ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Мета, зміст і послідовність виконання завдання з психології

Мета практики. Основною метою виконання завдання з психології студентами 5 курсу є дослідження психологічних особливостей міжособистісних стосунків у малій соціальній групі. В ході виконання завдання відбувається формування учбово-професійних дій діагностично-аналітичного характеру на основі використання методів вивчення класу як малої групи, інтерпретації отриманих даних та систематизації результатів для складання психологічної характеристики класу.

Ця практика має соціально-психологічну спрямованість і базується на матеріалі, вивченому студентами на попередніх курсах. Студенту для виконання цього компоненту педагогічної практики необхідні знання специфіки і способів застосування методів дослідження особистості та міжособистісних стосунків, знання критеріїв аналізу та інтерпретації результатів діагностики у відповідності до вікових особливостей. Таким чином, запропоноване завдання спрямоване на узагальнення знань з вікової, педагогічної, соціальної психології, вдосконалення дослідницьких та діагностичних умінь і навичок, зокрема у сфері вивчення малої соціальної групи.

Виконання завдання з психології студентами-практикантами 5 курсу має за мету реалізацію певних завдань:

- дозволяє студентам осмислити теоретичні знання з психологічних дисциплін в умовах шкільного навчально-виховного процесу;

- формує у майбутнього вчителя необхідні психологічні вміння та навички: бачити за конкретними фактами поведінки загальні психологічні явища та конкретні особливості, вивчати міжособистісні стосунки учнів методом спостереження, бесіди та соціометрії, будувати психологічно обґрунтовану навчально-виховну взаємодію з класом та окремими учнями. Спрямування?

Завдання виконується протягом практики, після чого результати оформлюються у вигляді звітної документації, яка надається методисту з психології для перевірки.

Звітна документація для студентів 5 курсу після виконання завдання з психології передбачає наступні складові:

4. Заповнена сторінка в індивідуальному плані з підписом методиста з психології.

5. Щоденник психолого-педагогічних спостережень, в якому є необхідні записи щодо особливостей міжособистісних стосунків в класі.

6. Психолого-педагогічну характеристика на клас за визначеною схемою.

7. Виконане соціометричне дослідження (з усіма структурними компонентами за формальним та неформальним критерієм) як додаток до психолого-педагогічної характеристики на клас.

Критерії оцінювання

виробничої педагогічної практики студентів V курсу

(завдання з психології: психолого-педагогічна характеристика класу

Навчальна психолого-педагогічна практика студентів V курсу методистом з психології оцінюється за видами діяльності відповідно до розроблених критеріїв оцінки якості виконання завдання та системи балів.

Критерії оцінки якості виконання завдання:

1. Наявність результатів соціометричного дослідження за офіційним та неофіційним критеріями (соціоматриця, соціограма та розрахунок формул для кожного критерію)

2. Наявність в характеристиці фактичного матеріалу (обґрунтованість гіпотез результатами спостереження за подіями шкільного життя, спілкуванням і поведінкою учнів, бесід з класним керівником тощо).

3. Логічність, доказовість міркувань про особливості міжособистісних стосунків учнів в класі на основі спостережень, результатів соціометрії та бесід з класним керівником та вчителями. Психологічна аргументація висновків.

4. Грамотне оформлення психолого-педагогічної характеристики класу.

5. Своєчасне надання документації.

Алгоритм виконання завдання з психології в школі студентами 5 курсу

1. Розробка програми вивчення міжособистісних стосунків у класі та заповнення сторінки в індивідуальному плані щодо виконання завдання з психології.

2. Використання методу спостереження для вивчення міжособистісних стосунків у класі.

3. Проведення соціометричного дослідження та аналіз його результатів.

4. Доповнення власних спостережень, результатів соціометрії бесідою с класним керівником та іншими вчителями щодо особливостей міжособистісних стосунків в класі.

5. Написання психолого-педагогічної характеристики на клас з урахуванням результатів спостереження, соціометрії, бесіди з вчителями.

6. Оформлення отриманих результатів соціометрії, психолого-педагогічної характеристики на клас у вигляді звітної документації.

7. Подання документації на перевірку методисту з психології.

8. Після розробки програми дослідження міжособистісних стосунків в класі необхідно всі етапи описати в індивідуальному плані студента-практиканта в розділ «Завдання з психології». Пропонуємо наступний варіант оформлення записів (Див. 3.1).

 

Таблиця 3.1.

Орієнтовний варіант оформлення сторінки індивідуального плану

Розділ. Завдання з психології

Зміст роботи Дата виконання Відмітки про виконання
Спостереження за особливостями міжособистісної взаємодії учнів на уроках, виховних годинах та перервах. Протягом практики  
Бесіди з класним керівником та вчителями з метою отримання інформації щодо особливостей міжособистісних стосунків у класі. Протягом практики  
Проведення соціометрії в класі (вказати клас) Конкретна дата (Напр., 02.10.2015)  
Інтерпретація результатів соціометричного дослідження. Конкретні дати (Напр., 05.10.15 -08.10.15)  
Написання психолого-педагогічної характеристики класу (вказати клас). Конкретні дати (Напр., 20.10.15 -23.10.15)  

 

Студентам пропонуються чіткі критерії оцінювання завдання з психології (див. Табл.3.2)

Таблиця 3.2.

Оцінювання виконання завдання з психології студентами-практикантами на 5 курсі

Компоненти завдання Максимальна кількість балів
Соціоматриця та соціограма за формальним критерієм 20 балів
Соціоматриця та соціограма за неформальним критерієм 20 балів
Розрахунок формул за формальним та неформальним критерієм По 5 балів за кожним критерієм
Психолого-педагогічна характеристика на клас 45 балів
Оформлення документації, зокрема і записи в індивідуальному плані та щоденнику 5 балів

 

Порядок перерахунку показників балів у національну шкалу оцінювання та шкалу ECTS:

 

Бали Шкала ECTS Національна шкала
90-100 А Відмінно
80-89 В Добре
70-79 С Добре
60-69 D Задовільно
50-59 E Задовільно
25-49 FX Незадовільно
1-24 F Незадовільно

 

Оцінка за виконання психологічного завдання може знижуватися за наступних умов:

· студент під час проходження практики проявляв неодноразово недисциплінованість (був відсутній в школі без поважної причини, не з’являвся на консультації до методиста з психології; не демонстрував вчасно індивідуальний план, записи в щоденнику психолого-педагогічних спостережень та результати соціометрії);

· студентом порушувалися етичні норми поведінки;

· студент не надав у встановлені терміни необхідну документацію.

 

Оцінку «відмінно» (А)студент отримує, якщо результати його діяльності свідчать про розуміння закономірностей функціонування класу як малої групи та особливостей міжособистісних стосунків учнів відповідно до віку; вміло використані психологічні методи дослідження; соціометрія представлена формальним та неформальним критерієм з необхідними соціоматрицями, соціограмами та розрахунком формул. Міжособистісні стосунки учнів в класі вивчені у відповідності запропонованій схемі, психолого-педагогічна характеристика класу є психологічно грамотною, містить глибокий аналіз фактів. Робота оформлена належним чином та подана у визначений термін.

Оцінку «добре» (В або С)студент отримує, якщо завдання з психології виконано, застосовані необхідні психологічні методи дослідження; подані результати соціометрії, психолого-педагогічна характеристика класу в цілому відповідає вимогам. Але наявні незначні зауваження щодо аналізу фактів, змісту й оформлення матеріалів, соціометричне дослідження виконане лише за одним з критеріїв, або ж відсутня соціограма при наявності соціоматриці чи порушені терміни подання документації.

Оцінку «задовільно» (D або Е)студент отримує, якщо завдання з психології виконане, але не в повному обсязі, наприклад наявна психолого-педагогічна характеристика класу, але відсутні результати соціометричного дослідження. В роботі є наступні недоліки: не вивчені деякі сфери міжособистісних стосунків учнів класу; в психолого-педагогічній характеристиці порушений логічний виклад матеріалу, слабко аргументовані висновки й узагальнення; робота оформлена не відповідно до вимог та подана несвоєчасно.

Оцінку «незадовільно» (F або FX)студент отримує, якщо не продемонстрував вміння використовувати методи психологічних досліджень на практиці, не виконав завдання з психології або подана робота є плагіатом.

 

Студентам рекомендовано повторити і поглибити знання з окремих питань вікової, соціальної та педагогічної психології, звернувшись до наступної учбової літератури:

Основна:

1. Андреева Г. М. Социальная психология / Г. М. Андреева. – Москва: Аспект Пресс, 2001. – 384 с.

2. Власова О. І. Педагогічна психологія: навч. посібник / О. І. Власова. – К. : Либідь, 2005. – 400 с.

3. Зимняя И. А. Педагогическая психология / И. А. Зимняя. – Москва: Логос, 2004. – 384 с.

4. Иващенко Ф. И. Психология воспитания школьников / Ф. И. Иващенко – Минск, 1996. – 345 с.

5. Коломинский Я. Л. Социальная психология школьного класса / Я. Л. Коломинский. – Минск, 2002. – 315 с.

6. Орбан-Лембрик Л. Е. Соціальна психологія: навч. посібник / Л. Е. Орбан-Лембрик. – Київ: Академвидав, 2005. – 446 с.

7. Реан А. А. Социальная педагогическая психология / А. А. Реан, Я. Л. Коломинский. – Санкт-Питербург, 1999. – 416 с.

8. Скрипченко О. Загальна психологія: підручник / О. Скрипченко, Л. Долинська, З. Огороднійчук та ін. – Київ: Каравела, 2012. – 464 с.

9. Токарева Н. М. Методичні рекомендації з вивчення курсу «Соціальна психологія» / Н. М. Токарева. – Кривий Ріг, 1999. – С.44-45.

10. Фетискин Н. П. Социально- психологическая диагностика развития личности и малых групп / Н. П. Фетискин, В. В. Козлов, Г. М. Мануйлов. – Москва: Изд-во института психотерапии, 2002. – 490 с.

Додаткова:

1. Агеев B. C. Межгрупповое взаимодействие: социально-психологические проблемы / В. С. Агеев. – Москва: Изд-во Моск. ун-та, 1990. — 240 с.

2. Варій М. Й. Загальна психологія: підруч. / М. Й. Варій – 3-тє вид. – Київ : Центр учбової літератури, 2009. – 1007 с.

3. Божович Л. И. Проблемы формирования личности / Л. И. Божович; под ред. Д. Фельдштейна – Москва: Издательство "Институт практической психологии", Воронеж: НПО "МОДЭК", 1997. – 352 с.

4. Ильин Е. П. Психология общения и межличностных отношений / Е. П. Ильин. – Санкт-Питербург: Питер, 2009. — 576 с.

5. Ложкін Г. Психологія конфлікту: теорія і сучасна практика: навчальний посібник / Г. Ложкін, Н. І. Пов'якель. – Київ: ВД «Професіонал», 2006. – 416 с.

6. Майерс Д. Социальная психология / Д. Майерс. – Санкт-Питербург: Питер, 1999. - 785 с.

7. Методики социально-психологического исследования личности и малых групп / отв. ред. А .Л. Журавлев, Е. В. Журавлева. Москва, 1995. – 196 с.

8. Морено Я. Л. Социометрия: экспериментальный метод и наука об обществе / Я. Л. Морено / пер. с англ. А. Боковикова. — Москва: Академический Проект, 2001. – 383 с.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти