ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Глазурування кер. вир. здійснюють в ручну і машинним способом.

Вироби середніх розмірів витримують в поливі 1.8 - 3с. Великі вироби 3 - 5с.

1. Окунанням глазуруютьплоскі, рідше полі вироби. Для поливання фарфорових виробів (чашок) використовують напівавтомат типу ПГ2. Він являє собою трьохрядну машину, яка складається з подаючого і приймаючого крокуючих конвеєрів, і захватів , що окунають чашки в ванну з поливою на 3 - 4с. Поливання Окунанням забезпечує високоякісне покриття, цим пояснюється поширене використання цього способу в промисловості.

2. Глазурування поливаннямвикористовується в основному для висушених і утильованих полих ( рідше плоских) виробів побутового призначення, також фаянсових облицювальних плиток.

3. Глазурування пульверизацієює найбільш універсальним способом, так як дає можливість поливати вироби любих розмірів і форм, незалежно від пористості і міцності напівфабрикату. Крім того поливання пульверизацією виключає розмокання виробів, невипалених передчасно, так як полива в розпиленому стані сідає на поверхні виробів майже сухим слоєм.

Кращому закріпленню поливи сприяє нагрівання виробів перед подачею їх у камеру розпилювання до 50 -55С.

 

БІЛЕТ 15

Питання№2 Види випалу керамічних виробів. Процеси, що протікають під час утильного випалення.

Необхідність і суть процесу випалення

В процесі випалення керамічна маса набуває міцності, стійкості проти зовнішнього впливу і ряд інших фізико-механічних властивостей, які обумовлюють її перехід у кам'яноподібний стан.

Головною задачею випалення є закріплення форми виробів і надання їм всіх властивостей, що визначають їхнє призначення. Випалення у виробництві будь-якого керамічного виробу є його найважливішою стадією, так як при випаленні формуються їх властивості.

Поняття "випалення" включає в себе комплекс послідовних процесів, які відбуваються в печі:

1. Підігрів вихідного матеріалу (кер. вир.)

2. Доведення температури до максимальної

3. Охолодження готової продукції

Види випалювання:

Перше випалення - утильне (закріплення форми й фарб).

Друге випалення - полите (закріплення глазурі на керамічному матеріалі).

Третє випалення - призначене для закріплення над-глазурованих фарб на керамічному матеріалі.

Цикл випалення- час від початку підігріву до закінчення охолодження готової продукції.

Утильне випаленняпризначене для надання черепку міцності достатньої для поливання і транспортування виробів. При цьому зменшуються відходи при политому випаленні та поліпшуються якісні показники кер. виробів.

В процесі утильного випалення:

1. З виробів виділяється механічна і гігроскопічна волога (при температурі 110 - 130°С. І продовжується до 250°С).

2. Відбувається дегідратація глинистої речовини і часткове видалення хімічно зв'язаної гідратної води (при температурі 500 - 600°С).

СаСОз → СаО + СО2↑

При температурі 575 С відбувається перетворення бета- кварцу в альфа- кварц із збільшенням в обємі на 2.4%. небезпечність цього переходу підвищується тим,що протікає дуже швидко і може стати причиною розтріскування виробів.

3. Вигоряють органічні речовини і відбувається часткова декарбонізація (термічний розклад вуглекислих Мg , Са (при температурі 500 - 600°С). Процес декарбонізації супроводжується виділенням газоподібних продуктів, внаслідок чого підвищується пористість черепка. Ступінь виділення залежить від температури і терміну випалення. Чим вище температура і час випалення, тим менше в масі напівфабрикату залишається газоподібних продуктів, тим вище якість политого випалення і продукції в цілому.

4. При температурі 900-950 С починаються протікати фізико - хімічні процеси взаємодії глинозему і кремнезему з утворенням муліту 3Al2O3 * 2SiO2. Кристали муліту сприяють збільшенню міцності.

МgСO3 → МgО+ СO2↑

Якщо утильне випалення вести при температурі, що не перевищує 850°С, то процес декарбонізації буде відбуватися при другому випаленні, що призведе до утворення дефектів на поливі.

Білет №16

Питання №1 Керамічні фарби, їх призначення, види.

(м. Славянськ місце де можна купити все для кераміки)

Декорування є відповідальним етапом в загальному циклі технологічного процесу при виготовленні художніх кер. вир. Воно надає виробам закінченого вигляду.

Призначення декору - підвищити ефект, що дають колір черепка та його форма

Художні якості виробів залежать від виду декорування. Фарбами виконують надполив'яний та підполив'яний розпис. Керамічні фарби складаються з пігментів, флюсів і різних допоміжних компонентів, які вводяться для підвищення стану, кращого закріплення фарб на черепку. Пігменти складаються з оксидів металу та їх сполук - алюмінатів шпінельного типу. Хромофорами або носіями кольору в пігментах є натуральні кольорові оксиди металів.

Флюси - легкоплавке свинцеве і лужне безсвинцеве скло. Підполивяні фарби виготовляють з термостійких мінеральних пігментів з додаванням флюсуючих

матеріалів. Вони діляться на фарби для фарфору (1350-1410С) і фарби для фаянсу та інших матеріалів (1050-1280С).Кольорова палітра підполив'яних фарб обмежена в наслідок підйому температури випалення, а надполивяних дуже велика так, як температура закріплення порівняно низька. Підполивяні фарби повинні бути стійкі до дії високих температур.

Підполив'яним декором прикрашають біля 60% всієї продукції.

Червоний колір дуже важко добути і закріпити. Швейцарський червоний пігмент самий дорогий t=1000°C/

Надполив'яні фарби - це також суміш пігментів з флюсами температурою випалення420-860С.

Надполив'яні фарби за температурою поділяють на:

1. 775 +- 15С

2. 805 +- 15С

3. 815 +- 10С

4. 875 +- 15С

Готують під і надполив'яні фарби шляхом прокалювання оксидів металів, їх подрібнення і змішування з флюсами. І наносять на кер. матеріал, при цьому розбавляють скипідарним маслом (якщо надполив'яні фарби) і прозорою поливою (якщо підполив'яні фарби).

Матеріали, які використовують при декоруванні кер. вир.:

Фарбами виконують надполив'яний та підполив'яний розпис

1. Декстрин у вигляді 4-6% водного розчину (підвищує адгезійні властивості фарби).

2. Гліцерин, як пластифікуюча добавка.

3. Скипідар надає надполив'яним фарбам текучості, використовується для видалення помилок при нанесенні декору.

4. Скипідарне масло використовується для розтирання фарб і надання їм більшої в'язкості. Інструменти: пензлики різних розмірів, скіпідарниця (для зберігання скіпідару), палітра, губка, турнетка, ємності для зберігання різних масел.

Для того, щоб підготувати надполив'яні фарби до декорування необхідно до порошкоподібної фарби додати трохи скипідарного масла, перемішати шпателем до стану в'язкої каші. Після цього до фарби додають таку кількість свіжого скипідару, щоб суміш не розтікалась. Кульку приготованої фарби використовують поступово, відділяючи шпателем невелику її частину і змішуючи на палітрі до потрібної густини з скипідаром. Щоб зберегти свіжість фарби на довгий час, в неї додають краплю

ефірного масла. При використанні керамічних фарб оптичні закони змішування кольорів не діють, або є умовними.

Білет №16

Питання №2. Печі для випалу із кераміки, їх види.

Робота кер. печей характеризується рядом суттєвих ознак. Приймаючи за основу одну з таких ознак можна зробити класифікацію печей.

Печі класифікують по:

1. Принципу роботи і конструкції;

2. Способу нагріву виробів;

3. Способу обігріву печей.

За принципом роботи і конструкції печей їх ділять на:

1. Печі безперервної дії;

2. Печі періодичної дії.

До печей безперервної дії відносять тунельні печі, в яких матеріал переміщується, а зона випалення нерухома. В них безперервно відбуваються процеси завантаження, випалення і розвантаження. До печей періодичної дії відносять горни - матеріал і зона випалення нерухомі. В цих печах процеси завантаження, випалення і розвантаження повторюються періодично.

За способом обігріву виробів керамічні печі ділять на:

1. Печі прямої дії (вироби дотикаються з теплоносієм);

2. Печі муфельні (вироби не дотикаються з теплоносієм).

За способом опалення печей:

1. Полум'яні печі (обігрів іде за рахунок горіння дров, мазуту, газу).

2. Електропечі (за рахунок електроенергії).

Білет №17

Питання №1.Підгазурні фарби, їх призначення, склад та властивості.Підполив'яні фарби виготовляють з термостійких мінеральних пігментів з додаванням флюсуючих матеріалів. Вони діляться на фарби для фарфору (1350-1410С) і фарби для фаянсу та інших матеріалів (1050-1280С).Кольорова палітра підполив'яних фарб обмежена в наслідок підйому температури випалення, а надполивяних дуже велика так, як температура закріплення порівняно низька. Підполивяні фарби повинні бути стійкі до дії високих температур.

Підполив'яним декором прикрашають біля 60% всієї продукції.

Керамічні фарби складаються з пігментів, флюсів і різних допоміжних компонентів, які вводяться для підвищення стану, кращого закріплення на черепку фарб.

Пігменти складаються з оксидів металу та їх сполук - алюмінатів шпінельного типу. Хромофорами або носіями кольору в пігментах є натуральні кольорові оксиди металів.

Флюси - легкоплавке свинцеве і лужне безсвинцеве скло.

Призначення - підвищити ефект, що дають колір черепка та його форма. Запобігання проникнення в середину черепка рідин та газів.

Підполив'яні фарби - це суміш пігментів з поливою.

Пігменти в склад підполив'яних фарб вводять у вигляді суміші оксидів металів з добавкою каоліну.

Для виготовлення підполив'яних фарб в якості пігментів використовують слідуючі фарбуючі оксиди металів:

♦ С02О3 - синій і блакитний

♦ NiO - коричневий і фіолетовий

♦ Fe2O3 - червоного, коричневого, жовтого

♦ СuО - зеленого, синьо-зеленого

♦ Mn2O3 - коричневого, фіолетового, рожевого

♦ Cr2O3 - зелений, червоний

Оксиди металів, які входять в склад підполив'яних фарб, повинні бути вогнестійкими, тобто не розкладатись, не розчинятися, не викликати дефектів поливи. Підполив'яні фарби наносять на випалені (утильовані) або сухі вироби, потім покривають шаром поливи і випалюють. Завдяки поливі, яка покриває фарби, підполив'яні фарби більш стійкі ніж надполив’яні. WO3(вольфрам) , UO3(уран)- жовтого.

Білет №17

Питання № 2. Тунельна піч випалу керамічних виробів .

Тунельна піч прямого нагріву з рухомими виробами на вагонетках являє собою сквозний випалювальний канал прямокутного перерізу (тунель), в якому по рельсам рухається поїзд з вагонеток з виробами, що випалюються. Довжина тунелю 60 - 160м., висота 1,5 - 2,5м. Сирець завантажується в металеві вагонетки, футеровані вогнетривким матеріалом. Вагонетки підходять одна до одної дуже щільно при цьому їх платформи виконані також з вогнетривкого матеріалу і утворюють під печі. По бокам вагонетки мають металічні козирки, що рухаються по піщаному затвору розміщеному в здовж рельсового шляху по обом бокам. Таким чином залізні частини вагонеток і рельси по яким вони рухаються лишаються в підподовому просторі і ізольовані від дії високих температур, в під подовий простір вентилятором подається холодне повітря для охолодження залізних частин вагонеток.

 

Тунельна піч складається з трьох зон:

1. Зона підігріву;

2. Зона випалення;

3. Зона охолодження;

Перша зона

Має двійний затвор: 1-й-веде в зону підігріву; 2-й - веде в зону випалення.

Одночасно з підняттям другого затвору з послідуючим зштовхуванням вагону з сирцем у піч, на протилежному кінці цієї печі піднімається затвор з послідуючим виштовхуванням з неї вагонетки з випаленими виробами. Таке переміщення повторюється через 30 - 90хв., в залежності від конструкції печі, матеріалу що випалюється, технології випалення. Сирець підігрівається за рахунок тепла

толочних газів, що ідуть із зони випалення.

Друга зона.

Тут відбувається спалювання палива (газ, мазут). Воно поступає в горілки, які розміщуються в здовж зони випалення, по обом бокам і вище поду печі. Повітря поступає в окремі ходи і його кількість регулюється задвижкою.

Третя зона.

Охолодження вагонеток з виробами. В цю зону вентиляторами подається холодне повітря, а також тепле, що приходить з вагонетками.

Тунельна піч працює по принципу протитечії, так як холодне повітря в зоні охолодження рухається назустріч вагонеткам з виробами, охолоджує їх, при цьому саме нагріваючись поступає в зону випалення, звідки вже гарячі поточні гази направляються в зону підігріву, де, рухаючись назустріч сирцю, віддає йому частково своє тепло, при цьому охолоджується. В даному випадку принцип протитечії забезпечує м'який режим випалення.

 

 

Переваги тунельної печі:

1. М'яке випалення;

2. Економія палива;

3. Завантаження та розвантаження відбувається поза зоною випалення;

4. Скорочується час випалення.

 

 

Недоліки тунельної печі:

1. Зміна режиму випалення;

2. Дорога побудова печі;

3. Великий парк вагонеток.

Білет №18

Питання №1.Надглазурні Фарби. їх призначення, склад та властивості.

Надполив’яні фарби - це також суміш пігментів з флюсами температурою випалення'420-860С.

Над полив'яні фарби за температурою поділяють на:

1. 775 +- 15С

2. 805 +- 15С

3. 815 +- 10С

4. 875 +- 15С

Готують під і надполив'яні фарби шляхом прокалювання оксидів металів, їх подрібнення і змішування з флюсами. І наносять на кер. матеріал, при цьому розбавляють скипідарним маслом (якщо надполив'яні фарби) і прозорою поливою (якщо підполив'яні фарби).

Керамічні фарби складаються з пігментів, флюсів і різних допоміжних компонентів, які вводяться для підвищення стану, кращого закріплення на черепку фарб.

Пігменти складаються з оксидів металу та їх сполук - алюмінатів шпінельного типу. Хромофорами або носіями кольору в пігментах є натуральні кольорові оксиди металів.

Флюси - легкоплавке свинцеве і лужне без свинцеве скло.

Основні вимоги до керамічних фарб:

♦ стійкість до дії високих температур в процесі политого випалення або декоративного випалення.

♦ бути стійкими до розчинної дії флюсів і полив, керамічного матеріалу,

♦ бути стійкими до дії світла і агресивного середовища.

♦ легко наноситись на керамічні вироби.

♦ бути нетоксичним в процесі експлуатації.

При декоруванні керамічних виробів використовують слідуючі матеріали:

1. Декстрину вигляді 4-6% водного розчину (підвищує адгезійні властивості фарби).

2. Гліцерин, як пластифікуюча добавка.

3. Скіпідар -надає надполив'яним фарбам текучості, використовується для видалення помилок при нанесенні декору, та миття пензликів, інструментів.

4. Скипідарнемасло використовується для розтирання фарб і надання їм більшої в'язкості.

5. Глюкоза вводиться у фарбу для покращення її реологічних властивостей.

6. Каніфоль - служить розчинною добавкою до скіпі дару для підвищення густини фарб і приготування мастик, необхідних при переводах деколі на вироби.

7. Бальзами надають фарбам жирність, густину, еластичність.

8. Гвоздичне масло - сприяє тривалому зберіганню властивостей фарб, легко пом'якшує сухий слой фарби.

9. Лавандове масло - стабілізує рухомість і еластичність фарб.

10. Анісове масло- діє аналогічно скіпі дару, але діє сильніше.

11. Бензол і бензин - використовується ( рідко ) в якості розчинників фарби.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти