ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


КОМПЛЕКТ СИСТЕМИ КИСНЕВОГО ЖИВЛЕННЯ ЛІТАКА-ВИНИЩУВАЧА

Загрузка...

Принципова схема кисневого обладнання та протиперевантажувального пристрою зображена на рис. 2.15:

1 – зарядний штуцер;

2 – циліндричні армовані кисневі балони;

3 – роз’ємний штуцер;

4 – трійник;

5 – зворотний клапан;

6 – кисневий вентиль КВ-15А (КВ-2МС);

7 – кисневий редуктор КР-26-1;

8 – покажчик кисню ИК-210У (ИК-52);

9 – регулятор подачі кисню РПК-52;

10 – пульт дистанційного управління ДУ-7;

11 – штуцер 9В4.473.218 з дюзою;

12 – вентиляційний пристрій шолома (ВПШ) ВУШ-6;

13 – манометр надлишкового тиску М-2000К;

14 – фільтр автомата тиску АД-5М;

15 – автомат тиску АД-6Е;

16 – герметичний шолом ГШ-6М;

17 – кисневий прилад КП-52М;

18 – висотно-компенсаційний костюм ВКК-6;

19 – парашутний кисневий прилад КП-27М (крісельна СКЖ – БКО-ЗВ2);

20 – рукоятка ручного включення приладу КП-27М;

21 – об'єднаний роз’єм комунікацій ОРК-11У;

22 – трійник із зворотним клапаном.

Кисневе обладнання літака-винищувача складається з двох СКЖ (на прикладі Су-27):

· основна СКЖ (ККО-5М);

· крісельна СКЖ (БКО-ЗВ2).

Основна киснева система

Основна киснева система ККО-5М складається з таких агрегатів:

1) кисневі балони 2-2-5-210 і 2-2-8-210, які встановлені в закабінному відсіку і призначені для зарядки киснем кисневої системи. Ємність балонів: – 5 літрів (2-2-5-210); – 8 літрів (2-2-8-210). Тиск кисню в балоні – 210 кгс/см2. Балони фарбуються в блакитний колір;

Рис. 2.15. Принципова схема системи кисневого живлення

та протиперевантажувального пристрою

 

2) зарядний штуцер із зворотним клапаном, який встановлено на лівому борті, шпангоут 9. Призначений для зарядки бортових кисневих балонів газоподібним киснем від аеродромної кисневої зарядної станції;

3) кисневий вентиль КВ-15А. Встановлений у кабіні по лівому борту на щитку РПК-52. Призначений для відкриття подачі кисню з бортових кисневих балонів до системи;

4) кисневий редуктор КР-26-1. Встановлений під пультом лівого борта, шпангоут 8. Призначений для зниження тиску кисню з 210 до 8-12 кг/см2.

5) індикатор кисню ІК-210У. Встановлений на лівому щитку дошки приладів. Складається з двох покажчиків в одному корпусі: манометра й індикатора. Манометр призначений для виміру тиску в бортових кисневих балонах, а індикатор – для контролю подачі кисню в кисневий прилад КП-52М. Манометр складається з трубчастої пружини, стрілки і шкали, з градуюванням від 0 до 240 кг/см2. Індикатор подачі кисню складається з мембрани і двох прапорців. При вдиханні білі прапорці зникають, а при видиханні з'являються. На висотах до 2 км індикатор не працює, тому що немає подачі кисню.

6) сигналізатор тиску МСТ-4А. Встановлений по лівому борту кабіни. Забезпечує видачу електричного сигналу до системи "Тестер-УЗ-сер. 3", сигналу – "Тиск за редуктором нормальний" при Р02 >= 4 кг/см2.

7)регулятор подачі кисню РПК-52. Встановлений на лівому пульті. Призначений для автоматичного регулювання процентного вмісту кисню у суміші, що вдихається, в залежності від висоти польоту, а також для ручного включення аварійної і додаткової подачі кисню. Регулятор складається з таких основних елементів:

- редуктор для зниження тиску кисню з 8-12 кг/см2 до 2,8-3,8 кг/см2;

- регулятор подачі кисню в залежності від висоти польоту (анероїд із клапаном);

- кран додаткової подачі кисню "Смесь-100% О2";

- кран аварійної подачі кисню "Авария".

8) кисневий прилад КП-52М. Встановлений на кріслі ліворуч. Разом із РПК-52 автоматично забезпечує необхідний за висотою процентний уміст кисню у суміші, що вдихається. Кисневий прилад КП-52М складається з таких основних елементів:

- легеневий автомат (мембрана, важіль, клапан) – для подачі кисню в маску при вдиху і відсічення його подачі при видиху;

- клапан підсмоктування повітря (КПП);

- штуцер для приєднання кисневої маски;

- штуцери для приєднання за допомогою кисневих шлангів до роз’єму ОРК-11У;

- регулятор надлишкового тиску, що забезпечує підтримку надлишкового тиску в КМ-34 при розгерметизації кабіни і при катапультуванні на висотах понад 12 км;

- клапан костюмної лінії, який забезпечує подачу кисню в натяжний пристрій ВКК;

- клапан регулятора шолома, який забезпечує подачу кисню в регулятор надлишкового тиску і під клапан видиху.

Кисневий прилад КП-52М має спеціальну роз’ємну планку, що призначена для швидкого від'єднання комунікацій, що йдуть до висотного спеціального спорядження льотчика, в аварійних випадках для швидкого покидання літака на землі.

9) об'єднаний роз’єм комунікацій ОРК-11У. Будова роз’єму аналогічна будові роз’єму літака-штурмовика і була розглянута у розділі 5.1 (рис 2.9). Встановлений на кріслі ліворуч. Забезпечує стикування всіх комунікацій спорядження льотчика з приладами й агрегатами літака і крісла та їх автоматичне роз'єднання при катапультуванні.

9.2. Крісельна киснева система

Крісельна киснева система аналогічна крісельній кисневій системі літака штурмовика і була розглянута у розділі 5.2 (рис 2.10). Ц е блок кисневого обладнання БКО-3В2 (у деяких літаках-винищувачах – парашутний кисневий прилад КП-27М). Блок встановлено на профільованій кришці аварійного запасу (НАЗ), що є на літаку, прикритій м'якою подушкою сидіння. Призначений для автоматичної подачі кисню для дихання льотчику при катапультуванні і подальшому спуску з кріслом, а також для подачі кисню при ручному включенні у разі відмови основної кисневої системи.

Блок підключений до верхньої колодки об'єднаного роз'єму комунікацій ОРК-11У. Запас кисню зберігається в кисневому балоні під тиском 180-230 кг/см2. Зниження тиску здійснюється за допомогою двох редукторів. Контроль зарядки балона здійснюється за показаннями манометра, а зарядка – через штуцер. Доступ до штуцера і манометра – під подушкою сидіння. Включення БКО-ЗВ2 здійснюється автоматично при катапультуванні або вручну за допомогою ручки аварійного включення. Ручка аварійного включення подачі кисню розташована на кріслі, праворуч.

 

КИСНЕВИЙ ПРИЛАД КП-52М

Кисневий прилад КП-52М призначений для подачі кисню в маску ГШ і камери натяжного пристрою ВКК. Прилад КП-52М використовується в комплектах кисневого устаткування літаків, розрахованих для польотів на висотах більше 14 км.

Принципова схема кисневого приладу КП-52М показана на рис. 2.16.

 

 

Рис. 2.16. Принципова схема кисневого приладу КП-52М:

1 – основний клапан подачі; 2 – допоміжний клапан подачі; 3 – регулятор надлишкового тиску з пристроєм, що демпфірує; 4 – клапан регулятора надлишкового тиску; 5 – запобіжний клапан;

6 – важіль; 7 – мембрана; 8 – клапан костюмної лінії; 9 – клапан подачі кисню в

надмембранну порожнину; 10 – вакуумний клапан; 11 – клапан скидання тиску;

12 – регулятор співвідношення тисків; 13 – клапан підсмоктування повітря

 

Прилад КП-52М відрізняється значно меншою вагою і габаритами, має менший опір вдиханню, більш зручний в експлуатації. Крім того, прилад КП-52М розміщається не на борту літака, а на підвісній системі парашута. Це дозволило збільшити висоту вимушеного покидання літака екіпажем без збільшення запасу кисню в парашутному кисневому приладі, тому що з крісельної СКЖ (наприклад, прилад КП-27М) кисень при парашутуванні витрачається через прилад КП-52М.

Робота приладу на висоті до 12 км у розгерметизованій кабіні багато у чому подібна роботі того ж приладу на борту літака-штурмовика. Відзначена аналогія в роботі обумовлена тим, що схема роботи приладу КП-52М для розглянутого режиму відрізняється лише додатковим каналом вентиляції ГШ ВПШ, що включається вручну за бажанням льотчика, а виключається автоматично, як тільки прилад КП-52М переходить на режим роботи з надлишковим тиском на «висоті» в кабіні понад 12 км. Коли канал вентиляції шолома ВПШ закритий, прилад працює аналогічно раніше описаному режиму.

Для забезпечення необхідної величини парціального тиску кисню в ГШ на «висоті» у кабіні понад 12 км у схемі приладу передбачено ряд додаткових пристроїв: регулятор надлишкового тиску (3), конструктивно виконаний у вигляді аденоїдного блоку, розміщеного в циліндрі з дюзою, із клапаном (4), що перекриває вихід кисню з надмембранної порожнини приладу КП-52М; клапан костюмної лінії (8); клапан подачі кисню (9) в кількості 2-3 л/хв. у надмембранну порожнину приладу; регулятор клапана скидання тиску (11) з-під клапана видиху ГШ; регулятор співвідношення тисків (12).

Робота приладу в момент розгерметизації кабіни на висоті польоту понад 12 км здійснюється в такий спосіб. На вхід приладу КП-52М від спеціального бортового регулятора подачі кисню (РПК) надходить кисень безупинним потоком у кількості не менш 200 л/хв. У результаті цього на мембрані клапана костюмної лінії (8) виникає перепад тиску визначеної величини, що змушує дану мембрану прогнутися нагору. Клапан костюмної лінії (8) відкриється і кисень безупинним потоком почне надходити в камери натяжного пристрою ВКК.

Протягом перших 1-2 сек. після розгерметизації кабіни відбувається заповнення киснем камер натяжного пристрою ВКК і скидання надлишкової кількості газу з порожнини ГШ для обмеження надлишкового тиску в легенях у момент розгерметизації кабіни. Зазначене скидання газу забезпечується тим, що порожнина під компенсуючим клапаном видиху ГШ і надмембранна порожнина приладу КП-52М на протязі зазначеного часу з’єднані з атмосферою через відкритий клапан регулятора надлишкового тиску (4). За 1-2 сек. анероїд регулятору надлишкового тиску (3) розширюється через те, що тиск у стаканчику через дюзу стане рівним атмосферному і клапан (4) закриється. З цього моменту в надмембранній порожнині приладу КП-52М и порожнині під компенсуючим клапаном видиху ГШ-6М буде формуватися надлишковий тиск унаслідок подачі кисню в зазначені порожнини через клапан (9). Величина надлишкового тиску буде визначатися зусиллям притискання клапана (4) до сідла під дією пружних сил анероїда регулятора надлишкового тиску (3) в залежності від висоти розгерметизації кабіни літака. Після створення надлишкового тиску кисню мембрана (7) прогинається вниз і ще більше відкриється клапан подачі (2), а в результаті перепаду тиску на поршні відкриється клапан подачі (1). Клапан подачі (1) закриється після вирівнювання тисків по обидва боки мембрани (7). З цього моменту кисневий прилад КП-52М перейде на режим подачі кисню з надлишковим тиском.

Для забезпечення умов компенсації надлишкового тиску кисню в легенях людини в схемі передбачено регулятор співвідношення тисків (12). Конструктивно він складається з клапана і двох мембран з різною ефективною площею. Клапан з’єднує камери натяжного пристрою ВКК із підмембранною порожниною приладу КП-52М. Цей клапан буде знаходитися в закритому положенні за умови рівності сил, що діють на його рухливу частину. Коли сила тиску кисню в натяжному пристрої ВКК, яка діє на клапан в напрямку відкриття, буде більше сили тиску кисню в приладі КП-52М, яка діє на надлишкову ефективну площу мембран в напрямку закриття, то клапан відкриється і відбудеться скидання надлишкової кількості кисню з натяжного пристрою ВКК. У результаті протитиск на тілі льотчика зменшиться, чим і забезпечиться необхідна умова компенсації надлишкового тиску, тобто протитиск на тіло льотчика завжди буде у відповідності з величиною надлишкового тиску кисню в легенях.

Рис. 2.17. Зовнішній вигляд кисневого приладу КП-52М

 

При виникненні підвищеного витоку кисню з камери натяжного пристрою ВКК внаслідок порушення герметичності костюму відбудеться скидання тиску із системи в результаті відкриття клапана (11). У розглянутому випадку величина надлишкового тиску кисню в приладі КП-52М буде визначатися пружністю пружини клапана скидання (11), що забезпечує мінімально припустимий надлишковий тиск не менш 800 мм вод. ст. Зовнішній вигляд кисневого приладу КП-52М показаний на рис. 2.17, а його конструктивна схема показана на рис. 2.18.

 

Рис. 2.18. Конструкція кисневого приладу КП-52М:

1 – мембрана; 2 – клапани подачі; 3 – регулятор надлишкового тиску

ПРИНЦИП РОБОТИ ККО-5

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти