ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Малоформатний кадровий аерофотоапарат А-39

Аерофотоапарат А-39 має короткофокусний об'єктив і малий формат кадру. Він призначений для денного аерофотографування при природному сонячному висвітленні зі швидкісних ЛА. Технічні дані А-39 приведені в табл. 2, а зовнішній вигляд – на рис. 4.28.

Рис. 4.28. Однокамерний АФА А-39 з короткофокусним об'єктивом і малим форматом кадру:

1 – командний прилад; 2 – АФК; 3 - знімні бічні кришки; 4 – кришка касетної частини АФА;

5 – об'єктив

Особливістю конструкції А-39 є тверде з'єднання об'єктивної, камерної і касетної частин, що дозволило спростити механізм АФА. У комплект А-39 входять АФК і командний прилад. АФК складається з камерної, касетної й об'єктивної частин. Механізми камерної і касетної частин розташовуються з боків АФК і закриваються двома знімними кришками 3. Касетна частина закривається кришкою 4, що защіпається двома замками. Електродвигун аерофотоапарата типу МА-30 розташований у касетній частині безпосередньо під кришкою касети. На бічній стороні АФК розташована рукоятка лічильника аерофотознімків, механічний сигналізатор перемотки аерофотоплівки, рукоятка перекладу витримок аерофотозатвору і рукоятка ручного привода.

У камерній частині розташований шторно-щілинний аерофотозатвор (рис. 4.29) із шириною щілини 3 мм. Для запобігання засвітлення аерофотоплівки при взводі аерофотозатвору між об'єктивом і затвором встановлена запобіжна шторка 9.

Шторно-щілинний затвор аерофотоапарата розрахований на витримки 1/730, 1/1400 і 1/1800 с.Експозиція може також змінюватися шляхом діафрагмування. Завдяки використанню малих витримок при великій світлосилі об'єктива вдається обходитися без компенсації зсуву зображення навіть при великій швидкості польоту.

Для вирівнювання плівки використовують скло. Притискної стіл 11 касетної частини – знімний. Котушки касети кріпляться на півосях запобіжними засувками 5. Шкала лічильника 4 аерофотознімків приводиться в рух механізмом перемотування аерофотоплівки через редуктор з черв'ячними передачами. Сигналізація перемотування аерофотоплівки здійснюється механічним сигналізатором, встановленим на АФК.

Аерофотооб'єктив АФА типу «Уран-27» оснащений перемінною діафрагмою, зміна якої проводиться вручну за допомогою кільця. У нижній частині аерофотооб'єктива можуть бути встановлені знімні світлофільтри (ОС-14 чи КС-11) чи захисне скло.

 

 

Рис. 4.29. Кінематична схема аерофотоапарата А-39:

1 – рукоятка ручного привода; 2 – механічний сигналізатор; 3 – електродвигун;

4 – лічильник; 5 – засувка; 6 – кулачок; 7 – важіль; 8 – аерофотооб'єктив; 9 – запобіжна шторка;

10 – шторний аерофотозатвор; 11 – притискної стіл; 12 – кулачок

Командний прилад (рис. 4.30) призначений для дистанційного управління АФА. Він дозволяє:

- встановлювати інтервал часу між аерофотознімками, рівний 2, 4, 8 чи 16 с, а також включати АФА на безупинну роботу з інтервалом між аерофотознімками, рівним часу циклу роботи АФА – 0,7 с;

- контролювати перемотування аерофотоплівки за миготінням лампочки;

- контролювати кількість кадрів, що залишилися, в аерофотоапараті.

 

 

Рис. 4.30. Кінематична схема командного приладу аерофотоапарата А-39:

1 – лічильник кадрів; 2 – рукоятка перекладу інтервалів; 3 – кришка приладу;

4 – електродвигун МУ-010; 5 – регулятор швидкості.

 

Апарат може працювати також і від ручного привода. У командний прилад входить приводний механізм, імпульсний механізм і лічильник кадрів. Імпульсний механізм призначений для подачі імпульсу електричного струму через встановлений інтервал часу. Приводний механізм служить для обертання імпульсного механізму з постійною швидкістю, він складається з електродвигуна і редуктора. Лічильник кадрів служить для показу кількості кадрів, що залишилися в АФА. Його механізм працює від імпульсів струму, що подаються з камерної частини.

А-39 не має АФУ для зміни свого положення відносно літака. Для запобігання впливу вібрації апарат оснащений фетровими амортизаторами. Для роботи при низьких температурах основні вузли забезпечені електричними обігрівачами.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти