ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Динаміка основних показників викидів в атмосферне повітря України, 1990-2011рр.

№ з/п Рік Стаціонарні джерела (тис.т) Пересувні джерела (тис.т) Усього (тис.т)
1. 9439,1 6110,3 15549,4
2. 5687,0 1796,5 7483,5
3. 3959,4 1949,2 5808,6
4. 4464,1 2174,0 6615,6
5. 4131,6 2546,4 6678,0
6. 4374,6 2502,7 6877,3

Таблиця 3.

Деякі міста України з кількістю викидів, 2009-2010 рр.

Місто     Рік Бурштин Дніпропетровськ Дніпро-дзержинськ Запоріжжя Зеленодольськ Енергодар Комсомольське Кривий Ріг Луганськ Маріуполь Чернівці
191,2 105,6 110,8 94,3 133,6 79,2 91,1 321,6 150,4
146,8 110,0 108,5 109,6 173,4 100,3 108,1 395,0 160,7 44,6

 

Графік 2.

Кількість викидів (тис. т)

Роки

Графік 3.

Кількість викидів

Міста

3. Об’єднайтесь у пари та виконайте наступні завдання.

Завдання 1.Використовуючи додаток 1, проаналізуйте діаграми ГДК пилу, діоксиду азоту, формальдегіду у містах:

а) Тернопіль та Кривий Ріг; б) Суми та Севастополь;

в) Львів та Дніпродзержинськ; г) Чернігів та Херсон;

д) Рівне та Дніпропетровськ; е) Київ та Ізмаїл;

ж) Ужгород та Кременчуг; з) Луцьк та Чернівці;

и) Хмельницький та Запоріжжя; і) Івано-Франківськ та Одеса;

к) Біла Церква та Керч; л) Сімферополь та Вінниця.

Завдання 2. Порівняйте структуру забруднення міст України різних регіонів, виявіть причини забруднення, користуючись діаграмами структури промисловості регіону та інформаційним блоком. Співставте дані забруднень міст з ГДК.

(Нормативи ГДК домішок в атмосферному повітрі, мг/м³: пил – 0,2; нітроген(ІV) оксид – 0,04; формальдегід – 0,2).

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання 3. Використовуючи додаток 2, зробіть висновок, які галузі промисловості найбільше забруднюють повітря? Як цьому запобігти?

Висновки

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Додаток 1.

 

 

Додаток 2.

Забруднення регіонів України

 

 

Інформаційний матеріал

За словами експерта, «повітря України забруднюють близько 8700 промпідприємств, і лідерами серед галузей є чорна металургія, теплоенергетика, вугільна, нафтогазовидобувна, цементна індустрія. Причому на першому місці – ТЕС.

Основні викиди стаціонарного походження - це діоксид та інші сполуки сірки (1342,6 т або 30,7%), оксид вуглецю СО (24,4%), метан (20,1%), речовини у вигляді зважених твердих частинок (13, 9%) і сполуки азоту (8,7%).

На кожного жителя України в 2011 році припадало 4,4 т викидів діоксиду вуглецю і 95,7 кг інших викидів в атмосферу. Однак, у Донецькій області обсяги викидів у розрахунку на 1 особу були більшими у 3,6 рази, Дніпропетровській – відповідно у 3,0 рази, у Луганській –у 2,2 рази, Івано-Франківській – у 2,2 рази.

Людина, яка проживає в районі з забрудненям навколишнього середовища токсинами втрачає в середньому 12,7 років життя.

Таблиця 4.

Основні джерела забруднення міст України

Назва міста Основні джерела забруднення
Кам’янець-Поділь-ський - Екологічні проблеми пов'язані з роботою цементного заводу; підприємствами машинобудування, металообробки, легкої, деревообробної та харчової промисловості, виробництвом будматеріалів.
Київ - Атмосферне повітря забруднює автомобільний транспорт (до 70%) та аеропорт «Жуляни». - Катастрофа на Чорнобильській АЕС (середній радіоактивний фон складає близько 18 мкР/год, забрудненість території цезіем-137 – від 1 до 3 Кі/км2. Найбільш забруднена північна та північно-східна частини міста).
Черкаси - Багатопрофільний промисловий центр із переважним розвитком хімічної промисловості. Це обумовлює високе техногенне навантаження на атмосферне повітря. - Серйозні екологічні проблеми пов'язані з впливом Кременчуцького водосховища, на правому березі якого розташоване місто.
Миколаїв - Великий центр суднобудування підприємства розташований безпосередньо в Бузькому лимані. Сюди скидаються стічні води міста, суднобудівних та судноремонтних підприємств, розташованих уздовж узбережжя. - Вода Бузького лиману має стійке забруднення від Миколаєва аж до впадання в Чорне море. Концентрації нафтопродуктів та органічних сполук перевищують допустимі норми в багато разів.
Херсон - Суднобудівні та судноремонтні підприємства розташовані в Кошовій протоці, гідравлічно зв'язаній із Дніпром. - Вода протоки вкрита товстим шаром нафтової плівки. - Вода в нижній течії Дніпра забруднена багатьма токсичними речовинами, вміст яких перевищує гранично допустимі концентрації. До невирішених міських екологічних проблем Херсона слід віднести відсутність системи скиду, організованого відведення та очистки поверхневого стоку.
Харків - Розміщення побутових і виробничих відходів, їх викидання з автомобілів у невідведених місцях. - Забруднення водних об'єктів зливовими та стічними водами, порушення технологічних регламентів очистки та знезараження стічних вод. - Основними стаціонарними забруднювачами атмосферного повітря є підприємства теплоенергетичної, нафтогазовидобувної та цементної галузей. У більшості підприємств, зосереджених у кількох промислових зонах міста, відсутні санітарно-захисні зони. Підприємства розташовуються в безпосередній близькості від житлових кварталів.
Донецьк - Над містом можна спостерігати пелену смогу, що формується викидами промислових підприємств. - Гострою проблемою міста є водозабезпечення. Із зростанням видобутку вугілля, інтенсивним розвитком підприємств проблема водозабезпечення загострювалася. Забезпечити водою Донецьк можливо тільки за рахунок надходження води по каналу Дніпро—Донбас. - На багатьох підприємствах Донецької агломерації вода використовується вкрай нераціонально. - У річки скидається велика кількість неочищених та недо­статньо очищених стічних вод, які можна було б багаторазово використовувати в системах оборотного водопостачання. - Накопичення твердих виробничих відходів.
Дніпро-петровськ - Над ним постійно нависає смог, що формується викидами двох потужних металургійних, двох трубопрокатних, коксохімічного, шинного та лакофарбного заводів, а також великих машинобудівних підприємств. - Підприємства міста скидають у р. Дніпро значний об'єм неочищених та недостатньо очищених стічних вод. - Існує проблема утилізації та складування відходів металургійного, шинного, коксохімічного та хімічного виробництв. Частина побутових відходів утилізується на сміттєспалювальному заводі.
Запоріжжя - Над ним постійно нависає темно-фіолетовий серпанок смогу, що формується викидами промислових підприємств - Великі промислові підприємства опинялись у безпосередній близькості від житлової забудови. - Очисні споруди перевантажені. На промислових майданчиках нагромадилася велика кількість відходів у вигляді мулу з високою концентрацією токсичних речовин. - Наявність Дніпровського і водосховища в межах міста створює для Запоріжжя специфічні екологічні і проблеми, пов'язані з підтопленням прилеглих територій.
Одеса - Забруднення морського середовища відбувається у результаті скиду в море неочищених та недостатньо очищених стічних вод міста та забрудненого поверхневого стоку з міської території. - Хімічний завод у порту Південний - потенційно небезпечний в екологічному сенсі(останній витік аміаку у жовтні 2013р.). - Одеський| нафтовий термінал - об'єкт підвищеного екологічного контролю. - Одеса - центр машинобудування, хімії та нафтохімії, переробки риби та сільгосппродукції. Робота промислових підприємств формує небезпечні викиди в атмосферне іповітря та утворює великі об'єми стічних вод. - Очисні споруди Одеси перевантажені, працюють неефективно. На долю автотранспорту і та частково морських суден припадає близько 75 % сумарного викиду і забруднених речовин в атмосферне повітря.
Маріуполь - Маріуполь -порт на Азовському морі. - Великий центр чорної металургії та важкого машинобудування. - Проблема забезпечення населення питною водою. - Пилогазові викиди промислових підприємств формують над містом тяжкий темно-фіолетовий серпанок зі шкідливими домішками в обсягах, які багаторазово ГДК. Море в районі Маріуполя і темно-бурого кольору через стоки р. Кальміус та р. Кальчик, на 70-80 % сформований із шахтних та стічних вод. У Таганрозьку затоку потрапляють міські стічні води Маріуполя та його промислових підприємств. Течія відносить забруднені води Дону та стічні води Таганрога на захід, у напрямі Маріуполя. Прозорість морської води в районі Маріуполя і знижується до 0,5 м, тоді як у відкритій частині Азовського моря прозорість води складає 8 м.
Луцьк - У невеликому за площею місті зосереджено багато промислових підприємств машинобудування та металообробки, хімічної, легкої та харчової промисловості, виробництво будматеріалів. - Підприємства не оснащені надійними пило- та газовловлювальними установками. У місті порівняно висока забрудненість атмосферного повітря. Має місце забруднення підземних вод нафтопродуктами в результаті витоку та розливу палива на військовій авіабазі в районі Луцька.

 

3. Розгляньте та проаналізуйте графік «Динаміка викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря по Чернівецький області».

Чому, не дивлячись на відносно низький індекс забруднення (4,8), не можна заспокоїтись? (Для порівняння:в Маріуполі – 16,5; Ужгороді- 14,4; Одеса- 14,3; Кривий Ріг – 11,2; Луцьк -8,6; І.-Франківськ-3,4; Чернігів-3,1). Дайте відповідь, опираючись на фізико-географічні умови Чернівецької області.

Додаток 3.

Основні забруднювачі повітря м.Чернівці:

- ВАТ “Чернівецький хімічний завод”;

- ВАТ “Чернівецький олійно-жировий комбінат”. (Хлористий водень і фтористий водень, формальдегід викидається при виробництві синтетичних барвників та смол та виготовленні жирів);

- транспорт (оксиди азоту та вуглецю, а також бензопірен є продуктами неповного згоряння палива автотранспорту).

 

Висновок________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Це цікаво знати

Усі компоненти природного середовища здатні до самоочищення. Рослини в процесі життєдіяльності здатні засвоювати з атмосфери, води, ґрунтів надлишок певних хімічних елементів. Так, 1 га деревостанів у середньому продукує в рік до 4 т кисню, поглинаючи 5 т вуглекислого газу. Без шкоди для себе 1 га лісу поглинає 400 кг сірчистого газу, 100 кг хлоридів, 25 кг фторидів, значну кількість фенолів.

Це потрібно знати

Відомо, що кімнатні рослини знешкоджують отруйні речовини, такі як:

- формальдегід: алоє (поглинає до 90%), хлорофітум (86%), філодендрон (76%), нефролепис, маргаритка, драцена, хамедорея, фікус Бенджаміна, плющ, спатифілум, шеффлера, диффенбахія;

- ксилол і толуол: хлорофітум, диффенбахія, нефролепис, антуріум, фікус Бенджаміна;

- аміак: антуріум, хризантема кущова, маранта, фікус Бенджаміна, драцена, азалія;

- бензол: плющ (поглинає 90%), драцена (79%);

- трихлоретилен: плющ, драцена (до 20%), спатифілум (23%);

- вуглекислий газ: хлорофітум (поглинає до 96%), епіпремнум (75%);

- аспарагус поглинає частинки важких металів.

 


 

ПРАКТИЧНА РОБОТА №3

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти