ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Диференціація малярійного і немалярійного комарів на всіх стадіях розвитку

№ п/п Малярійний комар (Anopheles maculipennis) Звичайний комар (Culex pipiens)
1. Яйце чорного кольору, облямоване увігнутим пояском, з білими повітряними камерами, обидва кінці звужені Яйце сірого кольору, видовжене, один кінець розширений, інший звужений, обидва заокруглені; поясок і камери відсутні
2. Самка відкладає яйця на поверхню води розкидано, поодинці, по 20-30 штук Самка відкладає яйця купками по 300-400 штук; вони склеюються і мають форму човника
3. Личинка не має сифона на передостанньому членику. Там розташовані дві стигми Личинка має сифон, на верхівці якого є стигма
4. Для дихання личинка розміщується паралельно до поверхні води Для дихання личинка розміщується під кутом до поверхні води, прикріплюючись до плівки поверхні натягу сифоном
5. Лялечка має на головній частині два сифони конічної форми Лялечка має на головній частині два сифони циліндричної форми
6. Крила комара мають по 4 бурих плями Крила прозорі, без плям
7. Кінцівки комара в 2 рази довші від тіла Кінцівки комара в 1,5 рази довші від тіла
8. Черевце комара в сидячому положенні розташоване під кутом до поверхні, на якій він сидить Черевце комара розташоване паралельно поверхні, на якій він сидить
9. У самки нижньощелепні щупики завдовжки дорівнюють хоботку У самки нижньощелепні щупики дуже короткі, не більше від ¼ довжини хоботка
10. У самця останній членик нижньощелепних щупиків булавоподібно потовщений, довжина щупиків дорівнює хоботку У самця останній членик нижньощелепних щупиків без булавоподібного потовщення, щупики довші за хоботок

 

 

V. Орієнтовна основа дії

 

Для досягнення цілей заняття необхідно засвоїти теоретичні питання по даній темі і виконати самостійну навчально-дослідницьку роботу.

а) Теоретичні питання для позаурочного самостійного вивчення та обговорення на занятті

 

1. Мухи, як переносники збудників хвороб і збудники міазмів: географія поширення, морфо­функціо­нальні особ­ливості, цикли розвитку, шляхи зараження, медичне значення, профілактика міазмів.

2. Порівняльна характеристика кровосисних комарів Culex, Aedes, Anopheles: географія поширення, морфо­функціо­нальні особ­ливості, цикли розвитку, медичне значення, методи боротьби на різних стадіях розвитку.

3. Москіти: географія поширення, морфо­функціо­нальні особ­ливості, цикли розвитку, медичне значення, методи боротьби на різних стадіях розвитку.

4. Мошки, мокреці, ґедзі: географія поширення, морфо­функціо­нальні особ­ливості, цикли розвитку, медичне значення, методи боротьби на різних стадіях розвитку.

5. Гнус та його компоненти - значення як проміжних хазяїв гель­мінтів і переносників збудників хвороб людини: географія поширення, морфо­функціо­нальні особ­ливості, цикли розвитку, медичне значення, методи боротьби на різних стадіях розвитку.

6. Значення робіт В.М.Беклемішева, І.Н.Павловського в розробці методів профілактики трансмісивних та природно-осередкових хвороб.

 

б) Алгоритм самостійної науково-дослідницької роботи:

 

1. Вивчити мікропрепарати яєць, личинок, лялечок звичайного i малярійного комарів.

2. Вміти розрізнити стадії розвитку звичайного i малярійного комарів у порівняльному аспекті, замалювавши їх у протоколі.

3. Вивчити мікропрепарати яєць, личинок, лялечок мухи.

4. Письмово розв'язати декілька ситуаційних задач.

5. Заповнити таблицю.

 

 

Таблиця № 17

Характеристика двокрилих комах — збудників та переносників збудників хвороб

 

Двокрилі Географія поширення Морфологічні особливості Медичне значення
Москіт Phlebotomus papatasii      
Хатня муха Musca domestica      
Осіння жигалка Stomoxys calcitrans      
Вольфартова муха Wohlfahrtia magnifica      
Муха це-це Glossina palpalis      
Комарі роду Anopheles      
Комарі роду Culex      
Комарі роду Aedes      
Родина мошки Simuliidae      
Рoдина мокреці Ceratopogonidae      
Родина сліпні Tabanidae      

в) Інструкції до самостійної науково-дослідницької роботи:

 

1. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат ротового апарату кімнатної мухи (Musca domestica). Він лижуче-сисного типу. Основа - це нижня губа (хоботок). На дистальному боці якої знаходиться дві сисні лопаті з численними дрібними борознами, якими рідка їжа потрапляє в ротовий отвір. Верхня губа зверху прикриває жолобок нижньої губи. Між губами є язик. Посередині хоботка є одна пара ко­ротких нижньощелепних щупиків.

2. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат личинки ко­мара роду Culex. Тіло поділене на голову, груди, черевце, яке складається із сегментів. Кожен сегмент грудей та черевця несе пучки щетинок. Передостанній сегмент черевця несе дихальний сифон, розміщений під деяким кутом до тіла і має вигляд конусоподібної трубки. Повітря потрапляє в сис­тему трахей через дихальний отвір (стигму) розміщений на кінці сифона. Анальні зябра листоподібної форми знаходяться на останньому членику. Замалюйте у зошиті личинку Culex та позначте на малюнку: а) голову; б) груди; в) черевце; г) анальні зябра; д) дихальний сифон; е) стигму.

3. Розгляньте при допомозі cвiтлoвoгo мікроскопа постійний мікропрепарат личинки кома­ра роду Anopheles. Порівняйте личинку Anopheles з личинкою Culex. У личинки Anopheles на передостанньому членику черевця є одна пара дихалець (стигм), через які повітря потрапляє в дихальну систему.Це є основною відмінністю ли­чинки малярійного комара ві немалярійного. Замалюйте у зошиті личинку Anopheles та позначте на малюнку: а) голову; б) груди; в) черевце; г) анальні зябра; д) стигми.

4. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат лялечки комара роду Culex. Тіло лялечки за формою нагадує кому. Потовщена передня частина відповідає голові та грудям; черевце вужче і сегментоване. На передній частині тіла добре помітні очі та два дихальні сифони у вигляді циліндричних трубочок. Замалюйте у зошиті лялечку Culex та позначте на малюнку дихальні трубки.

5. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійний мікропрепарат лялечки ко­мара роду Anopheles. Порівняйте лялечку Anopheles з лялечкою Culex. Відмінною ознакою лялечки малярійного ко­мара конусоподібна трубка дихального сифона. Замалюйте у зошиті лялечку Anopheles та позначте на малюнку дихальні трубки.

6. Розгляньте при допомозі світлового мікроскопа постійні мікропрепарати голівок комарів Culex i Anopheles. Ротовий апарат цих комарів складається з хоботка, вусиків (сяжки) i нижньощелепних щу­пиків. Порівняйте голівки самок Culex i Anopheles. Відмінною ознакою є те, що хоботки й сяжки у самок однакової довжини, але нижньо­щелепні щупики самки Anopheles довші за щупики самки Cu­lex. Замалюйте у зошиті голівки самок Culex i Anopheles та позначте на малюнку: а) хоботки; б) вусики (сяжки);
в) нижньощелепні щупики.

7. Розгляньте на таблиці москіта (Phlebotomus papatasii). Тіло його густо вкрите волоска­ми, чітко почленоване на голову, груди та черевце. На голові є очі, вусики, колюче-сисний ротовий апарат. Грудний відділ потовщений. На спинному боці грудей є широкі опушені по краю крила (одна пара), а на черевному боці - три пари видовжених ходильних кінцівок. Замалюйте у зошиті москіта та позначте на малюнку: а) голову; б) груди; в) черевце; г) крила; д) кінцівки; е) ротовий апа­рат; є) вусики.

VI. Система навчаючих завдань:

А. Тести

Завдання 1 (I рівень складності)

Де живуть личинки кімнатної мухи?

А. Гниючі рештки рослинного і тваринного походження;

В. Постільна білизна;

С. Стоячі забруднені водойми;

D. Чисті водойми;

Е. Під шпалерами.

Завдання 2 (II рівень складності)

В поліклініку звернувся хворий, який приїхав з закордонного відрядження в Африку, з скаргами на пропасницю. Аналіз крові виявив наявність в еритроцитах малярійного плазмодія. Які комахи є причиною зараження цього хворого? Чи є цей хворий небезпечним для оточуючих?

A. Wohlfahrtia magnifica, так;

B. Glossina palpalis, ні;

C. Anopheles, так;

D. Musca domestica, ні;

E. Glossina morsitans, так.

Еталон відповіді: C.

Завдання 3 (ІII рівень складності)

Встановіть відповідність

Представники Медичне значення

1. вольфартова муха; а) ектопаразит, переносник збудників малярії;

2. кімнатна муха; б) збудник міазу, страждають діти,

можливе повне знищення м’яких тканин;

3. комар роду Айодес; в) ектопаразит, переносник збудників туляремії і японського енцефаліту;

4. комар роду Анофелес. г) механічний переносник кишкових інфекцій;

д) переносник збудників дифтерії і туберкульозу;

е) переносять яйця гельмінтів і цисти найпростіших.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти