ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Характеристика паразитичних джгутикових

 

Назва паразита Назва хвороби Шляхи зара­ження людини Локалі-зація в організмі людини Методи лабораторної діаг-ностики Заходи профілак­тики хвороби
Trypanosoma cruzi          
Trypanosoma gambiense          
Trypanosoma rhodesiense          
Lamblia intestinalis          
Trichomonas vaginalis          
Leishmania tropica          
Leishmania donovani          

в) Інструкції до практичної роботи:

1. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат трипаносом (Trypanosoma gambiense) у мазку крові. Трипаносоми фіолетового кольору знаходяться серед еритроцитів. Трипаносоми мають тіло веретеноподібної форми, загострене на кінцях. Овальне червоне ядро знаходиться в центрі клітини. Джгу­тик огинає тіло паразита і вільно закінчується спереду. Біля основи джгутика знаходиться кінетопласт. Між джгутиком і тілом є ундулююча мембрана. Замалюйте в зошиті трипаносому та позначте на малюнку: а) ядро; б) джгутик;
в) кінетопласт; г) ундулюючу мембрану; д) цитоплазму.

2. На таблиці розгляньте джгутикову та безджгутикову стадії лейшманії (Leishmania donovani). Знайдіть ядро, джгутик, кінетопласт. Замалюйте в зошиті обидві стадії лейшманії та позначте на малюнку: а) ядро;
б) джгутик (у джгутикової стадії); в) кінетопласт; г) цитоплазму. Вкажіть місце локалізації кожної стадії.

3. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат трофозоїта і цисти лямб­лії (Lamblia intestinalis). Відмітьте характерну грушоподібну форму та білатеральну симетрію тіла трофозоїта лямблії. Зверніть увагу на опорний стрижень, який проходить посередині тіла (аксостиль), з обох боків якого розташовані попарно ядра та всі органели, а також органоїди руху - чотири пари джгутиків. Травні та пульсуючі вакуолі відсутні. Замалюйте в зошит трофозоїт і цисту та позначте на малюнку: а) ядра; б) аксостиль; в) джгутики; г) оболонку з її особливостями. Відмітьте, що циста, як і трофозоїт зберігає білатеральну симетрію тіла, і має незріла – два, а зріла – чотири ядра.

4. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат трихомонади піхвової (Trichomonas vagina­lis). Відмітьте, що тіло має форму краплі, загостреної на задньому кінці. Велике ядро знаходиться у передній частині тіла. Можна побачити, що від передньої частини тіла відходить чотири вільних джгутики. Є ундулююча мембрана. Тіло поділене на дві половини опорним стрижнем (аксо­стиль), який проходить по його середній лінії. Замалюйте в зошиті три форми трихомонад, використовуючи таблиці та позначте на малюнку: а) ядро;
б) джгутики; в) ундулюючу мембрану; г) аксо стиль.

5. Складіть і замалюйте в зошиті цикли розвитку трипаносом (африканських і американської), лейшманій (вісцеротропної і дерматотропної), лямблії і трихомонад, використовуючи матеріали підручника і таблиці.

VI. Система навчаючих завдань:

А. Тести

Завдання 1 (I рівень складності)

Назвіть збудника середземноморського (дитячого) лейшманіозу:

A. Leischmania tropica minor;

B. Leischmania donovani;

C. Leischmania tropica major;

D. Leischmania infantum;

E. Leischmania aethiopia.

Еталон відповіді - D

Завдання 2 (II рівень складності)

Дитячий гінеколог обстеживши дівчинку 5 років з запаленням сечостатевих шляхів. У виділеннях виявив піхвових трихомонад. Як заразилася дитина?

А. Трансмісивним шляхом;

B. Фекально-оральним шляхом;

C. Контактно-побутовим шляхом;

D. Аліментарним шляхом;

E. Статевим шляхом.

Еталон відповіді: C

Завдання 3 (III рівень складності)

Встановіть відповідність.

Представники Інвазійна стадія для людини

1. Лейшманія; а) циста;

2. Лямблія; б) трофозоїт;

3. Трипаносома; в) лептомонадна форма;

4. Трихомонада; г) трипомастіготи;

5. Амеба дизентерійна. д) ооциста.

Еталон відповіді: 1 – в, 2 - а, 3 – г, 4 – б, 5 – а.

Б. Задачі

Задача 1

До лікаря звернувся хворий в зв'язку з частими больовими нападами в області серця, наявності задухи, втрати свідомості. В дитинстві близько 15 років тому, він перехворів на американський трипаносомоз.

а) Хто є збудником американського трипаносомозу?

б) Які життєві форми збудника послідовно змінюють одна одну у тканинах в організмі людини?

в) Які тварини можуть бути резервуаром даної інвазії у природних осередках?

г) Хто є переносником американського трипаносомозу?

Еталон відповіді: а) збудником є Trypanosoma cruzi; б) послідовна зміна життєвих форм збудника в тканинах організму людини: метациклічні трипаносоми → амастігота (безджгутикова форма) → трипомастіготи; в) резервуаром даної інвазії у природних осередках можуть бути: броненосці, опосуми, мурахоїди, морські свинки, собаки, кішки та інші; г) переносником американського трипаносомозу є Triatomus infestans (поцілунковий, або тріатомовий, клоп).

Задача 2

Cередземноморський вісцеральний лейшманіоз розповсюджений в країнах басейну Середземного моря. Хвороба найчастіше зустрічається серед дітей віком від 7 місяців до 8 років. Наявність осередків захворювання підтверджується тим, що більше 15% обстежених переносників і резервуарних господарів інфіковані збудником вісцерального лейшманіозу.

а) Хто є збудником середземноморського вісцерального лейшманіозу?

б) Хто є переносником і резервуарним хазяїном цього збудника?

в) Чим можна пояснити більш частіше враження дітей цим захворюванням?

г) Середземноморський вісцеральний лейшманіоз зооноз чи антропоноз?

Еталон відповіді: а) збудником середземноморського вісцерального лейшманіозу є Leishmania infantum; б) переносником середземноморського вісцерального лейшманіозу є москіти роду Phlebotomus; в) частіше на дане захворювання хворіють діти і молоді люди, тому що у них немає імунітету на дане захворювання; г) середземноморський вісцеральний лейшманіоз є типовим антропонозом.

Задача 3

Вивчаючи санітарно-гігієнічний стан окремих груп населення Ф.І.Комаров, В.К.Ільінич переконались, що поширення лямбліозної інвазії знаходиться у прямій залежності від: недостатнього водопостачання, забрудненості води, скупчення дітей у спальних приміщеннях, відсутності регулярної можливості миття рук на робочих місцях загального користування, незадовільного санітарного стану території, недостатньої дезинфекції смітників, вигрібних ям, які сприяють виплоду мух та інше.

а) Чому санітарно-гігієнічні умови мають вагомий вплив на поширення лямбліозу?

б) Які шляхи передачі лямбліозної інвазії?

в) Лямблія - біо- чи геопротист?

г) Хто є основним джерелом лямбліозу?

д) Лямбліоз - природно-осередкова чи трансмісивна інвазія? Відповідь обгрунтуйте.

Еталон відповіді: а) санітарно-гігієнічні умови мають вагомий вплив на поширення лямбліозу, тому що людина заражається при проковтуванні цист лямблій з немитими овочами, фруктами, забрудненою водою; епідемічна ситуація лямбліозу обумовлена незадовільним забезпеченням населення доброякісною питною водою і забрудненням відкритих водойм неочищеними каналізаційними стоками; цисти лямблій стійкі до хлору в концентраціях, які застосовують для хлорування води; вони виживають у зовнішньому середовищі до 20 діб, у молочних продуктах – понад 2 місяці; механічними переносниками є мухи і таргани, які розносять цисти лямблій; саме санітарно-гігієнічні заходи проводять з метою унеможливлюють забруднення цистами навколишнього середовища: грунту, води, овочів і фруктів; б) шлях передачі лямбліозної інфекції – фекально-оральний; в) лямблія – це геопротист; г) основним джерелом лямбліозу є люди-цистоносії і хворі на лямбліоз; д) лямбліоз не є природно-осередковим захворюванням, тому що паразит поширений повсюдно, тобто не залежить від географічних і кліматичних умов; лямбліоз не є трансмісивним, тому що не має переносників.

Задача 4

Хворий С., 32 роки, водій. Потрапив до венерологічного відділення зі скаргами на незначні виділення з уретри, сверблячку на початку акту сечовиділення, набряк статевих органів, утворення на їх шкірі виразок розміром менше від горошин, деякі виразки розміром 1,5 х 0,5 см, овальної форми з нерівними краями. Краї виразок м’які, відвислі. Дно яскраво-червоного кольору вкрите пінисто-гнійним нальотом. При мікроскопічному дослідженні виділень з уретри і шкірних виразок були виявленні клітини, які мають грушеподібну, ниркоподібну, ланцетоподібну, округлу та інші форми, з п'ятьма джгутиками, які починаються від базального тіла, ундулюючою мембраною, ядром, парабазальними тілами поблизу ядра, аксостилем. У цитоплазмі виявлені, захоплені шляхом фагоцитозу бактерії, еритроцити, сперматозоони і інші мілкі частинки.

а) Якого паразита було виявлено у хворого С.? Його латинська назва і систематичне положення.

б) Поставте діагноз хворому С.?

в) Який це організм - біо- чи геопротист?

г) Чи є дане захворювання природно-осередковим? Чому?

д) Як могло відбутись зараження хворого С.?

е) Яка в даному випадку типова і атипова локалізація збудника?

Еталон відповіді: а) виявлено паразита - Trichomonas vaginalis; Царство: Тварини (Animalia) Підцарство: Найпростіші (Protozoa) Тип Саркомастігофора (Sarkomastigophora) Підтип Мастігофора (Mastigophora)РядТрихомонади (TRICHOMONAS); б) діагноз -сечостатевий трихомоноз; в) організм відноситься до геопротистів; г) дане захворювання не є природно-осередковим так як трапляється повсюдно і джерелом інвазії є людина; д) зараження хворого могло відбутись або статевим шляхом, або побутовим; е) ураження уретри типова локалізація; ураження шкіри – атипова локалізація.

VII. Короткі методичні вказівки до роботи студентів на практичному занятті.

а)Методика проведення заняття

 

На початку заняття проводиться перевірка вихідного рівня знань студентів у вигляді тестового контролю та письмової відповіді на питання. Розглядаються теоретичні питання даної теми, в обговоренні якої беруть участь всі студенти під керівництвом викладача. Після чого студенти виконують самостійну навчально-дослідницьку роботу і вирішують індивідуальні ситуаційні задачі.

В кінці заняття проводиться перевірка кінцевого рівня знань студентів, аналіз результатів роботи з перевіркою протоколів і виставленням відповідної оцінки і балів.

 

б) Організаційна структура заняття (технологічна карта)

 

 

№ п/п Основні етапи заняття Час в хвилинах Матеріали методичного забезпечення
І. Підготовчий етап
1. 2. 3. Організаційний момент Перевірка вихідного рівня знань студентів Обговорення теоретичних питань     Тести, набір індивідуальних питань Таблиці
ІІ. Основний етап – навчально-дослідницький
4. 5. Виконання навчально-дослідницької роботи, розв’язок ситуаційних задач і оформлення протоколу Контроль виконання завдань самостійної роботи     Таблиці, мікроскопи, препарати, підручники, посіб-ники, збірник ситуаційних задач.  
ІІІ. Заключний етап
6. Тестовий контроль кінцевого рівня знань Тести
7. Аналіз і підведення під- сумків заняття, вистав-лення оцінок і балів, підпис протоколів заняття. Домашнє завдання    

в) Зразки тестових завдань для перевірки кінцевого рівня знань

 

1. Trichomonas vaginalis в організмі людини зумовлює:

A. Збільшення селезінки та печінки;

B. Депресію і сонливість;

C. Запальні процеси в статевих шляхах;

D. Анемію;

E. Діарею.

 

2. До Вас на прийом привели хворого, який скаржиться на кишкові розлади і біль у правому підребер’ї. Ви направили хворого в лабораторію. В фекаліях хворого були виявлені цисти, а при зондуванні у вмісті дванадцятипалої кишки – вегетативні форми, за будовою яких Ви легко визначили видову приналежність паразита до типу Найпростійших. Назвіть захворювання, яким страждає хворий.

A. Лямбліоз;

B. Урогенітальний трихомоноз;

C. Амебіаз;

D. Шкірний лейшманіоз;

E. Балантидіаз.

 

3. Природним резервуаром Leishmania tropica major є:

A. Людина;

B. Гризуни;

C. Велика рогата худоба;

D. Свині;

E. Птахи.

 

4. Через деякий час після відвідування лікаря-гінеколога у жінки з’явилися, печіння, і рясні виділення з піхви. Зараження збудниками якого найпростішого відбулось через забруднений інструментарій або рукавички лікаря?

A. Trichomonas hominis;

B. Trichomonas vaginalis;

C. Lamblia intestinalis;

D. Leishmania tropica;

E. Trypanosoma brucei rhodesiense.

 

5. Профілактика вісцерального лейшманіозу полягає в:

A. Знищенні комарів;

B. Знищенні москітів;

C. Боротьбі з мухами, тарганами;

D. Боротьбі з хатніми гризунами;

E. Дотриманні правил особистої гігієни.

 

6. Вкажіть представника із підцарства Найпростіших, що має такі морфологічні ознаки: тіло видовжине, звужене на кінцях, довжиною 30-40 мкм, шириною 1,5-3 мкм з одним джгутиком. При фарбуванні за методом Романовського – Гімни цитоплазма фарбується у блакитний колір, у центрі знаходиться ядро, на задньому кінці - червоний кінетопласт. Від кінетопласта відходить хвилеподібний джгутик, спрямований до переднього кінця тіла, він утворює ундулюючу мембрану.

A. Амеба кишкова;

B. Трипаносома;

C. Трихомонада;

D. Лямблія;

E. Балантидій

 

7. Вкажіть представника із підцарства Найпростіших, що має такі морфологічні ознаки: існує тільки у вигляді вегетативної форми, цист не утворює. Трофозоїт має грушоподібне тіло довжиною 14-30 мкм. На передньому кінці тіла знаходиться 4 вільних джгутики й ундулююча мембрана, що доходить до середини тіла. Ядро одне, знаходиться ближче до переднього кінця тіла. Цитоплазма вакуолізована. Крізь усе тіло проходить аксо стиль, який виступає на задньому кінці у вигляді шпички.

A. Амеба кишкова;

B. Трипаносома;

C. Трихомонада;

D. Лямблія;

E. Балантидій

 

8. Під час роботи в одній з країн Африки до Вас на прийом привели хворого, у якого спостерігається м’язова слабкість, виснаження, розумова депресія, наростаюча сонливість. Ви направили хворого в лабораторію і в мазках крові спиномозкової рідини були виявлені паразити з одним джгутиком і ундулюючою мембраною. Це підтвердило попередній діагноз. Назвіть захворювання, яким страждає хворий.

A.Лейшманіоз вісцеральний;

B. Лейшманіоз дерматотропний;

C. Трипаносомоз;

D. Амебіаз;

E. Балантидіаз.

 

9. На прийом прийшла хвор, у якої спостерігався свербіж, печіння, і рясні виділення з піхви. Лікар направив хвору в лабораторію і в мазках виділень з сечостатевих шляхів було виявлено джгутикове паразитарне найпростіше. Назвіть захворювання, яким страждає хвора.

A. Лямбліоз;

B. Урогенітальний трихомоноз;

C. Амебіаз;

D. Шкірний лейшманіоз;

E. Балантидіаз.

 

10. Який матеріал використовують для виявлення Trichomonas vaginalis у людини:

A. Дуоденальний вміст;

B. Мокротиння;

C. Виділення з піхви і уретри;

D. Слину;

E. Кров;

F. Фекалії.

 

11. Вкажіть представника із підцарства Найпростіших, що має такі морфологічні ознаки: існує у двох формах: трофозоїт і циста. Трофозоїт – грушоподібної форми, передній кінець розширений і заокруглений, задній – загострений. Довжина – 9-12 мкм, ширина – 8-10 мкм. Органели симетричні. Має 2 однакові ядра, 4 пари джгутиків, присмоктувальні диски для фіксації і два тонких аксо стилі по середній лінії тіла. Циста – овальної форми, довжиною 10-14 мкм і шириною 6-10 мкм. Особливість – щільна оболонка, часто відшарована від цитоплазми. Зріла циста має 4 ядра.

A. Амеба кишкова;

B. Трипаносома;

C. Трихомонада;

D. Лямблія;

E. Балантидій

 

12. До Вас на прийом привели хвору дитину, яка приїхала з Середньої Азії. В неї спостерігається стійка лихоманка, печінка і селезінка збільшені, розвивається виснаження, анемія (зменшення вмісту еритроцитів у крові). Ви направили хворого в лабораторію і в мазках з пункції грудини були виявлені мілкі внутрішньоклітинні паразити. Це підтвердило попередній діагноз. Назвіть захворювання, яким страждає хворий.

А. Лейшманіоз вісцеральний;

B. Лейшманіоз дерматотропний;

C. Трипаносомоз;

D. Амебіаз;

E. Балантидіаз.

 

13. У хворого виявлено запалення та збільшення лімфатичних вузлів, виразки на шкіри та навколишніх тканинах. Мікроскопування виділень з виразок виявило внутрішньоклітинні форми джгутикових. Яке захворювання може бути у хворого?

А. Лейшманіоз вісцеральний;

B. Лейшманіоз дерматотропний;

C. Трипаносомоз;

D. Амебіаз;

E. Балантидіаз.

 

14. Хворому 27 років. Спостерігається гостре кишкове захворювання, що супроводжується ентеритом, дуоденітом, загальної слабкістю, поганим апетитом, проносом, метеоризмом, надчеревним болем, нудотою. При обстеженні дуоденального вмісту виявлені вегетативні джгутикові форми грушоподібної форми з 4 джгутиками та 2 ядрами. Яке захворювання може бути у хворого?

А. Лейшманіоз вісцеральний;

B. Амебіаз;

C. Трипаносомоз;

D. Лямбліоз;

E. Балантидіаз.

 

15. У хворого з симптомами запалення 12-палої кишки, жовчного міхура, жовчних протоків у фекаліях виявлено 2/4 ядерні цисти розміром 10-14 мкм овальної форми з відшарованою, у вигляді півмісяця оболонкою. Які найпростіші паразитують у хворого?

А. Дизентерійна амеба;

B. Балантидій;

C. Трипаносоми;

D. Лейшманії;

E. Лямблії.

 

 

Заняття № 25

Тема: Тип Апікомплексні (Apicomplexa). Представники класу Споровики (Sporozoa) – паразити людини

І. Актуальність теми.Представники споровиків здатні спричинювати у людей такі тяжкі інвазійні захворювання як малярію, токсоплазмоз. Лікареві необхідно знати морфологію та цикли розвитку представників споровиків, що ведуть паразитичний cпociб існування, для розуміння методів лабораторної діагностики та лікування зумовлених ними протозойних захворювань, а також для організації особистої та громадської профілактики.

ІІ. Цілі навчання:

Загальна ціль - уміти:

1. Ідентифікувати за систематичними ознаками представників споровиків, які мають медичне значення.

2. Обгрунтовувати методи лабораторної діагностики i провіднi заходи особистої та громадської профілактики хвороб, збудниками яких є споровики.

3. Робити попередній висновок щодо наявності паразитарних інвазій людини та визначати заходи профілактики захворювань.

Конкретні цілі - уміти:

 

1. Інтерпретувати морфофізіологічні адаптації найпростіших до паразитування.

2. Обґрунтувати приналежність паразитарних хвороб людини до групи трансмісивних і природноосередкових.

3. Ідентифікувати остаточних, проміжних, облігатних, факультативних і резервуарних хазяїв найпростіших.

4. Пояснити вплив сучасних всесвітніх міграційних процесів населення на розповсюдження протозойних інвазій, викликаних споровиками, в Україні.

5. Визначити методи лабораторної діагностики протозоозів, викликаних споровиками, виходячи з локалізації та життєвих циклів найпростіших.

6. Співвідносити цикли розвитку найпростіших-споровиків і способи зараження на протозоози з визначенням засобів запобігання захворювання на них.

7. Трактувати біологічні та інші принципи боротьби з трансмісивними та природно-осередковими хворобами людини.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти