ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ШПАРГАЛКА МОЛОДОМУ МАЙСТРОВІ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

 

ТЕХНОЛОГІЧНА МОДЕЛЬ СУЧАСНОГО УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

 

Структурний елемент Дидактичне завдання Діяльність Педагогічний коментар
Майстра виробничого навчання Учнів
Організація заняття Організація і психологічне налаштування учнів на спільну працю Доброзичливо, чітко, переконливо інформує учнів про те чим ? навіщо? вони будуть займатись на уроці Негайно приступають до навчальної діяльності Важливо: Зовнішній вигляд майстра виробничого навчання (спецодяг), психологічна готовність його до уроку, до співпраці з учнями, посмішка…
Вступний інструктаж Актуалізація опорних знань, умінь, навичок учнів (набутого навчального досвіду). Дає коротку характеристику минулого уроку і встановлює його логічні, конструктивні зв’язки з нинішнім. Активно співпрацюють з майстром виробничого навчання Ефективні методи цільової установки: Створення ситуації «нового» в вирішенні навчально-виробничого завдання. Організація бесід, дискусій, рольових ігор з найбільш раціонального використання обладнання матеріалів, технології виконання. Демонстрація зразків навчально-виробничих робіт. Мета опитування: Забезпечення теоретичної основи майбутньої професійної діяльності. Питання повинні нести продуктивний характер: «Чому?», «Поясніть..», «Порівняйте..», «Обґрунтуйте..», «Зробіть висновок…». Інструктування Проводити з позиції попередження помилок, ускладнень. Прийоми роботи показувати тільки ті які є новими для учнів. Залучення учнів до самостійного розбору технічної документації, вибору інструменту, пристосувань, режимів.
Мотивація навчальної діяльності Перевірка домашнього завдання (при необхідності)  
Пояснення нового матеріалу та способів виконання практичних дій. Спільне визначення навчальної мети уроку та показників її досягнення.  
Розповідь (бесіда) з практичним показом виконання професійних дій, навчальних виробничих вправ в уповільненому темпі. Далі в робочому темпі кваліфікованого робітника виконати показану роботу (вправу) або її частину. Уважно слухають, приймають участь в коментарях майстра, в поясненнях необхідності виконувати роботу (вправу) у запропонованій послідовності. Апробують методику виконання дії, вправи.
Видача завдань учням з поясненням нормативів оцінки навчальної роботи, методів самоконтролю і вимог охорони праці та безпеку життя-діяльності. Отримують завдання, уточнюють незрозумілі питання. Готують робоче місце.
Поточний інструктаж Формування (відпрацювання)нових способів, дій і застосування (закріплення, розвиток, поглиблення) основних способів дій перед виконанням трудових прийомів, операцій, процесів. Контроль і корекція набутого навчального досвіду. Організація, поточне обстеження, керівництво роботою учнів при вихованні тренувальних вправ, навчально-виробничих робіт: - перевірка правильної організації робочих місць та дотримання вимог безпеки праці. - перевірка правильності виконання учнями трудових прийомів; - надавати допомогу учням в налагодженні обладнання; - здійснення між операційного контролю; - приймання та оцінка робіт; - здійснення індивідуальних та колективних інструктажі (при необхідності); - налагодження даних на кожного учня: правильність і раціональність методів їх роботи, самостійність, творчу активність, використання на практиці технічних знань тощо; - здійснення підсумкового контролю. Самостійна робота. Виконують вправи. Здійснюють самоконтроль та взаємоконтроль Важливо: - вникати в роботу кожного учня, не випускаючи з поля зору всієї групи; - розвивати в учнів здатність аналізувати свою роботу, знаходити причини помилок та способи їх усунення, не давати учням готових вказівок як виправити помилку; - не втручатись в роботу учнів, якщо в цьому немає необхідності4 - заохочувати учнів до творчого, раціоналізаторського підходу до виконання завдань; - привчати до постійного використання навчально-технічної документації; - використовувати поставну організацію цільових обходів; - критерієм оцінки якості роботи учнів є безпомилкове виконання кожного прийому і виготовлення деталей, виробів без відхилень від технічних умов.
Заключний інструктаж Узагальнення і систематизація набутих умінь та навичок трудових прийомів, операцій і процесів. Повідомлення про досягнення навчальної мети та завдань уроку: - виконання навчально-виробничих завдань; - розбір неточностей, загальних помилок, зазначення шляхів їх попередження; - аналіз додержання правил безпеки праці, організації робочих місць; - розглянути випадки витрати робочого часу, браку, аналіз їх причин; - повідомлення оцінок (балів). Видача домашнього завдання: - повторення теоретичного матеріалу; - виконання технічних розрахунків; - вивчення інструкційних карток; - самостійна розробка технологічних процесів; - конструювання, виготовлення приладів; - тренування на тренажерах тощо. Роблять самостійний аналіз власної роботи на уроці Необхідно: - залучати всіх учнів до активного обговорення підсумків уроків; - при оцінці робіт виходити насамперед з їх якості і термінів виконання; - Важливо: - щоб завершення уроку було навчальним; - звертати більше уваги на досягнення учнів. Чітко показати чого досягли?, чому навчились? - Оцінка повинна бути всебічна і об’єктивна. Домашнє завдання: - закріплення досягнутого; - повинне нести випереджувальний характер; - інструктувати учнів про способи і порядок його виконання.

 

ТИПИ І ВИДИ УРОКІВ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

Тип уроку виробничого навчання може визначатися за основною дидактичною метою, а вид уроку виробничого навчання вказує на методику його проведення. Класифікацію уроків виробничого навчання за дидактичною метою можна представити у вигляді таблиці.

 

Тип уроку Зразок формулювання дидактичної мети
Урок формування первісних умінь • Навчити учнів правильному виконанню прийомів… • Навчити учнів правильному виконанню прийомів, що входять в операцію…з дотриманням вимог охорони праці та безпеки життєдіяльності. • Сформувати в учнів первісні уміння по виконанню прийомів, операцій…з дотриманням вимог охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Урок формування складних умінь (наприклад, сполучення двох операцій в одну; виконання операцій по раціональному методу) • Навчити учнів більш раціональному виконанню операції за допомогою спецпристроїв…,по методу новатора… • Сформулювати в учнів сучасного виконання, операцій, які дають високу якість і економію часу.
Урок удосконалювання умінь і формування навичок Закріпити, удосконалити в учнів виконання наступних прийомів, операцій…з дотриманням вимог охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Урок комплексного застосування знань, умінь і навичок при виконанні навчально-виробничих робіт • Закріпити й удосконалювати знання, уміння і навички учнів щодо розробки техпроцесу виготовлення… • Закріпити й удосконалювати уміння і навички учнів по темі…,прилучати до раціоналізації і винахідництва.
Контрольно-перевірочний урок • Перевірити й оцінити рівень знань, умінь і навичок учнів по виконанню операції… • Перевірити рівень засвоєння знань, умінь і навичок учнів по виконанню робіт. Виявити пробіли в знаннях і уміннях учнів.

 

Традиційні види уроків виробничого навчання:

урок – вправа;

урок – екскурсія;

урок – вступне заняття;

урок – комплексні роботи;

урок – самостійні (практичні) роботи.

 

Нетрадиційні види:

урок технічної творчості;

урок – конкурс професійної майстерності;

урок – лабораторна робота;

урок – ділова гра, рольова гра;

урок – виробничий семінар;

урок – аналіз конкретних ситуацій;

урок – вивчення передових методів праці;

бінарний урок;

урок – дискусія;

уроки – вікторини, конкурси й ін.


ЛЮДИНА, ЩО НЕ ЗНАЄ НІЧОГО, МОЖЕ НАВЧИТИСЯ...

(Методичні рекомендації щодо навчання дорослих)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти