ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Різновиди помилок у нормах літературної мови

Різновид помилки Речення з помилкою Виправлене речення
Порушення принципу милозвучності Я народився у Одесі. Команда повернулась з змагань вчора увечері. Я народився в Одесі. Команда повернулася зі змагань учора ввечері.
Зіставлення непорівнянних понять (алогізм) Вартість цього довідника нижча від аналогічних довідників. Українські жінки залишили великий слід в історії та в інших видах мистецтва. Вартість цього довідника нижча від вартості аналогічних видань. Цей довідник дешевший, ніж аналогічні видання. Українські жінки залишили великий слід в історії. Це знайшло відбиття в різних видах мистецтва.
Лексико-стилістичні помилки
Уживання слова в невластивому йому значенні Окремий випадок – нерозрізнення слів-паронімів Ця газета має великий авторитет у киян. Перед випускниками стоїть дилема: куди піти навчатися? На нараді йшлося про зміцнення виконавчої дисципліни. Яка уява склалася у вас про цього художника? Ця газета має велику популярність у киян. Перед випускниками стоїть проблема: куди піти навчатися?   На нараді йшлося про зміцнення виконавської дисципліни.   Яке уявлення склалося у вас про цього художника?
Порушення норм сполучуваності слів Наша команда завоювала ще одну вагому перемогу. Цьому питанню приділяється велике значення. Підсумки змагання між групами проводяться один раз на семестр. Відвідувачів виставки вражали дешеві ціни промислових товарів. Наша команда здобула ще одну вагому перемогу. Цьому питанню приділяють велику увагу. Підсумки змагання між групами підбивають один раз на семестр. Відвідувачів виставки вражали низькі ціни промислових товарів.
Уживання росіянізмів У кафе великий попит на пирожні з клубничним джемом. Сільська баня не працювала цілу неділю. У кафе великий попит на тістечка з полуничним джемом.   Сільська лазня не працювала цілий тиждень.
Калькування російських сталих словосполучень У випадку нанесення друг другу збитків, які пов’язані з несумлінним виконанням сторонами умов цього договору, сторони компенсують їх у повному обсязі по загальним правилам законодавства України. У конференції прийняли участь ведучі вчені галузі. У заводському кафе кидалися в очі чистота і затишок. Цей Договір вступає в силу з моменту його підписання обома сторонами. У разі заподіяння один одному збитків, які пов’язані з несумлінним виконанням сторонами умов цього договору, сторони компенсують їх у повному обсязі згідно із загальними правилами законодавства України. У конференції взяли участь провідні вчені галузі. У заводському кафе впадали в очі чистота і затишок. Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання обома сторонами.
Невиправдане повторення слова Делегація Києва перебувала з візитом у Чикаго з 23 по 28 лютого. З Чикаго Київ пов’язують давні дружні зв’язки. Я навчаюсь у школі № 2. Мені подобаються в нашій школі кабінети, майстерні, спортзал, їдальня. Наша школа має багато цікавих гуртків, які ведуть вчителі нашої школи. Делегація Києва перебувала з візитом у Чикаго з 23 до 28 лютого. Із цим американським містом столицю України пов’язують давні дружні зв’язки. Я навчаюсь у школі № 2. Мені подобаються кабінети, майстерні, спортзал, їдальня. Учителі школи ведуть багато цікавих гуртків.
Мовна надмірність: а) плеоназм (уживання збіжних значенням слів) б) тавтологія (повторення спільнокореневих слів) а) Складіть свою автобіографію. Будемо взаємно допомагати один одному. Найбільше в людях я ціную ґречність та чемність.   б) Початок семінару почнеться о 1000. Варто розрізняти різні підходи до цієї проблеми. Для виготовлення цих комбайнів виготовлено нову конвеєрну лінію. а) Складіть автобіографію. Будемо допомагати один одному. Найбільше в людях я ціную ґречність. Найбільше в людях я шаную чемність. б) Семінар розпочнеться о 1000. (Початок семінару – о 1000.) Варто розокремлювати різні підходи до цієї проблеми. Для виробництва цих комбайнів виготовлено нову конвеєрну лінію.
Мовна недостатність Запрошуємо на зустріч молодь 16–25 років. Ательє освоїло сучасний спецодяг. Запрошуємо на зустріч молодь віком 16–25 років. Ательє освоїло випуск сучасного спецодягу.
Невідповідність ужитих мовних засобів стилеві висловлювання Я не купив молока з огляду на те, що магазин був уже зачинений. На нараді Гавриш розповів про житуху малозабезпечених студентів. Усі студенти 3-го курсу повинні розрахуватися з хвостами. Я не купив молока, тому що магазин був уже зачинений.   Під час наради Гавриш розповів про життя малозабезпечених студентів. Усі студенти 3-го курсу повинні розрахуватися із заборгованостями.
Морфологічні помилки
Уживання іменника в невідповідній формі роду, числа, відмінка Була закуплена біла тюль. На виставці-ярмарці канцелярські приладдя пропонували чотири фірми із Санкт-Петербургу. Був закуплений білий тюль. На виставці-ярмарку канцелярське приладдя пропонували чотири фірми із Санкт-Петербурга.
Ненормативне ступенювання прикметників (використання російськомовної граматичної моделі; злиття простої й складеної форм ступенів порівняння) Це самий вигідний контракт. Перша пропозиція була більш вигідніша. Він опинився в більш кращому становищі. Це були найбільш прийнятніші умови. Це найвигідніший (найбільш вигідний) контракт. Перша пропозиція була вигідніша (більш вигідна). Він опинився у кращому становищі. Це були найприйнятніші (найбільш прийнятні) умови.
Неузгодження форми вищого ступеня прикметника, ужитого як присудок, у роді, числі з підметом Цей випуск програми цікавіше, ніж попередній. Моя донька вище від вашої. Ці вулиці тихіше від центральних. Цей випуск програми цікавіший, ніж попередній. Моя донька вища від вашої. Ці вулиці тихіші від вашої.
Неправильне введення в речення форми вищого ступеня прикметника (пропуск прийменника або сполучника) Наші умови вигідніші ваших. На конкурсі змагалися виконавці молодші минулорічних учасників. Наші умови значно вигідніші від ваших (ніж ваші; за ваші; порівняно з вашими). На конкурсі змагалися виконавці, молодші, ніж минулорічні учасники (від або за минулорічних учасників).
Некоректне вживання особового займенника, співвідносного за контекстом із різними іменниками, що спричиняє двозначність Багато пропозицій подали робітники цеху № 3. Реалізація їх допоможе зменшити вартість будівельно-монтажних робіт. Палійчук колись сам відвів сина до музичної школи і тепер він був щасливий, що він став лауреатом конкурсу скрипалів. Робітники цеху № 3 подали багато пропозицій, реалізація яких допоможе зменшити вартість будівельно-монтажних робіт. Палійчук колись сам відвів сина до музичної школи і тепер був щасливий, що той став лауреатом конкурсу скрипалів.
Неузгодженість особового займенника із замінюваним словом (у роді, числі) Майстри охоче допомагають молоді, готуючи з них достойну зміну. Майстри охоче допомагають молодим робітникам, готуючи з них достойну зміну.
Хибна граматична форма іменника у складі кількісно-іменних сполук Маршрут обслуговують чотири автобуса. Відстань між станціями – сорок чотири з половиною кілометра. Площа земельної ділянки – 44,3 гектари. Маршрут обслуговують чотири автобуси. Відстань між станціями – сорок чотири з половиною кілометри. Площа земельної ділянки – 44,3 гектара.
Уживання повнозначного дієслова являтися замість дієслова-зв’язки (є, був, була, було, були) Пан Стеф’юк М.М. являється головним економістом. Пані Амосова Н.Р. являлася головою профкому факультету упродовж трьох років. Пан Стеф’юк М.М. є головним економістом. Пані Амосова Н.Р. була головою профкому факультету впродовж трьох років.
Уживання ненормативної форми дієприкметника Дивує байдуже ставлення керівників міста до людей, працюючих у торгівлі. Особам, знайшовшим скарб і добровільно здавшим його, виплачується винагорода. Кошти, отримуємі від реалізації конфіскованого майна, перераховуються до державного бюджету. Дивує байдуже ставлення керівників міста до людей, що працюють у торгівлі. Особам, які знайшли скарб і добровільно здали його, виплачується винагорода. Кошти, отримані від реалізації конфіскованого майна, перераховуються до державного бюджету.
Уживання ненормативної форми дієприслівника Вкладая кошти у навчання працівників сьогодні, фірма досягне визначних успіхів у майбутньому. Зробив домашнє завдання, ти можеш відпочити. Укладаючи кошти в навчання працівників сьогодні, фірма досягне визначних успіхів у майбутньому. Зробивши домашнє завдання, ти можеш відпочити.
Неправильний вибір видової форми дієприслівника Якщо працівник, перебувавши у щорічній відпустці, захворів, йому виплачується допомога на тимчасову непрацездатність на загальних підставах. Відчуваючи запах газу, негайно перекрийте кран газопроводу. Якщо працівник, перебуваючи у щорічній відпустці, захворів, йому виплачується допомога на тимчасову непрацездатність на загальних підставах. Відчувши запах газу, негайно перекрийте кран газопроводу.
Злиття простої й складеної форм ступенювання прислівників Вам потрібно більш відповідальніше ставитися до роботи. Злочини проти людства караються найбільш суворіше. Вам потрібно більш відповідально ставитися до роботи. Злочини проти людства караються найсуворіше (якнайсуворіше; найбільш суворо).
Уживання невідповідного прийменника Улітку відпочивало біля 80 % працівників фірми. Будь-яка зі сторін звільняється з-під відповідальності… по цьому Договору… Завдяки хворобі Ігор не пішов на концерт. Тут ви матимете консультації по всіх питаннях. Улітку відпочивало близько 80 % працівників фірми. Будь-яка зі сторін звільняється од відповідальності… згідно із цим Договором… Через хворобу Ігор не пішов на концерт. Тут ви матимете консультації з усіх питань.
Уживання невідповідного сполучника чи сполучного слова Відповідь потрібно надіслати не пізніше чим за 10 днів до наради. Фортуна посміхається тим, які наполегливо прямують до мети. Відповідь потрібно надіслати не пізніше ніж за 10 днів до наради. Фортуна посміхається тим, хто наполегливо прямує до мети.
Контамінація парних сполучників Трудовий договір може розриватися не тільки з ініціативи працівника, скільки з ініціативи адміністрації. Що більше ти працюватимеш, тим більше пільг матимеш. Трудовий договір може розриватися не тільки з ініціативи працівника, а й з ініціативи адміністрації.   Що більше ти працюватимеш, то більше пільг матимеш.
Контактне вживання сполучників, які передають той самий тип смислових відношень Мешканці будинку неодноразово скаржилися на погану роботу сантехніка, проте однак жодне їх звернення до ЖЕКу не зафіксоване в книзі диспетчера. Мешканці будинку неодноразово скаржилися на погану роботу сантехніка, проте жодне їх звернення до ЖЕКу не зафіксоване в книзі диспетчера.
Синтаксичні помилки
Порушення норм керування: а) неправильна відмінкова форма керованого іменника б) уживання прийменникової конструкції замість безприйменникової або навпаки а) Треба вжити термінові заходи. Ви дієте всупереч наших пропозицій. б) Сфотографуйтеся в анфас. Оплачуйте за проїзд! Підприємство не виконало план із продажу м’яса. Треба вжити термінових заходів. Ви дієте всупереч нашим пропозиціям. Сфотографуйтесь анфас. Оплачуйте проїзд! Підприємство не виконало план продажу м’яса.
Контактне розміщення кількох слів у тій самій відмінковій формі Наш комітет ужив чимало заходів для розв’язання проблеми захисту прав споживачів столиці України. На нараді було висловлено думку щодо необхідності припинення діяльності підприємств сфери торгівлі міста Києва, які реалізують недоброякісні товари. Наш комітет ужив заходів, спрямованих на захист прав споживачів Києва. Нарада зажадала припинити діяльність торговельних підприємств Києва, які реалізують недоброякісні товари.
Неправильний порядок слів У нашому магазині побутова техніка продається лише така, яка відповідає сучасним вимогам. Успіхів великих досягли завдяки наполегливій праці трудівники області. У нашому магазині продається лише така побутова техніка, яка відповідає сучасним вимогам. Трудівники області досягли великих успіхів завдяки наполегливій праці.
Збіг двох прийменників Я телефонував на в оголошенні зазначений номер. Указівка на гарантійний строк міститься в до товару доданому документі. Я телефонував на зазначений в оголошенні. Указівка на гарантійний строк міститься в документі, доданому до товару.
Неправильне введення дієприслівника в речення Як слід підготувавшися до іспитів, у тебе не буде проблем. Приїхавши у школу, письменника тепло вітали учні і вчителі. Виходячи з приміщення, вимикається світло. Як слід підготувавшися до іспитів, ти не матимеш проблем.   У школі письменника тепло вітали учні і вчителі. Виходячи з приміщення, вимикайте світло.
Порушення порядку слів (однорідних членів речення) при парних сполучниках Бібліотека дає не лише різноманітну літературу, а й проводить зустрічі з відомими митцями. Майстри не лише створюють із лози кошики, а й меблі. Бібліотека не лише дає різноманітну літературу, а й проводить зустрічі з відомими митцями. Майстри створюють із лози не лише кошики, а й меблі.
Неправильне використання однорідних членів речення: а) сполучення як однорідних членів частково збіжних (у тому числі видових і родових) понять, а також непорівнянних понять     б) порушення граматичної форми керованих слів   в) неузгодженість обставини з одним або кількома однорідними членами речення г) невмотивований пропуск прийменників при однорідних членах речення   д) поєднання як однорідних синтаксичних конструкцій різного ґатунку е) неправильна рубрикація   а) Заняття лекторію проводитимуть досвідчені юристи, медики, психологи, батьки. Бібліотека поповнилася численними підручниками, двома комп’ютерами і бібліотекарем. МЖК „Житлобуд” має широкий асортимент матеріалів і заслужене визнання в будівельному світі Києва. б) Нарада схвалила заходи щодо профілактики і боротьби з інфекційними захворюваннями. Ми цінуємо і пишаємося нашими ветеранами. в) У засіданні взяв участь і виступив директор Центру зайнятості. г) Безпосередньо на будівництві та проектному центрі корпорації працюють кращі інженери та технологи. Стаж роботи, який дає право на щорічну відпустку, має бути стажем роботи саме на цьому підприєм-стві, установі, організації. Можливість відшкодування моральної шкоди визначено в цивільному законодавстві як у кодифікованому законі (Цивільний кодекс України), так і ряді спеціальних законів. д) Районна влада доклала максимум зусиль для створення атмосфери свята і щоб мешканці Печерська стали його безпосередніми учасниками. е) До виключних прав загальних зборів орендарів належать: ухвалення Статуту підприємства; затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку; затверджувати звіти Дирекції. Контракт припиняється: якщо закінчується термін дії контракту; за згодою сторін; якщо одна зі сторін виявляє ініціативу до закінчення терміну дії контракту.   Заняття лекторію проводитимуть досвідчені юристи, психологи і медики. Серед них є батьки учнів нашої школи. Бібліотека поповнилася численними підручниками, двома комп’ютерами. До штату введено ще одного бібліотекаря. МЖК „Житлобуд” має широкий асортимент матеріалів. Організація здобула заслужене визнання в будівельному світі Києва. Нарада схвалила заходи щодо профілактики інфекційних захворювань і боротьби з ними. Ми цінуємо наших ветеранів і пишаємося ними. На засіданні виступив директор Центру зайнятості Безпосередньо на будівництві та в проектному центрі корпорації працюють кращі інженери та технологи.   Стаж роботи, який дає право на щорічну відпустку, має бути стажем роботи саме на цьому підприємстві, в установі, організації. Можливість відшкодування моральної шкоди визначено в цивільному законодавстві – як у кодифікованому законі (Цивільний кодекс України), так і в ряді спеціальних законів. Районна влада доклала максимум зусиль до того, щоб мешканці Печерська відчули атмосферу свята і стали його безпосередніми учасниками. До виключних прав загальних зборів орендарів належать: ухвалення Статуту підприємства; затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку; затвердження звітів Дирекції. Контракт припиняється: після закінчення терміну дії контракту; за згодою сторін; з ініціативи однієї зі сторін.
Неправильна будова складного речення: а) зміщення синтаксичної конструкції   б) нагромадження підрядних речень   в) неправильне використання сполучникових зв’язків   г) поєднання підрядного речення і члена речення як однорідних     а) Головне, на що потрібно звернути увагу, це на якість продукції. б) Промовець сказав, що в деяких господарствах машини погано підготовлені до сівби, що може погано вплинути на результати збирання врожаю, що є неприпустимим. Ці картини митця, які були показані на виставці, які були особливо знамениті, надовго залишаться в пам’яті відвідувачів. в) У випадках, якщо предметом застави є нерухоме майно, договір застави має бути нотаріально посвідчений. г) Кожний має право на працю, що передбачає можливість заробляти собі на життя працею, вільно обраною або на яку вільно погоджується.     Головне, на що потрібно звернути увагу, це якість продукції. Промовець сказав, що в деяких господарствах машини погано підготовлені до сівби. Це може погано вплинути на результати збирання врожаю, а найменші втрати зерна є неприпустимими. Показані на виставці найвідоміші картини митця надовго залишаться в пам’яті відвідувачів.     Коли предметом застави є нерухоме майно, договір застави має бути нотаріально посвідчений.   Кожний має право на працю, що передбачає можливість заробляти на життя працею, яку особа вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Граматична невідповідність між узагальнювальним словом (словосполученням) і членами однорідного ряду Наш магазин користується різними способами позначення роздрібних цін: штамп, маркування етикет-пістолетом. Третій параграф посібника присвячено різним видам юридичної відповідальності: дисциплінарна, матеріальна, цивільно-правова, адміністративна, кримінальна тощо. Наш магазин використовує такі способи позначення роздрібних цін: проставлення цін штампом; маркування товару етикет-пістолетом. Третій параграф посібника аналізує юридичну відповідальність: дисциплінарну, матеріальну, цивільно-правову, адміністративну, кримінальну тощо.
Контамінація прямої і непрямої мови Слухали: слюсаря Приходька А.А., який сказав, що мені потрібно пройти курс лікування в санаторії. Слухали: слюсаря Приходька А.А., який сказав, що йому потрібно пройти курс лікування в санаторії.

Питання для самоконтролю

1. Які основні аспекти вияву культури мовлення ви знаєте?

2. Що таке правильність мовлення?

3. У чому виявляється точність мовлення?

4. Що називають логічністю мовлення?

5. Які види логічності ви знаєте?

6. Що таке багатство мовлення?

7. Що таке виразність мовлення?

8. Що таке чистота мовлення?

9. Які ви знаєте різновиди помилок?

Висновки

Розділ 2.2. містить відомості про основні ознаки культури мовлення (правильність, точність, логічність, багатство, виразність, чистоту), а також типи мовленнєвих помилок та засоби їх попередження.

 

 


Практичне заняття № 3

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти