; 15-нагреватель; 16-пробка,

Стакан з паливом ставимо у кишені, нагріті до потрібної температури, закриваємо кришками, так щоб ніпелі увійшли в канали у кришці. Пускаємо сигнальний годинник на час випробування 60 хвилин. Як тільки продзвонить дзвоник виймаємо стакани, ставимо їх у ексикатор, охолоджуємо 40 хвилин і знову визначаємо вагу на аналітичних терезах.

Звіт про виконану роботу

 

Таблиця 2

Вплив концентрації фактичних смол на роботу двигуна

Марка досліджує-мого палива Вага стакана Об’єм палива см Формула розрахунку концентрації Визна-чений показ-ник Норматив-не значення
Чистого сухого мг м   з смола-ми мг м
Авіаційний бензин     КФС  
Автомобільний          
Бензин А-72     КФС=  
АИ-93          
Дизельне паливо        

Контрольні запитання.

1. Які смоли називаються фактичними?

2. Чому стандартами нормується кількість фактичних смол у паливі?

3. Які причини збільшення кількості фактичних смол?

4. Як вираховується концентрація фактичних смол?

5. Які методи застосовуються для визначення концентрації фактичних смол?

Лабораторна робота №7

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти