ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Страшний суд. Рельєф тимпани над головним входом у собор Сен-Лазар в Отене. 1120-е рр. Франція

Бургундська скульптура складалося під значним впливом лангедокской, але в манері виконання більше м'якості, у рухах - витонченості, в особах - одухотвореності, що підтверджує рельєф із зображенням

"Страшного суду" в тимпані західного порталу собору Сен Лазар в Отене (майстер Жільбер; 1130 - 1140). Величезна фігура вершащего суд Христа велична і статична, навколо нього йде боротьба за душі людські між ангелами і чортами, і маленькі тремтячі чоловічки з подкосившимися ногами - жалюгідні людські душі - чекають рішення долі.

Скульптурний декор Провансу має яскраво виражені особливості. Обабіч порталу з'являються статуї святих, трактовані під безсумнівним впливом античної скульптури. Фасади нерідко у всю ширину прикрашені фризами (церква Сен-Трофім в Арлі). Зображення сповнені драматизму і патетики, але в них багато і живих спостережень, почерпнутих із сучасного життя.

Майстер Жільбер. "Зважування душ". Деталь рельєфу "Страшний суд" у тимпані західного порталу собору Сен Лазар в Отене. 1130 - ок. 1145

Близька прованської та скульптура Оверні, в ній теж живі відзвуки пізньоантичних традицій. Багата пластикою Північно-Східна Франція, область Іль де Франс. В кінці XII ст. була створена скульптура західного, так званого "королівського порталу" Шартрського собору: в центральному тимпані - зображення Христа у славі, у бічних - Марії з немовлям і сцени "Вознесіння". Для французької пластики періоду романика характерне підпорядкування площині стіни, статичність, міць, матеріальність фігур.

У романську епоху майже зовсім не отримала розвитку скульптура в Північній Франції. Але зате саме цим областям належить перше слово в епоху готики.

Німеччина.У XI-XII ст. Німеччина потерпала від жорстоких феодальних усобиць. Феодалізм склався у Німеччині пізніше, ніж у Франції, але його розвиток був більш тривалим і глибоким. Те ж саме можна сказати і про мистецтво Німеччини феодальної епохи. Разом з тим у Німеччині рано почала складатися міська культура, яка вже до XIV-XV ст. істотно зміцніла. Саме в містах, в основному розташованих по Рейну, стали будуватися перші романські собори (Майнц, Вормс і ін). Схожі на фортеці, з товстими гладкими стінами і вузькими вікнами, з приземкуватими конічно завершеними вежами по кутах західного фасаду і апсидами як зі східної, так і з західного боку, вони мали суворий, неприступний вигляд. Лише аркатурные пояски під карнизами прикрашали гладкі фасади і вежі (Вормсский собор, 1181 - 1234). Ці храми схожі на церкви оттоновского періоду, тобто ранньої романика, але мають одну конструктивну відмінність - хрестові склепіння. Для саксонської школи були характерні храми базилікального типу, на кшталт вже згаданої церкви Святого Киріака, для вестфальської - зальні, як правило, трехнефные, з нефами однакової висоти, - у різних частинах Німеччини були свої переваги.

На рубежі XII-XIII ст. в архітектурі з'являються елементи готики. Будівництво Бамбергского собору було розпочато після 1185 р., коли попередній згорів храм XI ст.; освячення нового собору відбулося в 1237 р. Зовні Бамберзький собор дуже близький рейнської школі, але вигляд його мальовничіше завдяки великій кількості вікон, горизонтальних тяг, декоративного оформлення порталів. Готичні риси проявляють себе в тому, що собор перекритий стрілчастими хрестовими склепіннями на нервюрах (франц. nervure, від лат. нерви - жила), тобто на каркасі арок, що проходять по контуру і діагоналях склепіння.

Собор у Вормсі. Німеччина

Близький до Бамбергскому собору в Наумбурзі (близько 1210 - середина XIII ст.) з західним хором раннеготічеського стилі, оздоблена чудовими статуями і рельєфами.

Німеччина зберегла і зразки світської архітектури кінця X-XIII ст. - залишки імператорських замків - пфальцев (ньому. Pfalz, від лат. palatium - від імператорських палаців на Палатині) і замків феодалів. З останніх можна назвати замок тюрингське ландграфа Вартбург близько Айзенаха, закладений у 1067 р. В загальному комплексі замку зберігся палац (1190-1250; значно перероблений в XIX ст.) зі знаменитим "Залом співаків". Найдавніша його частина двоповерхова, з суворим зовнішнім фасадом полукрепостного характеру.

Монументальної скульптури романського періоду в Німеччині мало. Фасади церков майже не прикрашені, скульптура розміщувалася в основному в інтер'єрі. Це різьба купелей, хрестів, окладів, іноді надгробки, ще рідше - статуї. Матеріал - бронза, стукіт або дерево. Кам'яні і бронзові надгробки цього часу створюють образ застылый і статичний за формою, аскетичний по духу. Дерев'яні розп'яття зазвичай розфарбовувалися. Фігури суворі й безпристрасні; тіло здається нерасчлененным блоком, особи не мають ні тіні земного, живуть як би в іншому світі. Це скоріше символічні зображення, які уособлюють перемогу світла християнської істини над темними силами зла. Речовинність, матеріальність у передачі обсягів поєднується з повною зневагою анатомією, що посилює вираження релігійної экстатичности. Узагальнена інтерпретація постаті, абсолютно умовний ритм руху не виключають кілька грубуватою, але завжди реалістичного трактування осіб. Знаменно, що в сюжетних композиціях місце дії характеризується звичайно якою-небудь однією деталлю, але при цьому трактується як реальне і, головне, близьке, зрозуміле глядачеві подія (наприклад, рельєфи бронзових дверей церкви Святого Михайла (Санкт-Михаэльскирхе) в Гильдесгейме на сюжети Святого Письма, 1015).

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти