ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тема: Черевце та його придатки. Типи метаморфозу комах

План заняття:

1. Будова черевця.

2. Придатки черевця.

3. Типи метаморфозу комах.

4. Діагностика яєць комах.

Устаткування і матеріали. Мікроскопи МБР-1 і МБС-9, лупи з 7 – 10-кратним збільшенням, чашки Петрі, пінцети, препарувальні голки.

Об'єкти вивчення. Саранові, коникові, таргани, щипавки, клопи, пильщики, твердокрилі, лускокрилі, робоча бджола, оси, мурахи, їздці; кладки яєць сарани, коника, кільчатого шовкопряда, непарного шовкопряда, таргана, богомола.

Завдання 1. Будова черевця

Черевце (abdomen) у комах членисте і має декілька сегментів. Кожен сегмент складається з верхнього півкільця (тергіта) і нижнього півкільця (стерніта), з'єднаних з боків тіла м'якими плейрами. Відносний ступінь розвитку тергіта, стерніта і плейральної мембрани істотно відрізняється в представників різних груп комах (рис. 17).

 

Рис. 17. Поперечні розрізи через черевце (тергіти чорні, стерніти заштриховані, плейріти білі) різних груп комах (по Шванвічу):

1 – загальна схема; 2 – прямокрилі; 3 – жуки; 4 – клопи; 5 – перетинчастокрилі; 6 – мухи

 

Максимальне число сегментів черевця дорівнює 12, вважаючи і кінцевий членик (тельсон). Таке число сегментів відзначене тільки в деяких первиннобезкрилих комах і в зародків. В інших комах число сегментів значно скорочується, а в ряду перетинчастокрилих і двокрилих черевце складається усього лише з 4 – 6 сегментів.

Дуже часто в черевці відмічається відповідність між числом тергітів і стернітів. Різна кількість тергітів і стернітів буває в самця і самки того самого виду (наприклад, у самця таргана зверху видно 10 тергітів, а в самки – 8). Розглядаючи таргана знизу, можна знайти в самця 9 стернітів, а в самки – 7.

 

    Рис. 18. Черевце чорного таргана, його сегментація і придатки, вид з черевної сторони (по Зелікману): 1–9 – стерніти сегментів черевця; 10 – грифельки; 11 – церки; 12 – лопасті, що утримують оотеку

 

Сегменти черевця поділяють на 3 групи: 8-й і 9-й сегменти називаються статевими, або генітальними, тому що на цих сегментах знаходяться зовнішні статеві придатки, або геніталії (у самця – копулятивний орган, а в самки – яйцеклад); 1–7-й сегменти називаються прегенітальними, а 10–12-й сегменти – постгенітальними.

Черевце може зчленовуватися з грудьми по-різному. За характером зчленування розрізняють сидяче черевце, стебельчасте і висяче (рис. 19).

 

 

Рис. 19. Типи черевця комах (за Богдановим-Катьковим):

1 – сидяче; 2 – широкостебельчасте; 3 – висяче; 4 – довгостебельчасте

 

Сидяче черевце прикріплене до задньогрудей усією своєю основою (зустрічається в більшості комах).

Стебельчасте черевце з’єднане з грудьми тонким і більш-менш довгим стебельцем, що утворилося в результаті звуження 1-го, 2-го, а іноді і 3-го сегмента черевця (оси, мурахи, їздці).

Висяче черевце має коротке стебельце і відділене від грудей явним, але коротким перехватом (бджоли).

Завдання 2. Придатки черевця

Придатками черевця комах є церки, грифельки, яйцеклад (рис. 20).

Ц е р к и представляють собою придатки останнього сегмента і можуть бути членистими (у таргана) та нечленистими (у щипавки і сарани) і бувають як у самців, так і в самок.

Грифельки розташовані на останньому стерніті черевця самця і представляють собою невеликі нечленисті утворення (у таргана і деяких інших прямокрилоподібних).

 

Рис. 20. Кінцеві придатки черевця (за Бей-Бієнком)

а – самця таргана, вид зверху; б – самця щипавки з кліщами (видозміненими церками), вид зверху; в – самця перелітної сарани, вид збоку; 1 – церк, 2 – грифельок, 3 – анальна пластинка, 4 – генітальна пластинка, 5-7 – 8-10-й тергіти; 8, 9 – 8-9-й стерніти, 10 – яйцеклад

 

Яйцеклад являє собою геніталії самки і служить для відкладки яєць. У коників він складається з 3 пар стулок, хоча зовні виглядає непарним. Через зовнішній вигляд яйцеклад коника називають шабле- або серповидним. Він сплюснутий з боків і загострений до верхівки. У цвіркунів яйцеклад на кінці списоподібно розширюється і тому одержав назву списоподібного. Яйцеклад саранових короткий і складається з 4 гачкоподібних стулок. Яйцеклад у пильщиків за подібність з пилкою називається пилкоподібний. У бджіл, ос, мурах яйцеклад перетворився в орган захисту і нападу – жало.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти