ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Завдання 1. Типи пошкоджень комахами з гризучим ротовим апаратом

Комахи наносять пошкодження сільськогосподарським рослинам у процесі харчування і порівняно рідко при відкладанні яєць або побудові гнізд. Характер пошкодження рослин дуже різноманітний і залежить як від будови ротових органів, фази розвитку і способу життя комахи, так і від рослин, що ушкоджуються, їх стану і реакції на ушкодження. Незважаючи на різноманітність основні типи пошкоджень рослин досить характерні для конкретного виду і є важливим критерієм при діагностиці шкідливих комах.

Пошкодження листків

Грубе об’їдання. Листки об’їдені без вибору (найчастіше з країв), недоторканими залишаються лише товсті жилки і черешки (рис. 30.1). Ушкодження наносять саранові, гусениці білана капустяного, білана жилкуватого, кільчастого і непарного шовкопряда, золотогуза, жуки бурякових довгоносиків, колорадський жук.

Дірчасте вигризання. У тканині листка наскрізь виїдені отвори різної величини та форми (найчастіше круглі) (рис. 30.2). Ушкодження наносять гусениці капустяної совки, зимового п’ядуна та п’ядуна-обдирало, жуки довгоносики-насіннєїди, жуки п’явиці червоногрудої, бурякової щитоноски, а зі шкідників інших класів – голі слимаки.

Фігурне об’їдання.Лист об’їдений із країв досить правильними напівкруглими ділянками (рис. 30.3). Ушкодження наносять жуки бульбочкових довгоносиків, бджоли-листорізи.

Скелетування.Тканина листка об’їдена з однієї сторони (з іншої сторони епідерміс зберігається у вигляді плівки) або об’їдена з обох сторін. В останньому випадку залишаються недоторканими всі, навіть дуже дрібні, жилки (рис. 30.4). Ушкодження наносять личинки листоїдів (п’явиці), гусениці деяких лускокрилих, особливо молодших віків, несправжні гусениці пильщиків (ріпаковий пильщик).

Виразкове вигризання.З нижньої, рідше з верхньої сторони листка вискоблюються неглибокі ямки-виразки. Пізніше виразки підсихають і лист в місці пошкодження проривається наскрізь (рис. 30.5). Ушкодження наносять жуки бурякової, льонової, хрестоцвітих, конопляних блішок.

Віконцеве вигризання.Вискоблюється достатньо обширна частина листкової поверхні частіше нижня, але може бути і верхня. З протилежної сторони кутикула листка залишається не пошкодженою, утворюється „віконечко” – отвір, який при розростанні листової пластинки лопається і розривається (рис. 30.6). Ушкодження наносять гусениці капустяної молі, інших метеликів І-ІІ віку.

Мінування.Тканина листка виїдена зсередини у вигляді ходів (мін) або широких порожнин у паренхімі листка між недоторканими по обидва боки шарами епідермісу (рис. 30.7). Ушкодження наносять личинки бурякової мінуючої мухи, пасльонової мінуючої мухи), гусениці деяких лускокрилих (гусениці молодших віків яблуневої молі, гусениці березової і в’язової молей) і личинок пильщиків (в’язовий пильщик, кленовий пухирчастий пильщик).

Листкові трубки і сигари.Ушкодження характеризуються скручуванням одного або декількох листів у трубки (рис. 30.8), усередині яких живуть і харчуються личинки трубкокрутів (грушевий, березовий, липовий), гусениці деяких листовійок (мінлива, свинцевосмугаста, вербова, кривовуса).

 

 
 
               

 

Рис. 30. Типи пошкоджень листків рослин:

1. грубе об’їдання; 2. дірчасте вигризання; 3. скелетування; 4. фігурне об’їдання; 5. виразкове вигризання; 6. віконцеве вигризання; 7. мінування; 8. листкові трубки і сигари (за Богдановим-Катьковим, Щеголєвим)

Літні листкові гнізда.Ушкодження на деревах зводяться до скріплення павутиною декількох листків у вигляді гнізд. Гнізда використовуються комахами для життя і харчування лише в літній період (гусениці яблуневої, черемхової і плодової молі, черемхової і дубової листовійок).

Зимові листкові гнізда.Гнізда використовуються не тільки для харчування в літній період, але і для зимівлі (гусениці білана жилкуватого і золотогуза).

Листкові грудки.Харчування личинок шкідників відбувається поза рослиною, наприклад у ґрунті. Жуки кравчики зрізані листки рослин затягують у попередньо вириту нірку, потім роблять з них щільний жмуток, яким надалі харчується личинка шкідника.

Пошкодження стебел

Мінування стебла і черешка листа.Виїдені зсередини (міновані) черешки листків і прилягаючі до них стебла (рис. 31.1). Ушкодження наносять довгоносики-прихованохоботники, капустяна міль, мінуючі мухи.

Виїдання ходів.Ушкоджено внутрішню частину стебла (у трав’янистих рослин) або деревина, луб, кора (у деревних порід). Ушкоджують стебла трав’янистих рослин гусениці стеблового метелика, личинки стеблових хлібних пильщиків, стеблової хлібної блішки, соняшникового вусача, а стовбури, гілки дерев та кущів – личинки вусачів (великий, малий і строкатий дубовий вусачі, великий і малий осикові скрипуни), златок (смородинна вузькотіла чорна), короїдів (плодовий і зморшкуватий заболонники, західний і непарний короїди), гусениці червиць (червиця пахуча, червиця в’їдлива) і склівок (смородинова, яблунева) (рис. 31.2).

 

Рис. 31. Типи пошкоджень стебел рослин:

1. мінування стебла і черешка листа; 2. виїдання ходів; 3. підгризання стебла; 4. відмирання флагового листа (за Бей-Бієнком та Богдановим-Катьковим)

Підгризання стебла. Стебла польових культур і стовбури саджанців дерев та кущів ушкоджені зовні, у основі (рис. 31.3). Ушкодження наносять гусениці підгризаючих совок (озима, оклична совки, совка-іпсилон), личинки хрущів (травневі, мармурові), личинки коваликів (посівний, степовий, смугастий).

Відмирання флагового листа. Зовні стебло і листки злаків виглядають здоровими, за винятком верхівкового листка, що жовтіє і скручується в результаті ушкодження ростучих тканин стебла прихованостебловими шкідниками (личинки шведської, ярової або озимої мух, опомізи, стеблової хлібної блішки) (див. рис. 31.4).

Деформація стебла.Зміна форми стебла пшениці, колінчатість стебла (під впливом харчування личинок гессенської мухи за піхвою листка).

Пошкодження коренів

Об’їдання коренів.Корені зовні ушкоджують капустянки (звичайна й одношипа), личинки коваликів (посівний, степовий, смугастий, широкий ковалики), хрущів (травневий, мармуровий), довгоносиків (люцерновий, турецький, малий чорний скосарі), гусениці підгризаючих совок.

Виїдання бульбочок. Зовні ушкоджені симбіотичні тканини на коренях – бульбочки. Ушкоджують личинки бульбочкових довгоносиків.

Виїдання ходів у коренях, бульбо- і коренеплодах.Корені ушкоджені зсередини. Усередині коренів деревних рослин харчуються личинки великого соснового довгоносика, вербового кореневого і коротковусого вусачів, личинки короїдів (чорний, матовий, довгий); у коренеплодах і бульбах картоплі харчуються личинки коваликів і чорнишів.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти