ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ЗМІСТ МОДУЛІВ ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ

Загрузка...

КРЕДИТ І БАНКІВСЬКА СПРАВА

 

Робоча програма

для студентів третього курсу денної форми навчання спеціальності 6.030403 «Міжнародні економічні відносини»

(кредитно-модульна система організації навчального процесу)

 

 

Київ – 2012

 

 

КРЕДИТ І БАНКІВСЬКА СПРАВА: робоча програма для студентiв третього курсу денної форми навчання спеціальності 6.030403«Міжнародні економічні відносини» (кредитно-модульна система організації навчального процесу). – К.: КУТЕП, 2012. – с. 59.

 

 

Укладач: Снігірьов А.І.,кандидат економічних наук,

доцент кафедри маркетингу, економікита

фінансів туристичної індустріїКУТЕП

Рецензенти: Сердюк М.А.,кандидат економічних наук,

доцент кафедри фінансів Державного

інституту підготовки кадрів

Скопень М.М., кандидат економічних наук,

професоркафедри математики та

інформаційних технологій КУТЕП

 

Робоча програма залікового кредиту “Кредит і банківська справа” (кредитно-модульна система організації навчального процесу) обговорена і схвалена на засіданні кафедри маркетингу, економіки та фінансів туристичної індустрії КУТЕП. Протокол № від 2011р.

 

 

Розглянуто і схвалено науково-методичною комісією факультету міжнародних економічних відносин і менеджменту КУТЕП. Протокол № 1 від 18.10.2011 р.

 

ЗМІСТ Стор.
1. ПЕРЕДМОВА
2. ОПИС ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ
3. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ КУРСУ ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ
4.ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ
5. ЗМІСТ МОДУЛІВ ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ
6. САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ
7. ЗАВДАННЯ ДЛЯ ІНДИВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ
8. ОЦІНКА ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ ІЗ ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ
9. ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ, ЩО ВИНОСЯТЬСЯ НА ЕКЗАМЕН
9.1. Теоретичні питання
9.2. Типові задачі
9.3. Тестові завдання
9. СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
ДОДАТКИ

1. ПЕРЕДМОВА

 

Основної уваги в робочій програмі з дисципліни "Кредит і банківська справа” приділено стислості викладення теоретичних і методичних питань курсу при достатній кількості вирішення прикладних проблем. Матеріали програми покликані бути доступними студентам для опанування при первісному ознайомленні з основами кредитних відносин і банківської справи.

Ціль робочої програми – навчити студентів вирішувати практичні проблеми у сфері реальних кредитних відносин і банківської справи. Така ціль досягається шляхом організації послідовного навчального процесу, що передбачає:

- освоєння теоретичних і методичних інструментаріїв, які використовуються у сфері реальних кредитних відносин і в банківській справі;

- вироблення уміння оперувати сучасними методами рішення широкого кола кредитних та банківських проблем для отримання оптимальних результатів економічної діяльності.

В наслідок вивчення курсу дисципліни студент повинен знати:

- проблеми теорії і практики кредиту та банківської справи;

-зміст, природу і сутність процесів кредитування і банківської справи;

- методологію розробки ефективних схем і технологій організації кредитного і банківського процесів та можливості їх використання на практиці;

- методи рішення широкого кола кредитних та банківських задач;

- особливості проведення кредитних та банківських розрахунків у ризикових умовах (при заборгованості, інфляції тощо).

Отриманні студентом знання дозволять:

- ставити і вирішувати практичні задачі у сфері реальних кредитних відносин та банківської справи;

- самостійно проводити кредитні та банківські розрахунки ;

- обгрунтовано оцінювати реальність умов ефективного здійснення кредитних та банківських операцій.

Робоча програма з дисципліни "Кредит і банківська справа” призначенні, насамперед, для студентів економічних спеціальностей. Проте вона може бути корисною всім, хто цікавиться особливості проведення кредитних та банківських операцій і розрахунків у ринкових умовах господарювання.

Курс дисципліни націлено на практичне рішення широкого кола задач, починаючи з елементарного нарахування відсотків і закінчуючи математичним аналізом складних інвестиційних, комерційних, кредитних і валютних проблем.

Логіка викладу проблемних питань в робочій програмі охоплює 16 тем, які розділено на 4 змістові модулі:

1) Основи кредиту і банківської справи;

2) Банківське обслуговування платіжного обороту;

3) Організація банківського кредитування;

4) Операції та доходи комерційних банків.

Структура, послідовність і взаємозв’язок кожної з тем визначають спрямованість матеріалів на формування конкретно-прикладних знань, вмінь і навиків відповідно до вимог кожного модулю залікового кредиту.

Кожний модуль містить систематизований навчально-методичний матеріал, що охоплює теоретичний і практичний аспекти, тестові та розрахункові приклади й посилки на літературні джерела.

Для якісного опрацювання матеріалу у кожному розділі (модулі) поміщено змістовий план лекцій і семінарських занять, тематику фіксованих виступів, рефератів, індивідуальних науково-дослідних робіт, додаткових питань й літературних джерел. Завершуються добірки матеріалів системою типових розрахункових задач.

Опрацювання змісту тематичного курсу дисципліни передбачає обов’язкову самостійну роботу студента з навчальними підручниками рекомендованими у розділі 10.

До кожної теми надаються конкретні джерела нормативної і спеціальної літератури, які рекомендовані по курсу теми як обов’язкові для самостійного опрацювання студентами з обов’язковим веденням конспекту тематичного матеріалу та виконанням домашніх завдань.

Кінцевий контроль засвоєння програми курсу дисципліни "Кредит і банківська справа” здійснюється шляхом складання ПМК і екзамену.

Методика оцінювання знань залікового кредиту представлена у розділі 8.

 

ОПИС ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ

Курс: 3. Підготовка бакалаврів. Напрям, спеціальність, освітньо – кваліфікаційний рівень Характеристика навчальної дисципліни
Кількість кредитів ECTS: 4.   Змістових модулів – 4. Кількість годин: загальна - 87 тижневих 7, з них аудиторних – 4, сам. робота – 3.   Напрям: 0304 «Міжнародні відносини»   Спеціальність: 6.030403 «Міжнародні економічні відносини», освітньо-кваліфікаційний рівень – бакалавр. Термін навчання – 4 р.     Обов’язкова, рік підготовки – 3,   семестр – 5. Лекції – 18 год. Семінарські заняття – 14 год. Самостійна робота – 48 год. Вид контролю: ПМК + екзамен

 

3. МЕТА І ЗАВДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ, ЇЇ МІСЦЕ У НАВЧАЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

 

Предмет курсу дисципліни, ґрунтуючись на положеннях концепції використання ринків капіталу, надає можливість у широкому розумінні опанувати зміст та цілеспрямованість таких засобів як кредитування тимчасово вільних коштів на умовах повернення, платності та строковості, які визначають суть та характер фінансово-грошових відносин суб’єктів ринку з відстрочкою платежу, а у вузькому розумінні оволодіти сучасними методами здійснення кредитних та банківських розрахунків, необхідність яких виникає в умовах складання ділових угод чи кредитно-банківських операцій, коли обговорюються конкретні види параметрів, таких як вартісні характеристики (розміри платежів, боргових зобов’язань, кредитів), часові дані (дати чи терміни виплат, тривалість відстрочки платежів або пільгових періодів), відсоткові ставки.

Мета курсу: розкрити понятійні основи і елементи кредитних та банківських систем, їх сутність, механізми, методи, структуру та визначити системну оцінку вартісних (грошових) кредитно-банківських відносин, що формує ринок вільних капіталів у сфері фінансових розрахунків, а також на прикладі практичного досвіду застосування засобів та методів рішення конкретних задач опанувати сучасну технологію розв’язання фінансових проблем.

Завданнями курсу дисципліни є:

- визначення змісту основних категорій кредиту і банківської справи та засобів їх інституціонального середовища, а також основних засад розвитку об'єктивних кредитно-банківських відносин на ринку вільних капіталів;

- опанування сучасними методами кредитно-банковських розрахунків;

- набуття практичного досвіду застосування засобів та методів оптимізації задач кредитно-банківських відносин.

Зміст курсу дисципліни “Кредит і банківська справа” є логічним продовженням дисциплін: “Теорія грошей і грошового обігу”, “Гроші та кредит”, “Фінанси”, “Фінансовий менеджмент”, «Банківський менеджмент».

Для вивчення цього курсу студентам треба ретельно ознайомитись з його програмою та постійно керуватись нею, а також методичними вказівками до кожної з тем в процесі опанування даною навчальною дисципліною.

Обізнаність з програмою дозволить студентам ще до вивчення конкретних тем курсу зробити виписки з журнальних статей чи книг, які можуть стати у нагоді для виступу на семінарі та рішення типових задач. Закінчується вивчення цього курсу здачею екзамену. Умовою допуску до екзамену є подолання 1 і 2 рубіжного контролю знань, а також самостійне рішення тематичних задач.

Поточний i підсумковий контроль знань студентів здійснюється шляхом: експрес-опитувань на початку лекції чи семінарського заняття; заслуховування виступів та оцінки участі студентів в дискусіях на семінарах; проведення письмових контрольних робіт чи тестування з окремих тем курсу; ставлення додаткових питань з тем, які не були пiдготовленi студентом до cемiнарського заняття або були ним пропущені; проведення колоквіумів; проведення підсумкового та комплексного контролю знань у процесі іспиту, який може бути усним за екзаменаційними білетами або письмовим.

В процесі вивчення курсу студенти можуть користуватись літературою, вказаною у роздiлi 10. Окрім цього, бажано знайомитись з публiкацiями в українських журналах «Економіка України», “Фінанси”, «Вісник Національного банку України», «Банківська справа», «Бюлетень Національного банку України», щотижневиках «Бізнес», «Галицькі контракти», а за знанням мов – також у зарубіжних спеціальних виданнях.

Програмою передбачається реалізація чотирьох навчальних блоків: теоретичного, практичного, самостійної роботи й контролю знань, які в цілому забезпечують ефективність навчального процесу підготовки студентів.

Теоретичний блок розкриває сутність предмету, її основні категорії, принципи й закономірності, що відображує методологію впровадження сучасних засобів та методів у процесі фінансово-кредитних розрахунків. Матеріали блоку є опорою для розкриття практичного орієнтованого курсу. Форма занять – лекції з використанням активних методів навчання й модульно-рейтенгового контролю знань.

Практичний блок забезпечує проведення семінарських занять, організаційна й змістова різноманітність яких характерна використанням наступних методів і форм навчання:

- проведенням групових занять, з підготовкою доповідей, тематичних виступів, виданням індивідуальних завдань для більш поглибленого опрацювання питань, що вивчаються;

- застосуванням групових форм вирішення проблемних ситуацій

( диспут, дискусія, гра, розв'язання спеціальних фінансових задач );

- інтенсифікацією процесу навчання з розвитком творчих здібностей студентів (створенням нестандартних обставин і ситуацій, виданням додаткових доповнень на заняттях, проведенням поточного контролю).

Блок самостійної роботи сприяє вихованню самостійності як риси особистості, а також закріпленню професійних знань та вміння працювати з джерелами інформації, що рекомендується з даної дисципліни, виконанню різноманітних творчих завдань та рішення тематичних задач, котрі допомагають розвитку навичок з технології самостійної діяльності. Тематика занять зі самостійної роботи спрямована на самостійне відпрацювання навчального матеріалу із обов'язковим його контролем на семінарських заняттях.

Блок контролю охоплює всі елементи процесу навчання. Передбачена модульно-рейтингова система контролю знань з метою підвищення ефективності навчання шляхом стимулювання самостійної діяльності студентів. Типи контролю: вихідний, оперативний, допоміжний, поточний, рубіжний, підсумковий. Форми контролю: тестування, контрольні роботи, співбесіди, усне опитування, контроль за запитаннями, програмовані тести, типові задачі, колоквіуми, екзамен.

Навчальна програма містить 15 тем. Послідовність надання тем відображає логіку сприйняття нового для студента кола проблем за принципом: від вивчення загальнотеоретичних проблем до їх конкретного дослідження на практичній основі.

Опрацювання змісту тематичного курсу дисципліни передбачає обов’язкову самостійну роботу студента з наступними навчальними підручниками:

1) Банківська справа. Навчальний посібник /За ред.. проф.. Р.І.Тиркала. – Тернопіль: Карт-бланш, 2001. – 314с.

2) Гроші, банки та кредит: у схемах і коментарях: Навч. посібн. / За ред. Б.Л. Луціва. – 2-ге вид. – Тернопіль: Карт-бланш, 2000. –225 с.

3) Гроші та кредит: Підручник / За ред. Б.С. Івасіва. - Тернопіль: Карт-бланш, 2000. – 510с.

4) Демківський А.В. Гроші та кредит. – К.: Дакор., К.: вира-Р., 2003, -528 с.

5) Лагутін В.Д. Кредитування: теорія і практика: Навч. посібн. – К.: “Знання”, КОО, 2000. –215 с.

6) Вступ до банківської справи / Вiдп.ред. М.I.Савлук. – К.: Лiбра, 1998

7) Мiжнаpоднi валютно-кpедитнi відносини: Підручник / За ред. А.С.Фiлiпенка. – К.: Либiдь, 1997.

8) Операції комерційних банків: Курс лекцій. / За ред. В.Т. Коцовської, Т.Р. Ричаківської. – Львів: Центр Європи, 1997. – 280с.

9) Банківський менеджмент: Навч. Посіб./ За ред.. О.А. Кириченка. - 3-те вид., перероб. і доп. – К.: Знання-Прес, 2002. – 438 с.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ

Назва теми, модулю Кількість навчальних годин
1. Обсяг скорегованих годин за модульним навчальним планом 2. Лекції 3. Семінарські заняття 4. Індивідуальна робота 5. Самостійна робота 6. Форма контролю
Змістовий модуль 1. Основи кредиту і банківської справи
7. Тема 1.1. Кредит як економічна категорія: суть, теорія, функції, форми, види та механізм функціонування. - - Опитування, поточні та домашні контрольні роботи
8. Тема 1.2. Кредитна система: призначення, структура, основні елементи та операції. -
9. Тема 1.3. Економічні та правові основи банківської діяльності
10. Тема 1.4. Операції банків з платіжного обороту
11. Разом  
Змістовий модуль 2. Банківське обслуговування платіжного обороту
Тема 2.1. Безготівкові розрахунки фізичних осіб Опитування, поточні та домашні контрольні роботи
12. Тема 2.2. Міжбанківські розрахунки - -
13. Тема 2.3. Робота банків по обслуговуванню готівкового обороту
14. Тема 2.4. Емісійно-касове регулювання в Україні -
15. Разом  
Змістовий модуль 3. Організація банківського кредитування
16. Тема 3.1. Ресурси комерційних банків та їх регулювання - Опитування, поточні та домашні контрольні роботи
Тема 3.2. Організація банківського кредитування в сучасних умовах
17. Тема 3.3. Особливості надання та погашення окремих видів банківських позик
18. Тема 3.4. Кредитування населення та міжбанківське кредитування -
Разом  
Змістовий модуль 4. Операції та доходи комерційних банків
19. Тема 4.1. Операції комерційних банків з цінними паперами - Опитування, поточні та домашні контрольні роботи
Тема 4.2. Валютні операції комерційних банків -
20. Тема 4.3. Обслуговування банками зовнішньоекономічної діяльності
21. Тема 4.4. Оцінка результатів комерційної діяльності банків -
Разом  
Всього  
                 

Плани лекційних занять

Лекція 1

Тема 1.1. Кредит як економічна категорія: суть, теорія, функції, форми, види та механізм функціонування.

Тема 1.2. Кредитна система: призначення, структура, основні елементи та операції.

Проблемні питання:

1. Суть, функції, форми, види i спрямування кредиту.

2. Економічна основа, стадії й закономiрностi руху кредиту.

3. Розвиток кредитних відносин в економiцi України.

4. Становлення та розвиток кредитно-банківської системи в Україні.

5. Органiзацiя банкiвської системи: структурна розбудова, функції та завдання, сучасний стан і перспективи розвитку.

6. Дворівнева банківська система: особливості становлення та розвитку, функції центрального і комерційних банків.

 

Лекція 2

Тема 1.3. Економічні та правові основи банківської діяльності.

Тема 1.4. Операції банків з обслуговування платіжного обороту.

Проблемні питання:

1. Економічні та правові основи діяльності банків.

2. Розвиток і розширення ринку банківських послуг в Україні.

3. Платіжний оборот: суть, структура, проблеми та шляхи вдосконалення.

4. Готівкові і безготівкові розрахунки, їх сутність та особливості здійснення.

5. Характеристика форм безготівкових розрахунків та роль банківського кредиту в їх організації.

6. Відповідальність за порушення виконання грошових зобов’язань.

Лекція 3

Тема 2.1. Безготівкові розрахунки фізичних осіб.

Тема 2.2. Міжбанківські розрахунки.

Проблемні питання:

1. Безготівкові розрахунки фізичних осіб, їх види та організація.

2. Характеристика системи електроних банківськи послуг населенню.

3. Перспективи розвитку сучасних розрахункових послуг населенню.

4. Основи організації системи міжбанківських розрахунків в Україні: зміст, поняття та нормативно-правові засади.

5. Організація міжбанківських розрахунків в грошовій одиниці України та встановлення кореспондентських відносин з відкриттям кореспондентського рахунку.

6. Особливості організації міжбанківських розрахунків в іноземній валюті.

 

Лекція 4

Тема 2.3. Робота банків по обслуговуванню готівкового обороту.

Тема 2.4. Емісійно-касове регулювання в Україні.

Проблемні питання:

1. Суть, зміст і завдання установ банків у роботі з готівкового обігу.

2. Організація касової роботи на підприємствах та визначення лімітів залишку готівки в касах.

3. Характеристика системи прогнозування готівкового обігу в Україні та порядку складання прогнозних розрахунків касових оборотів банків за окремими статтями.

4. Суть і значення механізму емісійно-касового регулювання.

5. Резервні фонди горошових білетів та монет НБУ, порядок створення, лімітування залишків та режим функціонування.

6. Порядок регулювання НБУ касових ресурсів та касове обслуговування комерційних банків.

 

Лекція 5

Тема 3.1. Ресурси комерційних банків та їх регулювання.

Тема 3.2. Організація банківського кредитування в сучасних умовах.

Проблемні питання:

1. Види та класифікація ресурсів комерційних банків та механізм їх кредитного регулювання.

2. Управління ресурсами комерційних банків на макро і мікро рівнях.

3. Нормативні показникі діяльності комерційних банків, їх роль і значення для регулювання і розміщення ресурсів.

4. Основні принципи, умови, форми та механізм банківського кредитування.

5. Форми забезпечення повноти та своєчасності повернення позик.

6. Характеристика банківського контролю та кредитні санкції.

 

Лекція 6

Тема 3.3. Особливості надання та погашення окремих видів банківських позик.

Тема 3.4. Кредитування населення та міжбанківське кредитування.

Проблемні питання:

1. Види, класифікація та особливості особливості банківських кредитів.

2. Характеристика кредитування фермерських (селянських) господарств.

3. Сутність, види, умови та порядок споживчого кредитування.

4. Порядок погашення споживчого кредиту, механізм нарахування та сплати процентів за користування ним.

5. Міжбанківський ринок кредитних ресурсів, його склад та структура.

6. Взаємне кредитування комерційних банків: умови, порядок, контроль.

 

Лекція 7

Тема 4.1. Операції комерційних банків з цінними паперами.

Тема 4.2.Валютні операції комерційних банків.

Проблемні питання:

1. Види операцій комерційних банків з цінними паперами.

2. Звязок інвестиційних операцій банків з позичковими операціями та врахування факторів ризику.

3. Формування резервів для покриття збитків від інвестиційної діяльності банків.

4. Основні умови, принципи та характеристика валютних операцій комерційних банків.

5. Порядок відкриття та ведення валютних рахунків.

6. Валютні ризики та методи їх мінімізації

Лекція 8

Тема 4.3. Обслуговування банками зовнішньоекономічної діяльності.

Проблемні питання:

1. Роль банків у зовнішньоекономічної діяльності.

2. Кореспондентські відносини з іноземними банками.

3.Характеристика основних форм міжнародних розрахунків.

4. Кредитування експортно-імпортних операцій.

5. Робота банків з іноземними інвесторами.

6. Оцінка ризику в зовнішньоекономічній діяльності.

 

Лекція 9

Тема 4.4. Оцінка результатів комерційної діяльності банків.

Проблемні питання:

1.Доходи банків, їх склад і структура, джерела формування. 2. Витрати банків, їх склад і структура.

3. Банківські резерви, їх призначення і характеристика.

4. Банківський прибуток: порядок формування, розподілу і використання.

5. Фонди банків, їх формування і використання.

6. Основні показники ефективності діяльності банків.

7. Банківський нагляд та процедура банкрутства.

 

Плани семінарських занять

Заняття № 1.

Тема 1.1. Кредит як економічна категорія: суть і функції.

Тема 1.2. Кредитна система: основні елементи та операції.

Мета: Розглянути суть, функції, економічну роль, форми, види та механізм функціонування кредиту; визначити економічні й правові основи органiзацiї банківської системи; зосередити увагу на принципах, механізмі та сучасній практиці банківського кредитування економіки

Питання для обговорення:

1. Економічна сутність кредиту: механізм кредитних відносин; позичковий капітал, принципи кредитування.

2. Кредитно-банкiвська система країни: структурна побудова, функції та завдання НБУ і комерційних банків.

3. Сучасні форми і види кредиту і сфери їх використання.

4. Розвиток кредитних відносин в Україні.

Проблемні запитання до фіксованих виступів:

1. Позиковий капітал: суть, форми та джерела формування.

2. Процент за кредит: суть, види, економічні межі руху.

3. Формування і розвиток кредитних відносин в Україні.

4. Дворівнева банківська система: особливості становлення та розвитку, функції центрального і комерційних банків.

Додаткові питання:

1. Комерційний кредит і механізм його забезпечення.

2. Банківський кредит у основний та оборотний капітал.

3. Лізинговий та іпотечний кредит.

4. Закономірності руху кредиту та інфляція

5. Механізм забезпечення поворотності кредиту.

6. Види й класифікація операцій комерційних банків.

7. Центральний банк: функції, політика та операції.

Література.

Нормативні документи: 1,2, 3, 4, 6, 7,12.

Спеціальна література: 20,22,23,29, 33, 47, 52.

 

Заняття № 2.

 

Тема 1.3. Економічні й правові основи банківської діяльності. Тема 1.4. Операції банків з обслуговування платіжного обороту.

Мета: Розглянути економічні й правові основи органiзацiї банківської діяльності; визначити основні операції банків з обслуговування платіжного обороту (безготівкового і готівкового); зосередити увагу на методах безготівкових розрахунків в умовах здійснення банківського кредиту

Питання для обговорення:

1. Економічні й правові основи банківської діяльності.

2. Платіжний оборот: суть, структура, завдання.

3. Безготівкові розрахунки, їх суть, види і організація.

4. Методи і способи здійснення безготівкових розрахунків.

5. Порядок оформлення розрахункових документів банками.

6. Форми безготівкових розрахунків і банківського кредиту.

Дискусійні питання:

1. Принципи організації безготівкових розрахунків.

2. Критерії класифікації безготівкових розрахунків.

3. Поточні та інші рахунки клієнтів у банках, порядок їх відкриття й режим операцій із ними.

4. Черговість платежів та їх сучасний стан.

5. Операції банків з обслуговування платіжного обороту.

6. Відповідальність за порушення грошових зобов’язань.

Теми фіксованих виступів:

1. Розрахунки із застосуванням платіжних доручень.

2. Порядок здійснення розрахунків чеками.

3. Розрахунки акредитивами.

4. Вексельна форма розрахунків.

5. Розрахунки при здійсненні заліку взаємної заборгованості

6. Інкасові доручення (розпорядження).

Література.

Нормативні документи:1,2, 3, 4, 6, 7,8.

Спеціальна література: 15,16,19,20,22,23,29, 33, 47, 52.

 

Заняття № 3

Тема 2.1.Безготівкові розрахунки фізичних осіб.

Тема 2.2. Міжбанківські розрахунки.

Мета: Розглянути зміст і правові основи безготівкових розрахунків фізичних осіб; визначити порядок відкриття, переоформлення та закриття кореспондентських рахунків комерційних банків; зосередити увагу на здійсненні міжбанківських розрахунків через систему електронних платежів (СЕП) НБУ в національній та в іноземній валюті.

Питання для обговорення:

1. Види безготівкових розрахунків фізичних осіб, порядок відкриття поточних і вкладних рахунків населенню.

2. Система електронних банківських послуг населенню.

3. Система міжбанківських розрахунків в Україні.

4. Особливості здійснення міжбанківських розрахунків через систему електронних платежів (СЕП) НБУ в національній та в іноземній валюті.

Дискусійні питання:

1. Безготівкові розрахунків фізичних осіб за дорученнями, за чеками й за переказами вкладів і коштів населення.

2. Платіжно-розрахункові функції НБУ і комерційних банків.

3. Кореспондентські відносини, їх зміст і організація.

4. Система електронних платежів НБУ, Ії функції.

5. Внутрішньобанківська платіжна система, її призначення.

Проблемні запитання до фіксованих виступів:

1. Перспективи розвитку розрахункових послуг населенню.

2. Операції з «електронним чеком» і дебетною карткою.

3. Моделі обслуговування кореспондентських рахунків.

5. Кореспондентські рахунки ЛОРО та НОСТРО.

4. Інформаційно-пошукова система НБУ, її функції.

5. Організація платежів за результатами клірингу.

Література.

Нормативні документи: 1, 2, 3, 6, 7, 10.

Спеціальна література: 16, 20, 22, 23, 24, 28, 34, 42, 44, 54.

 

Заняття № 4

Тема 2.3. Робота банків по обслуговуванню готівкового обороту.Тема 2.4. Емісійно-касове регулювання в Україні.

Мета: Розглянути завдання установ банків (НБУ і КБ) у роботі з готівкового обігу й організацію касової роботи на підприємствах та лімітування залишку готівки в їх касах; визначити вимоги до ведення касових операцій на підприємствах й порядок складання прогнозних розрахунків касових оборотів банків; зосередити увагу на організації емісійно-касового регулювання і касового обслуговування

Питання для обговорення:

1. Організація касової роботи на підприємствах, порядок і строки здавання виручки в каси банків.

2. Завдання установ банків у роботі з готівкового обігу.

3. Система прогнозування готівкового обігу в Україні.

4. Організація емісійно-касового регулювання і касового обслуговування комерційних банків.

5. Особливості створення та лімітування залишків готівки.

Дискусійні питання:

1. Ліміти залишку готівки в касах підприємств, їх значення та порядок визначення.

2. Порядок складання прогнозних розрахунків касових оборотів банків за окремими статтями.

3. Організація контролю за видачею грошей із кас банків та за дотриманням касової дисципліни.

4. Резервні фонди грошових білетів та монет у НБУ.

Теми фіксованих виступів:

1. Зміст емісійно-касового регулювання.

2. Звітність банків про касові обороти.

3. Підкріплення операційних кас комерційних банків.

4. Резервні фонди грошових білетів та монет у НБУ.

5. Касовий і позабалансовий ордера та авізо у НБУ.

Література.

Нормативні документи: 1, 2, 4, 6, 7, 9, 12,

Спеціальна література: 15, 17, 21, 24, 28, 31, 33, 39, 44, 47.

 

Заняття № 5

Тема 3.1. Ресурси комерційних банків та їх регулювання.

Тема 3.2. Організація банківського кредитування в сучасних умовах. Мета: Розглянути склад банківських ресурсів і механізм їх кредитне регулювання; визначити способи формування й поповнення власного капіталу банку та залучення запозичених банківських ресурсів; зосередити увагу на методах управління ними, а також прогнозування, нормування та контролю показників діяльності банків

Питання для обговорення:

1. Роль банківських ресурсів та їх кредитне регулювання.

2. Формування й поповнення власного капіталу банку та залучення запозичених банківських ресурсів.

3. Механізм управління ресурсами комерційних банків.

4. Методи управління, прогнозування та нормування діяльності банків.

5. Механізм кредитування: елементи, суб’єкти та об’єкти.

Дискусійні питання:

1. Управління ресурсами банків на макро- і мікрорівні.

2. Види депозитних операцій комерційних банків.

3. Нормативні показники діяльності комерційних банків.

4. Принципи та умови кредитування банками клієнтів.

5. Використання резервів для кредитної діяльності банків.

6. Кредитний ризик та методи управління ним.

Теми фіксованих виступів:

1. Банківські ресурси: їх види й кредитне регулювання.

2. Кредитна угода, її оформлення та скерування.

3. Плата за кредит, нарахування та сплати відсотків.

4. Визначення строків і порядок погашення позик

5. Забезпечення повноти й своєчасності повернення позик. 6. Банківський контроль та кредитні санкції

Література.

Нормативні документи: 1, 2, 4, 6, 7, 9,11.

Спеціальна література: 15, 17, 21, 24, 28, 31, 34, 40, 48.

 

Заняття № 6

Тема 3.3. Особливості надання та погашення окремих видів банківських позик. Тема 3.4. Кредитування населення та міжбанківське кредитування.

Мета: Розглянути види та класифікацію банківських кредитів та умови споживчого кредитування фізичних осіб на нагальні потреби та для інвестиційної діяльності; визначити порядок оформлення, видачі та погашення споживчого кредиту; зосередити увагу на формуванні міжбанківського ринку кредитних ресурсів.

Питання для обговорення:

1. Види та класифікація банківських кредитів.

2. Суть, види та умови споживчого кредитування.

3. Оформлення, видачі та погашення споживчого кредиту.

4. Міжбанківський ринок кредитних ресурсів.

5. Взаємне кредитування комерційних банків.

Дискусійні питання:

1. Кредитування фізичних осіб на споживчі цілі й нагальні потреби та для інвестиційної діяльності.

2. Особливості перерахування векселів та надання кредитів під заставу векселів.

3. Економічна суть і види кредитів, що надаються НБУ комерційним банкам.

4. Кредитування НБУ комерційних банків через проведення кредитних аукціонів.

5. Надання кредитів під заставу державних цінних паперів.

Теми фіксованих виступів:

1. Ломбардний та іпотечний кредит.

2. Консорціумний та паралельний кредит.

3. Особливості кредитування фермерських господарств.

4. Рефінансування комерційних банків у формі переобліку.

5. Контроль за цільовим використанням споживчого кредиту та за його своєчасним погашенням.

Література.

Нормативні документи: 1, 2, 6, 7, 12.

Спеціальна література: 15, 16, 24, 28, 33, 39, 44, 47, 52, 57.

Заняття № 7

Тема 4.1. Операції комерційних банків з цінними паперами.

Тема 4.2. Валютні операції комерційних банків.

Мета: Розглянути види банківських інвестицій та механізм формування у банку портфелю цінних паперів; визначити порядок випуску цінних паперів банками та здійснення операцій з ними; зосередити увагу на методах банківського інвестування й здійснення валютних операцій та оцінки й мінімізації інвестиційного і валютного ризику

Питання для обговорення:

1. Зміст інвестиційної політики банків та види інвестицій.

2. Операцій комерційних банків з цінними паперами.

3. Механізм формування у банку портфелю цінних паперів.

4. Умови, принципи та характеристика валютних операцій. 5. Валютне ліцензування комерційних банків.

6. Валютний ризик: фактори впливу та методи мінімізації.

Дискусійні питання:

1. Сутність цінних паперів та види операцій банків з ними.

2. Портфель цінних паперів банку, його склад та поділ.

3. Види інвестиційного ризику та методи захисту.

4. Порядок відкриття й ведення валютних рахунків.

5. Валютна позиція комерційного банку: відкрита й закрита.

6. Методи хеджування валютного ризику.

Теми фіксованих виступів:

1. Посередницькі операції банків з цінними паперами.

2. Цінні папери у портфелі банку.

3. Порядок випуску цінних паперів банками.

4. Функції депозитаріїв комерційних банків.

5. Купівля-продаж банками валюти.

6. Участь комерційних банків на валютній біржі.

7. Оцінки й мінімізації інвестиційного і валютного ризику.

8. Формування резервів для покриття збитків банку.

Література.

Н

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти