ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Підсумок навчання в притчах (4:33-34)

«Учням наодинці пояснював усе» (4:34)

Про апостольське знання

Господь наш Ісус Христос ... поки Сам був на землі, і народу, і учням, з яких дванадцять обрав, призначивши їм бути вчителями народів, відкрито відповідав на питання про те, Хто Він: чи Він Син Божий, і у чому людина, а в чому Бог; чи наставник у вірі, чи той, хто обіцяв нагороду; що є і що було; яку волю Отця виконує, що доручає творити людині ... Хто ж у здоровому глузді зможе повірити, що учні Його, яких Він поставив вчителями народів і з якими разом ходив, яких навчав, з якими жив разом, яким особисто роз'яснював все незрозуміле, яким говорив: Тому бо вам дано знати тайни Царства Небесного, а он тим не дано (Мат. 13:11), - чого-небудь та не знали? (Тертуліан «Про приписи (проти) єретиків»)

Три чудотворні дії (4:35-5:43)

Втихомирення бурі (4:35-41)

Огляд: Перебуваючи в човні, Богочоловік і Творець Ісус повелівав як самим човном, так і морем, по якому він плив (Єфрем Сирін, Пруденцій). Ця влада - свідоцтво Його єдиносутності з Отцем (Василій Кесарійський), у той час як Його сон під час плавання - сон Бога, Який дає відпочинок всім втомленим та обтяженим (Григорій Назіанзин). Сон був також моментом випробування для учнів і був необхідний для пробудження в них віри і апостольського завзяття (Атанасій Олександрійський, Кирило Олександрійський). У приборканні бурі справдилися слова пророків Наума і Авакума, які вони виголосили про Христа (Тертуліан). Щоб безпечно пережити спокуси і небезпеки, слід розбудити Христа у своєму серці (Августин Гіппонський).

«Хвилі били в човен, так що він вже наповнювався водою» (4:37)

Випробування апостолів

Сам Господь випробовував своїх учнів, коли спав під час грози, схилившись на узголов'я, бо здійснив диво, здатне присоромити навіть нечестивих. Прокинувшись, Він заборонив морю і приборкав бурю, і тим самим з повною очевидністю довів дві речі: по-перше, що буря на морі була викликана не стільки вітром, як страхом перед Господом, який перетинав море (Пор. Мат. 14:26; Мар. 6:48; Іван 6:19), а по-друге, що Господь, який приборкав бурю, є не створіння, але Творець. (Атанасій Олександрійський «Святкові послання»)

Попутники Слова

Вони розбудили Слово, що плило з ними на човні, і море негайно вляглося, підкоряючись своєму Панові. Вони ж, будучи врятовані, стали проповідниками і вчителями, розповідаючи про чудеса, вчинені нашим Спасителем, і закликаючи нас наслідувати їх приклад. (Атанасій Олександрійський «Святкові послання»)

«Він спав на кормі на узголов’ї» (4:38)

Сон Бога

Він стомлений (Пор. Іван 4:6), але є упокоєнням для втомлених і обтяжених (Пор. Мат. 11:28). Він обтяжений сном (Пор. Мат. 8:24; Лук. 8:23), але парить над безоднею, забороняє вітрам, робить легким потопаючого Петра (Мат. 8:26; 14:25-32; Мар. 4:39, 6:48-51). (Григорій Назіанзин «Про Сина» (Слово 29))

Даючи час їх страхові

Якби це сталося під час Його неспання, вони або не злякалися б, або не кликали б на допомогу, або не подумали б, що Він може сказати щось подібне (маються на увазі слова Ісуса, коли Він утихомирює вітер і море). Тому Він спить - щоб дати час їх страхові, щоб відчуття того, що відбувається зробити в них виразнішим. Адже не однакову силу має те, що відбувається з чужим тілом і зі своїм власним. (Кирило Олександрійський «Коментарі на Євангеліє від Луки»)

«І, вставши, Він вітрові заборонив» (4:39а)

Виконання пророцтв

Коли Він утихомирює бурхливі хвилі, збуваються слова пророка Авакума: Побачивши Тебе, кинулися води (Ав. 3:10). Коли ж море заспокоюється, то виконуються слова пророка Наума: Заборонить Він морю, і воно висихає (Наум 1:4). (Тертуліан «Проти Маркіона»)

«Хто ж це такий» (4:41а)

Божественна і людська природа Христа

Корабель ніс Його людську сутність, велич же Його Божества несли і корабель, і все, що було на ньому. Однак для того, щоб показати, що Його Людство теж не потребує корабля - дошки якого поєднав і скріпив між собою тесля, Він, будучи Творцем всього творіння, зробив твердими води і скріпив їх, підкоривши під Свої ноги. Подібно до того, як Господь зміцнив руки Симеона-священика, щоб вони могли тримати його у храмі (Лук. 2:25-35), так Він згодом зміцнив ноги Симона-апостола, щоб вони могли утримати його на воді (Пор. Мат. 14:31). Таким чином ім'я, яке носило Первородного в храмі, зробилося ім'ям, яке Первородний поніс, будучи в морі. (Єфрем Сирін «Проповідь про Господа нашого»)

«І вітер і море слухняні Йому» (4:41б)

Розбуди Христа!

Ти почув лайку - це вітер, ти розгніваний - це течія. Дме вітер, піднімаються хвилі, твій корабель в небезпеці, в небезпеці серце твоє, серце тремтить. Почувши лихослів'я, ти хочеш відплатити тим же. І ось, відплативши і зробивши іншому зло, сам зазнав аварію корабля. Чому так? Тому, що Христос в тобі спить. Що означає «Христос в тобі спить»? Що ти забув Христа. То ж розбуди Христа, згадай про Нього, і прокинеться в тобі Христос ... Народилася спокуса - це вітер, ти в розпачі - це хвилі. Буди Христа, і Він буде з тобою говорити. Хто ж це такий, що вітер і море слухняні Йому? (Пор. Мат. 8:27; Лук. 8:25). (Августин Гіппонський «Проповіді»)

Вигнання демона (5:1-20)

Огляд: Сатана є брехун і нікчема перед Богом (Петро Хризолог). Демони знають, що Ісус є Сином Божим і що Він живий, і тому втікають від Його імені (Пруденцій, Атанасій Олександрійський). Благодать Бога може перетворити людину, одержимого будь-якою пристрастю (Лактанцій). Бог співчуває всьому занепалому творінню, навіть демонам (Єфрем Сирін), але не насилує свободу й попускає страждання і біль заради напоумлення (Іван Дамаскин). Демони мають владу над людьми тільки за попущенням Бога і лише заради випробування чи покарання (Тертуліан). Загибель свиней сталася заради напоумлення людей (Ієронім Стридонський). Як душа біснуватого може вмістити легіон демонів, так і рай вмістить міріади праведників (Єфрем Сирін). Господь велить біснуватому розповісти про зцілення (Григорій Великий).

«Він мав житло у гробах» (5:3)

Нікчемність і брехня сатани

І ось виявляється, що той, хто обіцяв всі почесті світу і славу, сам перебуває в склепах, в смороді трупів, що розкладаються (Пор. Лук. 8:27). (Петро Хризолог «Збірник проповідей»)

Безумство і святість

Той, що звик скаженіти в печері могильній в оковах, розумом не володіючи, лютуючи дико, з мольбами кидається вниз. Він відчуває - поруч Христос (Пор. Лук. 8:28). (Пруденцій «Гімни на кожен день»)

«Ніхто не в змозі був приборкати його» (5:4)

Сила Божого слова

Дай мені чоловіка гнівного, який вивергає прокльони, одержимого - кількома словами Божими зроблю його сумирним, наче овечку. Дай мені жадібного, скупого, скнарого - поверну його тобі щедрим, таким, що простягає повні пригорщі монет. Дай такого, що боїться болю і смерті - і він витримає хрест, вогонь і Периллового бика (Згідно з античним переказом, Фаларид, тиран Агрігента (Сицилія, роки правління 570-549 до н.е.) наказав скульптору Периллу зробити мідного бика, щоб усередині його живцем спалювати засуджених до смерті. Для випробування цієї страти Фаларид наказав першим спалити Перилла). Дай хтивого, перелюбного, розпусного - і побачиш його скромним, цнотливим, стриманим (Пор. Іс. 55:13; 1 Кор. 6:9-11). (Лактанцій «Божественні установи»)

«Що Тобі до мене ...» (5:7)

Сила Воскреслого

Якби Христос був мертвий, то не виганяв бісів б і не звалював би ідолів, бо біси не послухали б мертвого. Якщо ж явно виганяються вони Христовим іменем, то очевидно, Він не помер; тим більше що біси, які бачать незриме для людей, якби Він був мертвий, знали б про це і зовсім не корилися б Йому. І тепер нечестиві не вірують, однак біси бачать, що Він - Бог, і тому біжать і припадають до Нього, повторюючи слова, сказані ними, коли Він був у тілі: «Знаємо Тебе, хто Ти, Божий Святий» (Пор. Map. 1:24; Лук. 4:34), а також: «Що Тобі до нас, Сину Божий? Благаю Тебе, не муч мене» (Пор. Лук. 8:28). (Атанасій Олександрійський «Про втілення Слова»)

«Легіон мені ймення» (5:9)

Мольба

Ось так і легіон: коли в муках своїх він просив залишити його і дозволити в стадо увійти, то без лукавства він просив відстрочки в своїх муках. Його милість до демонів викрила їх рід, щоб у цьому явити, як страждає Любов за життя людей. Так мене зміцнили ці слова, коли їх почув, що, плачучи, я впав на коліна і перед Господом нашим сказав: «Без сліз легіон отримав від Тебе виконання прохання свого. Мені ж дозволь зі слізьми прийняти, що прошу в Тебе». (Єфрем Сирін «Гімни про рай»)

«Нечисті духи, вийшовши, увійшли в свиней» (5:13а)

Характер влади диявола

Легіон диявола не мав би влади над стадом свиней, якби не отримав її від Бога, проте щодо овець Божих диявол далекий від такої влади. Можемо сказати, що всі щетинки свиней були пораховані Богом, не кажучи вже про кожну волосинку святих (Пор. Мат. 10:30; Лук. 12:7). Схоже на те, що диявол має свою власну владу лише над тими, хто не служить Богові. Богом же народи полічені, як краплі у відрі води, як порошинки в полі (Пор. Іс. 40:15.), як слина у роті (Пор. 4 Ез. 6:56 (переклад Вульгати)), і виставлені перед дияволом, ніби ними ніхто не володіє. Однак над людьми Божими диявол не владний з власної волі: в яких випадках він підступає до людини показують приклади в Писанні. Або для випробування дається йому право спокуси, коли є привід, або він сам його створює, як у випадку з праотцями (Пор. Іов. 1:12.). Або грішник дається йому для осуду, ніби катові для виконання покарання, як це сталося з Саулом (1 Цар. 16:13-23). (Тертулліан «Про втечу під час гонінь»)

Загибель свиней

Нікого не повинно турбувати те, що за велінням Господа біси занапастили дві тисячі свиней. Інакше люди, які спостерігали за цим, не повірили б, що з людини вийшло так багато бісів - якби не величезна кількість свиней, які, тікаючи від легіону бісів, кинулися на погибель. (Ієронім Стридонський «Життя святого Іларіона»)

«А їх було близько двох тисяч» (5:13 б)

Порятунок святістю

Як читаємо в Євангелії, дві тисячі свиней гинуть, щоб врятована була одна душа... Монах не повинен дивитися на надмір гріхів навколо, а на спосіб життя невеликої кількості святих. Вся Юдея була відведена в полон: прийшов Навуходоносор і тисячі бранців попрямували у Вавилон (Пор. 2 Хр. 36:20). Тільки Єремія залишився вірним Богові, але і його кинули у брудну яму (Єр. 38:6). І все ж його душа була цінніша від цілого народу. (Ієронім Стридонський «Трактат на Псалми»)

«І потопилися в морі» (5:13в)

Біси-людиноненависники

Якщо диявол - душогубець, то очевидно, такі і його служителі-демони. Цьому Христос тебе навчив через те, що, коли Він дозволив їм увійти в свиняче стадо, вони все це стадо потопили в морі - щоб ти дізнався, що вчинили б так само з людьми і потопили б їх, якби Бог дозволив їм. Однак тут Він стримав їх, і перешкодив їм, і не дав вчинити нічого такого. Показали ж вони це на свинях, отримавши над ними таку владу. Адже коли вони не пощадили свиней, то тим більше не відступилися б і від нас. (Іван Золотоустий «Проти юдеїв»)

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти