ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ПЛОСКО-ПАРАЛЕЛЬНІ КІНЦЕВІ МІРИ ДОВЖИНИ

Плоско-паралельні кінцеві міри довжини (рис. I) служать для передачі розміру від еталона довжини до виробу і є основним засобом збереження єдності заходів в машинобудуванні. За допомогою перевіряються, і встановлюються на розмір вимірювальні прилади й інструменти. Вони застосовуються також при налагодженні верстатів та пристосування. Кінцеві заходи являють собою прямокутні бруски - мірні плитки, розмір котрих визначається відстанню між двома строго паралельними вимірювальними поверхнями при температурі 20 ° С.

 


Рис. 1. Кінцеві міри

Ретельна доведення вимірювальних поверхонь кінцевих мір забезпечує їх щільне, тобто властивість пластин міцно зчіплюється між собою при насування однієї міри на іншу, що дозволяє складати блоки з кінцевих мір (рис. 2). Розмір блоку кінцевих мір відрізняють від суми розмірів входять до нього заходів на 0,06 ... 0,1 мкм на кожен проміжний шар (між двома заходами). Тому що потрібно, щоб блок складався з мінімально можливого числа заходів.

Кінцеві заходи комплектуються в наборі від 7 до 117 шт. Всього має 14 стандартних наборів (рис. 3).

Для складання блоків з кінцевих мір довжини спочатку слід ознайомитися з набором заходів і атестатом на них. Визначити розміри окремих кінцевих мір для складання блоку, не виймаючи їх з набору

 

 

Рис.2.Блок кінцевих мір

 

Підібравши заходи, необхідні для набора в блок на потрібний розмір, виймають їх з набору і виробляють зовнішній огляд, щоб переконатися у відсутності на вимірювальних поверхнях мірах, подряпин, які можуть перешкодити або пошкодити їх поверхні. Вимірювальні поверхні заходів промивають технічним спиртом або авіаційним бензином і витирають насухо чистою тканиною. Після промивання вимірювальні поверхні заходів не можна чіпати руками.

 

Рис.3.Набір кінцевих мір

Потім проводять притирання кінцевих мір накладенням вимірювальній поверхні однієї заходи на вимірювальну поверхню інший не більш ніж на 1/3 довжини (рис. 4, а) і легким натиском насувають одну плитку на іншу до повного зміщення площин (рис. 4, 6).

 

Зібраний блок встановлюється між вимірювальними поверхнями і виробляють перевірку вимірювального засобу або встановлюють його на "нуль".

 

Рис.4.Складання блока кінцевих мір

 

ШТАНГЕНІНСТРУМЕНТИ ТА МІКРОМЕТРИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ

До штангенінструментів відносяться вимірювальні інструменти з лінійних ноніусів: штангенциркулі, штангенглубіноміри і штангенрейсмаси. Штангенциркуль служить для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів гладких виробів, а в деяких випадках і для розмітки. Штангенглубомір (рис. 5) використовується для вимірювання відстані між площинами, глибини отворів, уступів і т.д. Штангенрейсмас (рис. 6) застосовується в основному для замірувальних робіт.

Штангенциркуль (найбільш поширений інструмент) виготовляють в двох варіантах.

 

 

 

Рис.5. Штангенглубиномір Рис.6. Штангенрейсмас

Найпростіший штангенциркуль (рис. 7) складається з штанги 4 з нерухомих губками, рамки 3 з рухомими губками, що переміщається по штанзі, стрижня глибиноміра 5, сполученого з рамкою, і стопорного гвинта 2. Губки 7 служать для вимірювання охоплюються розмірів (валів), а губки I - охоплюють (отворів). На штанзі нанесена основна шкала з ціною поділки I мм, а на скосі рамки - допоміжна шкала (ноніус) 6, за допомогою якої відраховуються десяті частки міліметра.

Принцип користування ноніусом зрозумілий з рис. 8, на якому показані приклади, відліку. Десять поділів ноніуса відповідають дев'яти розподілам основної шкали (рис. 8, а).

 

 

Рис.7. Найпростіший тангенс-циркуль

Отже, інтервал ділень ноніуса становить 0,9 мм. При зсунутих впритул губках штангенс-циркуля нульовий штрих ноніуса співпадає з нульовим штрихом основної шкали. Якщо рамку зрушити вправо на 0,1 мм, то зі штрихом основної шкали збігається перший штрих ноніуса, на 0,2 мм - другий штрих ноніуса, на 0,3 мм - третій і т.д. На рис. 8,б з основною шкалою збігається четверть штрих ноніуса (розмір 3,4 мм), на рис. 8, в - сьомий (2,7 мм). Ціле число міліметрів знаходять за основною шкалою, а частка міліметрів - по ноніусу.

Рис. 8. Приклади від рахунку по ноніусу
Якщо, зберігши число поділу ноніуса, збільшити інтервал його поділок до 1,9 мм, принцип визначення розміру не зміниться, а користуватися ноніусом буде зручніше. Такі розтягнуті ноніуса широко застосовують в штангенінструментах, зокрема в найпростішому штангенциркулем з точністю відліку 0,1 мм.

Більш досконалий і точний штангенциркуль (рис. 9) мікрометри чеської

подачі рамки з рухомими губками, яке складається з движка 5 з стопорним гвинтом 4, гайкою 8 і гвинта 7 мікрометричної подачі, пов'язаного З рухомою рамкою 3. Відпустив гвинт рамки 2 і закріпивши гвинт 4 движка, можна, обертаючи гайку 8, повільно рухати рамку 3 щодо штанги 6.

Перед вимірюванням необхідно переконатися в справності штангенциркуля. Не допускаються забоїни і сліди ржавіння на вимірювальних поверхностях губок.

Рис.9. Покращений штангенциркуль

 

Якщо стопорний гвинт закріплений, рамка не повинна гойдатися. Зсунувши губки, треба переконатися, що між ними немає просвіту, видимого на око, а нульовий штрих ноніуса 9 збігається з нульовим штрихом основної шкали.

При вимірах губки штангенциркуля зводять або розводять до тих пір, поки вони не будуть переміщатися уздовж вимірюваної поверхні з легким тертям. Після цього за основною шкалою і ноніусу відраховують результат. Коли визначають внутрішній розмір циліндричними губками 10, щоб виявити штангенциркуля додають товщину губок, яка на них вказана. При вимірюванні зовнішніх розмірів губками I ніяких поправок до показанню штангенциркуля не потрібно.

Штангенциркулі випускають з межами вимірювання 0 ... 125, 0 ... 150, 0 ... 200, 0 ... 300, 0.. ​​.600, 250 ... 800, 400 ... 1000, 600 .. .1500,

800 ... 2000 мм і за спеціальними замовленнями - до 4000 ім. Ноніуса дозволяють відраховувати показання похибкою до 0,1; 0,05; 0,02 мі. Похибки свідчень не перевищує подвоєного відліку по ноніусом.

До мікрометричним інструментів відносяться мікрометр для зовнішніх вимірювань, мікрометричний нутромір (Штихмас) і мікрометричний глибиномір.

Мікрометр (рис. 10) має скобу I, в яку запресована нерухома п'ята 2 з доведеної поверхнею - нерухомою точкою з двох точковою схемою вимірювання, і з гайкою 6 різьбової пари. З гайкою 6 з’єднання нерухомо стебло 3. Гвинт 4 скріплений з барабаном 5, на кінці вузла гвинт-барабан знаходиться тріскачка 7, що забезпечує вимірювання з невеликим зусиллям (7+2 Н). На стеблі 3 вздовж осі проведена суцільна лінія 8 (рис. П, а), яка використовується для відліку цілих оборотів гвинта 4 і барабана 5. Поліні обороти відраховують при збігу нульової позначки на барабані 5 з лінією 8 на стеблі 3. На барабані 5 на скошеної поверхні нанесені поділки 9, службовці для відліку частини повного обороту гвинта 4 і барабана 5.

 

Рис.10. Мікрометр гладкий

 

 

Рис. 11. Приклади відліку показань мікрометра: а - 6,0; б - 8,5; в - 8,82

Штрихи 10 під рискою 8 показують цілі міліметри, штрихи 11 Над рискою - пів міліметра. Шар різьби мікрометричного гвинта дорівнює 0,6 мм, а на скіс барабана нанесено 60 поділок. Отже, похибка відліку становить

За шкалою На стеблі відраховують цілі міліметри і половини міліметрів, а за шкалою барабана - соті частки міліметра. Приклади відрахувань по мікрометра показані на рис. 11

Перед кожним вимірюванням мікрометр перевіряють за допомогою калібру, який до нього прикладений. Мікрометри з межами вимірювання 0 ... 26 мм перевіряють, зводячи вимірювальні поверхні до їхнього зіткнення обертання барабана за тріскачку (3-5 клацань).

Звичайний мікрометричний гвинт переміщається на 26 мм, оскільки важко домогтися точності кроку різьби на більшій довжині. Це визначає

межі виміру мікрометрів: 0 ... 25, 26. '.. 50, 50 ... 75, 75 ... 100,100 ... 125 і так далі до 276 ... 300 мм. Межі вимірювання понад 300 мм збільшує змінними нерухомими п'ятами.

Похибка мікрометрів - від 4 до 10 мкм в залежності від діапазону вимірювання.

Лабораторна робота № 1

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти