ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Перспективи розвитку насінництва України.

Процес інтенсифікації сільськогосподарського виробництва тісно пов’язаний з використанням новітніх технологій та досягнень в області селекції та насінництва. Впровадження нових високопродуктивних, стійких до несприятливих погодно-кліматичних умов і захворювань високотехнологічних та урожайних сортів і гібридів, оновлення елітного та репродуктивного складу насіння дає можливість збільшити продуктивність культур на 40-60 процентів.

Попередні розрахунки показують, що наша країна може експортувати насіння сільськогосподарських культур на суму 850 млн дол. США (в недалекому минулому Україна поставляла, в основному, в межах колишнього СССР до 0,4 млн тонн насіння різних культур, у тому числі озимої пшениці і кукурудзи).

Для вибору конкретних сортів, гібридів певної культури необхідно максимально використати рекомендації регіональних науково-дослідних установ, обласних державних центрів експертизи сортів рослин та сортодослідних станцій.

Для забезпечення сортовідновлення і сортозаміни в регіонах, які не забезпечують себе власним насінням або мають обмежені можливості його виробництва, а також у випадках знищення або пошкодження насінницьких посівів унаслідок надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру, в державному бюджеті будуть передбачені кошти для закупівлі насіння до державного резервного насіннєвого фонду України.

Передбачається провести реформування галузі насінництва та ринку насіння, а саме з:

- забезпечення товаровиробників рослинницької продукції високоякісним насінням зареєстрованих та перспективних сортів і гібридів сільськогосподарських культур у обсягах, достатніх для проведення сортооновлення та сортозміни, формування Державного резервного насіннєвого фонду та створення виробниками насіння власних насіннєвих страхових та перехідних фондів;

- прискорення впровадження у виробництво сортів і гібридів нового покоління, адаптованих щодо агроекологічних умов вирощування з цінними господарськими властивостями;

- використання на посів насіння, що відповідає вимогам державного стандарту за сортовими та посівними показниками;

- реформування та впровадження нових схем та методів насіннєвого контролю на рівні господарства, району, області;

- прискорення виходу України з насінницькою продукцією на європейський та світовий ринки, неухильному виконанню прийнятих зобов'язань щодо міждержавних поставок насіння зернових культур;

- переходу на контрактну основу виробництва та реалізації елітного насіння за ліцензійними угодами між власниками сорту та сільськогосподарськими товаровиробниками;

- проведення обов'язкової сертифікації насіння цукрових буряків та інш.;

- нарощування обсягів фінансування програми державної підтримки селекції та насінництва, кошти яких спрямовуються на виробництво та закупівлю добазового та базового насіння сільськогосподарських рослин та фінансування цільових селекційно-генетичних програм.

Подальше вдосконалення насінництва в Україні здійснюватиметься у напрямку технічного переоснащення галузі та об’єднання господарств – виробників насіння в асоціації. Це дозволить посилити контроль за якістю насіння, оптимізувати обсяги його виробництва.

 

Розвиток насіннєвого ринку. Насіннєвий ринок України активно розвивається. Його ємність у 2012 р., за оцінками експертів, перевищувала $ 2,0 млрд. При цьому, частка імпортного насіння досягала 30 відсотків.

Провідне місце на ринку насінництва України посідають вітчизняні наукові установи, основними серед яких є: селекційно-генетичний – Національний центр насінництва та сортовивчення (Одеська обл.); Інститут рослинництва імені В.Я. Юр’єва (Харківська обл.; Інститут цукрових буряків (м. Київ); Миронівський Інститут пшениці імені В.М. Ремесла (Київська обл.); Інститут зернового господарства УААН (Дніпропетровська обл.); Інститут олійних культур (Запорізька обл.); Інститут луб’яних культур (Сумська обл.). Кожен регіон, окрім цього, має свої центри наукового забезпечення АПВ з чисельними дослідними господарствами. Звичною для аграріїв України є продукція провідних світових насінницьких компаній Pioneer, Monsanto (США); Syngenta (Швейцарія), KWS (Німеччина) та інші. Ці структури укріпилися на внутрішньому ринку насіння України і здебільшого займаються реалізацією насіння та гібридів кукурудзи, соняшнику, сої, ріпаку, цукрових буряків.

За останні 30 років вітчизняні селекціонери завдяки підвищенню генетичного потенціалу змогли збільшити врожайність озимої пшениці з 60,0 до 110,0 ц/га.

Насіння – найважливіша складова не лише одержання прибутку від агробізнесу, а і його рентабельності. Попит на насіння навесні 2012 р. в українських аграріїв був чималим, адже слід було пересіяти 3,0–3,5 млн га озимих зернових. Насіннєві компанії не були готові до такого обсягу пересіву. На допомогу прийшла відома французька компанія «Євраліс Семенс» (директор з маркетингу – Жан-Пьєр Дюфурк; розпочала свою діяльність в Україні у 2006 р.), яка зібрала насіння з усіх інших країн Європи, де представлено «Є. С.», щоб передати насіння Україні. Щодо середньострокового плану: сутність його полягає в тому, щоб диверсифікувати виробництво насіння, застосовуючи виробничі потужності «Є. С.» у Франції, Іспанії, Україні. Компанія «Є. С.» жорстко контролює додержання високих показників якості на всіх етапах виробництва насіння та його перевірки. Наприклад, процес перевірки якості насіння, виготовленого в Україні, здійснюється через подвійний контроль: спочатку в Україні, потім зразки насіння надсилаються до Франції. Великі інвестиції «Є. С.» вкладає в іригацію площі з виробництва насіння: зокрема, у Франції, Іспанії крапельним методом зрошується 100% площі, на якій вирощується насіння різних культур (в Україні на даний момент зрошуваними є лише 60%площі з виробництва насіння; за допомогою «Є. С.» у короткостроковому плані закладено зрошення 100% такої площі). Керівництво «Є. С.» впевнено, що успішність розвитку українського насінництва полягає в тому, щоб перейняти найкращій досвід іноземної генетики, найновіші технології та світовий досвід.

Доведено, що потенційні можливості сорту можуть бути реалізовані лише за високої якості насіння – чистосортності, схожості, стійкості до ураження хворобами і шкідниками тощо. Саме тому корпорація «Сварог Вест Груп»ввела в експлуатацію сучасний насіннєвий завод з очищення, калібрування, протруєння та фасування насіння зернових, круп’яних та бобових культур у с. Лотівка Шепетівського району Хмельницької області. На заводі вироблятимуть високоякісне насіння класу «еліта», 1–3-ї репродукції. Продуктивність заводу – 15 т/годину. Використання високоякісного насіння дасть можливість збільшити урожайність на 10–15 відсотків [АБС, №22, 2012. – С. 24].

 

 


Ринок насіння цукрового буряка

Загальна оцінка стану ринку

 

Значну динаміку росту, починаючи з 2008 року, показали площі, відведені під цукровий буряк. У першу чергу це пов’язано з дефіцитом цукру в 2009 році, а також стабільним внутрішнім попитом, що зумовлює привабливість вирощування його і в подальшому.

Таблиця 3.1.

Площі під посів, урожайність цукрових буряків і потреби насіння

  Одиниця виміру            
Площа посіву тис. га.     584, 0   379,7   322,4   502,9    
Валовий збір тис. тн. 16 977,7 13 437,7 10 067,5 15 326,4 17744,7   18345,9
Врожайність ц. 294,2 356,2 314,9 308,9 334,1 401,8
Потреба в насінні тис.т. 1,8 1,2 1,1 1,6 1,75   1,5

 

Водночас, у 2013 р. очікується скорочення посівної площі цукрових буряків до 0,350 млн. га. проти 0,485 млн. га. у 2012 р. та 0,550 млн. га. у 2010/11 МР. На скорочення площі посівів впливатиме перевиробництво цукрових буряків та низькі ціни на цукор. Посівної площі на прогнозованому рівні достатньо для одержання врожаю цукрових буряків на рівні 1,5–1,6 млн т, що повною мірою забезпечить потреби внутрішнього ринку України.

Об’єми виробництва насіння

 

Виробництво насіння цукрового буряка в 2010 році склало 641,6 т , в т.ч. репродукційного 542,5 т, елітного 51,2 т, оригінального 47,9 т.

В січні-березні 2011 року ліцензії на виробництво насіння цукрового буряка були отримані в об’ємі всього 168,5 тонн та його виробництво в 2011 році склало 134,4 т, в т.ч. репродукційного 123 т, елітного 9,5 т, оригінального 1,7 т.

 

Таблиця 3.2.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти