ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Характеристика кліщів — збудників i переносників збудників хвороб

 

Назва представника Локалізація в організмі людини Морфологічні особливості Життєвий цикл Заходи профілактики
Demodex folliculorum        
Sarcoptes scabiei (Acarus siro s.)        
Ixodes ricinus          
Ixodes persulcatus        
Ornithodoros papillipes        
Dermanyssus gallinae        

 

в) Інструкції до самостійної навчально-дослідницької роботи:

 

1. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат циклопа. Тіло його поділяється на головогруди яйцеподібної форми (кілька зрослих і 3-4 вільних членика) та черевце (4-5 члеників), яке закінчується вилочкою. Непарне око, антенули та антени розташовані на голові. У самки по обидва боки від черевця є яйцеві мішки. Замалюйте в зошиті циклопа та позначте на малюнку: а) головогруди; б) черевце; в) вилочку; г) око; д) антенули; е) антени; є) яйцевий мішок у самки.

2. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат личинки тайгового кліща (Ixodes persulcatus) зі спинного боку. Тіло личинки овальне не поділене на відділи. Ротовий апарат, утворений хеліцерами та педипальпами розташований на передньому кінці тіла. Щиток покриває передню частину спинної поверхні личинки. Характерною ознакою личин­ки є кількість ходильних кінцівок (у німфи та імаго їх кількість інша). Замалюйте в зошиті личинки тайгового кліща зі спинного боку та позначте на малюнку: а) щиток; б) ходильні кінцівки; в) ротовий апарат.

3. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат німфи тайгового кліща (Ixodes persulcatus) зі спинного боку. Німфа схожа на личинку формою тіла, але має більші розміри. Відмінною ознакою німфи від личинки є кількість хо­дильних кінцівок. Замалюйте в зошиті німфу тайгового кліща зі спинного боку та позначте на малюнку:
а) ротовий апарат; б) ходильні кін­цівки.

4. При допозі лупи розгляньте імагінальну стадію тайгового кліща (Ixodes persulcatus). Та визначте його стать за положенням спинного щитка: у самки він прикриває лише передню частину тіла, а в самця - усю поверхню. Зверніть увагу на те, що у представників цього ряду тіло не почленоване на відділи, має овальну форму, спереду виступає ротовий апарат, з обох боків розташовані ходильні кінцівки (їх кількість відмінна ознака імаго). На таблицях розгляньте зображення тайгового кліща з черевного боку. Відмітьте розташування на тілі дихальних отво­рів (стигм), анального та статевого(розташований біля основи другої пари ходильних) отворів. У личинки i німфи статевий отвір відсутній Замалюйте в зошиті імагінальну стадію тайго­вого кліща зі спинного боку (самки і самця) та позначте на малюнку: а) спинний щиток (у сам­ки); б) ходильні кінцівки; в) ротовий апарат; г) стигми; д) статевий отвір; е) анальний отвір. Визначте тип ротового апарату в тайгового кліща.

5. На таблиці розгляньте зображення аргасового кліща (Ornithodoros papillipes). Він має не почленоване на відділи тіло трапецеподібної форми. Відмінна ознака відсутність щитка на спині у обох статей та наявність там візерунка і ранта по краю тіла. На черевному боці хеліцери та педипальпи утворюють хоботок; є 4 пари ходильних кінцівок. Замалюйте в зошиті тіло аргасового кліща зі спинного боку та позначте на малюнку: а) ротовий апарат; б) ходильні кінцівки.

6. На таблиці розгляньте зображення збудника корости - коростяного свербуна (Acarus siros, Sarcoptes scabiei). Форма тіла кліщ кругло-овальна з короткими кінцівками. Зверніть увагу на ротовий апарат, розташований на передній частині тіла. Замалюйте в зошиті коростяного свербуна та позначте на малюнку: а) ротовий апарат; б) ходильні кінцівки. Визначте тип його ротового апарату.

7. Вивчіть і складіть цикли розвитку іксодових і аргасових кліщів, при допомозі підручника і таблиць, та замалюйте їх у зошиті.

VI. Система навчаючих завдань:

А. Тести

Завдання 1 (I рівень складності)

Вкажіть стадії розвитку іксодових кліщів:

A. Яйце-німфа-личинка-імаго;

B. Яйце-личинка-імаго;

C. Яйце-личинка-лялечка-імаго;

D. Яйце-личинка-німфа-імаго;

E. Яйце-личинка-декілька поколінь німф.

Еталон відповіді: D.

Завдання 2 (II рівень складності)

До поліклініки звернувся лісоруб з Карпат, який під одягом на шкірі знайшов кліща. В лабораторії визначили, що це представник родини іксодових, вид— кліщ собачий. Які ознаки дали підставу віднести його до даної систематичної групи?

А. Овальне тіло, звужене наперед, до середини спинки тягнеться щиток, довжина до 3 мм, на передньому кінці довгий хоботок, кінцівки з боків;

B. Довжина 5-8 мм, тіло звужене наперед, овальне, без щитка, хоботок і кінцівки під тілом;

C. Тіло овальне 0,2-2,5 мм, вкрите 1-2 спинними і декількома черевними щитками, з щетинками;

D.Тіло широкоовальне, 0,3 – 0,4 мм, вкрите трикутними лусками, складчасте, ноги короткі, з присосками, ротовий апарат клешнеподібний;

E. Безкрилі особини, тіло 1 – 1,5 мм, витягнуте, на голові є очі, колючий ротовий апарат, лапки з гачками.

Еталон відповіді: A.

Завдання 3 (III рівень складності)

Встановіть відповідність.

Представники Переносники збудників

1.Ixodes persulcatus; а) кліщового поворотного тифу;

2. Ornithodoros papillipes; б) тайгового енцефаліту;

3. Ixodes ricinus; в) вірусного весняно-літнього

енцефаліту;

г) туляремії;

д) шотландського енцефаліту.

Еталон відповіді: 1 – б; 2 – а; 3 – в, г, д.

Б. Задачі

Задача 1.

Студентка живе в гуртожитку. У неї спостерігається висипання на тілі та нестерпний свербіж у нижній ділянці живота та між пальцями верхніх кінцівок, який посилюється вночі. Було встановлено, що ці симптоми викликані паразитуванням чле­нистоного.

а) Який паразит спричинює в людини ці симптоми? Систематичне положення.

б) Чи небезпечна студентка для оточуючих?

в) Як діагностувати дане захворювання?

г) Заходи індивідуальної профілактики.

Еталон відповіді:

а) Даний стан спричинює Sarcoptes scabiei.

Тип Arthropoda

Підтип Chelicerata

Клас Arachnoidea

Ряд Acariformes.

б) Студентка є небезпечною для оточуючих, так як даний паразит є контактним, а спосіб зараження контактно-побутовий;

в) Для діагностики даного захворювання треба взяти зішкріб з ділянок шкіри між пальцями і розглянути під мікроскопом;

г) Треба дотримуватись чистоти білизни і тіла. Не користуватись чужими речами: натільною і постільною білизною.

Задача 2.

В поліклініку звернувся чоловік, у якого на шиї ззаду і на правій лопатці знаходяться два кліща, що насмоктались крові. З’ясувалось, що напередодні звернення до лікаря він виїзджав до лісу. Як зняти цих кліщів з шкіри? Визначте:

а) До якої родини можуть відноситись ці кліщі?

б) Якими захворюваннями вони можуть заразити людину?

в) Як попередити потраплення кліщів на людей?

Еталон відповіді: Перш за все ні в якому разі не можна тягнути кліща, тому що в тілі залишиться голівка, а це небезпечно так, як може виникнути сепсис. Для того, щоб зняти цих кліщів зі шкіри потрібно змастити олією або речовиною з сильним запахом (спирт, бензин) тіла кліщів і шкіру навколо них. Через деякий час кліщі самі відпадуть. Це пояснюється тим, що у кліщів шкірне дихання і при використанні таких речовин закриються пори на шкірі і вони не зможуть дихати.

а) Кліщі відносяться до родини Іксодових (Ixodidae);

б) Представники цієї родини кліщів є переносниками збудників весняно-літнього і літньо-осіннього енцефалітів і тому можуть заразити людину цими захворюваннями;

в) Для попередження потраплення кліщів на людей потрібно при виїзді до лісу одягати куртки або сорочки з довгими рукавами, штани і обов’язково на голову панаму або капелюх. Після виходу з лісу потрібно ретельно оглянути один одного і струсити одяг.

Задача 3.

У хворого з вуграми на обличчі при мікроскопії зішкрябів з запалених ділянок виявлені живі членистоногі розміром 0,2-0,5 мм. Вони мали витягнуту червоподібну форму, чотири пари коротких кінцівок у середній частині тіла. Поставте діагноз.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти