ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Відмінювання дієслів у Passiv

Präsens Passiv = Präsens від werden+Partizip II відмін, дієслова
  1. ich werde gefragt
  2. du wirst gefragt
  3. er, sie, es wird gefragt
wir werden gefragt ihr werdet gefragt sie, Sie werden gefragt
Präteritum Passiv = Präteritum від werden+Partizip II відмін, дієслова
  1. ich wurde gefragt
  2. du wurdest gefragt
  3. er, sie, es wurde gefragt
wir wurden gefragt ihr wurdet gefragt sie, Sie wurden gefragt
Perfekt Passiv = Perfekt від werden+Partizip II відмін, дієслова
  1. ich bin gefragt worden
  2. du bist gefragt worden
  3. er, sie, es ist gefragt worden
wir sind gefragt worden ihr seid gefragt worden sie, Sie sind gefragt worden
Plusquamperfekt Passiv = Plusquamperfekt відwerden+Partizip II відмін. дієслова
  1. ich war gefragt worden
  2. du warst gefragt worden
  3. er, sie, es war gefragt worden
wir waren gefragt worden ihr wart gefragt worden sie, Sie waren gefragt worden
Futurum I Passiv = Futurum І від werden + Partizip II відмін, дієслова
  1. ich werde gefragt werden
  2. du wirst gefragt werden
  3. er, sie, es wird gefragt werden
wir werden gefragt werden ihr werdet gefragt werden sie, Sie werden gefragt werden

Часові форми пасиву мають в основному ті самі часові значення, що і
форми активу.

Різниця між активною і пасивною формами така:

  1. В активній формі підмет є особою або предметом, що виконує дію:

Aktiv: Die Schüler lesen und übersetzen einen Text.

  1. У пасивній формі підмет не виконує ніякої дії, навпаки, дія спрямована
    на нього:

Passiv: Der Text wird gelesen und übersetzt.

Рідше пасив вживається тоді, коли вказується діюча особа (предмет).
Тоді діюча особа (діючий предмет) виражається додатком з прийменником
von або durch:

Der Text wird von den Schülern gelesen und übersetzt.
Wir wurden durch laute Stimmen geweckt.

Infinitiv Passiv
(Інфінітив пасив)

Інфінітив пасив утворюється з Partizip II відмінюваного дієслова і
Infinitiv дієслова werden:

fragen - gefragt werden,
schreiben - geschrieben werden
Infinitiv Passiv (gefragt werden, geschrieben werden) часто вживається в
сполученні з модальними дієсловами:

Diese Probleme müssen unbedingt gelöst werden.

Der Imperativ
(Наказовий спосіб)

Imperativ має 5 форм:

    1. 2-га особа однини;
    2. 2-га особа множини;
    3. форма ввічливого звертання;
    4. 1-ша особа множини з займенником wir;
    5. 1-ша особа множини з модальним дієсловом wollen та займенником wir.
      2-га особа однини:

Arbeite! Steh(e) auf.

Nimm dein Heft! Zieh dich warm an!

2-га особа множини:

Arbeitet! Steht auf!

Nehmt eure Hefte! Zieht euch warm an!

Форма ввічливого звертання:

Arbeiten Sie! Stehen Sie auf!

Nehmen Sie Ihre Hefte! Ziehen Sie sich warm an!

1-ша особа множини з займенником wir:

Arbeiten wir! Stehen wir auf!

Nehmen wir unsere Hefte! Ziehen wir uns warm an!

1-ша особа множини з модальним дієсловом wollen та займенником wir:

Wollen wir arbeiten! Wollen wir aufstehen!

Wollen wir unsere Hefte nehmen! Wollen wir uns warm anziehen!

Імператив дієслова sein утворюється не за загальним правилом:

Sei aufmerksam! Seid aufmerksam!

Seien Sie aufmerksam! Seien wir aufmerksam!

Wollen wir aufmerksam sein!

Модальні дієслова наказового способу не мають.

Der Konjunktiv
(Умовний спосіб)

Konjunktiv має ті самі часові форми, що й Indikativ (Präsens,
Präteritum, Perfekt, Plusquamperfekt, Futurum), і описову форму - der
Konditionalis.

Кожна часова форма умовного способу має своє значення і вживання,
причому інше, ніж в індикативі.

Präsens Konjunktiv

Präsens Konjunktiv утворюється за допомогою суфікса -е-, який
додається до основи Präsens Indikativ, і особових закінчень Präteritum
Indikativ.

Кореневі голосні у сильних дієсловах в Präsens Konjunktiv не зміню-
ються.

Відмінювання слабких і сильних дієслів у Präsens Konjunktiv

machen fahren nehmen
  1. ich mach-e
  2. du mach-e-st
  3. er, sie, es mach-e
ich fahr-e du fahr-e-st er, sie, es fahr-e ich nehm-e du nehm-e-st er, sie, es nehm-e
  1. wir mach-e-n
  2. ihr mach-e-t
  3. sie, Sie mach-e-n
wir fahr-e-n ihr fahr-e-t sie, Sie fahr-e-n wir nehm-e-n ihr nehm-e-t sie, Sic nehm-e-n

Модальні дієслова зберігають в усіх особах умлаут, характерний для
інфінітива.

können dürfen müssen mögen sollen wollen
І. ich könn-e dürf-e müss-e mög-e soll-e woll-e
2. du könn-e-st dürf-e-st müss-e-st mög-e-st soll-e-st woll-e-st
3. er, sie, es könn-e dürf-e müss-e mög-e soll-e woll-e
1. wir könn-e-n dürf-e-n müss-e-n mög-e-n soli-e-n woll-e-n
2. ihr könn-e-t dürf-e-t müss-e-t mög-e-t soll-e-t woll-e-t
3. sie, Sie könn-e-n dürf-e-n müss-e-n mög-e-n soll-e-n woll-e-n

 

Допоміжні дієслова haben і werden відмінюються за загальним правилом;
дієслово sein має в Präsens Konjunktiv особливі форми.

haben werden sein
1 . ich hab-e ich werd-e ich sei
2. du hab-e-st du werd-e-st du sei(-e)-st
3. er, sie, es hab-e er, sie, es werd-e er, sie, es sei
1. wir hab-e-n wir werd-e-n wir sei-e-n
2. ihr hab-e-t ihr werd-e-t ihr sei-e-t
3. sie, Sie hab-e-n sie, Sie werd-e-n sie, Sie sei-e-n

 

Präteritum Konjunktiv
Präteritum Konjunktiv слабких дієслів збігається з Präteritum
Indikativ.

Präteritum Konjunktiv сильних дієслів утворюється від основи
Präteritum Indikativ за допомогою суфікса -е і особових закінчень
Präteritum Indikativ; кореневі голосні а, о, u приймають умлаут.

Відмінювання слабких і сильних дієслів у Präteritum Konjunktiv

  1. ich mach-te
  2. du mach-te-st
  3. er, sie, es mach-te
ging-e ging-e-st ging-e nöhm-e nähm-e-st nälmi-e flög-e flög-e-st flög-e führ-e fuhr-e-st führ-e
  1. wir mach-te-n
  2. ihr mach-te-t
  3. sie, Sie mach-te-n
ging-e-n ging-e-t ging-e-n nähm-e-n nähm-e-t nähm-e-n flög-e-n flög-e-t flög-e-n führ-e-n führ-e-t führ-e-n

Відмінювання модальних дієслів у Präteritum Konjunktiv

Модальні дієслова können, dürfen, müssen, mögen зберігають умлаут.
Präteritum Konjunktiv дієслів sollen, wollen збігається з Präteritum
Indikativ.

können dürfen müssen mögen sollen wollen
1. ich könn-te dürf-te müss-te möch-te soll-te woll-te
2. du könn-te-st dürf-te-st müss-te-st möch-te-st soll-te-st woll-te-st
3. er, sie, es könn-te dürf-te müss-te möch-te soll-te woll-te
1. wir könn-te-n dürf-te-n müss-te-n möch-te-n soll-te-n woll-te-n
2. ihr könn-te-t dürf-te-t müss-te-t möch-te-t soll-te-t woll-te-t
3. sie, Sie könn-te-n dürf-te-n müss-te-n möch-te-n soll-te-n woll-te-n

Відмінювання допоміжних дієслів у Präteritum Konjunktiv

Допоміжні дієслова sein і werden утворюють Präteritum Konjunktiv
як сильні дієслова. Допоміжне дієслово haben приймає умлаут.

sein werden haben
1. ich wär-e würd-e hätt-e
2. du wär-e-st würd-e-st hätl-e-st
3. er, sie, es wär-e würd-e hätt-e
1. wir wär-e-n würd-e- n hätt-e-n
2. ihr wär-e-t würd-e-t hätt-e-t
3. sie, Sie wär-e-n würd-e-n hätt-e-n

Perfekt, Plusquamperfekt, Futurum І, II Konjunktiv,
Konditionalis I, II

Perfekt і Plusquamperfekt Konjunktiv утворюються так само, як
Perfekt і Plusquamperfekt Indikativ. Різниця полягає в тому, що допоміжні
дієслова стоять в Konjunktiv: в Perfekt - в Präsens Konjunktiv, в
Plusquamperfekt-в Präteritum Konjunktiv.

Perfekt Konjunktiv
1. ich habe gemacht ich sei gekommen
2. du habest gemacht du seiest gekommen
3. er, sie, es habe gemacht er, sie, es sei gekommen
1. wir haben gemacht wir seien gekommen
2. ihr habet gemacht ihr seiet gekommen
3. sie, Sie haben gemacht sie, Sie seien gekommen

 

Plusquamperfekt Konjunktiv
  1. ich hätte gemacht
  2. du hättest gemacht
  3. er, sie, es hätte gemacht
ich wäre gekommen du wärest gekommen er, sie, es wäre gekommen
  1. wir hätten gemacht
  2. ihr hättet gemacht
  3. sie, Sie hätten gemacht
wir wären gekommen ihr wäret gekommen sie, Sie wären gekommen

 

Futurum І та II Konjunktiv утворюються так само, як Futurum І та II
Indikativ. Різниця полягає в тому, що допоміжне дієслово werden стоїть у
Präsens Konjunktiv.

Futurum 1 Konjunktiv
  1. ich werde machen
  2. du werdest machen
  3. er, sie, es werde machen
  1. wir werden machen
  2. ihr werdet machen
  3. sie, Sie werden machen
 
Futurum II Konjunktiv
  1. ich werde gelesen haben
  2. du werdest gelesen haben
  3. er, sie, es werde gelesen haben
  1. wir werden gelesen haben
  2. ihr werdet gelesen haben
  3. sie, Sie werden gelesen hüben

 

Konditionalis I та II утворюються від Präteritum Konjunktiv дієслова
werden та Infinitiv І та II відмінюваного дієслова.

Konditionalis I
1. ich würde lesen
2. du würdest lesen
3. er, sie, es würde lesen
1. wir würden lesen
2. ihr würdet lesen
3. sie, Sie würden lesen

 

Konditionalis II

  1. ich würde gelesen haben
  2. du würdest gelesen haben
  3. er, sie, es würde gelesen haben
    1. wir würden gelesen haben
    2. ihr würdet gelesen haben
    3. sie, Sie würden gelesen haben

Вживання часових форм Konjunktiv

Präsens Konjunktiv вживається:

а) у гаслах, для вираження побажань:

Es lebe unsere Jugend!

Möge diese Arbeit zu weiteren Kontakten Anlass geben.

Ich möchte Ihnen helfen.

б) у припущеннях:

Er sei 20 Jahre alt.

Die Gerade AB sei der Geraden CD gleich und parallel

Der Winkel ABC sei dem Winkel ВCD gleich.

в) в інструкціях, наказах, вказівках (наукових і технічних):

Man nehme diese Arznei 3 Mal pro Tage ein.

Man stelle das Wasser auf Feuer und erwärme es.

Man rauche hier nicht.

г) у зворотах типу:

Es sei betont...

Es sei hier erwähnt...

д) у непрямій мові:

Er sagte, er komme heute zu uns.

Präteritum Konjunktiv виражає залежно від змісту тексту теперішній або

майбутній час (а не минулий, як в індикативі).

Präteritum Konjunktiv вживається:

      1. В реченнях, що виражають нереальне, тобто нездійсненне або
        невиконане бажання. За своєю формою ці речення збігаються з
        підрядними реченнями зі сполучником wenn (якби), який часто
        опускається. Тоді відмінювана частина присудка стоїть на першому місці:
        Wenn es heute nicht so heiß wäre! Wäre es heute nicht so heiß!
      2. У реченнях, що висловлюють нереальне бажання. В цих випадках часто
        вживаються модальні дієслова: Könnte ich doch zum Mond fliegen!
      3. В нереальних умовних підрядних реченнях, тобто в підрядних, що
        виражають нездійсненну чи невиконану умову. Сполучник підрядного
        речення wenn (якби) може опускатися. Тоді змінюється порядок слів, і на
        першому місці в підрядному реченні стоїть відмінювана частина
        присудка: Wenn ich heute (morgen) nicht so beschäftigt wäre, besuchte ich
        dich.

Perfekt Konjunktiv вживається для вираження непрямої мови додатковим

сполучниковим або безсполучниковим підрядним реченням. Perfekt

Konjunktiv вживається для вираження передування дії непрямої мови дії
головного речення: Er sagte, dass er dieses Buch gelesen habe. Er sagte, er habe
dieses Buch gelesen.

Plusquamperfekt Konjunktiv вживається:

        1. В реченнях, що виражають нереальне, нездійсненне або невиконане
          бажання в минулому часі: Wenn es gestern nicht so heiß gewesen wäre!
          Wäre es gestern nicht so heiß gewesen!
        2. Для вираження нереальної умови в минулому часі: Wenn ich gestern nicht
          krank gewesen wäre, hätte ich dich besucht.

Futurum I Konjunktiv вживається:

1) у непрямій мові та означає початок дії непрямої мови після дії головного
речення: Er sagte, er werde mich heute (morgen) besuchen. Er sagte, dass er
mich besuchen werde.

2.) іноді в непрямій мові зустрічаються й інші форми кон'юнктива:
Präteritum, Plusquamperfekt і описова форма кон'юнктива -
Konditionalis І. Ці форми вживаються лише при збігові форм Präsens,
Perfekt і Futurum І Konjunktiv з формами Indikativ (наприклад, у
слабких дієсловах). Замість Präsens стоїть Präteritum, замість Perfekt -
Plusquamperfekt, замість Futurum І - Konditionalis І.

Порівняйте:

Sie sagten, sie besuchen uns. (Präsens)
заміна -
besuchten (Präteritum)
Sie sagten, sie haben uns besucht. (Perfekt)
заміна -
hätten besucht (Plusquamperfekt)
Sie sagten, sie werden uns besuchen. (Futurum I)
заміна -
würden besuchen (Konditionalis I)

Іменні (неособові) форми дієслова
До іменних форм дієслова належать Infinitiv і Partizip І, II.

Ці форми називаються іменними (або нeособовими) тому, що вони мають
деякі властивості іменників і прикметників.

Der Infinitiv
(Інфінітив)

У німецькій мові розрізняють Infinitiv Aktiv і Infinitiv Passiv. Порівняйте:
Infinitiv Aktiv: fragen
Infinitiv Passiv: gefragt werden

Infinitiv Aktiv вживається в реченні з часткою zu або без неї і може
виражати різні члени речення.

Infinitiv Aktiv вживається без частки zu в таких випадках:

          1. Після модальних дієслів і дієслова lassen: Meine Mutter will heute ins
            Konzert gehen. Der Vater lässt den Sohn das Kinderzimmer in Ordnung
            bringen.
          2. Після дієслів lehren, lernen, helfen: Mein Bruder lehrte mich Schach spielen.
            Wir lernen deutsch sprechen. Sie half ihrer Großmutter die Torte backen.
          3. Після дієслів, що означають рух (fahren, laufen, gehen): Die Kinder
            gingen in den Wald Pilze und Beeren suchen.
          4. Після дієслів sehen, hören, fühlen: Ich hörte das Mädchen singen.
          5. Після дієслів werden, heißen: Das heißt singen! Wir werden morgen auf die
            Krym fahren.

Infinitiv Aktiv з часткою zu вживається:

            1. Після всіх дієслів, крім тих, що зазначені вище: Wir haben beschlossen,
              gleich nach dem Mittagessen an die Arbeit zu gehen. Man schlug ihm vor, die
              Prüfungen vorfristig abzulegen.
            2. Після деяких іменників, що мають абстрактне значення (Art, Freude,
              Lust, Mittel, Kunst, Möglichkeit та ін.): Ihre Art zu sprechen gefiel uns
              nicht. Ich habe heute keine Lust, ins Theater zu gehen.
            3. Після деяких прикметників, що вжиті як предикатив (bereit, nötig, leicht,
              schwer, wichtig та ін.): Es ist nicht leicht, dieses Problem zu lösen.
            4. У сполученні з дієсловами haben і sein:

Сполучення дієслова haben з Infinitiv + zu має значення обов'язковості і
відповідає дієсловам müssen або sollen + Infinitiv. Підмет при цьому
сполученні завжди означає діючу особу, і все речення носить активний
характер: Wir haben diesen Text zu lesen und zu übersetzen.

Дієслово sein з Infinitiv + zu має значення не лише обов'язковості, але й
можливості. Воно відповідає дієсловам müssen, sollen, können у сполученні
з інфінітивом пасиву відмінюваного дієслова, а підмет означає предмет чи
особу, на яку спрямовано дію, і все речення носить пасивний характер:
Dieser Text ist zu lesen und zu übersetzen.

Інфінітивні звороти um + zu + Infinitiv,
(an)statt + zu + Infinitiv, ohne + zu + Infinitiv

Інфінітивні звороти завжди відокремлюються комою. В реченні вони є
обставинами:

um ... zu Um eine Fremdsprache gut zu beherrschen, muss man täglich üben.
statt/ (an)statt... zu Statt die Hausaufgaben zu machen, ging er spazieren. Anstatt
zu schreiben, liest er.

ohne... zu Ohne ein Wort zu sagen, verließ er das Zimmer.

Субстантивація інфінітиву

Infinitiv Aktiv може субстантивуватися і виконувати як іменник різні
синтаксичні функції: Das Lesen macht ihm Spaß.

Partizipien
(Дієприкметники)

Partizip I

Partizip І утворюється від інфінітива за допомогою суфікса -end, рідше -nd.
Infinit» Partizip І

lesen les+end = lesend

lächeln lächel+nd = lächelnd

Partizip І має завжди активний характер і виражає тривалу незакінчену дію.
Partizip І вживається:

              1. У повній формі (тобто з відмінковими закінченнями) як означення: Im
                zimmer waren spielende Kinder und ihre Großmütter.
              2. У короткій формі (тобто без відмінкових закінчень) як обставина способу
                дії: Schweigend saßen wir am Esstisch.

Partizip II

Partizip II утворюється від основи дієслова за допомогою префікса ge- і
суфіксів -(e)t (для слабких дієслів) і -en (для сильних дієслів).

Partizip II = префікс ge- + основа дісслова+суфікс -(e)t, -еn

Infinitiv Partizip II

bad-en ge-bad-et

les-en ge-les-en

fmd-en ge-fund-en

auf-steh-en auf-ge-stand-en

Partizip ІI вживається в короткій і повній формі. У короткій формі Partizip
II входить до складних дієслівних форм (Perfekt, Plusquamperfekt) індикатива
(активу і пасиву), а також кон'юнктива і є в реченні частиною простого
дієслівного присудка.

                1. У короткій формі Partizip II є частиною іменного присудка: Die
                  Linguistische Universität Kyjiw wurde 1948 gegründet.
                2. У повній формі Partizip II відмінюється як прикметник і вживається в
                  реченні як узгоджене означення.

Як означення Partizip II вживається не від усіх дієслів, а тільки від
перехідних і деяких неперехідних.

Partizip II перехідних дієслів означає закінчену дію і миє пасивний
характер: Die durchgeführte Arbeit war von großer Bedeutung.

Partizip II неперехідних дієслів вживається як означення лише тоді, коли
ці дієслова означають закінчену, доконану дію: Die fest eingeschläferten Kinder
lagen in ihren Betten.

Das Adverb
(Прислівник)

У німецькій мові є такі прислівники:

Прислівники місця: hier, unten, links, überall, hin. her та ін.
Прислівники часу: früh, einmal, morgens, heule та ін.

Прислівники способу дії: umsonst, wohl та ін.

Прислівники міри і ступеня: zu, sehr, genug, mehr таін.

Прислівники причини і мети: darum, deshalb, deswegen, dazu та iн.
Заперечні прислівники: nie, niemals, nirgends, nirgendwo та ін.

Модальні прислівники: vielleicht, wahrscheinlich, sicher та ін.

Питальні прислівники: wohin, wann, warum та iн.

Займенникові прислівники: woran, daran, damit та ін.

Прислівники належать до незмінюваних частин мови. Деякі прислівники
змінюються за ступенями порівняння за тим правилом, що й прикметники,
але у найвищому ступені мають тільки форму am ...sten.

Порівняйте:

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти