ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ПЕРЕДПОСІВНИЙ ОБРОБІТОК ГРУНТУ

Завданням передпосівного обробітку ґрунту є розпушування поверхневого шару до дрібногрудкуватого стану на задану глибину, створення твердого насіннєвого ложа, знищення паростків і сходів бур’янів.

Передпосівний обробіток ґрунту є складовою частиною єдиного технологічного процесу сівби насіння цукрових буряків і повинен здійснюватися без будь-якого розриву в часі, випереджаючи сівбу на два-три проходи посівного агрегату.

Цим прийомом досягається подрібнення верхнього шару ґрунту до дрібногрудкуватого стану на глибину, не перевищуючу нормативного значення, створення твердого посівного ложа, знищення паростків і сходів бур’янів.

Передпосівний обробіток ґрунту спрямовано на максимальне збереження вологи, прогрівання грунту, створення оптимальних параметрів насіннєвого ложа, забезпечення дрібногрудкуватого стану верхнього шару (нижній залишається ущільненим до 1,23-1,32 г/см3, вологість – 60% НВ).

Для обробітку ґрунту з підвищеною невирівнянністю, щільністю і вологістю доцільно застосовувати агрегат БПЛ-9, АРВ-8,1-02, що забезпечує якісне без перемішування рихлення ґрунту на задану глибину загортання насіння (2-4 см). Цей агрегат обладнано здвоєними плоскоріжучими лапами, дисковими або прутковими роторами.

Передпосівний обробіток грунту проводять під кутом 3-40 до напрямку сівби, випереджаючи посівний агрегат на 3-4 захвати сівалки. Робоча швидкість 7-10 км/год. Агрегатується з трактором типу МТЗ-82 та ХТЗ-121.

Для передпосівного обробітку можна використовувати також борону-культиватор ВНІЦ-Р з боронами ЗБП-0,6А або ЗОР-07 із зчіпками СП-11, СП-16А, СГ-21М та агрегат БПЛ-9. Сільськогосподарська машина БПЛ-9 має змінні робочі органи і успішно використовується для обробітку ґрунту також на зернових і зернобобових культурах. Широкозахватні агрегати забезпечують якісний обробіток ґрунту у різних грунтово-кліматичних умовах.

Перший прохід агрегату проводять по лінії, визначеній віхами, що забезпечує прямолінійність руху. При першому проході агрегату перевіряють якість його роботи: глибину рихлення, гребнистість поверхні розрихленого шару, якість підрізання бур’янів та рихлості ґрунту. Глибину обробітку перевіряють у 2-3 місцях по всій ширині захвату агрегату.

Гребнистість поверхні розпушеного шару ґрунту визначають замірами висоти гребенів або глибини бороздок, які не повинні перевищувати 1,5 см.

Якщо ґрунт після передпосівного обробітку залишається грубогрудкуватим або дуже розпушеним, то перед сівбою насіння його прикочують котками типу КЗК-6.

Ця операція сприяє більш рівномірному ходу сошників сівалки у вертикальній площині і загортання насіння на однакову глибину. Якість роботи агрегату на передпосівному обробітку ґрунту необхідно постійно перевіряти (табл. 7.22).

З урахуванням того, що передпосівна культивація і сівба є єдиним технологічним процесом, розбивку поля здійснюють для одночасної роботи розпушувальних і посівних агрегатів. З країв поля позначають віхами поворотні смуги шириною в 4 захвата посівного агрегату.

Таблиця 7.22 Агротехнічні вимоги до передпосівного обробітку ґрунту

Показники Нормативи Допуски
Агрегати для виконання передпосівного обробітку ґрунту    
Трактор МТЗ-82 С/г машина БПЛ-9 Трактор ХТЗ-121 С/г машина АРВ-8,1-02    
Строки виконання роботи 20-25.08 ±2
Тривалість роботи в одному полі, днів +1
Глибина розпушеного шару ґрунту, см на глибину загортання насіння (2-4 см) ±0,5
Розпушеність ґрунту, % грудочок діаметром більше 20 мм за масою не повинно бути більше 10% ±2
Знищення бур’янів, % підрізано не менше 98% +2
Висота гребенів або глибина бороздок, см 1,5 0,2
Швидкість руху агрегату, км/год 7-10 1
Напрямок руху агрегату під кутом 3-40 до напрямку сівби -
Щільність ґрунту, г/см3 1,1-1,2 0,05
Забезпечення підготовки ґрунту на 3-4 проходи сівалки  
Спосіб руху агрегату човниковий  
Розряд роботи V  

На полях площею до 50 га лінію першого проходу посівного агрегату позначають віхами вздовж рівнішого боку поля на відстані від краю не менше 4 робочих захватів посівного агрегату. Лінію першого проходу культиватора відбивають під кутом 2-4° у напрямку віхи, встановленої на протилежному кінці поля для першого проходу посівного агрегату.

Якщо площа поля понад 50 га, то лінію першого проходу для посівного агрегату встановлюють посередині поля паралельно більш рівній його межі, а для передпосівного обробітку – під кутом 2-4° до напрямку попередньої лінії. Ґрунтообробні і посівні агрегати працюють у двох напрямках від лінії першого проходу.

Перед заїздом на поле на поворотній смузі роблять перший прохід ґрунтообробних машин і остаточно після регулювального майданчика перевіряють глибину і рівномірність обробітку ґрунту. В разі необхідності регулюють їх роботу і після цього перший агрегат виводять на лінію проходу. Перекриття між двома суміжними проходами не повинно перевищувати 15-20 см.

Для обробітку ґрунту середньої та пониженої вологості верхнього шару культиватори комплектують двослідними роторами, а підвищеної – шлейфбалками із зубовими боронами.

У більшості господарств АРК при розміщенні безвисадкових насінників після озимих на зелений корм підготовку ґрунту проводять у наступній послідовності: лущення стерні, внесення гною (30-40 т/га) і мінеральних добрив (4 ц/га), оранка, вологозарядковий полив (400-500 м3/га), передпосівна культивація (АРВ-8,5-02) із одночасним боронуванням. Коли в період між вологозарядковим поливом і сівбою утворюється щільна кірка, практикують передпосівний полив із розрахунку 200-300 м3/га.

При розміщенні безвисадкових насінників після ранніх овочів, картоплі підготовка ґрунту включає внесення мінеральних добрив, культивацію культиватором КПЕ або ПРВН-2,5 на глибину 10-12 см, передпосівний полив (400-500 м3/га) і передпосівну культивацію.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти